Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/bmid_caropravnost-6Ov-454.jpg 4 2292 214

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

Azizi
20.07.2012 5 z 5

Iste, Čaroprávnost ako tretí diel na prvé dva určite nemá. V rámci príbehov s čarodejkami ju ja osobne však radím medzi tie lepšie, a to vďaka príbehu o malej Esk. Tá cestuje na Neviditeľnú Univerzitu, aby tam mohla začať študovať za mága.

Violetti
21.05.2012 3 z 5

Zábava, oddech a čtivost. To jsou tři zásadní věci, které od knížek Terry Pratchetta, potažmo Zeměplochy, prostě očekávám a vyžaduji. Ano, Čaroprávnost JE čtivá, to bezesporu. A je to vcelku i oddechové dílo, nicméně posléze, když už takovouhle knížku čtete několikátý den (a očekávali jste záležitost na pár hodin) a co hůř, místy máte problém s usínáním... Asi je něco špatně. Vtip jsem tolik nepostrádala, tu a tam jsem se dokonce pousmála. Nicméně na 280 stránek bych skutečně nečekala tak plytký a roztahaný děj, tedy alespoň na Terry Pratchetta. Škoda no, čekala jsem víc.

Hipi
01.05.2012 4 z 5

Má nejoblíbenější "pratchettovka", ale Soudné sestry, Čarodějky na cestách aj. se jí v mých očích téměř vyrovnají. :)

vhumanik
31.03.2012 4 z 5

Sice nepatří v mnou pročtených Zeměplošských knížkách mezi ty nej, ale rozhodně bych o ní netvrdil to co uživatel s nickem pet-kyval, který to podle mého názoru četl v rychlíku z okna.

kneznaL
03.01.2012 4 z 5

Moje první setkání s p. Pratchettem, které mě nadchlo a pak už jsem jen hltala jednu knihu za druhou. Sice s odstupem času zjišťuji, že nebyla tak zajímavá jako ty po ní a před ní, ale vyvolává ve mě nostalgii a přece jen, byla PRVNÍ. Dávám 4*

kniholka
31.12.2011 4 z 5

Nepobavila tolik jako ostatní, ale potěšila =)

JanaxaM
26.10.2011 3 z 5

Pratchett není můj šálek kávy.....

Oter
03.10.2011 4 z 5

Zajímavé čtení zvláště pro dívku, která se ne vždy cítí rovnoprávná ve světě mužů :D

Ariesan
28.08.2011 4 z 5

je to hezká knížka, ale autor rozhodně napsal lepší ;-)

Livien
23.06.2011 4 z 5

Humorově zatím nejchudší dílko Úžasné Zeměplochy, které jsem četla. Přesto to pro mě byla odpočinkovka k báječnému uvolnění, a proto je podle mě zcela zcesné nazvat ji jako knihu "mizernou". :)

pet-kyval
31.05.2011 1 z 5

[052/11] (ebook) No a co, že to napsal Terry Pratchett. Já se z něho na zadek ještě neposadila a nejspíš ani neposadím. Snad jsem dokonce i naštvaná a zhnusená, protože takový druh knih, jako je třetí díl, vyloženě nesnáším. Kniha je to mizerná a aplaus si rozhodně nezaslouží ani od božích hovádek. Už se jen modlím, abych nenarazila na něco horšího.

Příběh je to nudný a nezajímavý. V mnoha ohledech to Terry vzal přes kopírák a nevymyslel nic nového a ani originálního. Magická hůlka? Jen dvojvaječné dvojče zavazadla. Oba předměty se umí “tvářit“ a oba mají jisté emoce. Postavy? Lezou na nervy. Kdyby ta úžasná a jedinečná holčička přepadla přes okraj, srdéčko by mne nebolelo, ale naopak zaplesalo. Vtip? Kdeže. Snad jen sem tam něco zpočátku a pak jedna maličkost ke konci, ale že by to byl kdo ví jaký nářez… ? … Zapomenó, strécu!

Hodně mi vadily neustálé narážky na rozmnožování pozeměplošťanů. Nejsem rozhodně puritánský člověk, ale když je celá kniha jen o tom kolika způsoby se dá polopaticky mluvit o souloži a prostředcích proti početí, je to na mě jako pověstný rudý prapor na býka, i když všichni dnes už víme, že býci jsou barvoslepí. Jako by autor neměl o čem psát a tak se chytil toho nejokrajovějšího tématu, které se snad ani ve fantastice nenosí. Jako by to byla celodenní náplň každé babky kořenářky z tohoto jedinečného vesmírného tělesa, trávit pulce v jezírku a vařit vajíčka slepicím.

Toleruji tu celkovou myšlenku plovoucí desky, i když to má fůru nedostatků a nevysvětleného, což očekávám, že se v průběhu série vysvětlí, tak nějak samo. Je to přeci autorův svět, ale stejně pořád, tak nějak nechápu, co je na něm tak neuvěřitelně fantastického. Humor i fantasy se dá psát o hodně lépe a tohle opravdu není nic nadpozemského. Jestli mě zklame i ‘Mort‘, nejspíše se na celou tuhle taškařici vykašlu a to pěkně zvysoka. (Ale vím, že teď lžu, poněvadž to dočíst musím, už jen kvůli sobě, protože sci-fi + fantasy mám na předních příčkách a tohle je zkrátka nemilý základ četby..)

Skallarix
16.05.2011 3 z 5

Když jsem po Mortovi dostal i Čaroprávnost, s nadšením jsem se na ní vrhl. Možná o to větší zklamání byl zážitek z mého druhého navštívení Zeměplochy skrze tento díl. Mort nastavil příčku příliš vysoko.
Po přečtení Čaroprávnosti jsem už, možná bohužel, neměl chuť se pouštět do dalších děl T. Pratchetta. Alespoň do teď....
(A pokud se někdy opět do ní pustím, vezmu to chronologicky a bez přeskáček!)

valda
07.03.2011 4 z 5

Emancipovaný příběh o Eskarině, které je po narození omylem určena životní dráha mága, přestože mágem, podle tradice, nemůže být žádná žena. Putuje potom s čarodějnicí Bábi Zlopočasnou do Ankh-Morporku do Neviditelné university, kde se seznámí s několika mágy, jako je například chytrý mladý, ale chatrného zdraví, student Simon, jehož mozek chtějí využít Věci, aby se dostali do reality. Třetí díl Zeměplochy mi připadal trochu pozvolnější. Neměl tak rychlé a zábavné tempo, jako předchozí dva.

Okřídlená li
30.11.-0001 4 z 5

Poměrně pěkné počtení, ale zaniká v záplavě čtivějších a legračnějších dílů :)