Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/bmid_caropravnost-6Ov-454.jpg 4 2290 213

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

Etule
23.08.2020 4 z 5

Autor mě opět přesvědčil o tom, že svět který vytvořil nelze nemilovat. :) Skvělé a zábavné čtení, které momentálně opravdu velice oceňuji, protože mám bohužel nějakou krizi.
Bravo!

Metla
02.07.2020 4 z 5

´Bábi nevěřila, že je možné, aby člověk vypadal úctyhodně, když se prohání vzduchem na domácím nářadí. Kromě toho tam nahoře musel být strašlivý průvan. Teď ovšem musely jít všechny námitky stranou. Nebyl čas na sebeúctu. Bábi zastavila jen na okamžik, aby sundala ze stěny klobouk a vylezla na hůl. Usadila se tam pochopitelně bokem (jak jinak!) a sukně pevně sevřela mezi koleny.
“Dobrá,” prohlásila, "a teď můžeme vyraaaáááááá...”
Napříč lesem se rozběhla poplašená zvířata, protože nad hlavou jim prosvištěl podivný stín, který chvílemi nesrozumitelně křičel a chvílemi až zbytečně srozumitelně nadával.´

Kdo si zvykl na Mrakoplaše, Dvoukvítka, Zavazadlo a sled praštěných gagů bez výraznější dějové kostry, ten může být “Čaroprávností” zklamán. Vydala se cestou mnohem obvyklejšího (souvislého) příběhu a vtipné situace musely poněkud ustoupit myšlenkám, především těm o rozdílech mezi ženským a mužským vnímáním světa. Smrť se objeví jen krátce a z ostatních známých charakterů potkáme snad jedině Knihovníka. Bábi Zlopočasná je naštěstí velmi silná figurka, schopná utáhnout celou knihu - navzdory nedostatku vedlejších postav, které by jejímu temperamentu zvládly zdatně sekundovat.
Pro mě je tenhle díl cosi mezi nejzdařilejšími kousky “Zeměplochy” a kapku nezáživnou “Toničkou Bolavou”, tedy Pratchettův více než slušný standard, vážnější, přesto stále hravý, plný humorných přirovnání i jiných dovedných hrátek se slovy.
75-80%

zanzara
10.06.2020 5 z 5

Říkalo se kdysi: žena z vozíku, snadnější pro koně (das Weib vom Wagen, so haben die Räder leichter zu tragen aneb баба с возу, кобыле легче)... Tady je to naopak: když Pratchett do zápletky zapojí Bábi Zlopočasnou, jede to až frčí.

Kami33
04.06.2020 5 z 5

Bábi Zlopočasná je výborná a celá kniha se mi moc líbila.

kurama45
13.05.2020 5 z 5

Kiežby boli všetky tie dnešné bojovníčky za práva žien aspoň z tretiny také milé ako malá nebojácna Esk a kiežby viacero ľudí v mojom okolí občas použilo kúsok z tej hlavológie Bábi Zlopočasnej…

Jančislava
10.05.2020 3 z 5

Toto byla moje první kniha od tohoto autora. Měla jsem chuť od něj něco zkusit už delší dobu, ale možná jsem nesahla úplně po ideální první knize. Vcelku se mi líbila, ale nenadchla mě. Určitě zkusím ještě nějakou.

martunka
20.04.2020 5 z 5

Další díl přečten..... A jsem opět nadšená a těším se na další!

terimila
12.04.2020 5 z 5

Super od začátku do konce. Kyselá Prdel, Bábi, Esk, její výuka na čarodějnici a moudra Bábi Zlopočasné, i mimo Zeměplochu platná díky Bábině znalosti hlavologie... zase mi do knihy výpisků pár věcí přibylo, což je vždycky znamením dobré knížky.
S samozřejmě Eskiny sny, úlety a to hlavní, proč by děvčata nesměla dělat to, co chlapci? A nakonec tom jsou možná i lepší. Jako třeba Esk v závěrečným souboji s příšerami. Ten byl byl krásnej, vpravdě lovecraftovskej - děs lízlej filozofií a odvahou, jo, to můžu! Tenhle díl mě chytil. Pořádně a naplno. Myslím, že jsem Zeměplochou definitivně polapena.

LéňaV.007
29.03.2020 5 z 5

Můj oblíbený autor, líbí se mi od něj všechno. Škoda, že už nic nenapíše. Bábi Zlopočasná je prostě nej.

SkillJam
14.03.2020 4 z 5

Moje druhá kniha ze Zeměplochy. Začínal jsem knihou Stráže! Stráže! a musím říct, že to bylo ve všech ohledech o level výš. Nicméně, i přes pár trochu nudnějších pasáží mě to ve výsledku bavilo a občas (určitě ne tak často jako u Stráže! Stráže!) jsem se i dobře zasmál, a to je momentálně hlavní důvod, proč jsem naskočil na Pratchetta. Humor. Ten má opět skvělý, i když v menší kadenci, ale stojí to za to, hlavně ke konci knihy. S klidem v duši můžu doporučit a těším se na další.

Luciefever
05.03.2020 3 z 5

Bábi Zlopočasná se v příbězích ze Zeměplochy objevuje poprvé. A já jsem strašně ráda, že tenhle syrový horský charakter Prattchet rozvinul, dobrousil a zešpičatěl v dalších knihách. Ani mnohočetné vrstvy spodniček pod obnošenými šaty nezamaskují, že Esme je čarodějnická femme fatal. A co teprve její Pohled! Však víte, Hlavologie...

Rihatama
06.02.2020 5 z 5

Kyselá prdel? Žádná extra fantazie, žádný novotvar. V tomto případě ;-). A přece. Slyšel někdy někdo tak kouzelné spojení umocněné jeho účelem? Pratchett je jednoduše nepřekonatelný. A nejenom pro tyto malé detaily. Cynismus, sarkasmus, ironie a škodolibost. A úsměvnost. No ovšem, to je rovněž Pratchett. Přece jenom však je Čaroprávnost o dost menší fantasmagórie, než Fantastično. Bavila jsem se úplně stejně, nechtělo se však po mě oné strašidelné pozornosti. A jestli jste ještě neslyšeli o mágyni, tak tohle je další důvod, proč se ponořit do Čaroprávnosti.

mataj
25.01.2020 5 z 5

Moje druhá knížka od Pratchetta a trošku z jiného soudku. První jsem četla "Stráže, stráže!". Nicméně chystám se přečíst vše co se mi dostane do rukou. Příjemná, vtipná a hlavně čtivá fantasy. Úžasné hlášky a humorné postavy i jejich pohled na "věc". Co víc si přát...

Beltrix
24.01.2020 4 z 5

Klasicky dobrá knížka ze Zeměplochy. Bábi je skvělá (obzvláště její "souboje" s holí), nevraživost mezi mágy a čarodějkami zábavná, postřehy ohledně naší společnosti trefné.

QEDS
12.01.2020 4 z 5

Přečíst si knihu od Pratchett je taková sázka na jistotu, když si chce člověk odpočinout a pobavit se. V této knize ale ubylo humoru, což je za mě velká škoda. Více snad ani nemám co dodat, povedené dílo...

Jaruš7
06.01.2020 5 z 5

Audiokniha.
Konečně holčičí akcent v akci se zvídavostí a touhou po objevování magična.
Zvyknout si na ty oškolobrty je nutné vymazat školní výuku a přijmout reálnost v nových dimenzích.
Citace:" Dostali jsme žraločí polévku tak čerstvou, že by se k ní plavci neodvážili přiblížit."
Adeptka školní magie má navíc, díky dětské, čisté duši.

špulo
26.11.2019 5 z 5

Touto knihou začal v 90-tych rokoch min. storočia nie len môj osobný Pratchettošiaľ, ale bola aj jednou z tých, vďaka ktorým sa skončilo moje silno intelektuálne obdobie a svůj širák jsem odhodil vdál, hvězdám oustřety. Najmä fantasy sa stala mojim rybníkom, v ktorom lovím, ňúram sa a ako hroch si v ňom lebedím doteraz. Čaroprávnost je zo začiatku až poetická v popisoch sveta. Potom sa dej rozbehne a začnú sa diať veci v dnes už klasickom duchu Terryho kníh. Je to zábava, je to relax. Je to fantasy plná alegórií, pekných myšlienok a humoru. Kniha má možno nejaké chyby, ktoré som vtedy nevidel. A zrejme by som ich nevidel ani dnes. Resp. by som ich asi odpustil, keďže ide o ťažkoťažkú srdcovku. Presne tak, ako keď pravidelne odpúšťam mojim dcéram tú večne neupratanú izbu:))

jitrnic
05.10.2019 4 z 5

Moje třetí kniha od Pratchetta, zatím nejlepší, ale zatím to stále ještě není ono. Terry Pratchett na mě prozatím působí jako velice bystrý a vtipný pozorovatel - dokud se v Zeměploše zrcadlí náš vlastní svět - to bývá do třetiny až poloviny knihy, je to úžasné čtení. Pak vypukne jakýsi fantasy chaos, kdybych v tuto chvíli knihu zahodil, nic by se nestalo. U této knihy to nebylo jiné, dočetl jsem díky Bábi.

MadamC
27.09.2019 4 z 5

Čaroprávnost je mou první knihou od autora a jsem moc ráda. Velmi mne bavila a Esk i Bábi mi přirostly k srdci.
Jsem nadšená z Pratchettovského stylu. A víc než narážky na kvantový svět byly pro mě rozhodně přidaná hodnota.
Skvělé čtení před spaním. Pobaví a nevydává žádné modré světlo.

Koza3
17.09.2019 5 z 5

V poslední době jsem spíše nešťastný z toho, jak má každá kniha o stovky stran více než by měla mít. Pouze některé výjimky si to zaslouží, ale valná hromada rozpižlává svůj příběh. U Čaroprávnosti jsem měl opačný pocit. Když Ostrúhel držel Bábi za zadek a vyprávěli si vzpomínky z Kyselé prdele, měl jsem chuť na víc a najít další stránky v knize. Když se mi v pravé ruce kroutilo posledních pár stránek říkal jsem si, že to snad neskončí, že snad bude pod čarou schovaný odkaz na druhý díl, ale ono ne. Prostě to skončilo! To se mi dlouho nestalo, ale s úsměvem jsem to přijal a nadšeně zasouval knihu zpátky do knihovny mezi Morta a Lehké fantastično. Dnes už víme, že máme aspoň pět dalších knih s čarodějkami a tak není nouze o vražedné pohledy Bábi a moc se těším až se vrátím do její chaloupky na mezi.