Veselí

Veselí https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386002/bmid_veseli-0qh-386002.jpg 3 2408 686

Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi. Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou.... celý text

simona1742
06.10.2018 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém, i když jsem z Moravy s nářečím, ale jen chvilku. Potom jsem se začetla a opravdu pobavila i zamyslela. Je to moje třetí kniha od Radky Třeštíkové a zatím pro mě nejlepší.

eliska5154
06.10.2018 5 z 5

Krasna kniha. Autorka roste spolu se svou tvorbou. Kazda kniha je o level lepsi. Tesim se na dalsi pribeh inspirativni autorky. Ackoliv ze zacatku kniha pusobila fadne a povrchne a hlavni hrdinka byla dle meho nazoru vylozene blbka. Zaver byl velmi pekny. Byl to zamer? Hlavni hrdinka rostla s pribehem nebo pribeh rostl s hlavni hrdinkou?

berila
05.10.2018 2 z 5

Tak nevím, vidím tady většinou samou chválu, ale mně se kniha moc nelíbila. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Když to srovnám s knihami od Aleny Mornštajnové, která také píše knihy ze života, tak Veselí byla dost velká slabota. Bohužel.

emamat
05.10.2018 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a zřejmě hned napoprvé velmi dobrá volba.

Marčullkas
04.10.2018 5 z 5

O životě, který žijeme.
Ztráty, láska, naděje,slzy.

mone
04.10.2018 3 z 5

Příběh se mi líbil ze všech autorčiných knih nejmíň, ale čte se to samo a její postřehy prostě nemají chybu. Četla jsem všechny její knížky před Veselím a budu číst i všechny její knížky po Veselí! Amen.

Susan94
04.10.2018 5 z 5

Upřímně se mi třeba Osm nebo Bábovky prostě nelíbí, ale Veselí a To prší moře řadím mezi mé zamilované knihy, u kterých se směji, přemýšlím o životě, "brečím". Tento návrat hlavní postavy zpět do svého rodného města mě tolik oslavil, pobavil, zanechal ve mě příjemný pocit toho, že jsem zase četla něco na úrovni.

Mojepočteníčko
04.10.2018 4 z 5

Hned na úvod jedno malé doznání. Jen jednou, jedinkrát jsem se nechala strhnout davem a přečetla jsem si knihu, která zrovna v knižním světě neuvěřitelně frčela. Byly to Bábovky od Radky Třeštílkové. Přečetla jsem je. Byly nenáročné, oddechové. Vystupovaly v nich ženy a postupně jste zjišťovali, jak moc jsou jejich osudy navzájem propletené. Nebyla to špatná kniha, ale nenašla jsem v ní tehdy to, co jsem právě hledala. Malou špetku něčeho navíc. A tak, v domnění, že už ji víckrát znovu neotevřu, jsem ji vyměnila. Konkrétně za knihu Liane Moriarty. Ani nevíte, jak moc mě tohle rozhodnutí, teď když jsem dočetla novou autorčinu knihu Veselí, mrzí. A právě o svých dojmech z této knihy bych vám teď chtěla povyprávět…

V osmnácti letech si Eliška, hlavní hrdinka tohoto románu, sbalila svých pět švestek a odjela z rodné Moravy rovnou do Prahy. Ochutnala ze všeho, co jí naše hlavní město bylo ochotné nabídnout, párkrát se zamilovala, zkusila bydlet s někým i sama.
A pak, když jí odbilo třiatřicet let, si do toho vlaku sedla znovu. Do vlaku, který ji odvezl zpátky domů. Do Veselí.
Eliška se vrátila do svého starého dětského pokoje, k rodičům, do města, kde všichni všechno vědí. Tušila, že bude nějakou dobu vyčnívat a nejen proto, že se za ty roky v Praze odnaučila používat moravský dialekt. Vrhla se do podnikání, navázala nová přátelství, zase se zamilovala a zase několikrát, léčila šrámy po bolestné ztrátě, která se jen tak nezahojí. Hledala sebe samu a já osobně si myslím, že se ještě nějakou dobu hledat bude. Taková věc totiž potřebuje čas. A taky hrnek kafe, teplý ponožky a deku, do které se dá zachumlat.

Veselí není knihou, nad kterou po otočení poslední stránky začnete nadšeně výskat, rozhazovat rukama a já nevím co ještě. Je to kniha, kterou zavřete, vrátíte ji zpět do nádherné barevné obálky, zamyslíte se a pohladíte ji. Pohladíte ji proto, že ona celých 413 stránek hladila vás. Tak nějak zvláštně. Jinak. Dokázala mě nahlas rozesmát, vehnala mi slzy do očí, přiměla mě nevěřícně kroutit hlavou, ušklíbnout se nebo popřemýšlet. Našla jsem v ní tolikrát, že bych to nespočítala na prstech jedné ruky. Vracely se mi obrázky z minulosti, znovu jsem prožívala některé životní situace a mnohdy se snažila vší silou opřít do dveří skříně, aby staří, zaprášení a hluboko uložení kostlivci nemohli ven.
Jediné co mě při čtení rušilo bylo moravské nářečí. Nevím proč, když Moravu znám. Moje maminka prožila svoje dětství nedaleko Olomouce, a tak mi výrazy ve stylu rožni, dáš si zemáky, posbíráme karlátky apod. nejsou cizí. Ale stejně tak, jako mluvě přivykala Eliška, vzala jsem ji v průběhu čtení za svou já. A na konci mi to už ani nepřišlo.
Román Veselí není příběhem plným dějových zvratů, napětí či překvapivých událostí. Je to kniha o životě. A pokud jste něco podobného prožili, věřím, že si ji oblíbíte. Mě se totiž líbila moc!

Svilka
04.10.2018 2 z 5

Moje druhá kniha od Radky Třeštíkové. A opět zklamání. Další knihu od autorky si nejspíš už ani nepřečtu. Hlavní hrdinka (33) se chová jak náctileté děcko. Samá nevěra, alkohol jsou tady na denním pořádku, pak se diví, že je její život neustále v troskách. Nenáročného čtenáře kniha možná nadchne, ale já potřebuji od knihy něco navíc.

Roberta
03.10.2018

Prave jsem knihu odlozila a tak nemam nic rozmysleno, pisu jak mi to prijde pod ruce a jsem dojata, dojimam asi sama sebe, protoze uz jsem zila ten zivot dcery, ktera je sice dospela, ale vzdycky, kdyz prekroci prah rodneho domu, je to zase "decko", a ted jsem ta matka, ktera odchazi .... ach jo.
Skvela kniha.

AnetaHr
03.10.2018 5 z 5

Nej nej nejlepsi kniha, jakou jsem kdy cetla!!!

tereza8
03.10.2018 5 z 5

A mě to bavilo. Líbí se mi od začátku Radky ironický nadhled a humor. Také mě příběh donutil zamyslet se. Nad námi lidmi, nad životem, nad otázkami, které si v sobě každý neseme. Ale málokdy už je vyslovíme nahlas. Četla jsem od autorky všechny knihy. A podle mě je každá její knížka lepší a kvalitnější. Tato byla asi její nejvíc osobní, pustila čtenáře hodně blízko. Je těžké nezklamat čtenáře, protože lidé mají přirozeně s každou nově vydanou knížkou větší očekávání. Radka to podle mě zvládla. Dávám 5*.

zpevSusannah
03.10.2018 5 z 5

Přestože by se asi na první pohled zdálo, že je tato kniha napsaná obyčejně, není tomu tak. Od začátku ve mně vyvolávala návaly emocí. Úsměv na tváři a slzy smíchu na krajíčku mi na střídačku nahrazovala bolest, lítost a pocit, že je občas všechno v životě jen jeden bludný kruh...
Bohužel, sama sem tam zažívám ten pocit, který nazývám "zoufalé plácání se na místě"...
Celá kniha mi přirostla k srdci, její strohost a ráznost slov, prostě vše, co udělalo tento příběh příběhem.

Anibag
02.10.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

Styblice
02.10.2018 2 z 5

Občas jsem se od srdce zasmála, zejména díky moravštině, ale celkově knihu hodnotím jako oddechovku bez konce :-)

Věrča18
02.10.2018 5 z 5

Super knížka, která mě pobavila, pohladila, rozesmála i rozplakala, super oddychové čtení, které v sobě skrývá mnohem více...

JanaDor
01.10.2018 5 z 5

Trochu smutku a lítosti, více komedie a trapnosti, ale napsáno velmi přirozeně, že mě kniha těšila a čtení jsem si užila.
Tento román chválím a doporučuji. Určitě nepadne do noty každému, ale oproti Bábovkám je to skvělý posun. Takže nenechte se ovlivnit předešlými knihami a zkuste tuto novou, třeba vás příjemně překvapí jako mě.

Janina94
01.10.2018 5 z 5

Snad jen:
Je krásná, děkuji! ♥

Zuzana08
01.10.2018 4 z 5

Ani tato kniha autorky mě nezklamala!
Obyčejný příběh, obyčejný život, obyčejné situace, ve kterých se mnozí poznají.
Občas je fajn si dát oddech od všech thrilleru, detektivek a hlubomyšlenkářských knih, překombinovaných příběhu ....tato to pro mne splnila na 100%.

Efča59
30.09.2018 2 z 5

Na novou Radku Třeštíkovou jsem se moc těšila. Bábovky i Osm se mi líbily. Bohužel kniha #veseli mezi moje top patřit nebude. Zařadila bych ji mezi oddychovky na dovolenou k moři. Asi do strany 260 jsem si říkala "Cože?" "To snad ne" a musela jsem se do čtení vysloveně nutit. Zbývajících 150 stran už nějak uteklo, ale za mě bohužel ne, mě kniha nechytla. A musím souhlasit s @zivotjehappy, že ta přehnaná moravština mi chvílemi až vadila. Mám kolem sebe spoustu moravských kamarádů, na Moravu často jezdím, ale tohle bylo na mě nějak moc.