Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3287 807

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

MamaKnihomolka
02.03.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla velice zvědavá. Sice nejsem fantasymaniak, ale byla všude a ty recenze se nedaly přehlédnout. A jsem ráda, že jsem se do ní pustila.
Rozhodně oceňuji velmi originální námět a celkově myšlenku celé knihy. Smrt je pro všechny záhadou a moc zajímavé téma. Kniha je psána čtivě a jednoduše. Krátké kapitoly dodávají knize plynulý děj, od kterého se nedá snadno odtrhnout.
Během čtení jsem často přemýšlela jaký svět je vlastně lepší. Jestli Věk smrtelnosti nebo Věk smrtek kde má nad vším přehled Nimbus, člověk zemře jen pod rukama smrtek, jsou oživovací centra a podobné věci. Tato kniha mi nedala spát a vyprávěla jsem o ní snad každému a přemýšlela během celého dne co se asi bude dít a jak to vše dopadne. Rozhodně by byl z knihy super film.
Jinak co se týče postav tak mi v hlavě rozhodně utkvěla Smrtka Goddard a jeho arogance a nevraživost. Živě jsem si ho představovala jak s chutí kosí masy lidí a ovládá ostatní.

anez66
01.03.2020 5 z 5

Nekonečno hvězdiček. Kniha je dokonalá. Při dočítání jsem se rozbrečela, protože jsem nechtěla, aby to skončilo.

Selfinka
01.03.2020 5 z 5

WOW! Podle recenzí jsem měla jistá očekávání, že to bude dobré, ale že to bude až takhle dobré mě tedy ani nenapadlo.
Příběh, postavy, prostředí.. Všechno je tak dokonale promyšlené a provázané. I když v některých momentech se dá odhalit, jak se to bude vyvíjet dál.. Prostě kompaktní a skvělé. Hned jdu na další díl.
Samotné téma má hooodně hluboký přesah a nutí k zamyšlení.

Petass
25.02.2020 5 z 5

Na Smrtku jsem se dlouho chystala a i když jsem jí měla doma z knihovny, z celého sloupečku se dostala na řadu až jako poslední. Scifi obvykle nečtu, jen fantasy, které se spíše blíží pohádkám než reálnému světu... Smrtka mě naprosto dostala. Dlouho jsem nečetla knihu, na kterou bych tak intenzivně myslela i při jiných činnostech, v práci... Skvěle propracovaný svět a prostředí. Ač jsem se bála, že autor bude chtít čtenáře jen šokovat, na pozadí se nachází mnoho otázek, společenských a civilizačních problémů, odkazů... Nechci spoilovat. Někomu možná může vadit vazba mezi Rowanem a Citrou, mě to ale neurazilo. Jízda od prvního slova. Možná existuje lepší scifi, nevím, nejsem odborník. Jako začátečník ale rozhodně doporučuji!

Strayed
24.02.2020 5 z 5

Smrtce jsem se dlouho vyhýbala a teď nedokážu pochopit proč.
Deníkové záznamy smrtek - naprosto geniální. Samotný příběh Citry a Rowana, byl skvěle popsán, především ve fázy, kdy byly od sebe. Kniha má spoustu míst, kdy jsem ji musela odložit a zamyslet se. Pohled, který poskytuje na život je úžasný. A přesně tohle u knížek hledám. Moc se těším až se dostanu k druhému dílu...

Kamilajznik
19.02.2020 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Kniha se četla úplně sama a hlavně neustálé zvraty a žádná hluchá místa...za mě super. Navíc námět knihy mi chvílemi přišel až příliš realistický a děsivý. Za mě jedno velké doporučení a WOW.
Jdu na druhý díl :-)

*Pájuše*
16.02.2020 5 z 5

Kniha má nálepku "pro děti a mládež" a já se s tím úplně nemůžu ztotožnit. Za prvé - téma, které se zde projednává je obzvlášť těžké. Za druhé - co se v knize odehrává bych spíš dala mládeži nepřístupno (alespoň co se "kosení" týče). Smrt totiž v pojednání této knihy má úplně novou a děsivou příchuť. A za třetí - spletité myšlenky, které zde autor nastíňuje, nejsou děti schopné úplně pochopit.
Sofistikovaný román, kde autor dal lidstvu výtku a zároveň i varování! Zatímco v minulosti najdeme spoustu osobností, které přispěli ve velké míře ke "kosení" (Hitler, Stalin atd.) Tahle nastíněná budoucnost je... mnohem děsivější.

Anie94
12.02.2020 5 z 5

Naprosto parádní young adult kniha. Autor si dal skutečně neskutečnou práci s propracováním postav a tohoto světa. Také rozhodně oceňuji originalitu a neotřelost celého námětu. Kniha je rozdělena do dvou dějových linek z pohledu obou hlavních hrdinů, ale přesto se děje nepřekrývají, spíš tak nějak plynou vedle sebe dál. Hrozně se mi líbili deníkové zápisky smrtek, které celý děj výborně dokreslovali. Bylo úplně super, že hlavní hrdinové si nebyli v ničem podobní. Citra je tvrdohlavá a cílevědomá, s chutí a odhodláním dokázat všechno na světě. Rowan je silný, odvážný a ochotný se bez váhání obětovat pro druhé. Což vytváří úplně super prostředí a výborné zápletky, které vás prostě nutí číst dál. I když některé pasáže byli nudnější, zdlouhavější, tak to rozhodně na kouzle knížce neubralo.

Atlantis
10.02.2020 5 z 5

Parádní. Young adult knihy mají často ten problém, že vymyslí zajímavou premisu, ale svět kolem ní nefunguje. U Smrtky jsem na podobný problém nenarazil. Je vidět, že Shusterman si dal s "posmrtným" světem práci a snažil se pořešit všechny problémy, které by podobná situace přinesla ve skutečném světě.
A když funguje vše kolem, tak příběh samotný už je překvapivě na vedlejší koleji. Stejně víc sledujete, jak v tomto světě řeší tohle a tamto, než že byste žrali story dvou učedníků.
Momentálně mám lehce strach z druhého dílu. Kvalitativní laťka je pro mne nastavená dost vysoko a bojím se, že už může být jen hůř.

Nikoll2
06.02.2020 5 z 5

Autorův styl psaní spojený s originálním dějem, ve kterém vystupují všelijaké druhy zajímavých postav, dává dohromady skvělou knihu. Stejně jako kniha Sucho, kterou určitě také doporučuji, mohou některé části děje vést k otázce, zda se lidstvo může k podobnému systému dopracovat.
Knihu tedy určitě doporučuji a s očekáváním se pouštím do druhého dílu. :)

toni-az
04.02.2020 3 z 5

Ona ta knížka nebyla napsaná zase tak blbě až na to, že je tak strašně nudná. Příběh jde odnikud nikam, nikde žádný zlom, žádný konflikt. Jen samé esoterické bláboly. Nebýt posledních 20 stránek, tak by to byla ztráta času. Ale uznávám, konec byl celkem překvapivý, jinak všechno strašně předvídatelné.

Jako nápak na povídku fajn, ale tomu rozsah neodpovídá. A fakt hodně mě rozčilovala naprostá nelogičnost nejen základního predikátu, ale tak nějak všeobecná. Nepředpokládám, že bych šel do pokračování.

Monty196
04.02.2020 5 z 5

Young adult moc nevyhledávám, ale tohle byla bomba.
Kniha mi doma ležela už nějaký ten rok, stále se mi do ní nechtělo, nic jsem od ní nečekala jen nějaký ten "blábol" co nemá cenu číst.. No... nakonec jsem si řekla, že je na čase si jí přečíst ať se na ní jen nedívám. Hned jsem se začetla a byl velký problém se donutit knihu zavřít. Přečetla jsem ji za dva dny a hned jdu na další díl, který snad bude stejně tak dobrý.
Určitě doporučuji přečíst a žánru young adult bych se vůbec nebála :)

brepta_k
01.02.2020 5 z 5

Chvíli jsem váhala si knížku přečíst, obzvlášť kvůli zařazení knihy do young adult. Nicméně jsem si řekla, zkusím pár stránek a musím přiznat, že po severských detektivkách výborná změna. Kniha během víkendu byla přečtená. Opravdu skvělý námět, stránky se četly samy, dějové zvraty a vynikající závěr. Objednávám pokračování :)

Awča
01.02.2020 5 z 5

Úžasný, znepokojivý námět. Vyprávění není zbytečně drásavé, ale přesto nutí k zamyšlení. Dějové zvraty nenechaly příběh sklouznout do šedi a průměru, chytrý závěr byl perfektní, krásně příběh završil.

evik_svistik
01.02.2020 5 z 5

Knihu jsem četla já i manžel a oba dva plynule přecházíme na Nimbuse. Kniha byla povedená od začátku do konce, chválím vše od nápadu, přes provedení, množství velice zajímavých myšlenek k zamyšlení, správnou dávku napětí až po geniální konec. Bála jsem se sáhnout po YA knize, doma už máme oba třicítku za sebou, ale nejspíš jsme ještě mladí, protože se nám to líbilo.

Katri
30.01.2020 4 z 5

Smrtka je jedinečná knížka, plná originálních věcí, postav a myšlenek. Podle výborného hodnocení jsem ale měla přehnaně vysoké očekávání, které bylo naplněno pouze v něčem. Vzhledem k tomu, že jsem četla, že je to nejlepší knížka loňského roku (v tomto názoru se shodovalo více recenzí), jsem čekala něco, co mi skutečně "podtrhne kolena." Ale to se nestalo.
Tím nechci říct, že by kniha nebyla dobrá - takhle to vůbec nemyslím. Skutečně se jedná o výbornou a originální publikaci, jen škoda, že spousta zvratů šla předem odhadnout. Myslím, že kdyby tomu tak nebylo, dala bych 5*.
Přestože zde není ponechán téměř žádný prostor pro překvapení, kniha vás jistě nebude nudit. Mně osobně zpočátku chvíli trvalo, než se mi do příběhu podařilo začíst, ale zhruba od poloviny mě to začínalo bavit víc a víc.
Můj celkový dojem ze Smrtky je velmi dobrý, a ačkoliv jsem už četla knihy, které mě upoutaly více, vřele doporučuji.

Netti
28.01.2020 5 z 5

Zajímavý příběh, skvělé postavy, kniha se četla sama. Vřele doporučuji.

8.mia
26.01.2020 5 z 5

Úplně boží! Super příběh a závěr. Čtu především thrillery a detektivky. Ale tohle mě okouzlilo! Nimbus už čeká v poličce a nemůžu se dočkat až se do něj pustím. Musím říct, že mě už dlouho nic tak nezaujalo.

Caa
23.01.2020 5 z 5

Neal Shusterman je důkazem, že i young adult knihy se dají psát smysluplně a mohou být nejen čtivé, ale i nápadité a obohacující. Už Bez šance bylo super, ale tohle je ještě o level lepší. Rozhodně si přečtu i druhý díl.

Damato
20.01.2020 5 z 5

Cech smrtek- po dobu čtení mě neopustila myšlenka , jak na takový geniální nápad může někdo přijít. A zpracovat ho. Zpracovat to takhle geniálně, až se člověk bojí číst, jak to všechno ve finále dopadne. Má ale vůbec příběh finále? Tady nejsou vítězové a poražení. Vítězové i poražení jsou všichni, kdo v této společnosti právě přebývají…
„Nejsme stejné bytosti, jakými jsme byli kdysi. Takže pokud už nejsme lidé, co vlastně jsme…“
Prostě mazec, s dušičkou to zamává, tak že na jednu stranu obdivuji nápad, myšlenku zpracování… autor odvedl naprosto skvělou práci, na druhé straně se mám zamotá hlava z toho, jak je snadné předělat člověka ( nebo v tomto případě ne člověka, ale bytost) , aby se z něho stal bezcitný nástroj na smrt….