Tajomný hrad v Karpatoch

Tajomný hrad v Karpatoch https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/316617/bmid_tajomny-hrad-v-karpatoch-J9m-316617.jpg 4 743 121

V obci Werst, si pastier Frick jedného dňa všimne dym stúpajúci z komína zrúcaniny hradu baróna Rudolfa Görtza. Táto správa vystraší dedinčanov, sú presvedčení, že hrad je strašidelný. Mladý lesník Nick Deck a dedinský lekár, ktorý ho sprevádza, sa rozhodnú ísť na hrad, ale stanú sa obeťami prekvapivých javov. Pri ich návrate sa v dedine objaví mladý gróf Franz de Telek so sluhom. Keď sa dozvie meno majiteľa hradu, rozhodne sa preskúmať hrad. Ten, ako aj Franz boli totiž zamilovaní do opernej divy Stilly, z ktorej smrti práve Rudolf Görtz viní Franza.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladé letá

Le Chateau de Carpathes , 1892

Peta1607
02.05.2020 4 z 5

Skvělá kniha, která se mi roky válela v knihovně. Když jsme ve škole měli povinně přečíst Patnáctiletého kapitána, tak jsem na autora zanevřela, takže jsem byla nyní velmi mile překvapena. S filmovým zpracováním se to samozřejmě nedá srovnávat, ale obojí stojí za to.

Aleh
09.04.2020 5 z 5

V dnešní době vytahuji z hloubi své domácí knihovny skvosty, na které by pravděpodobně ještě nějakou dobu nepřišel čas (až do doby než doroste k jejich čtení generace našich vnuků a vnuček). Ač autor psal svá díla ve 2. polovině 19. století, nemění to nic na tom, že jsou tato obdivuhodná dobrodružství stále vyhledáváná i v současné době. Příběhy, které prožívají hrdinové jsou vhodné pro poměrně malé čtenáře, ale zároveň dokáží zaujmout i ty, kteří už dětmi dávno nejsou a s radostí a nadšením spoluprožívají to, co se odehrává na jednom doslova tajemném hradě kdesi v Karpatech..

pepa4081
24.03.2020 4 z 5

Tahle knížka mi v mládí unikla. Znal jsem jen geniální českou komedii. Vlastně hodně krátký a jednoduchý dobrodružný příběh, ovšem moc pěkně napsaný. A nádherné původní ilustrace. Doporučuji všem, bez rozdílu věku.
Velmi uspokojivé.

Kája95
21.03.2020 5 z 5

Moje nejoblíbenější "verneovka"

Rade
10.02.2020 4 z 5

Vrátila jsem se do dětství a půjčila si v knihovně verneovku, která mě jako dítě nějak minula (kupodivu v oddělení pro dospělé…). Je to prostě Verne, se všemi jeho klady i slabinami, jak na něj vzpomínáme, a jak jsme ho mívali v dětství tak rádi. Trochu dobrodružství, trochu sci fi, nekonečné popisy, ve vztazích trošku naivní a černobílé, ale prostě jedinečné… Neposuzujte dospělýma očima, to u verneovek prostě nejde, Verne taky nepsal pro dospělé, i když ho to vlastně nakonec hodně mrzelo, chtěl být velkým spisovatelem a skončil u dobrodružných knih, které hltala mládež (tady doporučuju knihu Ondřeje Neffa: Podivuhodný svět Julese Verna…). Takže hodnotím dětskýma očima, i když se nemohu ubránit občasnému úsměvu.

Český film je výborný, ale s předlohou nelze moc srovnávat, jde o úplně jiný žánr, ani já se ale nemohla při četbě vyvarovat reminiscencím na „Pane hrábě“, „Čórtův hrád, tam strašá...“, „Policija, policija, salašáry…“ , „Jsme v pérdeli“...

1amu
03.02.2020 5 z 5

Z duše mi mluví opět a znovu Hobo . Byť jde o úžasnou předpověď možných technických zázraků v daleké budoucnosti, je Hobo prvním ze čtenářů, který vyslovil axiom:
Jsme opět o slova "kdyby", které je tak blízké Čechům !
Dovolím si podotknout, že k d y b y Verne žil ještě v r.1914 (zemřel o 9 let dříve), tak by Ferdinand d,Este necestoval s českou chotí do Sarajeva a jeho děti by neskončily jako sirotci. Vždyť o jejich výchovu se čas staral i Největší Čech Jára Cimrman !
Ale zpět ke knize. Pro mne jde o jednu z nejlepších knih autora.

Tazz1
16.11.2019 5 z 5

Zrovna dnes běžel stejnojmenný film se skvělým Milošem Kopeckým.
Verneovky jsem kdysi našel na půdě po dědovi a tátovi. Skvělé čtení...

mahdal
18.09.2019 3 z 5

Hodnotím v rámci přeložených knih od J. Vernea. Tato kniha byla slabší oproti jiným Verneovým dílům, není však nejhorší. Zde autor výrazně spojil dobrodružný a sci-fi žánr, jakožto bývá u jeho většiny děl. Příběh nebyl nikterak složitý, kniha by mohla být určena (tak jako tomu je) dětem školního věku (i když Verne jistě příběh psal pro dospělého čtenáře). Občas jsem měl při čtení pocit, jako by tento příběh byl z pera jiného autora. Je velmi zajímavé sledovat, jak se tvorba autorů proměňuje, jak je pestrá. Doporučuji.

Hobo
08.08.2019 5 z 5

Jestliže jsem kdesi u jiného autorova díla napsal, že jediný, kdo dokázal Verna uchopit filmově, byl Karel Zeman, tak pro Oldřicha Lipského to platí stejně. A zase český režisér! Kdyby J. Verne věděl, že jediní, kdo ho opravdu pochopí, budou Češi, určitě by o nich napsal tlustý nacionalistický román; bohužel nevěděl.
I tenhle příběh zaslouží všech pět *.

FilDaV
15.06.2019 4 z 5

Opravdu asi nejzáhadnější kniha Mistra, kterou Oldřich Lipský pojal ve svém filmu jako komedii. Nicméně film se samozřejmě literární předloze nevyrovnal. A pan Verne příběh ještě to schválně zasadil do Sedmihradska, místa spjatým s Drákulou :-)

Janniska
12.01.2019 4 z 5

Stará dobrá klasika.My co jsme zvyklý na pana hrábě Nicka Cartera alias pana Dočolomanského,možná chvílemi ztratíme pozornost,ale přesto kniha je kniha a tohle je prostě sůl nad zlato.Ať žije vyzionář Verne !!

Miro.slav
04.01.2019 3 z 5

Netrúfam si kritizovať niekoho ako je Jules Verne, tvorcu ohromných a nezabudnuteľných príbehov. No toto mi prišlo také nemastné-neslané. Škoda, že v knihe nie je viac tajomna, viac vynálezov, viac zvratov a hĺbky. Nedýchala na mňa z toho ani verneovčina, ani majestát Karpát, ani tajomno opusteného hradu. Škoda. No z toho kvanta kníh, čo autor napísal, je normálne, že zopár ich bude slabších. Preto na Verneho nedám dopustiť ani v budúcnosti.

Kuža007
25.11.2018 5 z 5

Sice většině fanoušků verneovek přijde tento román jako by ho nepsal sám autor, ale mně se tento román docela líbil a zvlášť, když si vzpomenu na naši filmovou verzi.

zuzca.h
28.08.2018 2 z 5

Tak přečteno a dvě hvězdy dávám jen proto, že mám jiné romány od Verna ráda. Todle mi přišlo jako kdyby to ani nepsal on :(.
Klobouk dolů před scénaristy panem Brdečkem a Lipským, že na motivy této knihy dokázaly sepsat scénář k tak úžasnému a krásnému filmu.

Ailee
21.08.2018 4 z 5

"Přečteno" jako audiokniha, pokud se to dá počítat! :-) Kraťoučké, celkem zajímavé. Snažím se dohnat resty v klasice.

SBH
12.08.2018 1 z 5

Vrátím-li se ke knihám svého mládí, jsem většinou příjemně překvapena. V tomto případě bohužel nikoli. Nad poměrně útlým svazkem jsem nechápala, jak se tento autor vůbec mohl stát klasikem. Zápletka bez napětí, těžkopádné dialogy (kam se Jára Cimrman hrabe), ploché postavy, nelogická rozhodnutí. Navíc jsem se neubránila konfrontaci se skvělým filmem. Kniha totálně propadá. Takže dávám jednu hvězdu, ano, protože Verne je klasik. :-(

Míša.Šnaj
18.05.2018 4 z 5

Od knihy jsem očekávala něco jiného, ale nakonec to nevadilo. Byla jsem příjemně překvapená, jak lehce se příběh četl, i když se většinu knihy nic zvláštního nedělo, ale konec to vynahradil. Tohle byla každopádně moje první dočtená Verneovka, před pár lety jsem zkoušela Cestu do středu Země a nějak mě to nevzalo. Tak teď už třeba ano :)

plqa
16.05.2018 4 z 5

klasická Verneovka

Ivan F
22.03.2018 2 z 5

Román (rozsahom skôr novela) sa veľmi líši od iných Verneových románov a to nie obsahom, prvkami fantastična a nadprirodzena, ale štýlom, ktorý vyznieva tak, akoby knihu napísal niekto iný. Okrem toho, ako znalcovi filmu, som sa nemohol ubrániť porovnávaniu Verneovho príbehu a tu kniha (hoci to nerád priznávam, predsa len preferujem knihy pred filmami) ťahá za kratší koniec, film je v mojich očiach jednoznačne lepší. Sorry, Jules, ale Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský, Brodský (hmm ... toľko mien končiacich rovnako) všetci vedení Lipského rukou dali to pravé orechové filmu, niečo to, čo v knihe jednoznačne chýba a to je skvelá paródia samých seba. A na výsledku (knižnom aj filmovom) je to poznať.

poiu
13.02.2018 4 z 5

I pro mě je tato Verneova kniha spíš průměrem vzhledem k jeho ostatním (= skvělým) knihám.... Skoro 150 stran jsem čekala na nějaký dějový zvrat nebo akci a doufala jsem v trochu hlubší příběh Nika Deka nebo hraběte Teleka nebo Barona Gorcze..... Víc, víc do hloubky měl ten příběh jít...

Škoda....