Sněhulák ekniha

7. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je. Ke knize jsme dodatečně vydali slovník. Prohlédnout a stáhnout si ho můžete na našem Issuu. Marek Lutonský v rámci své recenze připravil také mapu míst, která se v knize objevují....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455024/big_snehulak-QGT-455024.jpg 4.56185

Harry Hole 7.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: (ekniha), Kniha Zlín

Snømannen, 2007

Kniha Sněhulák

Knihomolka134

S klidem v duši si už jen tak sněhuláka v zimě nepostavíte. Spíš se budete lekavě dívat kolem sebe, s rozšířenými zorničkami hypnotizovat každý záchvěv listí v lese a praskání větviček vám bude nahánět husí kůži. Po přečtení tohoto brilantně napsaného psycho-drama románu už pro vás prostě zima nebude taková, jako bývala.
Nejsem přední fanynka J. Nesba, ale tuto knihu považuji za absolutní špičku, a to hned v několika věcech: skvělá retrospektiva, napětí a nekonečný strach pohlcující čtenáře od začátku čtení až do konce, vykalkulovaná a surová brutalita jednotlivých vražd, šílený vrah s perfektně promyšleným plánem aj. Autor si se čtenářem hraje, nadhazuje mu možné podezřelé a motivy vražd v průběhu vyprávění, tahá ho za nos, ale pak mu taktně naservíruje cenu útěchy. Z jednotlivých způsobů vraždění mě jímala hrůza a děs, během čtení knihy jsem měla obavy chodit sama do lesa, chodit sama domů, být doma sama, chodit do koupelny, na záchod, uvařit si čaj, jít ven - a to bylo jaro a nikde žádný sníh! Upřímně obdivuji takový pisatelský um, skutečně skvělá kniha! Byť jsem byla knihou nadšena, vzala mi touhu stavět sněhuláky. Nepřeháním! Nikdy totiž nevíte, kdy na vás ze sněhuláčích útrob vykoukne třeba část zmrazeného, rozřezaného a znovu zašitého těla s dokonalými stehy kolem lícních kostí...

katerina6763

Další skvělý případ Harryho Holea. Nedá se nic vytknout. Hned se vrhám na další díl série.

enjay

Skvělá, napínavá detektivka. Jednu hvězdičku dolů, protože za mě méně zajímavá než Nůž, který se mi líbil z celé série detektiva Holea nejvíce.

Erummeldë

Poprvé co jsem knihu musela na chvíli odložit uprostřed velmi napínavé scény. Nepotřebovala jsem vstřebat inforamce nebo si něco sama pospojovat, prostě jsem měla strach číst dál. Chvíli jsem uvažovala, že ani knihu nedočtu a nechám tomu otevřený konec. Jak už se totiž ukázalo v předchozích knihách série, autor si pro hlavní vedlejší postavy plánuje velmi smutné konce. Knihu jsem nakonec dočetla a v nejbližších dnech se podívám i na filmové zpracování.

Pítrs85

Na Sněhuláka jsem se těšil velice, přeci jen je to asi nejznámější Nesbøho román (o to spíš, když teď má být i zfilmovaný). No a po přečtení můžu prohlásit, že se to těšení vyplatilo, protože sedmá část příběhů Harry Hole(a) je strhující čtení. Avšak ne tak promyšlené jako předchozí Spasitel, navíc jak se mi u Spasitele líbil styl, kterým ho Jo napsal (o něco civilnější), tak tady se už zase jede v "hollywoodských" kolejích, hlavně tedy u trošku za vlasy přitaženého závěru (prosím, Jo, vynechej ze svých románů postavu Ráchel, fuuh, méně sympatickou ženskou aby člověk pohledal... :-). Velkým plusem je tu i vedlejší dějová linie kriminalistky Katrine Bratt a výborně zamotaný (a vychytaně vypointovaný) příběh.

jan7760

S Nesbom v podstate zacinam, toto je moja stvrta kniha od neho a asi najlepsia. Bavila ma zapletka aj vyvrcholenie. Harry Hole ma zvlastne metody, ktore vsak zaberaju. V urcitych okamihoch sa clovek v nom najde. Urcite sa poobzeram po dalsich autorovych pocinoch.

Metuje

(+ SPOILER) “Sedmý Harry”, 2. kniha v žebříčku Detektivky/krimi tady na databázi, první kniha o Harrym, která se dočkala filmu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem se tedy dost bál, že to bude nuda, prvních cca 200 stran je hodně omáčky, hodně postav a člověk se v tom trochu ztrácí. Jako čtenář všech předchozích dílů to možná bylo z toho důvodu, že jsou všichni “staří známí” mrtví, na mateřské nebo v nemocnici. Posledních 100 stránek pro mě bylo teda o život, jelikož je Nesbø schopnej zabít kohokoliv, fakt jsem se o Ráchel bál. Nechápal jsem příchod nové, kyselé Katrine, která snad měla nahradit Halvorsena, naštěstí se ukázala vhodná jen pro příběh. Stejně byl podle mého zbytečný Gert Rafto. Respekt všem Sherlockům tady v komentářích, kteří “už v půlce věděli, kdo je vrah”, já jsem si jako blbeček napsal: “na straně 320 už tuším, že vrah bude Katrine – haha, to jsem ale hlavička”, no a Nesbø si se mnou klasicky vytřel… :D Myslím, že kniha utrpěla tím, že se v ní nevyskytuje příliš starých postav, nevyžaduje takovou znalost předchozích dílů, protože na ně příliš nenavazuje, a tím láká nové, nezkušené publikum, které pak knihu hodnotí jako samostatné dílo a nemají s Harrym takový vztah, jako my, kteří s ním už pár let prožili. Na 5 hvězdiček to pro mě není, zas tak dobrý díl to podle mého nebyl, Spasitel se mi líbil mnohem víc. Na druhou stranu, pokud nemá člověk srovnání s předchozími (skvělými) díly, chápu, že mu to může přijít výjimečné. Doufám, že další díl přinese víc známých postav a humoru.

Renatka11

Nepatřím ke skalním fanouškům Jo Nesba a všeho všudy jsem od něj přečetla jen pár knížek a všechny mi trochu splývají, až na Lovce hlav, Doktora Proktora a právě Sněhuláka, kterého si pamatuju docela dobře. Četla jsem ho před několika lety v zimě a dodnes si pamatuju, jak jsem do té doby celkem nenápadné a nepočetné sněhuláky najednou viděla na každém rohu a jak jsem se jim zvlášť při večerním nebo brzkém ranním venčení psa obloukem vyhýbala. Skvělé a skvěle děsivé!