Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3831 1246

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Losevropský
14.11.2018 4 z 5

Knihu jsme četli celá rodina a všem nám přišla dost děsivá. Následoval výlet do Tribeče, který jsme si moc užili a ačkoliv bylo vše zalité sluncem, představa soumraku v blízkosti strašidelných křížů se nám ani trochu nelíbila... Opravdu existuje někdo, kdo chodí na Žibricu každý den a opravdu se pokaždé zapisuje do vrcholové knihy.

martina8176
13.11.2018 5 z 5

Nejděsivější kniha, jakou jsem kdy četla. Mám husinu už jen když si na to vzpomenu

onRock
13.11.2018 2 z 5

Mix hororu a sci-fi v slovenských reáliách s použitím tradičného žánrového klišé.

Adush
13.11.2018 5 z 5

Knihu jsem poslechla na youtube jako audioknihu. Má asi 4 hodiny. I přesto, že jsem poslouchala přes den, byla jsem celkem vyděšená a měla jsem husí kůži. S doplněnou hudbou v audioknize byl zážitek ještě intenzivnější. Zajímavý námět a snažila jsem se a budu dále hledat o Tribeči více.

Nelli84
12.11.2018 5 z 5

jedna z mála kníh prečítaných na tri nádychy :) top

melien
12.11.2018 5 z 5

Tak tohle byl opravdu hodně zajímavý zážitek s knihy. Snad poprvé, co jsem u knihy opravdu bála. . . Bála jsem dokonce i číst dál, ale nedalo mi to musela jsem vědět co se stalo. Příběh mě opravdu vtahl a chvílemi jsem se musela ubezpečit, pohledem kolem sebe, že jsem tu a ne tam!!

eliska5154
12.11.2018 2 z 5

Příběh je zajímavý, ale nedokázala jsem se do něja začíst. Nijak mne tato kniha neuchvátila.

Emily483
11.11.2018 5 z 5

Naprosto nepopsatelný zážitek ze čtení už ze začátku . Opravdu přečteno jedním dechem! Výborné ! Ze začátku jsem se docela i bála ???? ale stojí to za přečtení :)

happy-smile
10.11.2018 5 z 5

Trochu mě překvapil styl, jakým je kniha psaná. Že se vlastně jedná o skoro přímé přepsání toho, jak Igor příběh převyprávěl (upřímně nevím, co si potom mám odvodit o Karikově stylu psaní, takto tedy vlastně vůbec netuším, jak autor píše a budu asi muset zkusit nějakou jeho další knihu). Ale vůbec to nebylo na škodu, takto byl totiž čtenář vtažen do děje hned od začátku. Navíc se podivnosti pomalu stupňují, a tak si to člověk ani neuvědomí, ale nakonec zjistí, že se najednou opravdu ocitl v hororu. Co se týká hodnověrnosti, nebudu nad tím dumat, ale můžu říct že po tomto byste mě na Tribeč asi nedostali ani za zlaté prase.

Obuvník
09.11.2018 4 z 5

TRHLINA. Úderný název, povedená kniha. Jozef Karika má osobitý, snadno rozeznatelný styl psaní. A to se mi líbí. Převážně krátké věty. Seká je tam jednu za druhou jako nasraný řezník. Čtivé. Velmi čtivé...
Kniha má několik podobných rysů s předchozím Strachem. Hory, chlad, víceméně nesympatický hlavní hrdina, tajemná síla.
Strach mi byl "o mezeru mezi předními zuby" bližší. Měl hutnější atmosféru a větší tah na branku. Místy jsem se dokonce bál. Děkuju za to!
Trhlina má zase promyšlenější kompozici a oblíbenou "mohlosetostát" patinu.
Příběh netlačí na pilu, jen tak brnká na nervy. Prvních dvě stě stran je něco jako taneček s cizincem. Vzrušující a jaksi znepokojivý. V poslední třetině však hudba odezní, světla pohasnou a... dvě plus dvě už nikdy nebudou čtyři.
Tribeč? Výlet? Děkuji, ale než definitivně zešílím, chtěl bych ještě přečíst pár knih...

ginze
09.11.2018 5 z 5

Jedním slovem mazec. Knihu jsem měla přečtenou za necelé dva dny. Šíleně mě děsila, ale právě díky tomu jsem se od ní nemohla ani na chvilku odtrhnout. Nebylo zapotřebí žádných duchů, rozřezaných mrtvol atd. a přesto ve mně kniha zanechala tak hluboké pocity, jako snad žádná hororovka. Jak bylo řečeno v jedné části knihy - někdy člověka dokáže vyděsit i úplně normální věc :-) Panu spisovateli všechna čest, příběh vás vtáhne do děje a jen tak nepustí.

Gejitka
09.11.2018 5 z 5

Tato kniha má ode mě plný počet hvězdiček. Neuvěřitelně dobře se mi četla (kdybych měla čas, přelouskám ji snad za den). Ze začátku jsem se ji trochu bála číst. Čekala jsem, kdy co přijde. A přišlo :-)
První část knihy velmi poutavá (zkoumání starého trezoru, nalezených dokumentů a nahrávek, pátrání po Walteru Fischerovi...). Prostředek se trochu vlekl, no a na konci to pěkně vygradovalo. Když si uvědomím, že by to celé mohlo být (je) dle skutečnosti, nechtěla bych být členkou zimní výpravy na Tribeč. Knihu vřele doporučuji.

Swahill
08.11.2018 5 z 5

Kniha mě strhla, nutila mě číst, kdykoliv to bylo možné. Stálo by za zfilmování :)

Len28
05.11.2018 4 z 5

Pro mě skvělý čtenářský zážitek, "jakoby" se stále nic zásadního neděje, ale napětí graduje. Sedl mi neobvyklý styl vyprávění prokládaný komentáři autora. Pravdivý příběh? Mystifikace? Nejraději bych se na Tríbeč sama hned rozjela, ale raději počkám do jara.

Malýmedvěd
04.11.2018 3 z 5

Hezky napsané, hezká zápletka. Příjemné oddechové čtení. Nemohu si pomoct, ale dělalo to na mne dojem mlácení prázdné slámy. Věci se opakují s cílem vygradovat atmosféru, ale na mne to opakování ten efekt nemělo. Z myšlenky "dimenzionálních trhlin" by určitě šlo vytěžit více, takhle se to brzdilo díky snaze navázat na skutečné reálie.

LittleShadow
02.11.2018 5 z 5

1 minutu po přečtení: Hmm... Zajímavá knížka.
2 minuty po přečtení: Začíná vám tak nějak docházet co se v poslední části všechno stalo.
5 minut po přečtení: Co to bylo? Dvanáctková soustava, ve které se dvanáct píše jako deset... 2+2 nejsou 4... Hladké průhledné stěny...Otáčíme se dokola v hlemýždí ulitě... Světlo...

Já jsem momentálně ve fázi 5 minut po přečtení. V tomto hororu se nesetkáte s něčím opravdu strašidelným, ale se spoustou malých neobvyklostí, které nezapadají do našeho pojetí světa. Právě to je na této knize děsivé...

Tatrman
01.11.2018 5 z 5

Pro mě osobně byla Trhlina jedna (ne-li jediná) kniha za poslední dobu, která mě doopravdy upoutala a doslova vcucla do hor. Velice přesvědčivě a sugestivně jsou zde vylíčeny pocity hlavního ''hrdiny'', kniha vás připoutá a nepustí, a pokud ji čtěte za burácení větru, který byl v minulých dnech, iluze je dokonalá... Po přečtení několika kritických komentářů pode mnou, bych dodal jediné: napište sami takový poutavý byť značně vyšinutý příběh a pak teprve kritizujte...

pavčape
01.11.2018 4 z 5

Tak každopádně to bylo zajímavé - kladu si otázky, zda se to mohlo stát, zda to byly jen výplody fantazie zfetovaného Igora, jestli na nás na čtenáře autor přichystal léčku.. .Nicméně odkazy na články na internetu hovoří jinak. Opravdu se tu ztrácejí lidé? Opravdu mizí i v současné době, nejen v minulém a předminulém století?... Nevím, názor si na to musí čtenář udělat sám. Mně se knížka víceméně líbila. Zpočátku se mi zdálo vyprávění zdlouhavé, nic moc se nedělo, pořád se jen dumalo nad tím, jak se dostat do trezoru. Když už jsme v něm byli, něco bylo objeveno. Poté další zdlouhavé pasáže. Ale když už se konečně vypravili na výpravu (byla jedna nebo dvě ?), začal mít příběh spád a já jej dočetla na jeden zátah.. Faktem je, že Igor mi byl velmi nesympatický, do sebe a svých blogů zahleděný nýmand. Jestli byla jeho vina, jak výprava skončila, nechci soudit. Nicméně ve mně kniha zanechala stopu, stále se k příběhu v duchu vracím, což znamená, že nebyla až tak špatná a zaslouží si trochu pozornosti. Jsem zvědavá, jak se s příběhem poperou filmaři. Na motivy Trhliny má vzniknout seriál.

helena8550
01.11.2018 odpad!

Co to sakra mělo být? Ne, nezaujal mě příběh ani záhada. Ptám se, co sakra tohle mělo být za knihu? POZOR bude následovat prozrazení pár detailů děje...
Hned od začátku mi byl nesympatický hlavní hrdina (vulgární loser) a jeho styl vyjadřování a tím i styl, jakým je kniha napsána. Byla bych to ochotná skousnout, kdyby příběh za to stál, ale... Prvních 60% knihy tvoří vyprávění, jak loser čte články (které mají tak tři věty a více méně obsahují stejnou informaci), píše o tom blog a emailuje si s dalšími lidmi? 60% absolutně bez děje? To jako vážně? Šlo to VÝZNAMNĚ zkrátit, klidně i shrnout pár větami. Ale čím by se naplnily zbylé strany knihy, co... Když už se konečně začne dít něco řekněme zajímavého/strašidelného/napínavého (komora, společná fotka), tak to jen po pár dalších stránkách zabije psychedelickými výjevy, které pak tvoří zbytek knihy? Tady otevřený závěr fakt nefungoval. Je mi jedno, jestli byl zfetovaný, jestli se zbláznil strachem nebo jestli v nějakém pitomém slovenském lesíku žije strašidlo a určitě mě to nevyděsilo ani nedonutilo k zamyšlení. Takhle kniha je prostě odpad.

kanitsuj
31.10.2018 3 z 5

Trhlinu jsem si přečetla na doporučení kamaráda, který ji dokonce četl dvakrát a měl chuť probrat s někým svůj čtenářský zážitek. Já bych jí podruhé určitě nečetla, maximálně jsem zalistovala o několik stránek zpět pro lepší orientaci v ději. Dlouho jsem se nemohla začíst, hlavní hrdina - vysokoškolsky vzdělaný lůzr - mi byl absolutně nesympatický, stejně jako jeho přítelkyně a zbytek jejich záhadologické partičky /jedinou kladnou postavou byla želva:-)/. Vadil mi také způsob, jakým autor pracuje se čtenářem - klíčové momenty pro pochopení jeho uměleckého záměru jsou neustále a velmi triviálně omílány, aby se dovtípil skutečně každý a prostor pro domněnky se redukoval na minimum. Na druhou stranu si cením toho, že příběh nedegraduje obvyklými nadpřirozenými hororovými prvky /jak bývá především u zahraničních autorů obvyklé/, ale stačí mu k vytvoření atmosféry reálné prostředí vnímané optikou podrážděné mysli. Trhlina je pro mne především vhodným námětem k zamyšlení se nad limity vlastního rozumu. Je jedinečná tím, že dává prostor čtenáři, aby se na precizně zdokumentovaném případu Tribeče sám otestoval. Karikův román "Strach" se mi líčením atmosféry líbil mnohem více, ale v něm zase pokulhávala pointa. Myslím, že Trhlina i přes všechny zjevné nedostatky splňuje parametry dobře napsané knihy - takové, která přináší něco nového, mezi řádky obsahuje "něco navíc" a ve finále nutí čtenáře zaujmout nějaký postoj, ať už je jakýkoli.