Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269/bmid_temna-vez-pistolnik-3Rf-269.jpg 4 2198 2198

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

The Gunslinger , 1982

SeanFifield
22.11.2017 4 z 5

Od pana Kinga jsem čekal cokoliv, ale směs hororu, westernu, fantasy a sci-fi – to si může dovolit jen on.
Po nedávné návštěvě kina, a následnému kritickému „žvanění“ některých návštěvníků filmu Temná věž, jsem se rozhodl se do tohoto příběhu ponořit i knižně.
Pistolník mě nezklamal, na rozdíl od filmového zpracování.
Jedna věc mě velmi štve. V knize se o Rolandovi nemluví jako o černochovi, ve filmu je to jinak. Rolanda totiž hraje Idris Elba a to je čokoláda. Tak kde někdo udělal chybu.
Ale zpět ke knize. Má to strhující akční počátek, lehký střed a nedokončený konec. A tak hurá na další příběhy ze světa ka-tet.

Predator666
14.11.2017 5 z 5

Zpočátku jsem měl trochu strach. Pan King se tak nějak lehce oddělil od svého klasického žánru a já se bál. Bál jsem se, abych nad tím nezanevřel oči a aby mě to vůbec bavilo. Ale opak je pravdou. Směsice snad všech žánrů a tak mistrně spojených, že jsem mnohdy nepoznal přechod na příklad z westernového odpoledne do nočního sci-fi hororu. V kvalitě knihy mě i přesvědčil velmi nekvalitní film, který byl tento rok v kinech. Vůbec jsem si nepředstavoval Pistolníka Rolanda jako negra a co jsem slyšel od těch, kteří jsou v knižní sérii již dál, je prý ve čtvrté knize Roland podobou spojován se samotným spisovatelem Stephenem Kingem. Jen Hullibrci z filmového průmyslu museli využít tak zvané Černé normy aby náhodou běloši nepřevažovali ve filmových hlavních rolích. Tak že tohle je knižní paráda a já se s radostí a očekáváním vrhám na druhou knihu.

TERRORDROME
12.11.2017 3 z 5

Prvý diel Kingovho životného diela je celkom fajn, ale určite nevzbudzuje nejaké užasnuté reakcie. Pištolník Roland tu prenasleduje muža v čiernom po akomsi postapokalyptickom rozpadajúcom sa svete ktorý sa "pohol" a cestou odbachne pár mamľasov a prežije pár démonických halušiek. Je to prekvapivo celkom krátke, takže to svižne ubieha a King nemá priestor na tie svoje siahodlhé popisy. Na druhej strane ako samostatná kniha moc neobstojí, je to naozaj len úvod kde sa dejú veci ktoré asi budú niečo znamenať, ale to sa dozvieme až nabudúce. Neprepínajte nás...

Ramiel
11.11.2017 1 z 5

Ke knize mě přivedly upoutávky na film. Také recenze knižní série byly skvělé. Bohužel podle mého je kniha nudná. Pořád se jen putuje "odnikud nikam". Je to strašně roztahané, zdlouhavé. Pokud přeskočíte několik stránek, tak se vlastně nic neděje, protože Roland bude pořád na cestě, pořád se bude utápět ve svých pocitech. Najde se tu pár pasáží, které zaujmou, ale je jich žalostně málo. A bohužel se to nezlepší ani v dalších dílech série, dočetl jsem třetí díl a tím jsem skončil. Ještě teď se divím, proč jsem neskončil hned po prvním dílu.

PanTomina
10.11.2017 4 z 5

Příjemně čtivé, fantaskní, sociální. Prozatím dobrá práce. Těším se na pokračování

MorriconeTheGod
09.11.2017 4 z 5

Po shlédnutí špatného filmu jsem dostal chuť zjistit, jak to vypadá v originále. Je to dost zvláštní a odlišné od ostatních knih, co jsem od Kinga četl. Zajímavá je atmosféra, je to i pěkně napsané, takové sugestivní, trochu omamným způsobem...má to něco do sebe no, ale zas kdovíjaký trhák to není a forma převažuje nad obsahem - King má podle mě i lepší knihy, přestože mám pocit, že za touto sérií si jaksi obzvlášť pevně stojí.

Džajna1
04.11.2017 2 z 5

Ehm... tohle je ta série o které všichni básní? WUT? Uklidňují mě jen dobrá hodnocení dalšího dílu, jinak bych po tomhle dál už nečetla. Občas mi přijde, že autor někde zapomněl větu... nebo odstavec... stranu. Nebo jsem jen velmi nechápavá.

Arlienen
27.10.2017 3 z 5

Nebyl to ten King, kterého znám. Kniha ve mě vyvolala rozporuplné emoce. Z tohoto důvodu dávám jen tři hvězdičky.

hanak_v_exilu
26.10.2017 3 z 5

Zmatené, protahované, neukotvené. První díl ságy mě rozhodně nenadchnul. Proto není překvapivé, že až na pár silných scén a opravdu výbornou první větu knížky, se mi po pár dnech vykouřil z hlavy. Nedá se říct že by si to úplně zasloužil. Roland a Muž v černém jsou zajímavé postavy, a Svět kterým putují, je do jisté míry uchvacující. Jen kdyby byl jejich příběh čtivější a dával alespoň trošku smysl.

sali13
18.10.2017 5 z 5

První kniha o dlouhé cestě pistolníka Rolanda za Temnou věží. Nebudu říkat, že jsem nebyl překvapený, protože byl. Pistolník se totiž nepodobá ničemu, co jsem dosud od Kinga četl (a že už od něho něco načteno mám). Zpočátku mi byla postava Rolanda docela nesympatická, ale časem jsem si ho oblíbil. Začátek docela rozpačitý, střídají se tu časové linie a kolikrát je těžké se v tom orientovat. Ale i tak to byla super knížečka (na Kinga "jenom" 200 stran). Pokračování super. Celou sérii Temná věž považuju za Kingovo Best of.

čef
18.10.2017 4 z 5

Jak říká matka hrdiny románu "Opravdová krása je řád a láska a světlo", ale v příběhu se spíše dočkáme chaosu, nenávisti, kouřma a černočerné temnoty. Srozumitelný svět se hnul a vše je jiné, nepochopitelné - omezená mysl nemůže pochopit neomezené, jakkoliv disponuje ohromným bohatstvím informací - nové vědomosti vedou k ještě úžasnějším tajemstvím. A největším tajemstvím je velikost - možná je náš vesmír jen částí jednoho atomu na stéblu trávy, možná, že v každém písku pouště je zapouzdřen další vesmír. Je toto smyslem této fantasy pouti přes poušť, hory, drezinou a padající most, během níž ztrácí hrdina vše blízké a milované? Je to smutek po ztraceném světě dětství a mládí? Nevím a jak přiznává autor v doslovu nevěděl to po dopsání ani on. Snad ten snový příběh ve snu pochopíte lépe než já.

parvitas
17.10.2017 3 z 5

Pripravte sa na veľa, naozaj veľa úvodných slov... Autor objasňuje, kedy a ako knihu napísal, upravoval a tak podobne. A je fajn to vedieť, lebo ide o prvý diel série, ktorú ukončil až o mnoho rokov neskôr. Či skôr desaťročí? :) No, každopádne, je to začiatok parádnej jazdy... alebo putovania. Príbeh bojovníka, pištoľníka, ktorý nemieri rukou, ale okom, nestrieľa rukou, ale mysľou a nezabíja zbraňou, ale srdcom...
Jeho krajina je iná ako naša, ale svety sú nejakým spôsobom prepojené. Prenasledovanie čarodejníka vyschnutou krajinou je veľmi zvláštne, cestou stretáva zvláštnych ľudí, pozostatky civilizácie, niečo ako divoký západ, zaniknuté technológie uctievajú ako božské veci. Pištoľník pri putovaní nájde a obľúbi si malého chlapca z iného (našeho) sveta, Jakea, no čas zrady sa blíži. Niektoré tajomstvá sa objasnia hneď, na iné si musíme počkať v ďalších dieloch.
Zhrnuté a podčiarknuté, počkám si na pokračovania, lebo to jednoducho takto skončiť nemôže!

Lolila
16.10.2017 3 z 5

Tak trochu som sa stratila v deji. Asi som čakala niečo iné, ale ďalšie časti majú byť podľa recenzií oveľa lepšie. Takže dám Veži šancu, možno sa veľa vecí vysvetlí v ďalších častiach.

Thekingofdisco
11.10.2017 2 z 5

Prostě nevím... Spousta toho není vysvětleno a čtenář tak tápe. Tak nějak jsem pochopil, že po dočtení celé série je dobré se k Pistolníkovi vrátit.
Ač mě při prvním čtení nijak nezaujal, pokračuji v sérii dál, a snad jednou budu moci hodnocení zvýšit :)

Sorrow
06.10.2017 4 z 5

Těžko vymyslím výstižnější komentář než napsal vnimat_Krasu, a tak i já tomuhle "prologu", tomuhle začátku něčeho, dávám čtvrtou hvězdu ne díky Rolandovi, ale díky Stephenovi, jehož upřímnost mě dojímá :)

martinstefko
24.09.2017 5 z 5

Tahle knihami otevřela tak úchvatnou sérii, že prostě nemohu jinak než dát maximum.

Eremites
19.09.2017

Těšila jsem se na tuto knížku moc. Odkojená klasickými westerny (jak knižními tak filmovými), strávila jsem v dětství mnoho hodin hrou na toho nejlepšího pistolníka všech dob, s kolty proklatě nízko a rukou rychlejší než smrt. Navíc miluju fantasy, či raději hezky česky - říši fantazie, kouzel a magie. A k tomu všemu je King můj oblíbený autor. Takže Temná věž byla sázka na jistotu. Měla být.

Ovšem jaksi to nevyšlo....

Tohle prostě není můj šálek čaje, kávy ani jakékoliv jiné poživatiny. Jak jsem se dočetla v komentářích níže - autor tuto úvodní část ságy psal velmi mladý, v dalších dílech to prý již má spád a šmrnc, je to jen rozjezd.....No, já nevím, zda tohle všechno může být dostatečnou omluvou a důvodem, proč sáhnout po pokračování. Pro mne spíše ne. Přišlo mi to plytké, nepropracované, chaotické, postavy chatrné. Pokud měla být mlhavost a rozplizlost (těch několika málo) jednotlivých postav lákadlem, abych se o nich v dalších dílech dozvěděla více, minulo se to u mne účinkem. Asi nejsem obdařena tou správnou dávkou čtenářské zvědavosti.

Pokud kdy sáhnu po pokračování, tak jedině díky tomu, že moje paměť má zázračnou schopnost zapomínat nepříjemné zážitky.

Ninjer
10.09.2017 3 z 5

Ani jsem nemusel jít do kina, aby mě zklamala Temná věž. I když tady jsem to trochu čekal, protože první díl Kingovy fantasy ságy jsem se už kdysi číst snažil.

Kniha Pistolník by se dala rozdělit na tři části. První je Rolandovo putování postapokalyptickou krajinou, kde sem tam narazí na nějakou osadu a lidi v něm, kteří už bývají unavení životem, opíjejí se a sem tam jsou agresivní. Tahle část je úplně v pohodě, a kdyby taková byla celá kniha, vůbec bych nebrblal. Pak však přichází cesta s malým chlapcem, kde se kromě občasných flashbacků do Rolandovy minulosti neděje v podstatě nic, a tak moje pozornost umírala rychleji než rodina Kennedyů. A na konec přichází část nejhorší, část filozofická. Stephen King umí hodně věcí, ale druhej Platón to fakt není. Sranda je, že suverénně nejzábavnější, nepoutavější a "nejkingovější" je doslov o tom, jak s kamarády zamlada našli barevné papíry a všichni je chtěli popsat něčím výjimečným. Všechny části (kromě doslovu) spojuje to, že postavy nejsou nijak zvlášť vykreslené. Paradoxně čím víc se v knize objevují (Roland, Muž v černém...), tím méně o nich víme. Chápu, že mají asi být metaforou, reprezentovat síly dobra, zla, přírodního řádu a bůhvíčeho, ale... to mě fakt nebaví.

Temná věž přesto zaujala hromadu lidí po celém světě, takže je asi dobře, že ty papíry našel a tolik let na téhle fantasy věci pracoval. Pro mě ale Rolandova sága určitě nebude.

Pět mlčenlivých záhadných postav z deseti.

BobyBond
30.08.2017 3 z 5

Výborně popsaná atmosféra a svět příběhu. Ovšem v ději jsem se trochu ztrácel . I přesto však zkusím druhý díl. Jak čtu u dalších komentářů. Zřejmě se to rozjede až s dalšími pokračováními.

Kulibrnda
17.08.2017 3 z 5

Jako dítě jsem tuto knihu dostala od mého milovaného tatínka, ale bohužel byla pro mne naprosto nečitelná, nebyla jsem schopna se prokousat prvními stranami a nějak jsem nechápala, jak mohl King napsat takovou slátaninu. Teď, dvacet pět let po té, jsem sebrala znovu odvahu a knihu otevřela. A rozhodně nelituji. A to i přesto, že Pistolník jako samostatná kniha moc neobstojí. Psaná je sice zajímavě, celý příběh má zvláštní nádech tajemna, ale čtenář se marně snaží uchopit celou pointu. Kdo je Pistolník, kde se příběh odehrává? A co ho vlastně žene vpřed? Na hromadu jsem házela všechny tyhle dotazy a pak s nimi zahrnula mou velice dobrou přítelkyni, která tuto sérii četla již několikrát a je to pro ní srdcové čtení. A ona mi s úsměvem jen řekla: "Čti dál"
A tak, než jsem zhodnotila zde, pustila jsem se do dalších knih. Díky tomu, jak se příběh rozvíjí (momentálně jsem zaklapla třetí knihu), už vím, že tento díl mohu hodnotit jako průměrný, protože kvalita strmě stoupá. Ale je to průměrnost v Kingově stylu. Takže ty tři hvězdy jsou hvězdy odpovídají poměru hvězd rozdanými napříč knihami série Temná věž. Prostě jsem musela někde zapíchnout startovací pozici, abych mohla šplhat nahoru :D