Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1598 433

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

NomenOmen
05.05.2016 5 z 5

Knížka se mi líbila pro svou bezelstnost. Číst ji bylo pro mě stejně přirozené, jako dýchat. Vše šlapalo, jak má. Ano - byly tam momenty, kdy jsem si řekla, že to autor přitáhl za vlasy (SPOILER: třeba jak Tutovka aplikovala nacvičený trik se psem na Omara, který hlavou upadl do psí loužičky.. no fuj!; nebo momenty, kdy Britt-Marie pila alkohol), ale v protipólu zase stály momenty, které vycházely postavám od srdíčka. Nepotřebovaly přehnané vysvětlování. Konec knížky se mi už tolik nelíbil (SPOILER: Kdy Kent pomáhal Britt-Marii běhat po úřadech kvůli hřišti).

SPOILER:
Frederika Backmana mám ráda hlavně ze dvou důvodů:
(1) Má skvělý pozorovací talent. Dovede vystihnout a slovy pospat momenty, ve kterých slova nehrají žádnou roli. Jeho popis pohledů do očí, síly obdivu, rodícího se respektu a dalších momentů není přehnaný, křečovitý, přemrštěně dramatický. Naopak. Vše je plaše nádherné, nechamtivé. Jako když člověk zahlédne z dálky v přírodě divokého vlka. Užije si jeho majestátnost, krásu, sílu, výjimečnost okamžiku atd. a pak ho nechá jít. Nesnaží se vytěžit. Postačí mu vědomí, že vlka viděl.
(2) Jelikož mám přečtené všechny tři knihy, co od něj vyšly v češtině, zaujaly mě motivy. V každé jeho knize nalezneme zvíře (kocour, wors, krysa), invalidu (Oveho žena Soňa, Chlapec s Downovým syndromem, Osoba, Tutovka), Zvláštního důchodce s bohatou minulostí (Ove, babička, Britt-Marie), děti (tříletá a sedmiletá, Elsa, fotbalový tým Borgu), smrt, homosexuály,..
nevím, jestli mi uniká smysl, ale proč myslíte, že vždy zařadí tyto motivy... ne vždy se v životě setkáváme s celou paletou uvedeného. Například krysa v knize Tady byla Britt-Marie.. proč? Je to nějaký skrytý důkaz toho, že se Britt.Marie změnila? Nebo ta smrt...

.. jo a taky se z knížek dají vyčíst nádherné citáty:
"Je těžké nechtít se vrátit, když už víte, jak obtížné jsou nové začátky. Je těžké nechtít zpátky svůj starý život, když už jste zjistili, jak náročné je začít znovu."
-Tady byla Britt-Marie

nemeckovatereza
04.05.2016 4 z 5

Souhlasím s komentářem pavlina2323, ale 2 hvězdičky mi jsou málo. Nejspíš bych dala 3,5 - 4 =)
Jen taková drobnost, která mě ale hned udeřila do očí. Jedná se o obálku knížky. "Mrzí" mě, že na ní není vyobrazená Britt- Marie, která stojí zády, jako tomu je u předchozích knížek (Muž jménem Ove a Babička....) Líp by se ta "série" vyjímala v knihovně ;)

zupri
03.05.2016 3 z 5

Pro mě typická kniha od Fredrika Backmana. Ze začátku jsem bojovala, jestli pokračovat a na konci jsem litovala, že už to končí. "Babičce" konkurovat nemůže, ale vyplatí se dočíst.

Nikolaoss
02.05.2016 5 z 5

Moc příjemná kniha! Britt-Marii jsem nejdříve měla chuť zaškrtit, knihu odložit a najít si nějakou s milejší hlavní hrdinkou, ale jak jsem ji více poznávala, začala mi být sympatická. Kniha byla mým prvním setkáním s panem autorem, ale rozhodně ne posledním.

tlllk
02.05.2016 4 z 5

Prečo práve "Britt-Marie" ?!? ,veď v tom dome žilo toľko iných ľudí...

..je to vec osobných sympatií s hlavnou hrdinkou, inak ten príbeh mal všetko podstatné i keď pocit že sa pán Backman začína pomaly vykrádať nepopieram.

orson
01.05.2016 4 z 5

Úsměvné odpočinkové čtivo, ale Ove se mi líbil mnohem více.

-kaja.k-
29.04.2016 4 z 5

Moc hezká, dojemná knížka, přesto jsem po Ovem a Babičce byla malininko zklamaná. Koukala jsem, že se změnila překladatelka, tak to možná bude i tím. Jinak postavy Britt-Marie, krysy a dalších jsou prostě neodolatelné.

Šánka
28.04.2016 5 z 5

Líbilo se mně to a moc !
Milá optimistická kniha plná lehkého a laskavého humoru, ale i svérázných postaviček z malého městečka, které jsem si oblíbila. A tu podivínskou Britt-Marii, jež mne dokázala rozesmát a v závěru i dojmout, jsem si zamilovala. Od autora je to má první kniha, ale určitě ne poslední, protože ještě dlouho po jejím dočtení jsem se usmívala :-).

Jandýs
27.04.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, autor má neobyčejnou schopnost čtenáře dojmout svým způsobem psaní, jedna z věcí, co mě na jeho příbězích zaujala, krom toho, že mám vždy takový dojem, že odhaluje, jak se v dnešní době lidi snaží uvnitř sebe schovat , byť to je nebo není úmyslné.

Miro67
25.04.2016 5 z 5

Oddechová kniha,často vyvolá smích, nebo jen pousmání. Fotbal není hlavním tématem knihy, naopak jen slouží k vykreslení situací a hlavně charakteru postav.Jako všechny autorovy hlavní hrdinové, je i Britt-Marie podivín s velkým srdcem. Svůj život obětuje svým blízkým, ačkoli si uvědomuje, že jen dává, ale nic nedostává. A kupodivu, jsou to cizí lidé a hlavně děti, kdo ji konečně ocení.

pdoubkova
24.04.2016 3 z 5

ne, tohle se nepovedlo - Ove byl perfektni, Babicka usla, ale timhle autor vykrada sam sebe a potreti uz to nefunguje

Brit-Marie je 63 let, musi mit srovnane pribory, vylestena okna a na vsem jedlou sodu pro pocit cistoty... do toho vseho ji pravei opustil manzel kvuli mladsi zene, takze po desitkach let zamirila na pracovni urad a jako reseni vsech jejich problemu se zda byt utek do vesnicky Borg a sprava domu deti a mladeze...

dej je predvidatelny, postavy vrcholne nesympaticke (snad jen policista Sven je sympatak), konec takovy nijaky, pokud jste cetli predchozi dve knihy, tak si nekazte dojem z autora

V28
24.04.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila jako zatím všechny od Backmana, byla sice dějově trochu čitelná dopředu, ale proč si jednou za čas nějaký ten dojemný příběh nedopřát. Navíc to bylo trochu o fotbale, opravdu trochu, ale chápu, že Backman není Bosák a tak technické detaily a jiné, pro někoho nudné vysvětlování vynechal. I tak to stačilo k tomu, abych se chvilkama přenesl k našim dětským zápasům na škváře nebo kdekoliv jinde, kdy nám jako tyčky sloužily školní tašky a domů jsem se vracel špinavý, samá modřina a strup. Moc se mi líbil nápad popsat povahy lidí podle týmu, kterému fandí. Tomu kdo tenhle sport aspoň trochu sleduje, je hned vše jasné, Liverpool, Tottenham, United, Chelsea, Aston Villa.....vybráno s velkým přehledem a prostě to sedí. Borg je možná jiná vesnice/předměstí, ale dětské nadšení a radost z fotbalu je stejně nakažlivá jako nechtěný humor Britt-Marie.

pavlina2323
22.04.2016 2 z 5

Na knihu jsem se docela těšila.První polovina byla výborná, vykreslení hlavní hrdinky naprosto přesné-jeden neví zda si ji oblíbit nebo ji nenávidět. Popis figurek z Borgu, bizarních situací, paráda. Ale za půlkou se něco začíná pomalu kazit...
Příběh se stává předvídatelný, zbytečně sentimentální, laškování s případnou novou a starou láskou je vyloženě laciné. Pak začíná postava Britt jednat proti svému založení a i když je tam možnost určité proměny pod vlivem okolností - nevěřím jí( té proměně). A manžel, kterého si musí každý v průběhu čtení protivit, se stává polepšenou krotkou ovečkou????
Škoda, veliká škoda, protože nápad a postava mírně " aspergerové" Britt měly geniální začátek, ale rozbředlý neuvěřitelný konec.
P.S. v knize hraje klíčovou roli fotbal, ale o fotbale tam jsou je zmínky, málo se tam pracuje s fotbalovou hantýrkou a popisy přímého hraní, což je opravdu škoda.