Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311465/bmid_strach-qV8-311465.jpg 4 1500 484

Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili. Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu, prozrazuje autor.... celý text

C.vok
10.01.2020 5 z 5

Vite, jak poznam fakt dobrou knizku s temnou atmosferou? Ze od setmeni zadonim, aby se mou pritel chodil aspon k WC. Od cca tretiny knizky jsem ale stejne musela cist za denniho svetla. Pecka! Zaver nebyl podle mych predstav, ale nebyl spatnej, proste jen jinej :) Trhlinu jsem cetla jako prvni, pak Tmu a tuhle lahudku naposledy. Vsechno skvely, Karika se radi mezi me nejoblibenejsi autory. Je vlastne jeden z mala (jeste Rowlingovic Potter), od koho mam 3 knizky a hodlam pokracovat. Doporucuju vrele!

kiskuska
02.01.2020 5 z 5

Kniha ve mně dokazala nabudit pocit strachu, napeti, az deprese. Hodne povedena kniha! Nemohla jsem se odtrhnout.

Rolada88
25.12.2019 5 z 5

Tak tohle byla bomba kdybych mohl dát 20 hvězdiček tak je dám. Moje první kniha od pana Kariky a jsem v šoku tohle prostě byla chuťovka od začátku do konce těším se na další knihy od pana Kariky. Takový náš tuzemský King!!!!
Příběh byl mrazivy depresivní plný mlhy a strachu......
Trochu mi vadila hlavní postava byl takový poseroutka až mi to chvilema dost vadilo ale to jen můj osobní pocit, jinak jak sem říkal pan karika je nás tuzemský MISTR HORORU!!!!

genie
24.12.2019 3 z 5

V první půli se autorovi povedlo přenést pocity úzkosti a strachu až ke mně domu, ale přiznám se, že čím déle jsem knihu četla, tím méně na mě autorova slova působila. S blížícím se koncem jsem hororové a "nervydrásající" scény už brala skoro s nadhledem … což asi není úplně to pravé ořechové - na horor.

Manyna
23.12.2019 4 z 5

Po přečtení druhé knihy Kariky ho musím znovu chválit. Slovenský "King" umí navodit parádní atmosféru, při které vnímáte bušení srdce, neklid a stres. Nechcete se na podívat na ty zavřené dveře, co kdyby...?

Petraadeen
23.12.2019 4 z 5

Pre mna super. Zhltla som ju za par dni, kedze sa dobre cita. A aj mne pripominala dost velmi To od Kinga a aj Trhlinu. Ale co sa samotneho strachu tyka, bolo to dost dobre :)

Dresia
23.12.2019 3 z 5

Líbila se mi atmosféra, ale jinak vůbec nic objevného.

ginze
23.12.2019 5 z 5

Teda, pane Karika, vy jste mi zase dal...
V předvánočním shonu jsem se rozhodla si udělat radost a zrak mi v knihupectví padl právě na tuto knihu. Před nějakou dobou jsem četla Trhlinu, která mě naprosto rozsekala, takže jsem neváhala a už jsem si Strach nesla vesele domů. Byl velice inteligentní nápad tuto knihu dočíst o půl třetí ráno, protože teď si bez rozsvícení světel v celém domě nedojdu ani na záchod :) A musím se přiznat, že psaním tohoto komentáře se vlastně snažím uklidnit sama sebe :D. V životě jsem četla několik hororů, více či méně slavných, ale žádné ve mně nedokázaly vyvolat nějak extra velký strach...zato u tohoto autora to začíná být sázka na jistotu, a já jsem při čtení velmi vděčná, že nežiju někde na horách, protože to už bych asi opravdu nedala. Myslím, že na té děsivosti se podílí více prvků. Určitě to bude blízkostí - přece jen je to příběh, který se odehrává vcelku nedaleko, není to někde na neurčitém místě v Americe, ale na Slovensku. Dalším důležitým prvkem je právě to neznámo, které obestírá celý příběh - ačkoliv se v průběhu knihy dozvíme celkem dost informací, stejně nakonec nevíme nic, a právě toto neznámo je samo o sobě dost děsivé. Za mě tedy opět plný počet a těším se, až si od tohoto autora přečtu něco dalšího.

whiolet
20.12.2019 5 z 5

Knížka mě už od první stránky vtáhla přímo do sebe a přiznám se, že tohle číst večer v bytě kde spim sama, podělala bych se strachy!
Bylo to děsivé a zároveň tak strhující!
Skvěle napsaný příběh.

Knihomol22
13.12.2019 4 z 5

Skvělá atmosféra, (napínavé, strašidelné) Na mapách jsem hned studoval lokality v nichž se děj odehrává.
Trochu mě vadila až přespříliš ustrašená a nevyrovnaná hlavní postava. Ale jinak za mě dobrý, stojí za přečtení:)

mareksevc
11.12.2019 3 z 5

mne sa kniha velmi páčila , asi to bude tým zimným Ružomberkom ktorý navodil naozaj dobrú atmosféru kedže mesto dôkladne poznám

Verunka289
08.12.2019 2 z 5

Celou knihu mi strašně vadila až přehnaná podobnost s knihou To od S. Kinga, proto bohužel nemůžu hodnotit příliš kladně.

Jack Bauer
02.12.2019 1 z 5

Pokud kniha měla čtenáři nahnat strach, tak na mě nepůsobila. Od samého začátku jsem se nemohl vžít do hlavní postavy, nezáživně psané, nadpřirozeno což nemám rád. Po vynikající Trhlině jsem se měl asi větší očekávání, tato kniha mě vůbec nezaujala.

Lorelei13
29.11.2019 4 z 5

Knihu jsem doslova zhltla, perfektní thriller!

Ziriath
22.11.2019 3 z 5

Co na to říct?
Asi jsem jediná kdo tady nečetl ani neviděl TO. Asi je taky spousta lidí, kteří se děsí zombie dětiček/Bílých chodců bez očí řízených zlomyslným Velkým Jiným..eh, prostě nějakým bossem. Ale já mezi ně nepatřím. Na mě moc...pohádkové nebo fantasy. Dokud vypadala záhada mizejících dětí spíše nekonkrétně, kdy to nevypadalo jako dílo obyč vraha, ale ani jako výše zmíněných, mě to bavilo, ale pak mi to začalo být jedno, včetně konce, který mě už ani nemohl naštvat. Hlavní nehrdina mě od půlky spíše otravoval, jak se kvůli svojí PTSD pořád bojí otevřít i skříň, a někteří další byli tak na hraně demence.
Ano, také přečteno po skvělé Trhlině - ale ta se mi líbila víc, protože pracuje především s místem, kde tak úplně nefunguje fyzika jak ji známe, a hlavně ty děcka bylo přesně to, co mi v ní vůbec nechybělo.
Stejně jako jinde u tohoto autora je dobré, že si čtenář může prostředí vyhledat na mapě, projet streetviewem, případně se tam i zastavit, podívat se, jak ty bytovky Malé Tatry vypadají...

Atanone
21.11.2019 4 z 5

Brr tak to zalézalo pod kůži. Líbí se mi autorova schopnost podsouvat pocity strachu a deprese a nenápadně odkrývat zápletku. Tu slovíčko, tu dvě a čtenář si je opět nejistý. Dokonce i do nevinné věty dokáže vždy vsunout nějaké „ale“ takže atmosféra postupně houstne. Ani nebylo třeba slovo „strach“ tolikrát opakovat, už po prvních kapitolách bylo jasné, že hlavní hrdina se snad ani jinak cítit nedokáže, pro mě by se dal jeho charakter vyjádřit třemi slovy – strach, hlad, spánek.
Hrozně mi leze do hlavy, když se zlé věci dějí dětem. Nebo je dělají děti. Z toho se osypávám. A tady toho bylo. Takže za mě supermrazivá věc na husí kůži až do rána (páč já čtu hlavně v noci).
Dobrá. Proč tedy jen 4? Za ten konec, milý pane. Připadám si jako dítě, kterému řekli, že Santa neexistuje. Tak dobře rozjeté to bylo, ale pak jsem měla pocit, že to autor chtěl nějak rychle ukončit a mně ten konec připadal v souvislosti s předchozím dějem absurdní. Navíc ( a teď musím opatrně, abych nespojlerovala, protože „my nesmíme ani naznačovat“) pokud je příběh vyprávěn v ich formě, je konec opravdu neuvěřitelný. Retrospektivně. Dám příklad. Pokud se někdo například úplně rozhodí, zblázní, nebo sesype, je otázka nakolik je schopen reálně posoudit věci, které se staly před tím a vyprávět o nich.
Každopádně na tuto knihu hned tak nezapomenu.

Macek58
21.11.2019

Občas neuškodí zabrousit i do oblasti hororů. Pohodové čtení.

tlllk
20.11.2019 4 z 5

Toto je archetyp hororu, narozdiel od Trhliny som si jasne uvedomoval od prvej strany o čo ide, škoda že nie až do poslednej, teraz fakt neviem ....;)

adelinka
05.11.2019 5 z 5

Prečitala som ju za víkend. Nevedela som sa od deja odtrhnúť... Napätie od začiatku po koniec. Ešte k tomu som musela googliť a čítať si o záhade z Uralu. Záver som čakala iný, ale keď som sa potom nad tým zamyslela, čo som chcela?? Veď som čítala thriller. Za mňa super.

Amitiel76
04.11.2019 5 z 5

Jak to tu vidím, na tuto knihu jsou dost rozporuplné reakce. Někomu se líbí, někdo ji zatracuje. Hodně lidí tu píše, že Karikova "Trhlina", byla nesrovnatelně lepší. Ale já osobně, mám názor přesně opačný.... Mám-li srovnat tyto dvě knihy, tak "Strach" zaručeně vede.
Trhlina byla oproti této knížce, jen slabý šálek čaje. Jestli jsem při jejím čtení měla mrazení v zádech, tak při této jsem byla opravdu pohlcená strachy. Autor tu úplně mistrně stupňuje napětí. Kniha se vám dostává pod kůži, a vy zapomínáte na všechno kolem. Nemohla jsem ji odložit. Přímo mě to nutilo obracet stránku za stránkou, a odkrývat další várku děsu. Byla zde spousta nechutných míst. Tak podrobně popsaných, až se vám zvedá žaludek. O to spíš, že šlo o malé děti. Díky Bohu, že toto je jen důmyslně promyšlená fikce. A že na rozdíl od Trhliny, nemá žádný reálný podklad. Snad jen ta záhada na Uralu....
Jako horor naprosto perfektní. Jsem spokojená. Hodnotím plným počtem, a určitě se ještě pustím do autorovy "Tmy". Nenechám si ji ujít.