Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1605 434

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

Melanka
19.06.2016 3 z 5

Potřetí to už tolik nebaví. Kniha se čte hezky, ale všechno tu už bylo.

evasamankova
17.06.2016 5 z 5

Fredrik Backman zkrátka umí. Jeho styl je hodně podmanivý, dokonalé propojení smutku a smíchu... V určitých pasážích na malé chvilky možná příběh ztrácel dech a působil natahovaně, ale co. Většinu doby to bylo komické, dojemné, laskavé a zkrátka skvělé!

simona5r
16.06.2016 3 z 5

První část knihy mě bavila, bylo to vtipné a říkala jsem si, že Britt-Marie je "Ove v sukni". Ale pak už mi vyprávění v Borgu přišlo zdlouhavé, nudné a nicmoc neříkající. Vše zachránil skvělý výkon narátorky, jelikož jsem poslouchala jako audioknihu.

J.Au
13.06.2016

Kniha se mi moc líbila. Místy jsem se s chutí zasmála a místy jsem měla slzy v očích, jak to bylo dojemné. Skvěle napsané od začátku do konce.

Ditules
07.06.2016 5 z 5

Pan Backman je zkrátka švédský bůh srandy a životního sarkasmu. Miluju jeho hlavní postavy. Britt-Marie je tak trochu zestárlý Sheldon v sukních (musím někdy prubnout tu jedlou sodu!), který se dostane k trénování fotbalu jako slepý k houslím. Velice doufám, že Osoba získá vlastní knihu, protože mi děsně přirostla k srdci.

ClariceL.
05.06.2016 5 z 5

Opět hezké čtení.Na jedné straně se knihy podobají, na té druhé se daří autorovi vložit do příběhu něco navíc, aby nebyl nudně podobný.Myslím, že tady Backman ukazuje,že je vcelku jedno, jestli je ženě třicet, nebo šedesát, v každém věku má svá trápení, ztrácí a znovu nalézá a i v pozdějším věku si může plnit své sny.A tak ještě chvíli po přečtení máte pocit, že tady byla Britt - Marie.

gladya
05.06.2016 4 z 5

Backman takové prosté a přitom lidské a působivé příběhy zkrátka umí. Postavy svérázné, někdy možná až na hranici uvěřitelnosti, ale přitom jim člověk rozumí. O tom, jak příběh působí na city, radši nemluvím. Hvězda dolů proto, že napotřetí už je to přece jen trochu předvídatelné.

Trochu spoiler
Konec oceňuji, není to náruč jednoho z mužů ve stylu červené knihovny,

iška
02.06.2016 4 z 5

Hrdinům knih tohoto autora by se člověk v počátku asi raději vyhnul - nechal se před nimi zapírat. Jenže pak najednou zjistí, že si je zamiloval a na konci knihy je nerad opouští.

Ali71
02.06.2016 5 z 5

Brit-Marie se mi velmi líbila. Když jsem knihu dočetla, mrzelo mě, že je konec. Znáte to, u některých knih se mi to stává, že mi potom chybí, že už nemůžu číst dál, jako když odejde návštěva a Vám potom doma chybí. V Babičce jsem Brit-Marii nesnášela, tady jsem si jí zamilovala. Možná, že to bylo celé trošku zdlouhavé, ale přesně děj dokresluje celou situaci. Podle mě jí opravdu mělo být alespoň o 10-20 let méně, já jsem si jí takovou představovala. Je to krásná knížka. Skvělý spisovatel. S humorem i se smutkem popisuje různé osoby a životní příběhy a finanční krizi. Dávám všech 5 hvězdiček a doufám, že další kniha na sebe nedá dlouho čekat.

Vilas1979
01.06.2016 4 z 5

V komentáři k Babičce jsem napsal, že postava Britt-Marie je těžko uvěřitelná, že nikdo takový přece nemůže existovat. Beru zpět, v nové knize, která navazuje na Babičku a přitom je tak trochu variací na Oveho, nám autor dokazuje, že Britt-Marie je nejen skutečná a velmi velmi uvěřitelná, ale že to zdaleka není taková nepříjemná můra, jak se nám na první pohled zdála, že to je také jen člověk, dokonce docela milý člověk. Nu, možná s citronem v zadku, ale co už, jak se dozvíme, má to své důvody. Přiznám se, mnohem víc mne bavila první polovina knihy, její směřování je sice předvídatelné, ale interakce Britt-Marie s okolním světem vykouzlí nejeden komický dialog. Jistě, jistě, některé situace jsou poněkud přehnané, například monology s krysou, ale s tím je třeba u knih tohoto typu počítat. Co se druhé poloviny knihy týká, snad moc nevyzradím, když napíši, že je škoda, že Britt-Marii není o 10 let méně, jednak jsem si ji celou dobu představoval o něco mladší a jednak jsem jí velmi fandil, aby poznala i jiné hotely, takhle z toho bylo v závěru vcelku jednoduché dilema. Podtrženo sečteno, přijemná oddechovka, četlo se to dobře.

Griselda
01.06.2016 5 z 5

Můj obdiv k tomuto Švédovi se s touto knihou ještě zvýšil. Je těžké říci, která z jeho knih je nejlepší a ačkoliv jsou si v jistých rysech všechny podobné, všechny se čtou jedním dechem (nedoporučuji, pokud čtete před spaním a ráno brzy vstáváte, neboť je těžké donutit se, nepřečíst si ještě další kapitolu a pak další a další a ani se nestačíte divit, že už slyšíte venku štěbetat ptáčky:))
Pro ty kdo knihu ještě nečetl, se vyhnu tomu, abych prozradila děj, ale určitě nic nezkazím tím, když napíši, že Britt-Marie je velmi složitá osobnost, čímž může trochu připomínat Oveho, ačkoliv, zcela jiným způsobem. Jedno je ale stejné, v případě Britt-Marie ještě více výraznější a to, že autor čtenáři dává nahlédnout do nitra duše postav způsobem, že pokud máte srdce, není možné, je prostě nepochopit. V knize samozřejmě nechybí humor, kterým Britt-Marie opravdu velmi překvapuje. V knize Babička pozdravuje a omlouvá se, jsem k Britt-Marie měla více méně záporný vztah, ale po přečtení této knihy mohu říct na závěr jen jedno. Mám Britt- Marie ráda:)

Hella
30.05.2016 2 z 5

Opět - stejně jako v případě "Babičky" budu kazit pěknou statistiku, ale opravdu nemůžu jinak: Jak jsem hodně milovala Oveho, brečela i usmívala se nad ním, tak "Babičku", stejně jako Britt-Marii bohužel ani nedočítám, ač se opravdu snažím. Divná osůbka, tahle Britt-Marie, infantilní, ujetá a pro mě nesympatická a nepochopitelná. Děti se taky nechovají jako děti, ale jako přechytralí dospělí. A korunu tomu nasadila večeře s krysou. Takže ne - za mě opravdu ne.

ITGIF
29.05.2016 5 z 5

Jako vždy, když dočtu Backmana, dávám 5 hvězd. Je to můj oblíbenec od Oveho. Ač Britt-Marie nepřekonala "Babičku", zase to bylo skvěle napsané. Backman prostě lidské příběhy umí, jsou vtipné, jsou smutné, jsou okouzlující. Snad již autor pracuje na nové knize! Jo a pro fanoušky Liverpoolu jako jsem já, by tady měla být ještě jedna extra hvězdička za správný výběr fotbalového týmu autorem :-))

Bruno21
27.05.2016 4 z 5

Neznám ostatní autorovy knihy, ale tahle mi přišla jak financovaná z projektu švédského Ministerstva sociálních věcí na podporu integrace mentálně postižených a podporu revitalizace maloměst. A byla by to fakt dobrá investice.

IvetB
27.05.2016 5 z 5

Nevím jak vás, ale mě vždy po dočtení dobré knihy zachvátí smutek. Kvůli tomu, že už je konec a že se s postavami z knihy už nesetkám. Alespoň co se týče Backmanových knih. Tady byla Britt-Marie je příběh plný vtipu, nádherné ironie, srdcebolů a smutku, ale i odvahy postavit se tomu všemu co se člověku děje, čelem. A někdy prostě stačí, aby lidé věděli, že tady jste...

_Michelle_
20.05.2016 5 z 5

Jsou knihy s příběhy, které rychle zapomenete, a které ve vás nezanechají žádné emoce, a pak jsou knihy obsahující příběhy lidí, kteří se vás dotknou až u srdce a nemůžete na ně zapomenout. Tady byla Britt-Marie je jednoznačně ten druhý případ. Myslím, že je důležité být tam, kde jsme potřeba a být pro někoho, ale je také pravdou, že u toho nesmíme zapomenout na plnění svých vlastních snů, protože život utíká mnohdy mnohem rychleji, než bychom si přáli. Možná stačí říct komu fandíš, aby se dalo poodhalit, jaký jsi a možná stačí napsat, co si myslíš a někdo jiný ti poví, že nejsi sám.

sadlo
17.05.2016

S tímto autorem bych ráda poseděla u kávy. Lidskost, jemný humor, pokora, skromnost. Všichni máme svoje trápení, nikdo na světě není se svým trápením sám.Nezoufejme a předávejme lásku, porozumění druhým.Všechny knihy jsou skvělé.

happy-smile
15.05.2016 5 z 5

Tento spisovatel se začíná stávat jedním z mých nejoblíbenějších. Podle mě je to neskutečný dar umět psát takovéto krásné a humorné příběhy, které by člověk mohl číst pořád dokola. Opět se chvílemi smějete až se za břicho popadáte, chvíle dojetím (skoro) brečíte. Pokud jste předtím četli Babička pozdravuje a omlouvá se, tak je to určitě plus, protože o Kentovi a Britt-Marii už něco víte. Pokud jste ji nečetli, tak vůbec nevadí. Všem doporučuji, tato kniha vás chytne za srdce.

bosorka
08.05.2016 3 z 5

Britt-Marie je Ove v sukních. Kniha Tady byla Britt-Marie je další variací na Muže jménem Ove. A trošku v ní cítím i "Babičku". Vlastně se mi do ní nevčítalo nejlépe, protože jsem tušila od počátku, kam se příběh Britt-Marie asi bude ubírat a bohužel to bylo opravdu dle předpokladů. Po nějaké třetině knížky se tím, jak přibyly další postavy, děj pohnul dopředu i do stran. A já, i když jsem si od počátku říkala, že tentokrát už Backman od mě získá tak maximálně tři hvězdičky, začala váhat. Chvílemi se příběh katapultoval k hvězdám čtyřem, vzápětí ale zase klesl. Jak mi k srdci přirostl Ove i Elsa, Britt-Marie si ke mně prostě cestu neproklestila. Nějak jsem jí nedokázala uvěřit. Kdo si mě získal, byly děti z Borgu - ty Backman zase obdařil neuvěřitelnou tíhou a neobyčejností.
Když už jsem byla přesvědčená, že Britt-Marie si přece jen ty 4 hvězdy zaslouží, knížka měla v tu chvíli skončit. Jenže nekončila a plazila se zbytečně dál. Škoda toho, je to teda tak za 3 a půl a vzhledem k "Babičce", která byla pro mě mnohem nápaditější, to ke čtyřce nakonec nedoleze. (Ale díky Britt-Marie se k Babičce budu muset zase vrátit.)

zuzana2599
08.05.2016 5 z 5

Pro mě knižní překvapení, netušila jsem, že si tu svéráznou Britt-Marii tak zamiluji. Knížka plná laskavého humoru, krásných emocí a myšlenek, určitě předčila mé očekávání. Dojemné a vtipné dialogy s krysou, uklízecí vášeň Britt-Marie, svérázné postavičky v Borgu, vzpomínky na dětství, oddanost k manželovi, no u mě tato kniha zabodovala. Dokonce mám chuť si pořídit jedlou sodu a čistit okna octovými novinami! Britt-Marie mi dodala chuť žít a uklízet! Krásné!