Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311465/bmid_strach-qV8-311465.jpg 4 1500 484

Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili. Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu, prozrazuje autor.... celý text

jhsoft
31.10.2019 2 z 5

Moje prvotina od tohohle autora. Dal jsem na doporučení a ze začátku se mi to četlo poměrně dobře. Nicméně po chvíli mi začalo dost vadit to jak se autor snaží navodit pocit strachu..Na mě tohle moc nefungovalo a po pravdě mě to chvíli až štvalo a koukal jsem kolik mi toho zbývá do konce. Ve finále je to taková scifi fantasmagorie...Dám si teď chvíli oraz a pak zkusím ještě Trhlinu. Aktuálně za mě bohužel jen dvě hvězdy.

Mateo67
29.10.2019 4 z 5

Tak toto byla příjemná jednohubka, kterou jsem slupla jako malinu, i když běžně tento žánr nečtu. V životě se bojím jiných věcí než knih, ač psaných právě pro tento účel, ale to není kritika. V závěru jsem byla moc spokojená, jak se Jožo vybarvil????. Opravdu jsem si čtení užila a už se těším na Trhlinu.

Costanzo
22.10.2019 4 z 5

Autor příběh zasadil do lesů u Nízkých Tater, uvrhl na nás třeskuté mrazy, zahalil nás závojem temného vylidněného městečka a pokropil nás hektolitry krve. Takže věřte, že mě na to místo opět nikdo nedostane, stejně jako tomu bylo po přečtení Trhliny. Kniha působí autenticky a hororové prvky s malými dětmi tomu všemu dávají až zlověstný šmrnc. Celková atmosféra knihy je ponurá, děsivá a autor ji vylíčil s velkou dávkou přesvědčivosti. Karika je výborný vypravěč, kniha je psána dynamicky a já jsem ji přečetla jedním dechem. Výborný námět, který připomíná Stephena Kinga. Za zmínku také stojí pátrání v archivech a dokumentech, které mě neskutečně bavilo a odhalilo poměrně děsivou minulost tamního místa v lese, datující se před více než sto lety. Dále musím zmínit Ďatlovovu výpravu na Ural, rozhodně byste ji neměli opomenout, protože tuto knihu slušně okořenila, takže doporučím si o tomto něco přečíst. Hvězdičku ubírám z důvodu, že závěr knihy nebyl dotažený do toho správného konce a nezodpověděl poměrně důležité otázky.

klaraj093
16.10.2019 5 z 5

Pane Karika, další wow ode mě.. Opět fantastický příběh, čtivý, nechybělo napětí a opravdu i strach! Tleskám..

a.k
16.10.2019 5 z 5

Chladná atmosféra slovenského předměstí, kde se uprostřed třeskutých mrazů ztrácejí malé děti.
Po Karikově Trhlině jsem si nemohla tento titul nechat ujít. Vyhovuje mi autorův styl pomalu vzrůstajícího strašidelného napětí. A zatímco v Trhlině můžeme polemizovat, kde končí hranice mezi skutečností a fikcí (kdy už samotný fakt, že se v Tribeči ztrácí lidé, je děsivý), tady přichází na řadu nefalšovaná hororová zápletka. Líbil se mi vtíravý pocit zla a něčeho temného, bavilo mě to.

nevřelka
02.10.2019 3 z 5

Lepší než Tma. Atmosféra byla mrazivě děsivá. Zklamal mě konec, který se stal přeplácanou sci-fi/fantasy slátaninou.

oněg_evženin
28.09.2019 4 z 5

Po předchozím přečtení Trhliny jsem se nemohl ubránit srovnání, které však Strach ustál. Jiný příběh, vyprávěný stejným způsobem. Opět motiv smolaře z malého města a tajemné síly, která musí být odhalena a identifikována, k tomu navíc temné vzpomínky z dětství. Sečteno a podtrženo tady máme klasický horor, kterých po světě vzniklo a vznikají desítky, snad stovky. Čím je tedy Karika tak výjimečný? Jednoznačně prostředím. Dobře napsaných hororů z prostředí Čech a Slovenska není mnoho a atmosféře záměrně vyvolaného strachu napomáhá, když si můžeme představit, že něco podobného se může stát i nám, jelikož se děj odehrává několik kilometrů od našeho bydliště, nikoli v lese ve státě Washington nebo floridských bažinách. Chtěl jsem nenáročnou, hororovou knihu, ke které si uvařím čaj a přečtu ji nejvýše za tři dny, a přesně to jsem dostal. Jako velmi příjemný detail mi přišly reálné názvy ulic a míst, dal jsem si práci a zadal tyto názvy do google maps a mohl jsem se tak (alespoň virtuálně) pohybovat přesně v místech, kde se děj odehrává, což zesílilo můj zážitek z četby a umožnilo ještě pronikavější vžití se do děje. Vesměs příjemná kniha, která nedosahuje kvalit Trhliny, ale je schopná vedle ní obstát a pozornost si bezpochyby zaslouží.

Peršanka
24.09.2019 odpad!

Ó jak plytké!

Tapani
21.09.2019 4 z 5

Kniha se četla tak dobře, že jsem ji sfoukla jedním dechem. Tento autor mě začíná opravdu bavit. Jen teda -1 * za poslední 3 strany. Luxusní atmosféru knihy, mi poslední tři "kopance" (nebo bez uvozovek?) úplně zkazily. Po zavření knihy mi tedy nezůstal pocit strachu, ale spíše takový ten... WTF?!

lukas1038
17.09.2019 5 z 5

Trhlina Strach sice překonává, ale i tak je tahle kniha velmi kvalitní. Určitě doporučuju.

nikl
16.09.2019 4 z 5

4 hvězdy dávám jen z důvodu, že Trhlina je jenom jedna a Strach ji nepřekonal. I tak jde ale o mistrně napsaný horor, kdy jsem nevěřícně kroutila hlavou nad tím, že mi nedošlo, jak to skončí. Přitom podobný závěr, kdy "vrah je zahradník" :D tu už několikrát byl. Ale Karika to prostě umí schovat za detaily. Odvede čtenáře přesně tam, kde ho chce mít. Celou dobu jsem byla u knížky napnutá a živě si představovala ty temné lesy s hrůzami číhajícími uvnitř. Za mě skvělá knížka.

Solverino
12.09.2019 5 z 5

Skoro tak dobrý jako Trhlina. Na rozdíl od Tmy, která se mi nelíbila, te Strach mnohem konzistentnější, skoro až do konce dobrý. Škoda jen toho konce, tak to chtělo trochu víc dopracovat. Karika dokáže překvapit dobrým dějem, budováním strachu i popisováním vztahu mezi jednotlivými hrdiny. Škoda těch konců. I Trhlina měl na víc. Strach je hodně dobrý, myslím, že snese i srovnání s mistrem žánru Kingem. S. King psal dříve mnohem drsnější věci a teď, na stáří, už dost trpí slovním průjmem.

cantona
12.09.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem si přečetl nějaký horor a tenhle byl tedy vynikající. Četl se moc dobře a napínavý byl tedy až do konce. I když ten konec se mi zdál takový slabší. Je tu spousta čtenářů co by nedoporučovali číst tento román o samotě. To je věc názoru. Slabší povahy budiž. Já, který dokáže usnout i při sledování hororu v televizi to bohužel neplatí. Ale to je můj problém. Každopádně se Karika zařadil mezi výborné spisovatele...

hs777
07.09.2019 4 z 5

Moje třetí kniha od Kariky a od prvních chvil tentýž tíživý pocit temnoty a prázdnoty jako u Trhliny a Tmy. Na dalších stranách mistrovsky vybudovaná atmosféra pravého hororu, kdy čtete s otevřenou pusou a lekáte se každého zvuku. Konec opravdu šokující a překvapivý, ale pro mne škoda, že nezůstalo aspoň jednou nohou na zemi.

Seabeast
03.09.2019 5 z 5

Popravdě neznám tolik slovenských autorů, kteří by dokázali přijít s něčím hodně děsivým, napínavým a mysteriózním jako talentovaný pán Jozef Karika. Vlastně nevím vůbec o nikom. V žádném případě se zde nejedná o thriller, jak je psáno v anotaci. Jedná se jen o slovy autora o "lépe prodejný" termín, který má větší šanci nalákat čtenáře, než "horor". A bez diskuze se jedná o čistokrevný horor. A zatraceně dobře napsaný a čtivý. Jako jeden z osobních důkazů podotýkám, že jsem měl tuhle téměř třísetstránkovou knížku přečtenou defacto za dva dny! Kingův megaopus TO jsem zatím nečetl, ale prý se jedná o jednu z hlavních inspirací v tomto příběhu. Vše se odehrává během kruté zimy na úpatí hory, jež je spjatá s temnou záhadou vynořující se v průběhu let. Zajímavý mi přišel odkaz na dosud neobjasněnou záhadu týkající se Ďatlovovy výpravy, která se skutečně odehrála v letech 1959 v ruském pohoří Ural. Pokud jste o ni dosud neslyšely, tak se zeptejte strejdy Gůgla. Každopádně STRACH nabírá postupně čím dál větší obrátky, hltáte stránku po stránce a dychtíte po konečném rozuzlení. Parádní knížka a na jeho další dílka se třesu o to víc!

Lenoulinka
25.08.2019 3 z 5

Má první kniha od Kariky a čekala jsem trošku víc, ale četla se dobře. Byla i napínavá, ale že bych zažívala strachy, to rozhodně ne. Ale ten konec... Zdál se mi uspěchaný a odfláknutý.

CharlesWard
23.08.2019 3 z 5

Škoda posledních několika stran. Do té doby by se atmosféra dala krájet. Tohle prostě musí zfilmovat!

pedroK
21.08.2019 5 z 5

Přátelé, je to tak, konec je šokující. Zbytek knihy vás drtí, abyste si zamkli nadvakrát. A to vám říká člověk, co už má něco hororů za sebou..To já vám takle jeden večer čtu po vycházce se psem. Já hloupá zapomněla, že zůstal ještě chvíli venku na zahradě, to on rád. A tak čtu, čtu a v tom ten blbec zaškrabal packou na dveře z terasy! Já myslela, že se pose.ru!!
Je to fakt dobrý! Velice sugestivně podané!

janedeka
17.08.2019 4 z 5

Kniha se čte dobře, je dost tajemná, dost psycho, závěr mne překvapil. Myslím, že číst knížku v zimě na horách, když sněží a je mráz, bude příběh pro čtenáře mnohem děsivější.

evilunicorn
07.08.2019 5 z 5

Musím se přiznat, že dost dobře nechápu ten hype okolo Trhliny, protože tato kniha mi přijde minimálně 2 třídy víš.Skvělý,děsivý,temný a tajemný příběh.Trochu mě mrzí ten twist na posledních dvouch!! stránkách,ale jedno je jisté..už nikdy se nebudu na les a ruiny v něm dívat stejně.A myslím, že jsem docela vděčný za to, že se mi tahle kniha dostala do ruky v létě..