V šedých tónech

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363677/bmid_v-sedych-tonech-xw5-363677.png 5 3762 990

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

Snoopi
12.02.2022 5 z 5

Ruta Sepetys umí. Její prózy jsou čtivé: ví, jak přitáhnout pozornost, kdy napětí přidat, kdy ubrat, ví, jak poněkud "nezáživné" téma přiblížit i náctiletým. Děj není nijak složitý, příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. V té hlavní sledujeme osudy deportované dívky a jejích přátel, druhá rovina je retrospektivní, kdy se na základě svých asociací noří do vzpomínek. Drsným zážitkům z cesty železničním vagónem do neznáma ostře kontrastují momentky ze světlé minulosti, které pro Linu, hlavní hrdinku, znamenají naději. A naději a východisko ze svého stavu spatřuje i ve svém výtvarném talentu: rozhodne se vše, s čím se setkává, nějakým způsobem ztvárnit a zdokumentovat, při životě ji drží i víra, že se jí podaří nějak kontaktovat svého otce, který též zmizel. Kniha je o to působivější, že na události nahlížíme očima 15ileté dívky, tedy z pozice člověka, který nemůže, na rozdíl od čtenáře, tušit, co jej očekává.
Vyprávění je to zcela realistické, tvrdé, syrové a naprosto bez příkras, přesto nepostrádá jistou dávku poetiky. S Linou, její matkou, mladším bratrem Jonasem a kamarádem Andriusem si prožijeme peklo celé cesty, živoříme mezi barbarskými Altaji v chatrčích, přežijeme nepředstavitelně krutou zimu za polárním kruhem a zažijeme i stav, kdy jen nález obyčejné brambory znamená poklad. Asi k nejsilnějším momentům patří Linino prozření, kdy pochopí, že zde jsou pouze proto, aby - zemřeli.
Autorka odvedla obdivuhodnou práci: ze skutečných osudů poslepovala věrohodný příběh. V doslovu pak vysvětluje celou svou motivaci a vyzývá nás k tomu, abychom nikdy nemlčeli, ale naopak šířili vzpomínky dál. Zajímavé je, že mnohé postavy nenazývá pravými jmény, ale přezdívkami: Plešatec, Holčička s panenkou, Šedovlasý pán s hodinkami, Mrzutá paní, atd...
"Je těžké umřít, nebo být ten, kdo přežil?"
"Chtěla jsem všechnu svou nenávist nashromáždit v puse a plivnout mu do tváře."
"Stali se z nás mrchožrouti, kteří žijí ze špíny a hniloby."

Lejčís
09.02.2022 5 z 5

Knih o Židech v koncentračních táborech najdete opravdu hodně. Knih o nežidech v koncentračních táborech už o něco méně. Svědectví o gulazích jsou velmi řídká, ale s knihou o obyvatelích pobaltských států převezených na Sibiř jsem se tedy setkala prvně a netroufám si říct, jestli vůbec nějaká další beletrie na toto téma existuje.
Kniha je vhodná pro všechny čtenáře od 15cti let a hlavně pro ty, kterým vadí přespříliš drastické scény. Utrpení se zde skutečně nevyhnete, ale je popsáno citlivě, takže Vám nepřivodí trauma. Autorka zvolila velmi dynamický styl, kapitoly mají většinou 2-3 strany, takže neustále otáčíte a nemůžete přestat. Nepamatuju si, kdy jsem naposledy přečetla knihu tak rychle. Zážitek ze čtení umocňují také vzpomínky hlavní hrdinky, kterými je prokládáno utrpení v pracovních táborech. Vzpomínky děj nezpomalují, nýbrž doplňují a místy i vysvětlují, a ještě umocňují celou dynamiku knihy.
Jediné, s čím mám v celé knize problém, je hlavní hrdinka Lina, jejíž impulzivní a popudlivá povaha mi zkrátka nebyla blízká (abyste neměli pocit, že soudím chování lidí, kteří prošli gulagem, tak musím dodat, že celý příběh je skutečností pouze inspirován a všechny postavy jsou smyšlené). To je však pouze můj osobní pocit a jinak můžu knihu vřele všemi zbylými devíti prsty doporučit :)

Runinka
30.01.2022 5 z 5

Drsná knížka,ožehavé téma,četla se dobře. Doufám,že se nic podobného nebude opakovat.

ZoeChaya
30.01.2022 4 z 5

Ruta Sepetysová opět nezklamala. Román se nedá srovnávat s krutou Strmou cestou Jevgenije Ginsburgové, přesto rozpor uměleckého nadání mladé LIny a hrůzy stalinské diktatury strachu odhaluje naději v beznaději a touhu po životě plném nespravedlnosti a smrti.

lenkaabooks
10.01.2022 4 z 5

Ostudně se musím přiznat že z ruských/sovětských dějin znám pramálo. O to silněji mě kniha zasáhla. Německo mělo Hitlera, Rusko Stalina. Patnáctiletá Lina je s matkou a mladším bratrem spolu s dalšími nepohodlnými režimu deportována na Sibiř do pracovních táborů. Hlad, zima, smrt. Ale také naděje, soucit a láska. Lina vše utajeně zaznamenává v kresbách, s tužkou v ruce si uchovává zbytky zdravého rozumu. Líbily se mi kratší kapitoly, které nutí číst dál a dál , jen konec byl náhle useknutý.

galinek
09.01.2022 5 z 5

Příběh tak silný, jak jen může být, tragický, krutý a zároveň plný lidství a lásky (někdy až nepochopitelné)... Přežijí silní a Ti, kteří se nenechají zlomit..... kdo ví..... Skoro jsem se až styděla, jak jsem si četla v pohodlí, v teple a obklopena vším, co bylo odepřeno DOBRÝM lidem, jen pro to, že se komusi znelíbili.... Také přemýšlím o tom, že opravdu o této kapitole Ruské / Sovětské invaze jsem věděla jen matně, že je potřeba o takových věcech mluvit, číst, nenechat zavát časem, protože .....kdo ví ....... A OPRAVDU děkuji, že o tom mohu "jen" číst...

deniska2
08.01.2022 5 z 5

Smutný příběh, ale nádherná kniha.Precteno jedním dechem, silný emotivní příběh i slzičky byli i mráz po zádech.Budu to dlouho zpracovávat v sobě .

Dadulina
07.01.2022 5 z 5

Ta kniha mě bolela a slzy pálily. Vždy si říkám, jak něco takového může člověk člověku udělat?! Silné, krásně čtivě napsané a (dle mého názoru) dobře přeložené! Děkuju, Ruto, potřebujeme si připomínat, že tohle nikdo nechce zažít!

led_darkshiner
05.01.2022 5 z 5

Přestože jsem viděl už film, čekal jsem co se mnou kniha udělá. Příběh je hodně silný a uvědomit si život v takových podmínkách není snadné. V člověku se objeví ty pravé neskrývané vlastnosti a kolikrát jen boj o přežití. Ale co se mnou kniha udělala? Zkuste si po tomhle uvařit kávu a ulomit kousek čokolády..., díval jsem se na ten kousek a napadlo mě: "Zasloužím si to vůbec?". Někdo mi řekl před pár dny, jak mohu takové hrůzy číst. Má odpověď je právě hodnota toho kousku čokolády a toho, čeho si můžeme doopravdy vážit...

ivana7717
31.12.2021 5 z 5

Knihu som čítala v roko 2020, ale doteraz si pamätám tento silný príbeh. Kniha sa mi čítala ťažko, pre utrpenie, ktoré si musela prežiť hlavná postava so svojou rodinou a aj preto, že stará mama mi rozprávala, ako môjho 18 ročného deda aj s jeho kamarátmi si pomýlili na ulici s utečencami a odvliekli za bieleho dňa vojaci a zavreli ho do pracovného tábora taktiež v Rusku. Vrátil sa domov po 7 rokoch a nikdy o tom nechcel hovoriť, čo sa tam dialo. V tejto knihe som sa dozvedela mnohé veci, ako to vyzeralo v ruských gulagoch. Väčšinou sa dozvedáme, ako to bolo v nacistických táboroch, ale táto kniha nám ukazuje, ako to bolo v ruských trestaneckých táboroch na ďalekom Sibíri,kde boli častokrát zavretí nevinní ľudia.

Bája89
28.12.2021 4 z 5

Sůl moře mě zasáhla o něco silněji, ale i V šedých tónech má také něco do sebe. Autorka přináší zcela odlišný pohled na dění během druhé světové války a na traumata lidí, kteří zůstali v ruských gulazích ještě dlouho po konci války. Jedno ale zůstává, lidská krutost. Ta se nemění. Nejedná se o lehké čtivo. Člověku je z toho často velmi těžko u srdce, ale je dobře, že takové knihy vznikají. Jsou události, které nesmí býti zapomenuty. Opět jsem odposlechla jako audioknihu.

klatil
19.12.2021 3 z 5

Je dobré si uvědomit, že kromě nacistických koncentračních táborů byly i vězeňské tábory sovětské, kde trpěli nevinné oběti nepředstavitelné útrapy od sadistických dozorců. Kniha je čtivá, ale v tomto žánru zase literárně nijak nevyčnívá. Pro českého čtenáře je ovšem zcela kritické si uvědomit hrůzy napáchané sovětským režimem, který díky tomu, že ve druhé světové válce stál na straně vítězů, vlastně nikdy nebyl zcela reformován a jeho reinkarnace v podobě Putinova Ruska je stálým nebezpečím pro země, které považuje za svou sféru vlivu.

iveta3689
17.12.2021 4 z 5

Smutná, nečte se dobře. Ale je to tím tématem, nikoliv autorčiným stylem. Ten je výborný a i když je příběh svíravý, něco stále nutí číst dál.

eliska2126
16.12.2021 3 z 5

Tohle je kniha, která vám nabízí zase jiný pohled na druhou světovou válku - příběh z gulagu na Sibiři. Těchto knih mám načtených už dost, tahle sice nijak nevyčnívá mezi ostatní, ale četla se velmi dobře. Lina byla skvělá hlavní hrdinka, občas mě ale štvala tou její paličatostí a jak si občas myslela, že ví vše nejlíp. Možná to ale bylo tím, že byla velmi mladá. Oceňuju svižné krátké kapitoly, které bývaly otevřené, takže mě to nutilo číst dál.
Bohužel mě zklamal konec, který byl tak divně useknutý. Přišlo mi to takové nedokončené.
Od autorky mám doma ještě Mlčící fontány, na které se učíte chystám v nejbližší době, tak jsem zvědavá.

LucyBrand
04.12.2021 5 z 5

Tato kniha vás vyloženě dojme a hned jen tak nezapomenete. Kniha byla skvěle napsaná a až to byl pro mě silný příběh, kniha ve mě vyvolala hodně myšlenek a hlavně velkou poklonu lidem co přežili tuhle dobu i s tou nenávistí ke Stalinu a Hitlerovi. Pro mě je tato kniha varování. Moc jsem obdivovala Linu jak prostřednictvím obrázek se pokouší udržet život, lidskost a rozum. Knihu mohu jen doporučit.

Val
30.11.2021 5 z 5

Další z knih , na které člověk po přečtení hned tak nezapomene ... pokud vůbec někdy. Další kus historie, o kterém se mlčelo a na světlo byla vytahována velmi , velmi pomalu . Na světě běhá spousta Stalinů a Hitlerů , ať už se jmenují jakkoliv . Tato kniha by měla být děsivým varováním .

,, Přemýšleli jste někdy o tom , jakou cenu má lidský život ? To ráno měl ten bráškův cenu kapesních hodinek '' .

Ema24
29.11.2021 5 z 5

Tato kniha byla úžasná... Silný příběh, který na konci dojme snad úplně každého. Sympatičtí hrdinové. Hold autorka umí psát!
To, co musím ocenit a vyzdvihnout je jiný pohled na 2. světovou válku. Většina knih pojednává o zvěrstvech, která udělal Hitler. Tato kniha nám ukázala opačnou stranu mince a to zvěrstva, která páchal Stalin.
•••
Sečteno podtrženo, tahle kniha je úžasná a rozhodně doporučuji si knihu přečíst.

lisell
26.11.2021 5 z 5

Ruta Sepetysová nikdy nezklame. Její knížky čtu jedním dechem. Neskutečně mě baví, že se díky jim dozvídám nové historické informace, které nenásilnou formou začlení do příběhu. V Šedých tónech vypráví život mladé Liny, která si spolu se svou rodinou projde hrůzami pracovních táborů na Sibiři. Prostřednictvím svých obrázků se pokouší udržet si lidskost a zdravý rozum. Nikdy mě nepřestane děsit, co jsou lidé schopni činit druhým.

94_Anet
26.11.2021 5 z 5

Velmi povedená kniha. Silný příběh na pozadí děsivé historie, který i přesto si uchovává naději a lehkou naivitu.

lucky4ever
23.11.2021 5 z 5

Moje první kniha od téhle spisovatelky a určitě ne poslední. Navzdory těžkému a smutnému tématu velmi lehce napsaná, díky krátkým kapitolám se rychle čte. Jsem ráda, že se autorka věnuje tématu druhé světové války z pohledu jiných příběhů a událostí. Nejděsivější mi přijde, že nikdo z nás téměř netuší, co se dělo mimo koncentrační tábory v našem okolí, i když osudy lidí na východě byly neméně tragické a jejich utrpení mnohdy trvalo déle, než jen do roku 1945. I když kniha postrádá zápletku, na kvalitě jí to vůbec neubírá.