Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3818 1244

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

adaba
09.12.2018 5 z 5

Po přečtení jsem si říkala...to jako fakt? Byla to pecka, urcite stojí za přečtení.

karolina5333
09.12.2018

Poslechnuto jako audiokniha, takže nehodnotím hvězdami, čtení může být jiným zážitkem.
Filmové horory miluju, v těch přečtených má bilance pokulhává, možná se na to teď víc zaměřím :) Nebála jsem se ani mě to neznepokojilo, vzhledem k popularitě knihy jsem čekala samozřejmě větší pecku, ale vlastně mě to celkem bavilo.

Ruxandra
06.12.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostala, jako spoustu dalších lidí, díky letošní knižní výzvě a jsem za to vděčná. Zabrnkala na strunu již usínajícího milovníka záhad a doslova jsem jí zhltla. Plusem je rozhodně to, že se vše odehrává nám prakticky za humny, čtenář se s vyprávěním ztotožní více než kdyby se vše dělo na druhé straně planety. Slovensko je tak nějak pořád i "naše" (pro mě určitě).
Styl převyprávění příběhu někoho, kdo měl vše skutečně zažít, doplněný o komentáře autora se mi líbil, rozhodně se jedná o dobrý nápad, ať už je to pouze autorova fantazie nebo Igor někdy skutečně existoval. Spoustu věcí zmíněných v knize se dá na internetu opravdu dohledat a pokud autor pouze využil těchto styčných bodů, aby mezi nimi vytvořil příběh, rozhodně se mu to podařilo bravurně.
V budoucnu pravděpodobně zkusím další knihy tohoto autora.

Jirikk
03.12.2018

Jako audiokniha je to fakt MAZEC , to se fakt bojíte.. DOPORUČUJI...

skyline
03.12.2018 5 z 5

Při čtení mám opravdu velmi bujnou fantazii... málem jsem se udusila pod peřinou a nechtěla vylézt...

Atanone
02.12.2018 5 z 5

Málokdy se stane, aby vás někdo hned od začátku příběhu vybízel, abyste si to „vyguglili“. Já většinou „guglím“ až po přečtení. Dobrá, poslechla jsem, takže jsem jakože celou dobu aktivně ověřovala „fakta“.
Autorovi se podařilo udržet mou pozornost, přestože se lidem, jako je Igor, v reálném životě vyhýbám . A už vůbec bych s nimi nešla do hor, protože hory vás vždy prověří. Každopádně představa, že mám před sebou příběh, kde je mi hlavní hrdina už od prvních kapitol nesympatický, nebyla zrovna příjemná.
Polovina knihy je vlastně geniální mlžení a manipulování dosažitelných „faktů“, které si „můžete ověřit“, prošpikované mrazivými náznaky „něčeho“. Neustálé podbízení, abychom si fakta ověřili na internetu, pak jen umocňuje „hodnověrnost“ příběhu, protože ty články na netu opravdu jsou.
Druhá polovina příběhu už jede na vyšší rychlost a je to parádní jízda. Užila jsem si. Na druhou stranu mě napadá, nakolik je pan Karika po vydání knihy oblíbený u turistických zařízení v pohoří Tribeč, protože já bych tam tedy nešla ani kdyby mi slibovali ubytování v drahém hotelu zdarma... protože..co my vlastně víme?

Lennicourt
01.12.2018 1 z 5

Nedočetla jsem..Tohle nebylo ani děsivé ani uvěřitelné ani zajímavé. A to jsem ji dávala šanci dost dlouho.

Monni
29.11.2018 4 z 5

Co k ní říct? Na jednu stranu si říkám fakt hustý a na druhou stranu si říkám jakože cože? Nejsem odpůrce ani zastánce duchařin a věcí mezi nebem a zemí, říkám si třeba něco je a třeba ne. Dokud nezažiju asi neuvěřím. Každopádně tady ty témata mě baví a zajímají. Kniha byla rozhodně napínavá a čtivá. Sem tam byla pasáž co mě moc nebyla a opakovala, ale chápu, že spisovatel přepisoval vyprávění. Za zmínku rozhodně stojí poznámky autora, kde sám neví co si má myslet, jestli je to výmysl nebo pravda. To bylo super. Na jednu stranu mě láká udělat si výlet na Tribeč a na druhou stranu bych tam asi umřela strachem :D. Každopádně kniha rozhodně stojí za přečtení, ale asi bych ji nedoporučovala odpůrcům ,,nadpřirozena". Na 5* to asi není, ale klidně bych dala 4,5* (kdyby to šlo). Takže závěrem knihu rozhodně doporučuji a určitě si přečtu i další knihy od autora.

lazarus
27.11.2018 2 z 5

Dokonale neoriginální příběh bez špetky invence. Clive Barker říznutý Blair Witch s očividnou snahou o trochu Lovecrafta. Dialogy vcelku reálné, ale ty vztahy mezi Miou a tím hňupem? K uzoufání. Celá knížka vyznívá jakoby to psal 13-ti letý smrádek. Ruce pryč, pokud vám není maximálně 12 let.
Doplněno později: pozor na filmovou adaptaci. Je ještě o chlup mizernější než předloha. Zoufalé

eliska2669
26.11.2018 4 z 5

Zábavnej, dobrej horor - takovej ten "tak akorát", kdy se člověk fakt naladí do tý děsivý atmosféry a fakt se bojí na tom místě, kde zrovna je, ale pak z toho nejsou žádný deprese nebo noční můry do budoucna.
Pár věcí bych samozřejmě vytkla, třeba neustálý vyhrožování a.k.a. foglarovky "A to jsem ještě nevěděl, co mě čeká...", "Kdybych jenom tušil, co se stane, nikdy bych to neudělal" a tak, pořád dokola, to je otravný. Taky si myslím, že vykreslení charakterů mohlo bejt zajímavější a věrohodnější. Ale co hodně oceňuju, tak je "psycho" konec, a to, že to nemělo žádnou pointu typu "byl to vlkodlak" nebo "bylo to celý smyšlený" nebo něco, ale vlastně se to úplně nevyjasnilo. Fakt, to bylo dobrý. Protože horory většinou ta pointa zabije, a tady ne, a to se cení.

Marfiel
25.11.2018 5 z 5

Pěkná knížka. Autor se pohybuje na hraně fikce a reality, způsobem vyprávění, popisem faktů, odkazy ke skutečným událostem. Jsem moc rád, že při gradaci děje nezklouzl k lacinné fantasy, ale udržel si hranici možného, z čehož docela mrazí. Pátou hvězdičku dávám za parafrázi Analytického jazyka Johna Wilkinse v souvislosti s tříděním vzpomínek pacienta Waltera Fischera, kdy dvanáctková soustava se píše jako deset....

kuba3954
21.11.2018 5 z 5

Kromě všeho co zde ostatní zmínili tak já se velmi bavil Igorovým vztahovým popisům jako “má mě přečteného” nebo “vím že tento pohled znamená to a to” nebo “bylo mi jasné, že teď s ní nebude min. 1,5 dne řeč” či “dělej si co chceš, ale pak nebreč”. Opravdu krásný přirozený popis pokročilých vztahů.

tlllk
20.11.2018 4 z 5

Mierne ma iritovala autorova snaha zvádzať čitateľa k žánrovo stereotypným predikciám deja, aby sa následne mohol vytasiť s úplne iným (obyčajným) záverom, navyše to občas naťahoval ako gumu v trenkách (za tú časť okolo fotky by som ho roztrhal v zuboch). Ale kniha má originálne podanie deja a tým že autor zvolil nie celkom turisticky známe územia, snáď trochu napomôže aj rozvoju turizmu. Tento región to potrebuje ako soľ.

PS: Ako študent som raz šliapal celú noc, myslím že to bolo Slovenské rudohorie, nad ránom okolo 3 - 4 som začul ženský smiech a zvuky, ako keby sa niekto kúpal v potoku. Po chvíli mi došlo že je to blbosť, teda až doteraz som v to dúfal ....

Simstr
20.11.2018 5 z 5

Absolutní špička, jízda od začátku až do konce. Ještě po dočtění mám divný pocit a do lesa NIKDY po setmění nepůjdu !!!!!!

opal_k
19.11.2018 2 z 5

Myslíte, že autor umí napsat sympatického hrdinu? Zatím to vypadá, že ne. A přitom by se člověk bál mnohem víc o někoho, kdo je sympatický, než o sebestředného a ne moc chytrého floutka. I případné TROŠKU SPOILER!! zvraty na konci by byly překvapivější. Hvězdičky za "dokumentární" charakter a za noci v lese, kde bych tedy s hrdiny být nechtěla...

konicekbily
18.11.2018 4 z 5

Zajímavý námět, kdy autor předstírá, že se jedná o literaturu faktu, byl zpracován do pohodové odpočinkové knihy. Fikce se mu podařila dokonale.

Lana33
17.11.2018 5 z 5

Uzasne desiva kniha, u ktere je je jen na nas, cemu vsemu uverime. V jednu chvili bych vyrazila na Tribec a v te dalsi by me tam nikdo nikdy nedostal. Kniha si me ziskala. Musela jsem cist neustale dal, kniha je dobre zpracovana, nijak rusive ani nepusobi autorovi poznamky pod carou, spise naopak - umocnuje to jen dojem z knihy a dava moznost, ze to je vsechno treba i pravda. Smekam pred autorovym umem, skvele napsane, ctive.
Jen tak na okraj - z Igora mam husi kuzi.

marikakk
15.11.2018 5 z 5

Já chci jenom říct, že jestli je tenhle příběh postavený na pravdě a jestli někde vážně existuje někdo, kdo tohle všechno zažil, tak nechci, a to jako opravdu NIKDY nechci jet na Tríbeč. Ne, já vlastně nechci jet ani do obyčejnýho lesíku u nás na Vysočině.

Děkuju pěkně pane Karika.

Losevropský
14.11.2018 4 z 5

Knihu jsme četli celá rodina a všem nám přišla dost děsivá. Následoval výlet do Tribeče, který jsme si moc užili a ačkoliv bylo vše zalité sluncem, představa soumraku v blízkosti strašidelných křížů se nám ani trochu nelíbila... Opravdu existuje někdo, kdo chodí na Žibricu každý den a opravdu se pokaždé zapisuje do vrcholové knihy.

martina8176
13.11.2018 5 z 5

Nejděsivější kniha, jakou jsem kdy četla. Mám husinu už jen když si na to vzpomenu