Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1598 433

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

Sar00
15.08.2021

(SPOILER) Při čtení Babička pozdravuje a omlouvá se, máte dojem, že je Britt-Marie stará hašteřivá babizna, ale nakonec zjistíte, že je to vlastně jen nešťastný člověk. Proto jsem byla hodně zvědavá na tuto knížku. Na začátku mi Britt-Marie lezla na nervy, ale pak jsem si ji postupně oblíbila. Stejně jako Osobu, Tutovku nebo krysu. Knížka mě chvílemi dojímala a chvílemi jsem se smála nahlas.

"Stejnou bundu má i můj manžel."
"Tak to má asi dobrý vkus"
"No, on ji na rozdíl od vás nosí ve správné velikosti'

"Myslím, že tady byl spíš problém s míčem na hlavě než s citrónem v zadnici."

Ladislav73
14.08.2021 5 z 5

V jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jediné věci: Jak žít svůj život?
A člověk také potřebuje, aby ho někdo potřeboval.
Někdy se člověku žije lépe s tím, že neví, kdo je, když aspoň ví, kde je.
A do všech těch sraček, do toho nejhoršího, nakonec pokaždé přijde nějaký sluníčkový příběh.
Kniha o Britt-Marie je takový sluníčkový příběh.
Přečteno a i posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Valerie Zawadské.
Doporučuji.

Vilma232
11.08.2021 4 z 5

Autor umí dokonale popsat postavy, které nejsou zrovna ideální a rozhodně si nelibují v sociálních kontaktech. Kniha pobaví i rozesmutní. Můžete se stát koučem týmu malých fotbalistů navzdory tomu, že fotbal nemáte rádi a navíc o něm vůbec nic nevíte? V Borgu ano!

Evelin2506
26.07.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila, četla jsem s pobavením a zároveň jsem jisté události probrečela...

Allena24
25.07.2021 5 z 5

Za mě úžasné čtení, které se mi dostalo do srdce. Ráda bych si knihu přečetla i v budoucnu a víc si ji užila. Doporučuji.

Ver777
15.07.2021 5 z 5

V "Babičce" vám bude Britt-Marie pravděpodobně lézt na nervy, protože je to "protivná bába". Ale v této knize si ji zamilujete, neb zjistíte, že je ve své podstatě velmi laskavá a čestná a že se na ní "jen" podepsal nedostatek lásky a odmítnutí od těch, které milovala.
A samozřejmě se zase dost nasmějete.

peitho.1
14.07.2021 5 z 5

Backmanovi se opět podařilo mě nesčetněkrát pobavit, dojmout a navrch mi zlomit srdce. Miluji jeho postavy, jeho humor, styl vyprávění a myšlenky, které mají neskutečnou hloubku, i když se to nemusí na první pohled zdát, vzhledem k lehké formě, kterou jsou podány.
Teď mě mrzí, že jsem se jeho knihám tak dlouho vyhýbala, na druhou stranu se už nemůžu dočkat, až se pustím do dalších a tetelím se blahem, kolik jich na mě ještě čeká.

Knihomolka506
11.07.2021 5 z 5

"vikendovka"
Ze začátku jsem druhou knihu od Backmana brala jako další příběh o smrti spojený s humorem autora,ale opak byl pravdou.
" Právě proto Britt-marie nesnáší cestování. Kvůli smrti. Proti smrti nepomůže ani jedlá soda."
" Leštidlo na okna je lepší než jedlá soda."
Ke knize: starsi paní se po odchodu od nevěrného manžela přestěhuje do jiného města, aby zapomněla. Ale v tak malém městě je tolik impulsů (rituálů, které Britt- Marie, dělala, když byli ještě s Kentem spolu a dělá je pořád) , které připomínají společné manželství a jedno z toho Britt- Marie nesnáší. Fotbal. Její bývalý ho miloval. Změní se ale něco v životě Britt- Marie, když je místní dětský fotbalový tým bez trenéra?
Román o tom, že všechno musí mít smysl . A když nemá je nutné najít hned řešení.

Dadulina
06.07.2021 5 z 5

Opět báječné. Trochu se obávám, že pokud by se příběh odehrával u nás, tak by pracovnice úřadu práce byla méně aktivní :), ale švédsky uvěřitelný příběh. Nutí mě se zamyslet nad motivací lidí - i když někdo vypadá jako babizna, třeba je jen nedoceněná a nepotřebná. Stay human,bro :)

juliesze
16.06.2021 4 z 5

Další parádní jízda s F. Backmanem! Postava Britt-Marie je úžasná a vykresluje vlastně lidské vlastnosti takovou tou vtipnou cestou. Opravdu moc si cením příjemně podaného a zábavného příběhu o zcela obyčených věcech neobyčejným způsobem. Britt-Marie jsem fandila ve všem, co dělá. Určitě to lidé s takovou povahou nemají jednoduché.

Allys
07.06.2021 5 z 5

Na ďalšiu knihu od autora som sa veľmi tešila a nesklamala. Trochu trvalo, kým som sa začítala, ale oplatilo sa. Mala som obavy, že v príbehu bude veľa futbalu, ale bolo to tak akurát. Páčilo sa mi popisovanie ľudí podľa tímov, ktorým fandia :-) Príbeh bol trochu predvídateľný, ale dojemný. Britt Marie chvíľkami pôsobila ako hašterivá babizna, ale človeku jej časom začalo byť aj ľúto. Po prečítaní knihy mam viac pochopenia pre podobné typy starších žien. Telefonáty so slečnou s úradu práce naznačovali, že Marie má navyše asi aj aspergerov syndróm, alebo niečo podobné. Autor však poukazuje aj na veľkosť jej srdca a je naznačená aj nejaká forma vnútornej premeny, akurát škoda, že kniha nemala viac strán, aby bola premena úplne uveriteľná. Páči sa mi autorov láskavý a dojemný štýl písania a jeho úsmevný humor.

mol378
07.06.2021 2 z 5

Po zdlouhavém včítání se už to šlo. Občas jsem se zasmála, většinou ale mě kniha rozesmutňovala. Chudák ženská, v jejímž životě se sem tam objevil malý světlý moment, ona však byla přesvědčená, že si ho nezaslouží. Kniha není ničím výjimečná, průměr. Konzumní čtení.

cerna7151
17.05.2021 5 z 5

Další krásná z kniha z pera tohoto skvělého autora.
Začátek byl takový zvláštní, ale všechno do sebe krásně zapadlo.

Jimicz
29.04.2021 5 z 5

Je to má první kniha od Fredrika Backmana. Velmi pěkně napsaný příběh o ženě, která měla tu odvahu odhodlat se ke změně. Možná je to mou aktuální situací, ale dlouho ve mě kniha nezanechala, takový hluboký pocit. Hodnotím tedy velmi kladně. A přečtení rozhodně doporučuji.

Durancie
06.04.2021 3 z 5

Ha! Kniha o tom, jak obsedantně kompulzivní herdekbaba ke štěstí přišla. Na začátku jsem nevěřila, že by mi mohla být sympatická. Ale povedlo se, tedy v míře možností. Skrze ni jsem získala nový náhled na takovéto jedince s “citronem v p.deli” a také pár tipů na úklid domácnosti, což se cení.

alibaba72
24.03.2021 4 z 5

Takové milé, odpočinkové čtení, jen mně připadal ten závěr knihy už takový rozvleklý, ale jinak určitě doporučuji.

alabra
19.03.2021 4 z 5

Žena, která si v 63 letech uvědomila, že svůj život prožila péčí o druhé,protože se bála žít sama za sebe.Touží být stále potřebná, proto se odhodlá svůj život změnit. Kniha plná emocí, lidskosti, hořkého humoru nás přivede do vesnice plné zklamaných ztracených lidiček, kteří se odhodlají po Mariině počátečním impulzu jít do té změny s ní. Hezká, ale smutná kniha, velmi profesionálně přečtená paní Zavadskou.

Lucie__
16.03.2021 2 z 5

Podobné jako Muž jménem Ove, s tím rozdílem, že u Oveho mě nebavila jen první kapitola a pak se to rozjelo a super. Britt - Marie mě nebavila skoro do půlky, nevydržela jsem a odložila.... Za mě ne.

Falda
13.03.2021 3 z 5

Ke knize mám rozpoluplné pocity. Četla se dobře, to ano, ale nějak mi ten děj prostě nesedl. Kniha má opět hlubší dosah, i přes to to pro mě bylo spíše nic neříkající. Jako oddechovka dobrý.

knihyKeMne
11.03.2021 4 z 5

Z anotace mi nedošlo, že babka bude až taková "babka" :-) No autor si ji pořádně vychutnal, to snad ani není možný, aby si ji celou vymyslel! Byla tak živá. Trochu jsem nevěřila její proměně, ale nakonec se vlastně neproměnila tolik:-) Knížka mě bavila, postavy byly super barvité, no jen ta atmosféra porád taková ponurá... Z toho důvodu nakonec nedávám plný počet, i když jsem hodně váhala. Rozhodlo, že to byl sice fajn zážitek, ale podruhé bych do toho už nešla.