Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1598 433

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

pepa4081
11.03.2021 3 z 5

Podobný scénář, jako u Muže jménem Ove. Tentokrát je hlavní osobou žena Britt - Marie. Zpočátku naprosto stupidní a nesnesitelná osoba, která si časem získala mé sympatie. Osobně nemám rád skupinové sporty (televizní sportovní přenos puštěný v hospodě považuji za velmi otravný zvyk) i konec bych ocenil trochu jiný. Doporučuji jako oddechový průměr.
Uspokojivé.

veronika_m
05.03.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Krásně nakombinovaný humor se smutnou realitou - jen se podívejte, kolik žen v okolí žije dost podobně, tedy ne svůj život, ale život svých blízkých... Jen nejsou tak vykonstruované. Ale pro mě místy velmi realisticky smutné... Dávám 5 hvězd, i když za "ha", které je možná ne úplně šťastně přeloženo, bych skoro i jednu strhla ????

bajana13
03.03.2021 4 z 5

Plus: Velice poutavá a nabitá emocemi.
Minus: Příběh je vystavěn až příliš přesně podle osvědčeného schématu předchozích knih. A i když přijímám nadsázku, se kterou autor vždy pracuje, je vývoj některých postav málo věrohodný.
Za mne tak 3,5 hvězdičky, nakonec dávám 4 za to, že to přece jen bylo příjemné počteníčko.

DericCaster
23.02.2021 5 z 5

Ani já nepůjdu proti proudu a prostě napíšu, že knížka Tady byla Britt-Marie je úžasná. Líbila se mi stejně jako Ove a Medvědín a jen mne ujistila v tom, že chci číst vše co autor napsal... Tady byla Britt-Marie je knížka o životních osudech a posláních, o tom jaký je rozdíl v tom chtít skočit a skočit... Ačkoli závěr knížky je trochu smutný, většinu času jsem se jen smál.

anysekhel
18.02.2021 5 z 5

Ještě lepší jak Muž jménem Ove. Úžasně popsaná osobnost "Hašteřivé babizny". Moc krásný příběh. Konec mě dojal.

nai.ivka
16.02.2021

Prozatím odkládám mezi nedočtené. Hrozně jsem se u ní nudila. A to mám ráda knížky jakoby o ničem. Dám jí šanci později.

Kexina
14.02.2021 4 z 5

Zpočátku mě hrozně štvala - hlavní hrdinka i kniha samotná. Ale jsem ráda, že jsem jim dala šanci.

Spoiler: Asi nutně potřebuji sehnat krysu a snickersku. :-)

Ella_85
11.02.2021 5 z 5

Uz v „Babicce“ mne rozcilovala, ale i tak jsem si ji oblibila. Pribeh o ni je moc pekny

Petras99
31.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka opravdu nevzbuzuje sympatie od prvních stránek, ale doporučuji vydržet! Líbilo se mi postupné odhalování jejího dětství, což ledacos vysvětlilo, realistický popis života na vesnici, na kterou svět zapomněl... A potěšil mě závěr - opravdu jsem se "bála" že se k manželovi vrátí :-)

Bláža9
27.01.2021 5 z 5

Fredrik Backman je naprosto geniální spisovatel. Dokáže napsat knihu, která je tak zábavná a zároveň neuvěřitelně moudrá. Pro někoho je Britt-Marii hašteřivá babizna, pro mě je to dáma s velkým srdcem, která rozhodně nemá předsudky :-) za mě úžasná kniha a už se těším na další

Dida86
19.01.2021 5 z 5

Nemám předsudky :)

Lucyiel
10.01.2021 5 z 5

Má druhá kniha od Backmana. A opět nadšení! Mě tyhle knihy o neobyčejně obyčejných (nebo obyčejně neobyčejných?) životních cestách baví víc a víc. Je pravda, že Oveho (Muž jménem Ove) jsem si zamilovala hned na prvních stránkách a k Britt-Marii jsem si tu cestu hledala o chvilku déle, ale přirostla mi k srdci, baba jedna hašteřivá. Celý svůj dospělý život se řídím tím, že nic není jen černé nebo bílé. Nakonec se z té (zpočátku se jen černě jevící) babči vyklubala pěkně barevná a zajímavá ženština se srdcem na pravém místě a dokonce i s nějakou tou chlapskou koulí =) Zábavné, dojímavé, inspirativní čtení. Jsem zvědavá na další knihy z pera tohoto autora.

Zuzkanka
05.01.2021

Leckdo by řekl, že Britt Marie je protivná stará bába a možná to tak i je, ale mně se po ní bude stýskat. Knížka víc rozvíjí její minulost a tak se není moc čemu divit. I přesto, jaká je, si dokáže najít své místo a lidi, kteří ji mají rádi. Nebo možná právě proto? Opět hořko vtipný příběh, který má hořký konec a opravdu jsem doufala, že....... ale nebudu prozrazovat. Britt Marie je sice stará protivná bába, ale má zlaté srdce. A Valerie Zawadská je prostě skvělá! (posloucháno jako audiokniha)

maryska09
04.01.2021 5 z 5

Knihy mistra Backmana jsou skvělé všechny a tahle není výjimkou. Skvělý příběh o fotbalu, který vůbec o fotbalu není, plný lásky, vlídnosti, žalu a naděje. Doporučuju všem.

Kája95
02.01.2021 5 z 5

Ač se to může zdát z počátku neuvěřitelné Britt-Marii si prostě zamilujete.
Kdo už něco četl od Backmama ví že se může těšit na humor,ale i hlubokou myšlenku,jinak než 5ti hvězdičkami hodnotit nelze

DitaV.
30.12.2020 5 z 5

Nádhera. Kniha mne opravdu pohltila, Britt-Marie byla tak mile šáhlá,až byla uvěřitelná. Bylo to mé první setkání s Fredrikem Backmanem, ale určitě ne poslední. Našla jsem tu laskavý humor i životní moudrost a jsem naprosto nadšená.

Sofós
29.12.2020 2 z 5

Asi půjdu proti proudu. Nejdříve jsem měla pocit, že to bude Owe v sukních. Ale nebyl...☹️ Děj se na můj vkus táhl a nebyl moc zajímavý. A Brittino "ha" mě neskutečně iritovalo. Nedočetla jsem, ale nevylučuji, že se ke knize ještě někdy vrátím.

Vendula39
26.12.2020 4 z 5

Úžasně napsaná knížka. Místy byla až komická a zaregistrovala jsem hodně nadsázky. Například vysazení na špatně seřazené příbory, vyprané dresy a podobně. Komické bylo i to její uklízení, místy jsem měla pocit že tou jedlou sodou spraví sama i rozbité auto. Nejúsměvnější momenty byly při samotném hraní fotbalu, ta živost těch dětí, i když jsem o nich pouze četla.

Lily101
20.12.2020 5 z 5

Úchvatná a mimořádně čtivá (což u autora rozhodně není náhoda ani výjimka!) kniha. Možná jsem čekala trochu víc fotbalu jako bylo hokeje u knihy “Medvědín”, ale to je ryze můj problém.

Chvíli mi u knihy činilo problém pochopit ironii, ale to se u čteného textu může stát a byla to má chyba, že jsem brala autorovy slova příliš vážně až doslovně.

Nechápu, proč jsem s knihou tak otálela, ale ono možná jsem k té knize potřebovala napřed “dozrát”, ať si z ní víc odnesu. A ty moudra...jak já zbožňuji moudra v knize, obzvláště hlubší myšlenky, a Backman mi dopřál...ten pocit radosti a pohlazení po duši v intelektuálním smyslu. Moc děkuji, byl to skvělý čas strávený nad knihou a to, že autor už v době vydání knihy (dnes už je to běžnější a možná se z toho nakonec stane za x let klišé) myslel v poděkování na čtenáře, je prostě moc milé gesto.

P.S.-Jistá podoba s knihou “Muž jmenem Ove” od stejného autora mě také (jako další recenzenty pode mnou) napadla při četbě také, ale...mi se kniha: “Tady byla Britt-Marie” líbí víc. Asi je to především charakterem postavy, kdy je mi o něco sympatičtější Britt-Marie, avšak občas...však nikdo není dokonalý, že ;-)?

Boby17
09.12.2020 5 z 5

Ha. Ta knížka mě dostala! Téměř celá byla smutně úsměvná, ale ten konec mě úplně sebral. To jsem byl úplně naměkko! Jinak, než všemi hvězdami, hodnotit nemůžu.