V šedých tónech

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363677/bmid_v-sedych-tonech-xw5-363677.png 5 3762 990

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

knihomolkaMist
28.05.2022 5 z 5

Tak tahle knížka mě fakt dostala! Proč jsme se ve škole neučili o důsledcích války na státy přilehlé Rusku (Litva, Lotyšsko, ...). To bylo opět neskutečné, jak Ruta dokázala vytáhnout část dějin, o které se moc nemluví, a která byla stejně otřesná jako ty další.
Čtení jsem si užila (dá-li se to však o tématu říct) a taky jsem si pobrečela. Tato kniha se bezesporu už teď řadí mezi nejlepší za tento rok a mohu ji všem doporučit! :)

Amitiel76
26.05.2022 5 z 5

Když čtu knihy s takovýmto dějem, vždy to mnou otřese v samotných základech. Probudí to ve mě neskutečnou škálu emocí. Od bolesti, lítosti, bezmoci, vzteku až k nenávisti. Čeho všeho je lidská rasa schopná? Jakých zvěrstev a krutostí? A proč se z minulosti nikdy nepoučíme, a neustále ji opakujeme vyvoláváním dalších hrůz?
V šedých tónech, vás dostane. Tím spíš, že vypravěčkou je teprve dospívající dívka, která je společně s matkou a malým bratrem deportována do pracovního tábora na Sibiř. Jako jedna z dvaceti milionů obětí Stalinských čistek.... Nepředstavitelné hrůzy, utrpení, každodenní boj o přežití. Boj o třicet deka chleba. Nelidsky tvrdá dřina, v otřesných podmínkách. Mrazu, špíně, bez lékařské pomoci. Všude přítomná smrt a zmar. Hrůza, která nemá skončit po několika dnech, týdnech či měsících. Ale po dlouhých letech....
Vzali jim všechno co měli. Včetně lidské důstojnosti. Přesto si v sobě mnozí uchovali svoji lidskost, víru a naději. Naději, že se jednoho dne znovu vrátí domů.
Autorčiny knihy jsou naprosto mistrovská díla. Četla jsem již více knih na podobné téma. Ale žádný je neumí podat tak citlivě a lidsky, jako právě Ruta. Sůl moře i Šedé tóny, se tak zařadily mezi moje "TOP" knihy.

"Vyjíždíme z nádraží," oznámila jsem. Natáhla jsem krk a otočila se po směru. "Vidím lidi. Je tam kněz. Modlí se. A nějaký muž drží velký krucifix."
Kněz vzhlédl, cákl olejem a pokřižoval vlak. Uděloval poslední pomazání.

Jrsnbl
21.05.2022 5 z 5

První napsaná kniha autorky je naprostým pokladem historických románů.

O osudu pobaltských republik ve 20. století toho lidstvo ví opravdu málo. Útlak jak ze strany nacistického Německa, tak rudého Sovětského svazu. Kdo je vlastně zachráncem? Kdo je ten "hodný"? Jde si v tomto případě vůbec vybrat?

helča5
17.05.2022 5 z 5

Tato kniha mne moc překvapila,netušila jsem,co Stalin a jeho lidé napáchali zla,příběh Liny a její rodiny zasáhne každého,nedokázala jsem se od ní odtrhnout.

Balenka
14.05.2022 3 z 5

Ja si nemôžem pomôcť, ale napriek silnému príbehu a ťažkej téme, pre mňa bola kniha absolútne bez emócie.

martineknatasa
08.05.2022 5 z 5

Uf, to byla kniha, už dlouho jsem takto působivou knihu nečetla. Doporučuji - přečtěte si ji., nebudete zklamáni.

jalca
26.04.2022 5 z 5

K téhle knize je zbytečné psát komentář, tu si musíte přečíst!

Karciina
21.04.2022 5 z 5

Tak tohle je úplně skvělá knížka, pokud vás zajímá období druhé světové války, ale tentokrát z trochu jiného pohledu, neváhejte a V šedých tónech zkuste.
S hlavní postavou se snadno sžijete, a budete doufat, že to všechno přežijí. Příběh je hodně poutavý, a dozvíte se něco dalšího z dějin, které nesmí být zapomenuty. Je i filmová adaptace, ale osobně se mi film nelíbil, a navíc se odkláněl od knižní předlohy.

Katulinka69
21.04.2022 5 z 5

Uf,tak to byla síla. Poslouchano, opravdu silný příběh.

Monkas1
20.04.2022 5 z 5

Doporučuji

Marki019
20.04.2022 5 z 5

Kniha se čte sama, perfektně rozčleněno do menších kapitol. S ohledem na současný stav, se dá jen konstatovat, nepoučili jsme se, dějiny se opakují jen trochu jinak.

Pavouček2
07.04.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, která je krásně zpracovaná. .... hrozný, do toho nynější situace.... Doporučuju poslechnout, přečíst...

Ajushaaa
22.03.2022 5 z 5

Drsná, ale nádherná kniha :-)

petrarka72
14.03.2022 4 z 5

Dobře odvyprávěný otřesný příběh. Z Litvy do gulagu u moře Laptěvů. Trochu mi uniká, kde je ten sentiment, o kterém píše Tipsy. Smrt a láska? Ty jsou součástí každého slušného vyprávění - a tady se v tom autorka rozhodně nepatlá. A inspirace k dozjištění, jak to bylo s pobaltskými republikami v letech čtyřicátých, je bonus.

marie3541
14.03.2022 3 z 5

Moje první kniha od této autorky. Jak jsem tak četla, jsou na tuto knížku rozporuplné reakce. Já jsem tuto knížku začala číst zrovna v době, kdy začala válka na Ukrajině. Takže jsem se často rozhodovala, zda číst dál nebo nechat být. V médiích běželo toto téma pořád dokola, válka, velká solidarita, uprchlíci....stále dokola...Nicméně jsem tuto knížku přečetla. Četla se dobře, je napsaná do krátkých kapitolek , takže je poměrně brzy přečtená. Na mě byla místy opravdu hodně drsná ...Nechci tak hodnotit, zda autorka napsala poutavé čtení či nikoliv. Za mne to byl opravdu docela silný příběh s drsnými podmínkami....

dennydee
13.03.2022 5 z 5

No, prořvala jsem to. Hodně silný a myslím, že je vše už zmíněno.. budu to dlouho rozdýchávat. Je neuvěřitelné, co dokáže lidské tělo zvládnout.

TipsyChipsy
13.03.2022 1 z 5

Já bych si dovolila tuto knihu zkritizovat. Myslím, že autorka je špatná spisovatelka a velké téma, které popisuje, spíše zneužila a promarnila. Když je někdo špatný spisovatel, píše sentimentální brak, když se chce proslavit, najde si v dějinách srdceryvné události a na ně aplikuje svoje ubohé spisovatelské schopnosti. Pak z toho bývá velký brakový bestseller, oslavovaný, z úcty k obětem reálných událostí.

Ver777
07.03.2022 5 z 5

Jemně napsaný příběh o náročné době vycházející ze vzpomínek lidí, kteří zažili deportaci do pracovních táborů na Sibiři. Osobně jsem měla o osudu obyvatel pobaltských států za 2. světové války jen zcela mlhavou představu. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového a jsem ráda za lidské a nezdolné charaktery hlavních hrdinů..jiní lidé by pravděpodobně ani neměli schopnost tuto nepřízeň osudu přežít a tím pádem o svých zážitcích následně vyprávět..

Nikei
23.02.2022 5 z 5

Děsivý, ale zároveň krásně napsaný příběh, který zanechá hluboký dojem.
Člověk neustále slyší o hrůzách v koncentračních táborech, avšak o pracovních táborech na Sibiři jsem sice někdy něco málo zaslechla, ale nemluví se o nich tolik. Tato knížka mi více přiblížila hrůzy, které se děly lidem v pobaltských státech.
I přes silný, dojemný a těžký průběh, se dá přečíst rychle
Nedokážu si představit, že by se něco takového přihodilo mně, nebo někomu blízkému, a nevím jestli bych to zvládla tak statečně jako Lina a její bratr.

Katrinreading
20.02.2022 4 z 5

Je to stokrát ohraný příběh o utrpení a nezlomnosti. Ale je to dobře napsané, takže se to dá slupnout za pár dnů, dojem to nejspíš nezanechá hluboký, ale je to dobré i tak.