Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34610/bmid_spalovac-mrtvol-34g-34610.png 4 4548 571

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak. Jde vidět, jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu, bezcitný vrah, který propadl určité ideologii. Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským.... celý text

hnatlubo
12.11.2020 3 z 5

Příběh spalovače mrtvol je fascinující a právem patří mezi českou klasiku, ale autorův styl mi příliš blízký nebyl.

leny.wood
11.11.2020 5 z 5

Spalovač si mě získal už při prvním čtení kdysi dávno na střední škole. Od té doby jsem jej viděla zfilmovaný s excelentním Hrušínským. Přesto se knize nic nevyrovná. Tentokrát jsem neodolala a poslechla si audioknihu z r. 2016, která získala nejen titul audiokniha roku, ale také interpret roku. Hudební podkres a dokonalý vypravěčský um Lukáše Hlavici dodaly knize další rozměr. Ať už tištěnou nebo audioknihu, rozhodně si Spalovače nenechte ujít.

Lavastan
08.11.2020 5 z 5

Ladislav Fuks uměl psát opravdu dobře, a zde to dokazuje. Velice povedená kniha. Klasika české literatury.

morienhithwen
07.11.2020 5 z 5

Nejvíc ze všeho na téhle knize miluji, jak Fuchs popisuje jenom to, co postava K.K. říká a dělá, a nikdy to, co si myslí.

stagno
04.11.2020 5 z 5

Stejně jako mnozí tady jsem četl Spalovače mrtvol poprvé na gymnáziu a zaujal mě.
Časem ale čtenářské vzpomínky bledly či spíše je překryla tvář pana Hrušínského z
výborné filmové verze.
Takže podruhé a teprve nyní jsem pochopil,jak skvělá novela/román/ to je.K jejímu
plnému docenění je zřejmě potřeba něco odžít a pár kopfrkingloidních duší potkat.
Dílo je famozní literárním zpracováním a nadčasové svým varováním před absencí
kritického myšlení-nebo jednodušeji,je o tom,co se stane,když agresivní ideologie
osloví samolibého omezeného blba:naplní jeho prázdnotu a vznikne čisté zlo.

AriaLovesBooks
30.10.2020 5 z 5

Knížka mi byla doporučená kamarádkou s tím, že by se mi mohla líbit. A musím říct, že se skutečně trefila do mého vkusu. :-)
Příběh rychle utíkal, text byl vskutku poutavý a ten děj mě silně zasáhnul, takhle moc mě dosud žádná kniha nevyřídila...
Kniha si dle mého zaslouží to nejvyšší hodnocení, toto je zkrátka meisterstück.

ViktorieMars
17.10.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci maturitní četby a zatím se mi zdála být jednou z nejlepších. Opravdu mne zaujala a zklamala proměna hlavního hrdiny a závěr knihy byl až šokující. Dá se říct, že jsem si knihu užila.

Monika1717
05.10.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci povinné četby před maturitou a moc mě neoslovila. Pak jsem viděla film, který byl dokonalý. Ke knize jsem se následně po letech vrátila. Bylo to trochu lepší.

Rolada88
03.10.2020 2 z 5

Jak se říká kniha je lepší než film tak v tomhle případě nikoliv. V každé větě v knížce mi jeli v hlavě scenky z filmu a všude jsem viděl pana Hrušínského . Nedočtená nešlo mi to

rutto45
29.09.2020 5 z 5

Táto kniha sa da opísať mnohými prídavnými menami, z ktorých vačšinu autor použil na oslovovanie členov protagonistovej rodiny samotným Karlom, no a Hrušínský sa snáď narodil pre rolu pána Koprfrkingla.

Knihomolka506
29.09.2020 5 z 5

Jak ke knize tak filmu: Hrušínský svou roli hrál skvěle, nemám žádné výhrady:)
Role otce, který zároveň chce pro svou rodinu to nejlepší, ale stává se obětí manipulace, pod nátlakem je rázem součástí jedné z nacistických stran se musí hrát dost těžce. Ale jeden z našich herců o dokázal :)

Messa
12.09.2020 3 z 5

Je škoda, že si dal pan Fuks tolik záležet na těch nudných pasážích (panoptikum, Petřín..) jinak to bylo v podstatě to samé jako film. Ta uhlazená, až přehnaně přívětivá postava Karla byla napsána skvěle, ale myslím si, že to celé mohlo být nakonec o trošku kratší, protože to někdy bylo dost nesmyslně protahováno.

Set123
06.09.2020

O smrti je třeba hovořit s pokorou a smířením. To je můj názor. Pokora nás nutí držet si ji od těla a dík smíření se s ní nakonec dokážeme setkat beze strachu, nemusíme celý život prchat a ohlížet se. Když o ní někdo hovoří s obdivem, ba dokonce s láskou, je zřejmé, že se jedná o psychopata. Pan Kopfrkingl je psychopat nejčistšího ražení.

Komentář obsahuje vyzrazení děje, dále tedy případně nečtěte.

Pan Kopfrkingl je velice hodný člověk, dobrák, který si o každém myslí to nejlepší a každému se snaží učiniti něco k dobru. Ale je to zároveň psychopat a hlupák. Když se hloupý, psychopatický dobrák setká s nebezpečnou, zlou a klamavou ideologií a když mu někdo tuto ideologii tluče do hlavy téměř metodou norimberských trychtýřů, musí to zákonitě dopadnout katastrofálně.

Celou knihou se dá sledovat to, jak pan Kopfrkingl o smrti hovoří s čím dál tím větší láskou, bere ji jako vysvobození od bolesti světa a tedy za nejskvělejší událost v životě lidském. Když pak vidí svou ženu smutnou… či když popatří na otázku utlačovaných židů… Inu, jeho čest a to nejlepší co v něm je, velí zasáhnout!

Jedna učitelka mi kdysi sdělila, že dívky tuto knihu nerady čtou, prý se jim z toho dělá nevolno. Úplně se nedivím. Může za to asi i sloh, který pan Fuks užívá. Označil bych ho za dokonalý. Ani slovo v knize není přebytečné, všechno má svůj smysl a motiv. Opakující se motivy zdůrazňují postup Kopfrkinglova šílenství. Motivy zůstávají stejné, ale zároveň se mění. Chápu, že to leckomu může připadat poněkud únavné, neprofesionální a otravné. Ale ani jeden z těchto vlastností není pravdivá.

Celá kniha je jaksi nepřirozeně vlídná, sluníčková a miloučká. Ale člověk zůstává neklidný. Za tou vlídností lze cítit něco špatného. Něco, co by mělo být jinak, Něco… nebezpečného.

Spalovač mrtvol asi nebude mnou nejoblíbenější knihou, ale musím uznat, že o ní budu asi dlouho přemítat a téměř jistě si ji někdy přečtu znovu. Memento, homo, quis pulvis es et in pulverem reverteris!

Tedíkpikolík
25.08.2020 4 z 5

Moc povedené i když filmové zpracování se mi líbí víc. Neustále se opakující fráze byli hůře stravitelné ale i tak děj pořád slušně plynul dál ke nezvratnému konci, který jsem už díky filmovému zpracování znal.

-markéta-
24.06.2020 3 z 5

Několikrát jsem viděla film, a tak jsem si řekla, že by nebylo na škodu si to i přečíst a musím říct, že jsem z knihy lehce zklamaná. První polovina byla zdlouhavá. Pasáže, které se několikrát opakovaly jsem jen přejížděla očima.
Posledních několik stran samozřejmě paráda! Nikdo určitě nečekal, jak se pan Kopfrkingl zachová ke své milované Lakmé.

MarekN.
16.06.2020

Kniha je celkem náročná, vzhledem k tomu, že ustanovující fáze děje trvá více než polovinu knihy. Pak však přichází zvrat a vše se obrátí zcela naruby na deseti posledních stranách. V úplném závěru je už téměř nemožné rozlišit snění a skutečnost.
Časté opakování motivů (vedlejší postavy, opakování frází, …) může na čtenáře působit jako velice ubíjející, ale jakmile se probojuje až za polovinu, není možné se odtrhnout.

nikikostadinova
12.06.2020 4 z 5

Tak jsem si díky čtenářské výzvě udělala čas na další klasiku, která mi chyběla. Asi i nadále budu dávat přednost filmu.

Artim
08.06.2020 5 z 5

Rozebrat tuto knihu by bylo asi na dlouhý odstavec. Kdybych to měl zredukovat na jednu větu, pak vyberu tu z 59. strany - Předčasná smrt je velké dobro jen tehdy, když člověka ušetří velkého strádání.
Přijetí zla ukázkovou propagandou a naplnění této věty se pak postupně rozvíjí až do stavu pomatení smyslů, kdy si v epilogu pan Kopfrkingl myslí, jak všem Židům pomohl a ušetřil jejich trápení.
Zajímavé je opakování postav, hlavně motiv dvou manželů, jejichž hádka vždy nenápadně nastíní, co negativního se odehraje v další části a upozorňuje na bláznovství hlavního pseudohrdiny.

godot
24.05.2020 5 z 5

Jmenuje se Marie, ale Marie jí vlastně nikdy neřekne. Je to prostě Lakmé, Něžná, Nebeská, Božská. Jeho láska k ní je stále tak hluboká, jako když se poprvé potkali. Snad čin, který vůči Marii spáchá, nepovažuje za nemorální, neb prach jsi a v prach se obrátíš.

frantakanka
22.05.2020 5 z 5