Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269/bmid_temna-vez-pistolnik-3Rf-269.jpg 4 2194 334

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

The Gunslinger , 1982

Obuvník
22.04.2018 4 z 5

Tak dočteno. Na knize je hodně znát, že vznikala v průběhu dlouhých let, protože je dosti rozháraná. Myšlení a názory člověka se postupem času formují a mění. Stejně jako Kingovo psaní. Zajisté si ve finále udělal revizi a celý text prošel znovu, ale některé věci se vám zkrátka předělávat nechtějí. Tak je to v životě se vším...
Přesto musím ocenit Kingův absolutní cit pro vyprávění. I když do sebe tentokrát skládačka nezapadá úplně dokonale a okraje sem tam přečuhují, jednotlivé střípky jsou kvalitní a zábavné.
Doslov knihy, kde King přiznává, že celý příběh stojí dosti na vodě, je kouzelný. Veškeré poučky (kecy), že byste měli při psaní vědět, co vaše postava nosí v kapse od kalhot, pak dostávají značně na frak. Můžete psát profesorsky, sestavit skvěle vykonstruovaný příběh, ale když do toho nedáte srdce, vyplodíte dokonale sehraný zápas před prázdnými tribunami. Bez toho pokřikování a emocí to zkrátka není ono.
Věřím, že kvalita příběhu bude s každým dalším dílem gradovat. Stačí přečíst dalších pár tisíc stránek a Temná věž bude na dohled.
Těším se...

petgona
19.04.2018 2 z 5

Pre mna velke sklamanie. Ja mam Kinga skutocne rada, jeho jemne zvratene zapletky a desive pribehy. Ale toto bolo nesmierne nudne. Som si vedoma, ze to je len uvod do serie, ale ledva som to docitala. Bolo to zdlhave, miestami som nechapala co sa deje a prelinanie jednotlivych "pribehov" mi prislo nelogicke a neprehladne. Chcem si precitat aj dalsi diel, aby som si utvorila nazor, ci si chcem precitat celu seriu, ale ak by som sa rozhodovala na zaklade tejto jednej knihy, viem, ze by som to nedala. Viem, ze autor zamyslal spravit z toho fantasy, ale toto mi velmi fantasticke neprislo.

bukiet
14.04.2018 5 z 5

Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách. A za nimi jsem se vydal i já. Podruhé. Tentokrát jsem si ale řekl, že celý Velký cyklus Temné věže prozkoumám šířeji, tedy ne jen těch osm základních románů v sérii, ale i ostatní Kingovy knihy a povídky, které k cyklu patří. Je to tedy úkol na delší dobu. Vycházel jsem z chronologie, kterou na svém blogu uveřejnil Bryant Burnette už v roce 2012 a následně uveřejnil další verze v roce 2016. Burnetteovou chronologiÍ jsem se ovšem nechal jen inspirovat a na jeho základě si vytvořil vlastní časovou osu Temné věže.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
27. Temná věž VI: Zpěv Susannah
28. Temná věž VII: Temná věž
29. Temná věž I: Pistolník
30. Puls
31. Ur – povídka (Bazar zlých snů)
32. Dallas 63

Závěrem jen řeknu, že tentokrát jsem Pistolníka četl očima i ušima zároveň. Chtěl jsem si základní vhled do Kingova Universa užít. Nutno říci, že interpret audioknihy mi moc nepomáhal. No, co už. Vzhůru za želvou a růží.
Dodatek:
A masochista ve mně skrytý si dal po přečtení prvního dílu k večeři filmové dílo, které z mně neznámých důvodů má stejný název jako série a teď se jdu zbičovat a snad na tu filmovou zkušenost navždy zapomenu.

Mergirus
31.03.2018 4 z 5

Zajímavá kniha od Kinga. Udržuje mě v napětí na další díl, abych se dozvěděla více věcí o pistolníkovi a jeho osudu. Snad se dočkám objasnění spousty narážek, které byly v této knize.

kap66
25.03.2018 3 z 5

Po přečtení Pistolníka jsem propadla pocitu, že jsem úplně pitomá; Série s velkým S - a já mám v hlavě chaos a pocit, že jsem si to nijak zvlášť neužila. Řekla jsem si, že to takhle nenechám (vždyť jsem se tady na stránkách DK už prohlásila za kingofila, byť ne kingoznalce), pustila se do Tří vyvolených - a spadl mi kámen ze srdce. Pak teprve jsem si přečetla zdejší názory a něco o okolnostech napsání Pistolníka, a konečně chápu: nejsem pitomá, hurá (aspoň teda ne v tomhle), čtu třetí díl - a další hurá: Temná věž je vynikající! Pistolníkovi ale víc hvězdiček nedopřeji; kdyby ho napsal "starý" King, řekla bych, že je to zkouška věrných čtenářů; kdo se nenechá odradit, toho čeká odměna. Nenechte se odradit! Já si odměnu právě teď vychutnávám.
-------
Dovětek po přečtení celé série: opravdu jsem byla odměněna mnohonásobně a dodatečně bych pod vlivem silného čtenářského zážitku přidala i Pistolníkovi body. Na druhou stranu - raději ne, protože dalším dílům bych musela dát hvězdiček 10.

sarka54
21.03.2018 4 z 5

Na rozjezd docela OK

HonzaBohm
20.03.2018 3 z 5

První díl mě tolik nepřesvědčil, těším na na další, ale musím uznat, že se jedná o velice zajímavé dílo a už se těším až si přečtu další ze série Temná věž.
Doporučil bych jí všem, které mají rádi romány od Stephena Kinga. :)

Nunee
16.03.2018 5 z 5

Tak opět jsem se pustila do četby Temné věže (tím myslím všech dílů) a nemůžu si pomoci....podle mě to zázrak je. Každý si asi najde svou "životní knihu" ke které se rád vrací a tohle je ta má (a navíc je to 7v1 ;-)). Opět příběh hltám, nevnímám okolí, myslím na Rolanda a probírám si vzduchu příběh, ikdyž zrovna nečtu. Pro mě je tento příběh jasná jednička!

petrarka72
28.02.2018 3 z 5

Stephena Kinga mám načteného od Carrie po Konec hlídky a od Noční směny po Bazar zlých snů. Jeho fantasy sága mě dlouho míjela (vážně je to 36 let od prvního vydání?!?!), ale dovolená za dveřmi a chuť zbavit se restů probuzena ochutnávkou Pistolníka. Dobrá, zázrak to není, ale na úvod stačí...

boxas
10.02.2018 5 z 5

K Pistolníkovi jsem se vrátila po dlouhé době a znovu se ponořila do zvláštního Kingova světa.
Proč?
Protože se mi po něm a jeho hrdinech stýskalo...

mclenin
07.02.2018 5 z 5

Temná veža predstavuje životné dielo S. Kinga, je to jeho "magnum opus" porovnateľný aj s takými kultami akými sa stali Pán prsteňov či HP. Prvý diel - pištoľník, je naozaj trochu iný, vymyká sa štandardným naračným princípom prvých dielov, ktorých úlohou je pritiahnuť, zaujať a udržať čitateľa. Pištoľník má skôr pomalé tempo, malý počet hlavných postáv a skoro až rozjímavú, meditatívnu atmosféru. Mňa osobne po prvom prečítaní až tak veľmi nezaujal (sériu Temná veža som navyše začal čítať po dočítaní zatiaľ poslednej vydanej knihy zo série Pieseň ohňa a ľadu, ktorá nastavila latku naozaj vysoko). Aj preto som po prvom prečítaní Pištoľníka ostal v miernych rozpakoch a k ďalšiemu čítaniu ma nútila hlavne tá klasická čitateľská zotrvačnosť - keď už raz niečo začnem, chcem to dokončiť. Moja osobná cesta k Temnej veži trvala dovedna s malými prestávkami cca dva roky, (český preklad - říkam díky !) a až po prečítaní posledného dielu "Temná veža", som si uvedomil doslova umeleckú hodnotu samotného prvého dielu a samozrejme genialitu autora. Pištoľník je teda ako víno, okrem toho, že je v ňom skrytá pravda, .. jeho pravú hodnotu oceníte až časom, ...keď budete pripravení a keď dozriete, podobne ako Roland, podobne ako King.

Rider68
02.02.2018 4 z 5

Je to dloooouhý prolog. Prolog, který ovšem nenudil. Vše otevřené, vše s otazníky. Ale myšlenka a nápad zajímavý. Líbilo :)

Pralev
21.01.2018 5 z 5

Od Stephena Kinga jsem v životě přečetl takřka vše, co napsal, jen Temné věži jsem se z nějakého neznámého důvodu dosud vyhýbal. Z Kingových knih napsaných v posledních letech jsem trochu rozčarovaný. Ač se čtou stále příjemně, nějak si nedokážu k postavám vytvořit vztah a knihám chybí takové to kouzlo, kvůli kterému nemůžu jeho starší kousky už dlouhá léta pustit z hlavy (namátkou Svědectví, To, Pavučinu snů, Mrtvou zónu, Misery a spoustu dalších...). Samozřejmě mě svíraly pochyby, zda nejde z mé strany jen o nostalgii.

Nejde. Jakmile jsem otevřel Pistolníka a začal číst, již z prvních stran na mě čišelo to cosi, co mě u starších Kingových knih nutilo takřka nedýchat v očekávání, co děj přinese. A ačkoli bych Pistolníkovi mohl vytknout, že některé popisované obrazy byly až tak moc surrealistické, že jsem pochyboval, jestli vůbec sám autor v nich viděl nějaký smysl, přesto musím dát nejvyšší hodnocení, protože mě ta kniha prostě neuvěřitelně bavila a přečetl jsem ji celou na posezení. Dle zdejších hodnocení jsou další díly ještě výrazně lepší, takže se mám na co těšit.

Vlk.kh
17.01.2018 2 z 5

Tohle jde asi dost mimo mě. Byl jsem na tuto oslavovanou knižní sérii hodně natěšený, už jenom proto, že mám rád fantasy tvorbu a mám rád knihy mistra "Štěpána Krále", ale jsem dost zklamaný. Nesedl mi příběh, ani popis světa, do kterého je zasazen, místy mi to přišlo takové až příliš snové, jinde zcela nezáživné. Představa dalších svazků - a některých dosti objemných - této série mě docela děsí, takže pokračování Rolandových příběhů si nechám ujít.

slawa.cap
17.12.2017 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Můj první knižní King. První a podle mě nejslabší Temná věž. Dal bych 5 hvězd, ale když ostatní díly jsou lepší. Ze začátku mi to přijde trochu zmatené. Začíná to uprostřed rozjetého příběhu a dlouho trvá, než se některé věci vysvětlí. Navíc Roland je vyobrazen záporněji než v dalších dílech.

zerafel
12.12.2017 4 z 5

Na této knize je cítit roztříštěnost děje. Jakby také ne, když ji autor psal s přestávkami 12 let a během psaní každé části byl momentálně ovlivněn pokaždé něčím jiným. Z toho důvodu zde najdeme opravdu až guláš mnoha motivů: duchové, mutanti, sci-fi, western, fantasy minulost, čarodějové apod. Nejhorší, ale zároveň nejpodivnější pak je, že autor (jak sám v doslovu knihy přiznává) neměl nic vymyšlené a vše improvizoval a ačkoliv tvrdí, že je většina motivů uzavřena, tak není uzavřen téměř žádný. Což mě dost zklamalo. Otravné také byly (nedostatečně) vysvětlující dialogy, kdy se něco jen tak nakousne a logika dialogu vede k vysvětlení a dořešení problému, ale ne, dialog je utnut nebo sveden jinam. Když vím, že autor třeba ani nevěděl, co chtěl čím říct, pak se nedivím ani těmto dialogům. Roztříštěnost, kupa prolínajících se motivů, neuzavřenost téměř ničeho. K tomu bych přidal, že se autor nedrží ani svých zásad psaní, zvěřejněných v knize O psaní. Najdeme zde kupu příslovcí a jiných zbytečných slov.

Abych však jen nehaněl, tak kniha mě nenudila - možná právě z toho důvodu, že jsem chtěl vědět víc; smutné je, že autor vlastně tehdy nevěděl, jak to je. Sice úvod byl takový slabší, ale v rámci každého povídkového motivu a zápletky (jeskyně, poušť, kluk a jeho pád, rozhovor s mužem v černém, pistolníkova minulost...) to bylo zajímavé a autor už tehdy prokázal, že má představivost a talent působit na čtenáře silou slov, i když celek tak nějak nedává smysl.

Dávám za čtyři a čtení pokračování si ještě rozmyslím. Na stole mi leží jiné knihy, na které se těším víc.

werewolf88
07.12.2017 5 z 5

Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách...Tohle je alfa i omega celé T.V. Absolutní vrchol všeho co jsem zatím četl ( myslím tím celou sérii) T.V. NIKDY nic nepřekoná.

doktorking
27.11.2017 4 z 5

No si tady tak projíždím Kinga a hledám díla ke kterým sem ještě nenapsal hodnoceni a hle je tu stará dobra mistrova magnum opus Temná věž.Vzhledem k tomu ze je to x let co sem tohle dílo četl a vlastně hned jak tady u nás knížka vyšla musím hodnotit poněkud kladněji ale chápu začinajicí Kingaře ze jestli se jim tohle dílo dostalo do rukou až ted mužou byt nekteří z toho trošičku v šoku vzhledem k tomu ze se tahle serie řadi k tomu nejlepšimu co mistr napsal já bych uplně tak nesouhlasil.Tak určite je zde znát mladý King když to psal vlastně uplně nevěděl jak celá tahle serie půjde dál a jestli vúbec bude pokračovat...Je to na knize znát proto u vás některých tak rozporuplné pocity.Je to vlastně taková jednohubka,žánr se taky nedá moc určit bere si to trosku z sci-fi trosku westernu.Vlastně asi taková pohádka pro dospěle.Neni tu ani moc prostoru si někoho oblíbit i když pak s dalším a dalším dilem je pro mě Roland jasná volba.Příběh tu nebudu rozvádět ono než se do něj ponoříte zjistíte že jste vlastně na konci.Je určitě dobrý pokud se do této ságy pouštíte dat šanci i druhému dílu i za cenu toho že vás tenhle nechytne.Kdybych začal pistolníka číst dneska a ne před lety určitě bych prvnímu dílu dal tři hvězdy a řekl si tak tohle byl na mistra až odfláknutý příběh..Jenže já četl všechny díly po sobe a každý kdo to tak udělal už asi neumí hodnotit tuhle ságu jednodílně.Každopádně první díl je prostě nejslabší a to je hotová věc.Jinak kdo viděl film aneb další sci-fi ala metrix ani bych se mu nedivil kdyby se mu do téhle série a už vůbec do prvního dílu nechtělo protože ten se opravdu nepovedl a možná by byl lépe přijat kdyby fanoušci tohohle jinak skvělého Kingova díla (opět to beru jako celek)neměli co dočinění s knižní předlohou.

Hadati
23.11.2017 2 z 5

Pro mě byla tahle kniha takovým zklamáním, že nevím, jestli budu zkoušet další díl této série, i když všichni ujišťují, že další díly jsou podstatně lepší. Zejména přelouskání první kapitoly o cca 50 stranách bylo utrpením, kdy jsem měl zmatek v tom, co a proč se tam vlastně děje. V druhé polovině knihy to pak bylo přece jen lepší a čtení o Pistolníkově minulosti mě dokonce i bavilo. Ale není to kniha, kterou bych komukoliv doporučil.

SeanFifield
22.11.2017 4 z 5

Od pana Kinga jsem čekal cokoliv, ale směs hororu, westernu, fantasy a sci-fi – to si může dovolit jen on.
Po nedávné návštěvě kina, a následnému kritickému „žvanění“ některých návštěvníků filmu Temná věž, jsem se rozhodl se do tohoto příběhu ponořit i knižně.
Pistolník mě nezklamal, na rozdíl od filmového zpracování.
Jedna věc mě velmi štve. V knize se o Rolandovi nemluví jako o černochovi, ve filmu je to jinak. Rolanda totiž hraje Idris Elba a to je čokoláda. Tak kde někdo udělal chybu.
Ale zpět ke knize. Má to strhující akční počátek, lehký střed a nedokončený konec. A tak hurá na další příběhy ze světa ka-tet.