Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3831 1246

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

JP
31.10.2018 2 z 5

Zase hype, co splaskl rychleji než hubba bubba. Karikův záměr chápu (jeho profilovku už ne), ale bohužel selhává už po pár krocích - na jednu stranu chce být zahalen v mlze, ale hned na to se příliš snaží odkrývat, házet konkrétní obrazy, mezitím zjistíte, že to zase nefunguje, protože nemáte spojení s postavami, jako spíše s místem, jenže ani v tomhle poli to nefunguje, protože genius loci má jen okrajovou část, je to prvek zla, takže mistr spisovatel neví, kam dřív, je to jako když se snažíte dělat víc věcí naráz a nakonec oboje připálíte (bude to poživatelný, ale tím pozitiva končí). 'Atmosférická mystifikace', tak bych to nazval. Fandím námětu, nefandím provedení. Navíc taky nepomáhá, když si myslíte, že vypravěč je největší dement pod Sluncem, nehledě na to, že každý element (vyjma snad toho, že jde o specifickou oblast - Tríbeč), naleznete napsanou, zfilmovanou, daleko lépe (uvedu třeba Stalkera od Andreje Tarkovského a Vrby od Blackwooda). Je to jako když jste zvyklí na parmezán a někdo vám chce vnutit ztvrdlej a dva týdny prošlej eidam. Nevidím důvod, proč brát ohledy na knihu, jen proto, že zbytková většina čtenářů je prostě pozadu a sežere (nebo spíš spolyká) tenhle marketingovej tah. Jistě, že podobný záležitosti budou dělo, když nemáte z žánru nic načteno (hádejte, kdo je vítězem turnaje, jehož se účastní jeden tým) - tohle je neuvěřitelně slabá kniha.

ddkk
30.10.2018 3 z 5

Jsem vůči podobným záhadám skeptická, díky svému založení i přírodovědnému vzdělání. Přesto mne Trhlina zaujala, i když podobné "případy záhadného mizení lidí" i z jiných pohoří, na nichž je příběh vlastně postaven, znám. Na příběh nemohu pohlížet jako na něco, co se mohlo skutečně stát a nemohu hloubat nad tím, jak to asi bylo nebo jestli je to vůbec možné...Pro mne je to zajímavě napsaná knížka, která se autorovi docela povedla. Určitě si zaslouží pozornost.

fnoudek
28.10.2018 5 z 5

za prvé-proč zrovna Trhlina do čtenářské výzvy? za druhé-proč znám Hýkala z úplně jiné náhody? za třetí-proč mi shořel disk s obrazovými záznamy z Vitanky, které jsem tam pořídil od listopadu do března? za čtvrté-proč mi při čtení mlátil na okno déšť? za páté-proč jsem cítil chlad? za šesté-proč jsem se probudil do totální mlhy? za sedmé-proč venku svítí v totální tmě jen pouliční lampy ve tvaru ležaté osmičky? za osmé-proč jsem se choulil jak do ulity? za deváté-proč mi zalehly uši? za desáté-ticho s očima?...

intelektuálka
28.10.2018 4 z 5

"Odmalička jsme programováni k tomu, abychom hledali vysvětlení .."

A tady je opravdu těžké vysvětlení najít ...

Pro mne to není horor - trochu dokument - trochu záhada - trochu mystérium ...
Také mne napadla záhada Bermudského trojúhelníku - zde je pouze jiné a bližší prostředí - okolí slovenského pohoří Tríbeč...a zmizelí lidé...

Velmi zajímavé zpracování - chytlo mě to - a ani jsem se nebála...

Doporučím pro milovníky těchto temat.

formi
27.10.2018 5 z 5

Nevím, jestli je příběh pravdivý nebo ne, ale na tom nezáleží. Atmosféra, kterou na mě kniha dýchla, a ten pocit po přečtení nejde popsat. Líbilo se mi, že kniha byla napsána stylem vyprávění a autor do toho zasahuje jen určitými poznámkami. Je už jen na nás, čemu věříme.

kytikyti
26.10.2018 5 z 5

První kniha od autora. Musím říct, že jsem se opravdu nejen bála, ale kniha ve mě nechávala takový ten děsivý pocit děsu a zároven nepohodlí, jako když se člověk dívá na horory. Moc tomu nepomohlo, že jsem měla audioknihu. Bylo to ještě strašidelnější.

ivana02
24.10.2018 4 z 5

Úmyslně jsem si o knize nic dopředu nepřečetla, ani se nepodívala na nějaké video na YT, abych byla překvapená a nepřišla o nějakou záhadu. Tudíž jsem vycházela z toho, že vše je autorem vymyšlené. Já třeba ani netušila, že pohoří Tríbeč opravdu existuje :-) A kdyby jenom to, ale i události a zajímavosti, které se v knize nacházejí, jsou skutečné a na YT zdokumentované. Autor z nich vycházel a vystavěl perfektní příběh, který hodně připomíná (v knize též zmiňovaný film) Záhadu Blair Witch. Při čtení jsem si představovala, že by z této knihy byl také perfektní film a ejhle, už se natáčí seriál :-)

Lost Soul
23.10.2018 4 z 5

Tento žánr obvykle nečtu, pořádně jsem nevěděla, co mě čeká a tak jsem byla velmi překvapena tím, čeho se mi dostalo. První polovina byla zbytečně rozvláčná, ale poslední část knihy odehrávající se v Tribeči byla skvělá. Líbil se mi i styl, jakým byla kniha napsaná, působilo to velmi uvěřitelně :)

Katuska88
22.10.2018 5 z 5

Poprvé, co jsem se dostala k hororu, když nepočítám klasiku Drákulu.
Musím říct, že začátkem jsem byla naprosto unešená jako už dlouho ne a byla jsem neskutečně překvapená tím, jak mne kniha tohoto typu oslovila.
(Horory v televizi přímo nesnáším).
Prvních 180 stran jsem prolítla ani nevím jak a nemohla jsem se zastavit.
Kniha ve mne zanechala obrovský dojem. Jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory. A upřímně... do Tribeče se opravdu nechystám. Co kdyby na tom přece jen mohlo něco být? :)

Kaik
21.10.2018 4 z 5

Vážně zajímavá mystifikace! Přečteno jedním dechem během pár dní. Přestože v otázce "mohlo se něco takového opravdu stát?" mám poměrně jasno, nechal jsem se strhnout gradujícím sledem událostí a užil si tajuplnou atmosféru i s pocity husí kůže a občasným prebíháním mrazu po zádech. Zakomponovat do vyprávění internetové odkazy na stránky podporující důvěryhodnost příběhu považuji za skvělý nápad. A do Tribeče bych se někdy hrozně rád vydal.

Že by třeba v zimě?

MaKolar
19.10.2018 3 z 5

Tato kniha mě celkem zklamala. První polovina celkem čtenáře nepustí a těší se na ono očekávané něco, co má přijít a je několikrát vyzdvihováno. Bohužel pro mě se tak nestalo. Můj celkový pocit z knihy je, že nevěřím uvedenému příběhu, i když to nebyl autorův záměr, jak uvádí na začátku knihy.

Jeegles
19.10.2018 3 z 5

Za sebe Trhlinu vřele doporučuju. Hezky nevtíravě popsanej příběh, ze kterýho mrazí v zádech.

JiříM
18.10.2018 3 z 5

nic moc

possekre
17.10.2018

Nelíbí se mi :(

Véča
17.10.2018 5 z 5

Před čtením jsem raději komentáře nečetla, abych se nedozvěděla něco, co nemám. Takže po celou dobu čtení jsem byla v napětí a taky ve strachu, protože jako většina čtenářů této knihy horory běžně nečtu. Vlastně jsem se k ní dostala jen díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda, rozšířila jsem si obzory a taky počet míst, které nechci nikdy navštívit!

okeey
17.10.2018 5 z 5

Já nevim, že já (takovej posera, kterej se bojí i tmy), se pouštím do takových knížek. Každopádně horor výbornej, ale teda mrazí mě ještě teď. Typově bych příběh přirovnala k záhadě Blair Witch, jsou tam dost podobné znaky. Nejlepší horor (po IT od Kinga), co jsem kdy četla. Perfekt!

Archie
13.10.2018 5 z 5

Ve ctvrtek vecer jsem koupil a v sobotu rano docetl. Nemohl jsem se odtrhnout. Karika v Trhline netvori horor v nejakem brutalnim, ducharskem pojeti, v zasade ani nejde o popis nejake primo dotirajici plizive hruzy - prim tu hraje dunive ticho pohori Tribec, zatazena obloha, spatna predtucha vecera, les a predevsim nejistota v tom, cemu vlastne akteri celi. Krajina, ktera primo nesrsi prvoplanovou hruzou, presto vzbuzuje (pro nasince predevsim) povedomy strach a nejistotu. Zaver knihy navic nesklouzl k nejakemu tradicnimu hororovemu vyjevu a celou interpretaci vkusne ponechava na ctenari a nechava tak dej rezonovat. Jdu si pro dalsiho Kariku. Rano, nerad bych totiz potkal svetluzku.

Enny06
13.10.2018 5 z 5

Co to bylo ? Neskutečný zážitek?Nevím. Kniha mě doslova spolkla. Občas jsem se přistihla, že čtu s otevřenou pusou a s údivem ve tváři. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Doporučuji všem!!!!
Čteno v originále.

7sara
12.10.2018 3 z 5

Klidně tato kniha mohla mít jen 150 stránek. Jinak to docela ušlo.

Jirinamac
12.10.2018 3 z 5

Horory nikdy nečtu, ale tato knížka mě zaujala recenzí a hodnocením. Když se mi dostala do ruky, tak jsem se přinutila jí číst. Je čtivě napsaná. Jen ten strach se u mne nedostavil, spíš zvědavost, jak to bude pokračovat dál. Ale asi to bude tím, že na záhady nevěřím :) 2,5 *