Veselí

Veselí https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386002/bmid_veseli-0qh-386002.jpg 3 2408 686

Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi. Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou.... celý text

Dresia
19.10.2018 3 z 5

Dobrá oddechovka

myšpa
18.10.2018 5 z 5

Krásné čtení, smích a smutek v jednom. Radka Třeštíková píše dobře, ale Veselí je její nejlepší kniha.

veru_nedvedova
18.10.2018 4 z 5

Skvěle napsaná kniha. Myslím si, že autorka nás pustila do svého života a ukázala nám část sebe.

Marrsha
18.10.2018 3 z 5

Jedno klišé za druhým.

buturenka
17.10.2018 1 z 5

Čtu tuto knížku, ale nevím, jestli dočtu

kanitsuj
16.10.2018 4 z 5

Veselí je ironické, laskavé a nejlepší, když je smutné. Ačkoli nepatřím ke skalním příznivcům paní Třeštíkové, Veselí si mne získalo sympatickým retro-folklórním přebalem, vtipným názvem a avizovaným tématem. Obsah už byl bohužel poněkud problematičtější. Zprvu jsem i uvěřila, že autorka zvolila trochu jiný styl než v předešlých románech, ale v momentě kdy hlavní hrdinka dorazila domů do Veselí, okouzlení zmizelo a přišlo na řadu lehké zklamání - nepříliš sympatické postavy, hrdinka, která absolutně neví, co chce, nezbytná nevěra na každém kroku, nelogické zvraty v chování postav, nesmyslné situace atd... Také použití nářečí postrádá odůvodnění. Postavy by i bez něj byly hloupé a pokud mělo být zdrojem vtipu, vůbec tak nefunguje. Místy se autorce podařilo zařadit trochu humoru, ale ten se postupně vytrácí - kurz vaření je o mnoho zábavnější než situace se stanem, která už je zoufale trapná. Naopak nejlépe si vedla v pasážích vážných a vlastně i pointu vnímám v tomto případě jako zdařilou. Pokud má být kniha nikdy nevyřčeným láskyplným vyznáním rodičům, pak svůj účel splnila, ale jestli obsahovala i něco navíc, alespoň pro mne to zůstalo důmyslně skryto. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami v rámci autorčiny tvorby, ale ve srovnání s jinými romány by bylo hodnocení určitě nižší.

greetchen
16.10.2018 3 z 5

Po předchozích knihách autorky jsem měla zřejmě velké očekávání, po dočtení této přišlo bohužel zklamání. Za mě nejslabší Třeštíková. Kniha bez pořádného příběhu, hlavní hrdinka dost blbka, se kterou se snad žádná čtenářka doopravdy neztotožní. Když už se Eliška vybičuje k nějaké akci, tak spíš v nevhodné okamžiky a nevhodným směrem, uniká jí to podstatné, nechává vyšumět životní šance a vztahy. Ano, o tom je život, spousta věcí nám uniká mezi prsty, ale její rozhodnutí postrádají jakoukoli logiku a byť jen špetku přemýšlení. Je to spíše iritující než inspirující.

L.Helena
13.10.2018 4 z 5

Knížka se mi dobře četla, pobavila. Přišlo mi však, že většinu postav (snad až na Hynka a Richarda) autorka vykreslila pouze jako vesnické křupany, alkoholiky a drbny.

morava
13.10.2018 3 z 5

Chtela jsem se pobavit, a kniha tento ukol splnila. Ve Veseli bylo obcas dosti veselo,hlavne pri hodine jogy jsem smichem ronila slzy. Najdou se i stranky, ktere vas spise rozesmutni,nez rozveseli, ale i to k zivotu patri. Ma prvni kniha od teto autorky a za mne bezva oddechovka.

Misi78
13.10.2018 1 z 5

Tuto knihu jsem bohuzel nedocetla. Porad jsem ji davala sanci, ale skoncila jsem za pulkou. Vadilo mi nekolik veci. Za prve skoro nikdo takto na Morave nemluvi, pak divna hrdinka, ktera nevi co chce, nudny dej, ktery se nikam neubira. Tema zajimave, ale nevyuzite. Skoda

medlovice
12.10.2018 3 z 5

Jsem rodačka z Veselí nad Moravou.
Taky jsem se sbalila a opustila rodné město a odjela a pak se rychlíkem Šohaj vrátila domu. Ne , u nás nikdo nemluví takhle moravsky . Je to oddechovka , má to spád , a líbivý obal.
Radku neznám. Ale jsem hrdá, že konečně někdo píše o mém rodném Veselí.

andream
12.10.2018 3 z 5

Tak ja chtela po par prvnich strankach knihu odlozit, zamotane, nidne, trapne a neprehledne... nicmene jsem ji dala jeste sanci a jsem rada, kniha se pak rozjela a cetla se sama... kazdopadne plochy obsah , "divna" hlavni hrdinka... cetla jsem daleko lepsi knihy. Tahle u me vic jak na tri hvezdy nedosahne....

sabca
10.10.2018 4 z 5

Já jsem zatím nečetla ani Bábovky ani Osm, tak nemám s čím porovnávat, ale mně si kniha moc líbila. Občas jsem se docela dobře bavila a občas i dojala. Moc se mi líbil vztah, jaký měla Eliška k otci. Za mně knihu doporučuji.

1casper
10.10.2018 3 z 5

Knihu jsem četla na několikrát, nechtěla jsem ji jen tak odložit.
Nejdřív mi vadilo časté přirovnání, až zbytečné, to snad nebyl odstavec, aby tam nějaké rádobyvtipné přirovnání nebylo. To bylo trapné.

Další část knihy byla psaná lehčeji, jako kdyby ji autorka psala s odstupem.
Za mě to byl velký pel mel.

Co se mi tedy líbilo, byl popis odchodu tatínka. Sice to vypadalo, jako kdyby autorka psala spíš deníček, ale za mě tahle část byla dobře napsaná.

Bábovky se mi líbily víc.

Kaie
10.10.2018 5 z 5

Mám moc ráda její styl psaní. Veselí je jiné, a přesto její. Veselé i smutné. Ploché i hluboké. Této knize dávám 5 hvězdiček, protože jsem ji přečetla jedním dechem a zůstala mi, ve mně. A čím déle to je, co jsem ji dočetla, tím více jsem si jistá, že Radka napsala skvělou knížku, kterou doporučím všem.

andysek88
09.10.2018 5 z 5

Veselí není tak úplně veselé.
Krásný příběh plný bolesti, radosti a lásky. Jako bonus krásné jihomoravské nářečí. Byla jsem nadšená. Díky ❤

Gugu
09.10.2018 3 z 5

Musím říct, že mě osobně knížka zas tak nezaujala, četla jsem ji na několikrát, rozhodně jsem nemůžu říct, že bych se od ní nemohla odtrhnout. Svým způsobem mi vadilo i nářečí, které je v celé knížce, což je ale osobní preference každého. Takové Bábovky se mi líbily asi víc. Nějak to nebylo úplně ono.

perpe2a
07.10.2018 4 z 5

Po předchozích dvou knihách (Osm a Bábovky), které se mi moc nelíbily, jsem váhala, zda se pustit do novinky Veselí. Nakonec jsem to zkusila a rozhodně jsem mile překvapená. Knížka se mi líbila, byla zábavná, ze života, občas smutná..ale celkově dobrá. Možná je to také tím, že su z Moravy a tudíž je mi nářečí blízké a mluvíme tak v rodině. Takže za sebe mohu doporučit, ale zřejmě se díky nářečí nebude líbit všem.

Modrásek16
07.10.2018 5 z 5

Moc hezké čtení.

bookcase
06.10.2018 5 z 5

Líbilo se mi to hodně moc. I moravština, ta tam sedla jako prdel na záchod, jak se říká. Bavila mě matka hlavní hrdinky, zasloužila by si i s otcem vlastní samostatný příběh, docela by mě zajímal. Autorka vystihla ospalou náladu maloměsta, které ožívá hlavně, když se něco děje druhým, protože koukat druhým do talířů je stejně nejlepší. :)). Prostě tragikomické, jako už život bývá.