Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311465/bmid_strach-qV8-311465.jpg 4 1505 1505

Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili. Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu, prozrazuje autor.... celý text

tadzi
17.06.2020 4 z 5

Pan Karika umí napínat a vytvářet atmosféru, takže se stejně jako Trhlina i Strach četl výborně.

Peggy2711
14.06.2020 4 z 5

Napínavé čtení, i když podobné Trhlině, bála jsem se. Moc čtivě napsané, konec jsem čekala, ale trochu jinak, mohl to víc rozepsat jak to vážně myslel. Celkově mě kniha vtáhla a bavila.

GYROTOURBILLON
13.06.2020 2 z 5

Super obal , ale za mě to je vše...

Čtenářka73
13.06.2020 3 z 5

(SPOILER) Ačkoliv horory úplně nemusím, po Trhlině, která mě dostala, jsem se na Strach těšila. A hlavně v první polovině jsem se opravdu bála. Neubráním se srovnání obou knih, hororové prvky jsou hodně podobné (mizení lidí, ztráta orientace, zvuky z „jiného světa“ nebo naopak nepřirozené ticho), ale tady mi to přišlo už trochu překombinované. Mnohem víc mě zaujal začátek, kdy bylo zlo patrné jen v psychologické rovině, než popisy drastických scén v druhé části. Konec mě osobně zklamal. Asi je myšlený jako hlubokomyslné poselství, ale spíš jsem měla pocit, že autor už nevěděl, jak to celé uzavřít. Příběh se vyvíjel tak, že jsem čekala nějaké logické vysvětlení.

peter9038
08.06.2020

(SPOILER) Práve som dočítal tuto knihu od výborného autora , Kariku. Pred touto knihou som čítal trhlinu, priepasť a tmu. Musím povedať že keď sa dej začal vyhrocovat a mnoho veci bolo až príliš “nadprirodzených” , tušil som že to dopadne tak ako v jednej z predošlých kníh a nemýlil som sa. Tým pádom som od polovice čakal kedy to už príde , prišlo to na posledných pár stranách. Avšak kto čítal tuto knihu ako prvú od autora Kariku , nepochybne musí dať 5/5 . Mne pripadal dej veľmi podobný knihám ktoré som od autora prečítal . Dávam 3/5

Landys
07.06.2020 4 z 5

Skvely dej. Hltala jsem kazdou stranu a fakt jsem se tesila, jak to dopadne a co pak? No nevim, za ten konec davam hvezdu dolu, protoze jsem cekala nejakou silenou mordovacku a pak prislo, co prislo no...

NymphMaeve
01.06.2020 4 z 5

Po Tmě a Trhlině jsem se na Strach moc těšila. Tma mi moc nesedla, ale Trhlina mne úplně dostala. Od začátku jsem měla pocit, že Strach bude stejný. Ihned jsem se nechala strhnout dějem a i přesto, že téma týkající se dětí je vážně děsivé, nijak moc jsem se nebála. Asi už jsem malinko otupělá, po těch všech hororech, zde jsem ale mnoho věcí čekala. Souvislosti se nedají přehlédnout, místy přímo bijí do očí. Hlavní hrdina mi byl celkem sympatický, ačkoliv mnohdy iracionální jednání se nedalo pochopit. Ale strach je strach. Neskutečně mne však naštval konec nekonec na posledních dvou třech stranách, prakticky nepochopitelný a zanedlouho jsem si vytvořila asi deset teorií, co tím autor zamýšlel. Po takové příběhové dějové jízdě toto? Tomu vážně nerozumím. Kdyby byl závěr dotažený a aspoň o kousek víc vysvětlující, dala bych plný počet. Takhle pouze čtyři hvězdičky. Celá kniha bez závěru je však boží, neskutečně čtivá, nedá se od ní odtrhnout a poutavé i obrazné popisy dávají příběhu parádní rozměr.

kiki11
30.05.2020 5 z 5

Kdo četl Trhlinu, určitě se neubrání srovnání. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, která z těchto dvou knih se mi líbila více. Po nedotaženém závěru musím říct, že Trhlina. U Strachu jsem ale zažívala úplně stejné pocity, skoro celou dobu jsem měla husí kůži a nemohla jsem přestat číst. Karika je výborný vypravěč, dokáže udržet čtenáře v napětí a navodit pěkně mrazivou atmosféru. Takže i tak hodnotím plným počtem hvězd, protože málokterá knížka mě tak dostane.
Btw. musím pochválit nádherný přebal.

Martin1974
23.05.2020 4 z 5

Takmer do konca knihy som bol s príbehom spokojný, pripomínalo mi to Kinga, ale ten koniec podobný Tme ma sklamal, tak jednu hviezdu uberám.

Gabetka
19.05.2020 4 z 5

Musím přiznat, že mám z knihy rozporuplné pocity. Od první stránky mě chytila tak, že jsem nemohla přestat číst, ale zároveň jako by kniha celou dobu klouzala jen po povrchu. Všechny hororové scény byly hrozně předvídatelné, a i když mě z nich občas zamrazilo, nedokázala jsem se u nich opravdu bát. Ale věřím, že kdyby to byl film, koukala bych se skoro celou dobu přes prsty, abych se nelekla toho, co zákonitě musí přijít. Atmosféru beznaděje a pocitu bezvýchodnosti zvládl autor na jedničku, na druhou stranu byla kniha plná klišé tohoto žánru. Jakoby si odškrtával povinné položky, které horor musí mít. Ale závěr na mě působil znepokojivě a celou knihu tak podle mě povýšil na jinou úroveň. A neříkejte, že jste alespoň mírné náznaky tohoto vývoje od chvíle, kdy se Jožo vrátil do bytu a sáhnul na kompas, nezaznamenali...
Tmu si rozhodně přečtu také a budu doufat, že v češtině vyjde i Propast. Nové obálky jsou totiž vynikající.

1v8na
17.05.2020 3 z 5

Příběh byl čtivý a poutavý. Nechybělo mu napětí. Byl dějový a vystupňovaný. Líbí se mi i zmínka o Ďatlovově expedici.
Také oceňuji i detailní popis prostředí Čebrate.
Autor si i vyhrál s popisem charakteru a jeho vývojem hlavního hrdiny a i jeho tří kamarádů.
Je zde však i jedno mínus - konec!
Čtete, čtete, čtete a najednou tři stránky před koncem takový zvrat!
Není to trochu přehnané a překombinované?

blackoutzuzi
14.05.2020 3 z 5

Zajímavý a velmi čtivý thriller. První polovina příběhu byla o mnoho lepší než druhá. Závěr knihy je kapitola sama o sobě - zajímalo by mě, co na něj řeknete vy. Protože já jsem takové vyústění teda ani v nejmenším nečekala!

escapelle
07.05.2020 5 z 5

Sice inspirováno Kingem, ale na rozdíl id "It" spád a napětí od začátku dokonce. Nekutečná pecka. A ten závěr? Nemám slov! Děj plyne plyne, najednou bum, vše jinak. Za mě rozhodně lepší než It, které kdyby mělo o 600 stánek méně bylo by super.

Kacafir
30.04.2020 5 z 5

Super,Kariku žeru

micha-ella
26.04.2020 1 z 5

Po Trhlině jsem se na tuhle knížku těšila. Nechci být nezdvořilá, ale přehnanější pitomost jsem nečetla a to už jsem toho přečetla hodně. Tolik násilně nahromaděných hororových vět a scén, že naprosto ztrácejí věrohodnost! Mám ráda horory, ale tohle bylo jako pohádka pro děti a ještě s chybami. (Koloušci v kruté zimě? Les po téměř třiceti letech pořád úplně stejný?...) Nebavilo mě to, nebála jsem se, nelíbilo se mi to.

Vlak7
24.04.2020 3 z 5

Závěr knihy jsem nepochopila. Oceňuji záložku.

lucie5197
19.04.2020 3 z 5

Po delší době mě nějaká kniha pohltila a vlastně jsem jí zvládla bez větších přestávek, což je rozhodně plus. Líbila se mi ta mrazivá atmosféra a chvilkama jsem opravdu měla strach, ale musím říct, že se to týkalo převážně první poloviny knihy.. v druhé polovině už jsem byla více zmatenější a více jsem vnímala nedostatky.
Přijde mi, že autor občas s tím strachem a atmosférou tlačí na pilu.. některé části jsou jak vystřižené z amerických béčkových hororů, například ta část v domově důchodců. Hlavní postava je nesympatická a obecně všechny postavy tam se mentálně zasekli v těch 8 letech a co jsem nepřekousla, je ten chaotický konec.. působí to tak, že i sám autor už se v tom nevyznal a jeho nadšení odpadlo, tak prostě něco sesmolil. Škoda..mělo to potenciál a pak se z toho začala stával amatérská povídka žáka základní školy. I tak hodnotím o něco výš, protože za poslední dobu, to byla jedna z těch lepších.

Cryptkeeper
18.04.2020 5 z 5

Mistr ve svém oboru ! Už dlouho se mi nestalo,aby se mi nějaká kniha dostala takhle pod kůži. Mrazivé,plíživé,hrůza si mě omotala a nutila mě číst dál a dál. Čím více jsem odkrýval tajemství Čebraťě,tím více Strach sílil !

intelektuálka
16.04.2020 4 z 5

Moje třetí kniha od autora - a zaujala.... Zvolila jsem ji, protože slovenské hory jsou mi blízké ....

" dětství dožene každého, hlavně když ho v něm popálil mráz ..."

Je to tak - když přijde mráz a začnou mizet děti, něco tu není v pořádku ....

Mysteriozní prostředí, tajemný vstup do neznáme dimenze , návrat do historie a osud Ďatlovovy výpravy .... autor klade otázku o souvislosti ?

A ten závěr - " všechno, čeho se bojíme nejvíc, přímo zveme do svých životů ...."

Líbila se mi ta otevřená záhada a určitě budu číst i další tituly.

Colletka
16.04.2020 5 z 5

Nejděsivější kniha co jsem zatím četla! A ten pocit, že ti zbývá 2,5 strany do konce a najednou PRÁSK! Zvrat jako prase?!