Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1604 434

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

ken-zo
15.11.2016 5 z 5

Předchozí dvě knihy od F. Backmana sice byly o kousek lepší, ale jeho styl psaní a vykreslení postav se mi prostě líbí, takže ani Britt-Marie nezklamala:)

mayinka
26.10.2016 4 z 5

Chvilicku mi trvalo, nez jsem se ke knize odhodlala, protoze v Babicce me Britt- Marie prudila. Tady byla bajecna.

amanek
21.10.2016 4 z 5

Zvláštní, ale pěkná....

Bigluska
08.10.2016 4 z 5

Nebyla tak dobrá, jako dvě předešlé, ale stále patří mezi špičky. Díky za ní. Těším se na další

laepus
05.10.2016 5 z 5

Třetí Backman, třetí paráda. Tady ale jdu "jen" na čtyři kvůli drobným opakováním postupů osvědčených z minulých knih - nerudný starý člověk a okolo něj bizarní postavičky. Je to možná k Britt-Marii kruté, když je to ten nejlidštější Backman vůbec, ale... ale co! Jdu to změnit - kniha mě dostala, je úžasná a plná citů. Pět a basta!

kristynyli
02.10.2016

Kniha je opět velmi dobře napsaná. Pořád to pro mne ale byla menší srdcovka než předešlé knihy. Byla prostě méně dojemnější než předešlé mi přijde. V tomto pokračování jsem si Britt-Marii docela oblíbila, a u knihy se občas i pousmála, musela jsem se ale lehce krotit (Co by si lidé pomysleli?) :)

Nifredil
30.09.2016 2 z 5

Vzdala jsem to. Fotbal a ženská s psychickými problémy, rozvodem na krku a neschopností komunikovat s lidmi kolem pro mě prostě není. Nejsem pro tuhle knihu ta správná čtenářka. Zkoušela jsem to i v audio formě, ale ne, nedočtu to, nedoposlouchám to. Neuvěřitelně mě rozčiluje to neustále "Ha!" a celkově chování postav. Možná kdyby to bylo podáno jinak, jinak popsáno. Snad někdy příště nebo v tomhle případě asi raději ani ne. Knih k přečtení je spousta, tahle bude po dlouhé době první opravdu odložená, nedočtená.

raty
30.09.2016 5 z 5

Málokterá kniha na mě zapůsobila tak jako tato a málokterý hrdina tak jako Britt-Marie. Silný příběh o tom, že nikdy není pozdě, nic není černobílé a měli bychom si dát trochu práci poznat každého člověka, než si ho zařadíme do škatulky "podivín". PS: Při čtení budete potřebovat kapesník nebo rukáv (ale to by se Britt-Marii nelíbilo - co by si lidé pomysleli?)

Mermaida
28.09.2016 5 z 5

Fotbal sice není můj šálek kávy, ale přesto mě kniha o Britt-Marii chytla za srdce a jen tak nepustí. Britt-Marie nikdy nikoho nekritizuje, jistě že ne ... :-) A přesto si ji postupem času oblíbíte stejně tak jako ostatní postavy z tohoto "pohádkového" příběhu o fotbalu, který musí milovat přece každý.. :-)
A v kuchyni už mám předělanou zásuvku v tomhle pořadí: Vidličky - Nože - Lžíce! Prostě jen pro ten pocit, abych veděla že i tady byla Britt-Marie...

Už teď s nedočkavostí čekám na další "úžasné" dílo z pera Fredrikova. Doufám, že ne nadarmo!

Peace
28.09.2016 4 z 5

"Je toho hodně, co o člověku nevíte, dokud se jím nestanete. Čeho všeho je schopný. Jakou má odvahu."

Kniha je milým pohlazením po duši, to rozhodně.
Bohužel fotbalovou horečku nesdílím v nejmenším, proto to u mě na plný počet není. Pro fanoušky zmíněného sportu jde ale o třešničku na pomyslném čtenářském dortu a určitě si příběh vychutnají o to víc ;o)

Jizi
25.09.2016 4 z 5

Čím hlubší máte rány, tím hlouběji se vám Britt-Marie dostane pod kůži. Silné scény plné velkých pravd, ze kterých se až svírá srdce, odlehčuje laskavý humor. Nechte se hebce melancholickou atmosférou knížky pohltit, dovolte jí, aby vás vtáhla do děje, a ona vás za to odmění krásným příběhem o tom, že nikdy není pozdě začít žít. A to ani když - jako já - fandíte Tottenhamu.

Lkova
14.09.2016 4 z 5

Ačkoliv už mi na komodě pár týdnů leží Babička a rozečteného Ove nosím v kabelce s nadějí, že si na něj najdu čas, Britt-Marie je první autorova kniha, kterou jsem přečetla celou.
A líbila se mi! Je neuvěřitelně čtivá - ani se nenadějete a jste v polovině knihy, no opravdu. Dokonce i ten fotbal se mi zalíbil... protože jsem si prostě nemohla pomoct. A vzhledem k tomu, že mám ze všeho nejradši knihy, které ve mně vzbudí emoce, musím vyzdvihnout autorovu úžasnou schopnost napsat čas od času větu, která mě zahřeje u srdce. Za postavy, příběh i způsob, jakým je kniha napsaná dávám 5 hvězdiček.
Ale nelíbilo se mi neustálé opakování... "Jak se tomu nadává?"... ha, výrazů. Pochopila jsem, že takhle to autor dělá, ale dráždí mě to. Taky mi vadil manžel Kent, protože jsem se nemohla rozhodnout, jestli ho mít ráda. Koho jsem si ale zamilovala, to byl Sami. A chyběl mi epilog. Za to hvězdička dolů.
Není to boom, ale je to pohodová knížka, která se čte velmi dobře. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy, protože jsou tam pasáže, které nehodlám zapomenout. Vypsat si je nemůžu, protože je jich prostě moc! Doporučuji.

kusma
13.09.2016 5 z 5

Backman umí psát. Je to hlavně mistr na to správné slovo, na tu správnou větu, ze které Vás mrazí. Možná je ale užívá až moc často... Proto si dám po této opět krásné knize trošku pauzu než se pustím do další od tohoto autora. Krásně se to čte, ale je to třeba pomálu dávkovat.
Nic to ale nemění na tom, že jsem si Britt-Marii zamilovala. I díky ní už vím, co mám dělat, když se ke mně někdy náhodou zakutálí ta podivná kulatá věc :)

Odehnalka
09.09.2016 4 z 5

Knížka je nádherná a čte se vlastně sama. Ale z nějakého důvodu nemůžu dát plný počet hvězd, protože mi tam něco chybělo.

Pet007
07.09.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která mne vzala u srdce skoro jako Ove. Britt je jiná a přece mi byla tolik blízká. Kniha byla veselá i smutná jako život.

Antoaneta
30.08.2016 5 z 5

Další autorova kniha kterou jsem přečetla a jako Ove a Babička tak i Brit-Marie je prostě skvělá nemám co víc dodat snad jen to že ji prostě musíte přečíst.

MarketV
29.08.2016 4 z 5

V Babičce je Britt- Marie popisována spíše z pohledu malé holčičky, která z ní má respekt nebo se jí i trochu bojí pro její absolutní smysl pro řád a pořádek. V babiččiných pohádkách je to princezna, o kterou se kdysi prali dva princové - bratři a kvůli které se taky rozhádali. Pokračování této pohádky v reálném životě je to, že princ, kterého si nakonec vybrala a žila spíš jeho život než ten svůj, ji zradí a proto nasedne na svého plechového oře a vyráží do světa. Žít svůj život. S hořkosladkou příchutí, jednou krysou, věčně špinavými dětmi, všemi podivnými osobami v jedné podivné vesnici a taky s fotbalem.
Touha hlavní hrdinky po seberealizaci, aby si jí někdo vážil a pamatoval, ocenil její práci je asi každému vlastní. Jsem ráda, že autor rozvedl v další knize právě tuto postavu, bylo zajímavé pomalu odkrývat vzorce jejího chování a mnohé to vysvětlilo. V Babičce mnohdy působila protivně, ale tady jsem si ji úplně oblíbila. Obdiv pro její schopnost obětovat se pro druhé - ta první tichá a dlouholetá o které nikdo nemluví - pro manžela a ta druhá pro děti při přepadení - o které zase naopak ví všichni. Svět dětí se v knize prolínal s tím dospělým, ovšem otázka, který z nich byl chvílemi více krutý, ale i zde se najdou humorné chvíle a povedené hlášky.
Po přečtení knížky mám chuť vyzkoušet jedlou sodu, jestli to opravdu tak dobře funguje.

francouz
21.08.2016 4 z 5

Opět mě dostala lehkost s jakou je knížka napsaná. Jedete na vlně emocí, které jsou, ale mistrně umíchané. Je zde opět plno krásných postav, vybarvených, mě osobně se líbila Osoba, prostě osoba, ale podobnými postavami z vesnice, která prostě stojí u silnice, je protkaná celá knížka. Je to naprostá jízda od začátku do konce s humorem, spoustou životních mouder, ktrerá si na nic nehrají a nejsou prvoplánová, jsou taková, jaký je život, baravný i černobílý, veselý, ale i smutný a v případě Borgu i fotbalový....

Verrrunka
12.08.2016 4 z 5

Nemohla jsem vydržet a hned po Babičce jsem se pustila do další Backmanovy knihy. Opět jsem se neuvěřitelně bavila, dost často jsem s Britt-Marie soucítila, protože jsem taky tak trochu sociálně nekompetentní :)
Nicméně při porovnání s předchozími díly autora musím říct, že tohle byla hlavně legrace a těch hlubších myšlenek bylo už trochu méně.
Spousta postav mi ale zase přirostla neuvěřitelně k srdci a jen těžko jsem se loučila....

Tak, Backmane, co tam máš dál? :)

shmaic
10.08.2016 5 z 5

Velmi smutná knížka, v níž je ta smutná část protkána tolika vtipnými okamžiky, že dokud ji člověk nedočte a nezapřemýšlí nad ní, tak mu vlastně vůbec smutná nepřijde.