Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1598 433

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

martineden
17.03.2022 4 z 5

Chvílemi jsem byla z knihy tak nadšená, že bylo jisté - plný počet ji nemine. Jenže kniha nekončila a mně to lavírování mezi ano, ne u této hry na fotbalového Malého prince začínalo lézt nějak nervy. Přesto jsem se určitému dojetí neubránila. A hlavně mě bavily ty hlášky a přirovnání. Jdu si víte jak. Vyndat citroníkovou plantáž, víte odkud?

Pdede
01.03.2022 5 z 5

Úžasné odreagování, Britt-Marie se Vám vryje pod kůži

Páájinka
28.02.2022 5 z 5

Miluju jeho knihy. Všechno do sebe zapadá.

Dom95
18.02.2022 5 z 5

Jo, Fredrik Backman je můj šálek kávy. Mnohdy humorné, ale i smutné. Britt-Marii jsem měl za zapšklou starou bábu (tak byla alespoň podána v předchozím díle).
Moc nevěřím, že by se člověk, který má rysy OCD a částečně aspergerův syndrom, dokázal za několik málo týdnů/měsíců takto proměnit. A ještě k tomu v 60 letech. Ale tyto drobnosti mi nezmění náhled na celou knihu, a proto musím dát plný počet.

AnnKo
06.02.2022 5 z 5

Volné pokračování knihy 'Babička pozdravuje a omlouvá se'. Za mě krásný, dojemný příběh, který rozvíjí osud jedné hašteřivé babizny. A jak ráda bych si přečetla, co se s Britt-Marií stalo dále!

Jde o v pořadí třetí knihu od F. Backmana, kterou jsem zatím četla a nadšení neustává. V knihovně na mě teď čeká Medvědín.

Mohu jen doporučit. :-)

Leat
28.01.2022 4 z 5

První knihu, kterou jsem od Backmana četla byl Medvědín a pak Muž jménem Ove, která mě hodně oslovila a proto jsem se rozhodla číst i další knihy. Britt má trošku jiný styl. Jsou věci, které se mi nelíbily. Hlavně jsem měla problém s postavou Osoby, nějak mi takové ztvárnění literární postavy nesedlo. Konec knihy byl až moc na dřeň. A já vlastně přesně nevím, jak to s Britt dopadlo? Ale jsou tu i super věci. Kniha je čtivá, nabízí zajímavý pohled na život šedestánice. Je to kniha, ktrá vede k zamyšlení nad sebou samým a svým životem.

Italkaaa
26.01.2022 3 z 5

Čekala jsem, źe to bude víc absurdní. Vlastně to bylo spíš jen trapné.

Monnyh
26.01.2022 5 z 5

Je zajímavé, jak si najednou postavu, která vám přijde silně nesympatická v předešlé knížce, zamilujete. Britt-Marie je konzervativní žena, s kterou se musí alespoň částečně ztotožnit snad každá čtenářka, možná i čtenář. Dokonce bych řekla, že tato kniha stylem a vřelým vyprávěním předčila Muže jménem Ove.

Janaves
22.01.2022 5 z 5

Krásný příběh, vtipný, místy k zamyšlení. A konec prostě super! Doporučuji.

Italkaaa
22.01.2022 3 z 5

Je to taková snaha o poetickou oddechovku, kterou je příjemné číst, ale která zároveň nenabídne hlubší zážitek a nezanechá delší dojem.

miluska7314
16.01.2022 5 z 5

Moje již čtvrtá kniha od tohoto autora. A opět skvělá. Líbí se mi jeho styl psaní a mnohdy jsem u jeho knih měla nutkání si některé věty někam přepsat, abych je nezapomněla. Britt-Marie volně navazuje na "Babička pozdravuje a omlouvá se". Ano, je to tak trochu "hašteřivá babizna", ale vlastně jí chápu a cítím s ní. Dokonce jsem se v některých situacích i našla..

SmisekIvuska
08.01.2022 5 z 5

Autor má styl psaní, který opravdu ne všem sedne. Začátek knihy byl rozpačitý, ale pak to nabralo rychlost a musíte číst a číst,.... Kniha má vtip, ale přesto vás donutí se i zamyslet. Za mě palec nahoru a těším se na další jeho knihy :-)

Terry11
04.12.2021 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto Šveda četla, a hned napravila reputaci švédské literatuře. Jasně, nadsázka, ale fakt je, že už jsem měla těch chladných severských kriminalek dost. Toto je napsáno tak mimořádným vypravecskym stylem, že se celá tetelim. Přestože jakoby sarkasticky podané, jde o vřelý pribeh starší puntickarske, zapšklé ženy, která svou povahou a chováním změní život nejen celé vesnice a jejich obyvatelů, ale vlastně i sama sobě. Naprosto originální stylistika, kde humor střídá dojemné chvíle a kterou autor uplatnil už i u své prvotiny o Ovem. Skvělé.

Veve131
17.11.2021 5 z 5

Od tohoto autora je to moje první kniha a mile mě překvapila. Skvěle jsem se bavila. Britt-Marie byla skvělá. Už se těším na další knihy tohoto autora.

SBH
08.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se mi obtížně hodnotí, protože vykazuje jak úžasné klady, tak velké zápory.
Dlužno dodat, že mi autorův styl sedí a opravdu dobře se čte. Taky se mi líbí, jak se zdánlivou lehkostí dokáže trefně popsat poměrně tíživé momenty a obecně černobíle chápané situace.
Britt-Marie mi byla od první řádky protivná, úzkoprsá konzervativní maloměšťačka, která nejvíc řeší, co si o ní pomyslí lidi, a leštění oken pro ni představuje jedinou životní náplň. Jo, časem projevila i světlé momenty, takže asi od třetiny knihy jsem ji vzala na milost. Autor má zvláštní oblibu v postavě nazvané Osoba, která se vyskytuje ve všech jeho knihách, které jsem zatím četla. V knize Úzkosti a jejich lidé to mělo opodstatnění, ale tady ne a vlastně mě to rušilo. Kent příjemně překvapil, zařadila jsem si ho do kolonky padouch, ovšem nespravedlivě a stejně jako my všichni byl dobrý i špatný zároveň. Takže charakteristika a vývoj postav na jedničku.
Tentokrát mi nescházely ani popisy, takže jsem se do příběhu ponořila, další palec nahoru.
Nejlepší složkou díla byl jednoznačně humor. Nad mnohými situacemi jsem plakala smíchy, za mě vede scéna, kdy se Pádlo poprvé trefí míčem do vytčeného cíle. Kvůli Backmanově vtipnosti bych si knihu koupila, kdyby...
Chjo. Vážený autore, když čtenář celou dobu očekává nějaký dějový zvrat, a vy mu ho poté naservírujete, je to špatně. Ždímačka na city v poslední čtvrtině nebyla vůbec nutná, toho dramatu a tíživých životních situací jste nastolil i tak požehnaně. Dokonce by hrdinčin duševní boj byl bez té tragédie důraznější, takhle jí vlastně ani jiné řešení nezbylo. A ten úplný závěr? Jako jo, zase jsem ho čekala (což pro vás opět není dobrou vizitkou), navíc – ehm, jak Britt-Marie ten benzín převážela? To si místo svého sedanu koupila cisternu nebo náklaďák nebo co? Ale to je detail. Nejhorší je, že jsem knihu dočetla smutná, a tak se nechci cítit.
Velké plus a velké mínus dávají dohromady... průměr?

WonderNika
30.10.2021 5 z 5

Skvelý príbeh, ktorý sa číta jedným dychom. Od knihy som sa nemohla odtrhnúť, kým som nenalistovala poslednú stranu. Ako fanúšička Liverpoolu pridávam ešte ďalšie, pomyselné body naviac. :D

mischa.007
03.10.2021 5 z 5

Britt Marie je v podstatě takový Sheldon v sukních, moc jsem se bavil.

Hakate
24.09.2021 5 z 5

Opět skvělá knížka. Tentokrát se vydáváme spolu s Britt na její životní cestu. Tady byla Britt - Marie, kniha o tom, že nic není nemožné a nikdy není pozdě na nový začátek. Opět nechybí skvělý humor, hluboké emoce.

Belanna
28.08.2021 5 z 5

A je to tu opět: smích, slzy, smích, slzy. Hluboké emoce a životní pravdy.
Dostaly mě dialogy s krysou.

Natynebul
22.08.2021 4 z 5

Nemohu si pomoct - když tuto knihu čtete již jako šestou v řadě od Backmana, některé autorovy triky již nefungují. Do třičtvrtiny silný příběh, stejně jako ty předchozí, uvěřitelné postavy, tajemno, poslední čtvrtina už je o ničem a tak nějak na jedno brdo.