Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455024/bmid_snehulak-QGT-455024.jpg 5 6965 1233

Harry Hole série

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je. Ke knize jsme dodatečně vydali slovník. Prohlédnout a stáhnout si ho můžete na našem Issuu. Marek Lutonský v rámci své recenze připravil také mapu míst, která se v knize objevují.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

Aquairus
12.02.2013 5 z 5

Tak takhle má vypadat opravdu kvalitní thriller! Mistrně napsané, napínavé! Po Nemesis, která mě trošku zklamala, jsem tentokrát nadšená! Jediné drobné mínus bych snad dala za příliš brzo uhodnutého vraha (což nebylo tím, že bych měla kdovíjak skvělé detektivní myšlení, ale podezřelých se v příběhu bohužel nabízelo zoufale málo). Nicméně i tak dávám plný počet, tahle knížka opravdu stojí za to!

Mišulenka
10.02.2013 5 z 5

Po dlouhé době jsem narazila na knihu, která byla od začátku do konce kvalitním detektivním thrillerem. Byla jsem nadšená skladbou i koncepcí příběhu a upřímně jsem se při čtení některých pasáží fakt bála, protože byly popsané tak... subjektivně a zároveň náznakově a dávaly možnost nechat pracovat fantazii, která fungovala na plné obrátky :)
První a rozhodně ne jedinou knihu od Nesbo, kterou jsem četla, hodnotím pěti hvězdičkam. Jinak to ani nejde :)

SPOILER: Jediné, co mě trošku mrzelo, bylo to, že Nesbo na konci čtenáři naservíroval sakumprdum celou etologii a psychologii vraha, k čemuž se ani Harry Hole neměl možnost dostat. Nicméně i na tomhle se mi něco líbilo - to, že ani hlavní detektiv nemusí vědět úplně všechno, že zná motiv, ale neví, že za ním byl traumatický zážitek z dřívějška. Jo, jo, JO, i na tomhle něco je. :)

JanaLanova
10.02.2013 2 z 5

Kniha se četla poměrně dobře, ostatně jako to Nesbo umí. Nápad se sněhulákem byl výborný, leč poněkud nedotažený, určitě by z toho šlo udělat mnohem lepší příběh. Začátek mě nadchnul, mrazivá atmosféra atd. Ovšem když od čtvrtiny knihy víte, kdo je vrah, tak to nestojí za moc.

keselylenka
08.02.2013 5 z 5

Nesbo nezklamal. Dokonalá zápletka. Děj je překvapením až do úplného konce. Podle mě jednoznačně nejlepší Nesbova kniha.

čef
04.02.2013 5 z 5

Komplikovaný, přesto uvěřitelný příběh na vysoké úrovni. Opravdu je zde vše co dobrý detektivní thriller má mít a to tak, že několikrát. Asi je zbytečné dále opakovat předchozí superlativy, ale i výtky na uplatnění pravidla nejméně podezřelého z okruhu zainteresovaných, přesto doporučuji jako perličku k všeobecné pozornosti postupy státní norské byrokracie při oceňování výsledků nestandardních metod systémem pavajícího hodna. Inu, Murphyho zákony se týkají opravdu každé země.

Nettka
02.02.2013 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a ano, navnadila mě k tomu, abych si přečetla i další. Od půli knihy jsem měla jasnou představu o tom, kdo je Sněhulák, ale jistotu jsem neměla. Když se mé tušení potvrdilo, příběh nekončil - ještě dlouho to bylo dost napínavé :-) Bylo až překvapivé do jakých detailů Nesbo zabíhá a vždycky se ukáže, že i ten sebemanší detail je v příběhu důležitý. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.

kackaj
31.01.2013

Miluju Nesba a jeho psaní!!!!

nier
31.01.2013 4 z 5

Především začátek byl úžasně napínavý, bohužel šel vrah opravdu rychle odhadnout...konec mi už přišel trochu překombinovaný, přesto si odnáším příjemný zážitek a po delší době se opět asi vrhnu na knihy ze žánru napětí...

Kaka.cs
31.01.2013 5 z 5

Skvělá knížka napínavá od začátku až do konce a plná nečekaných zvratů.

hassik
30.01.2013 5 z 5

Popravdě řečeno mě Jo Nesbo uchvátil, takže nemůžu komentovat nestranně. Sněhulák byla moje první kniha od něj (teď mám za sebou i Nemesis a Spasitele) a můžu říct, že nic lepšího jsem za poslední dobu nečetl. Knížku hodnotím často podle toho, jestli si hlídám stránky (kolik jich chci přečíst atd.) u Nesba jsem si občas uvědomil, že mám za sebou 100 stran aniž jsem věděl, jak utíkal čas. Kniha je úžasně čtivá a podávání různých částí děje z pohledu různých osob je úžasný, snad až filmový, styl. Někomu možná budou dělat problémy norská jména, ale pro mě to problém nebyl. Vše završuje, možná někomu nesympatický, ale mě absolutně imponující, Harry Hole jakožto hlavní postava. Jeho rebelství, ale i jakási životní moudrost se úžasně snoubí dohromady. Sečteno podrženo, Jo Nesbo je, alespoň pro mě, autor, od kterého se dá číst snad vše a vše je dobré.

Slovanka
27.01.2013 3 z 5

Knížku jsem si koupila především kvůli kladnému hodnocení. A rozhodně bych ji nehodnotila jako nepodařenou, jenom to nejspíš není můj šálek kafe. Často jsem z děje vylítla, takže jsem pak vlastně ani neměla potřebu ke knize se vracet - jakoby si mě nemohla udržet. Snad to bylo tím, že už před polovinou jsem věděla, kdo je Sněhulák. I tak určitě nejdu pod trojku, to bych knížce křivdila.

Wyder
23.01.2013 4 z 5

Nevím, je to první knížka od Nesba, kde jsem opravdu hned napoprvé snad po 60 stranách uhádl, kdo za tím stojí. To se mi u předchozích knih od něj nestalo( mám přečteno vše, co nově vydala Kniha Zlín) . Buď už vím, na co si dávat pozor (první kapitolu prokoukl snad kdokoliv, kdo někdy od něj něco četl) a nebo se to tentokrát úplně nezdařilo.

Take vsem vrele nedoporucuji cist prebal knihy od nakl. Kniha Zlin, protoze v popisu deje je velka napoveda, z jakeho okruhu lidi se rekrutuje zaporna postava!!!

Bavil jsem se ale jinak velmi dobre, jen je to poprve, co jsem Nesbem nebyl oklaman a napalen. To me trochu zklamalo. Proto jen 4 hvezdy.

wally
23.01.2013 5 z 5

Super knížka....nejlepší na ní je, že zkraje máte tušení, kdo je pachatel....pak to ještě asi desetkrát změníte...některé postavy vás napadnou opakovaně až si ve finále řeknte...no jo! Toho sem si myslel! Napínavé, alespoň pro mne tajemné až do úplného konce...nebo skoro úplného :-) Velmi sem se bavil.

Sedlmajerka
22.01.2013 2 z 5

Na Sněhuláka jsem narazila v nominaci na Knihu roku, od autora jsem ještě nic nečetla a už asi ani nebudu. Detektivky nejsou můj šálek kávy, potřebuji knihu s "duší". Takže po dvou večerech strávených se Sněhulákem se pokorně vracím k Janě Eyrové.

martousek
20.01.2013 5 z 5

Na knihu roku jsme nominovala tři knihy, jen jedna z nich je ve finálním seznamu...Sněhulák, všem kdo ještě váhají s jejím přečtením, jdete do ní...já se pokusím dohnat mezery a ještě nějakou knihu z nominace přečíst a dát jí případně i hlas. Asi to bude druhý Nesbo, jež je v nominaci:-).

Lazy
20.01.2013 4 z 5

Sněhulák je pěkně poskládaná skládačka. Nejsem žádný odborník na detektivky a ani nijak zvlášť velký fanda, ale přijde mi, že poslední dobou se s nimi roztrhl pytel. Přesto to byla pěkně kousavá knížka, vynikající popis jednotlivých sněhulákových činů. kdy jsem se nemohl odtrhnout od knížky, neměl žádné mouchy. Jen nevím, kdy spáchal ten překlad, ale těch pár chyb lze zkousnout. Celkově jsem se na tu knížku těšil a většinou jsem pak zklamanej, když už se mi něco takového dostane do ruky. Tady jsem nebyl.

slaava
17.01.2013 5 z 5

Naprosto skvělé! Moje provní kniha od Nesba a naprosto mě uchvátila. Hned druhý den jsem musel běžet do knihkupectví a koupit Nemesis od stejného autora. Jinak k samotné knížce - pokud se vám líbil Larssonova Milénium trilogie, tak budete (stejně jako já) spokojeni :)

Ereniss
17.01.2013 5 z 5

Zhltla jsem to jako malinu. Nesbo je pro mě král severských detektivek! :)

Ameliii
16.01.2013 4 z 5

Já nemůžu dát pět hvězdiček. Jo Nesbø je mistr, to se nedá popřít - ne každou knížku s pětisty stránkami dokážu přečíst za dva dny a nepotřebuji jíst, spát ani pít. :-) Ale... Přes všechno napětí a talent Nesbøa vtáhnout vás do děje hned od první stránky, akci, erotiku...je to jen klasická detektivka,reklamní agitka na pár značek a tradičně fascinace USA. Nepodbízí se on maličko filmařům z Halyvůdu? Četla jsem ji hned po Vánocích a po pár dnech, co si pamatuji? Odřezanou hlavu jedné z obětí, která trůnila na dvou sněhových koulích. Nehledě na závěr, který už na mě byl trochu moc přitažený za vlasy. Za mně 4*, ale nepochybuji, že pro fanoušky tohoto žánru je to The best of... a rozhodně doporučuju přečíst.

number00
11.01.2013 4 z 5

Autor umi ctenare vtahnout do deje. Umi rozvest i detaily aniz by to zacalo nudit. Jedine, co bych asi vytknul je to, ze je ctenari vrah predhozen v 4/5 knihy (i kdyz muj podezrely byl od zacatku, jeste s jednou osobou), coz nepovazuji za dobry tah, protoze, jak je ctenar vtazen 4/5 do deje, tak tu 1/5 se uz zacina nudit a ceka "pouze" na ukonceni. Proto davam pouze 4 hvezdicky.