Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3296 3296

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

burg
15.05.2020 5 z 5

Výzva 2020, aneb kdo by nechtěl mít Smrt jako povolání...
Možná že byl příběh určen především pro puberťáky, ale to neznamená, že si ho nemůže dospělý užít. Bavila mě čeká ta myšlenka cechu smrtek, ačkoliv na zeměplošského Smrtě tomu ještě malinko chybelo. Přečteno za dva dny, zato jedním dechem :-)

Petko77
15.05.2020 5 z 5

Velmi dobre, kniha určená asi pre mládež, ale ja som si ju tiež rád prečítal. Svet budúcnosti, pre nás trochu pritiahnutý za vlasy, ale ktovie ako to nakoniec dopadne v skutočnosti ak sa podarí vedcom nájsť nesmrteľnosť...

KarolStarkcz
15.05.2020 5 z 5

Jedním slovem prostě wow ! Kniha byla vážně úžasná, sice jsem ji četla už před dobou, ale stále si barvitě pamatuju, celý děj. Obsah knihy mě donutil k jakému si zamyšlení... Co když se to opravdu stane ? Kam jako lidstvo spějeme ?
Jediné, co bych knize vytkla jsou hlavní hrdinové - Citra a Rowan. Nevím proč, ale ani jeden se nestal mou nej postavou. Místo toho je převálcoval smrtka Faraday nejvyšší dáma smrti, smrtka Curie. Tito dva mají vážně zajímavou minulost a já toužím z ní odhalit, co nejvíce.
Záporák sám o sobě je dobrý. Takový šílený maniak s svými idealogy a stoupenci.
Celý cech smrtek a svět je výborně vybudovaný . Je vidět, že si nad ním dal spisovatel práci.
Avšak nejvíce jsem byla nadšená ze zápisů z deníku smrtek na konci kapitoly. Krásně mi objasnil, co bylo zmíněno několik stran předtím a já jsem dobře pochopila, jak vlastně tento svět funguje.

I přes Citru a Rowana davam 5/5, jelikož jsem si děj pořádně užila

theMarty
14.05.2020 5 z 5

Moc se mi líbila. Neurčito kolem Citry a Rowana uspokojilo moji romantickou dušičku, zatímco zápisy z deníku smrtek dodaly knížce hloubku.

blackoutzuzi
12.05.2020 1 z 5

Nevím proč všichni SAKRA Smrtku tolik opěvují :D
Postrádala jsem jakoukoli akci, chování hlavního hrdiny bylo jak na houpačce, spousta nelogických situací a reakcí a vlastně žádná pořádná zápletka. Nuda, nuda, nuda. Jednoduchý příběh, který rozhodně nevyčnívá nad ostatními knihami.

mario.nette
11.05.2020

Asi jsem opravdu jediná, ale za mě rozhodně ne :D totální fantasmagorie, no. Omlouvám se fanouškům, ale to se nedalo ....

Adýsek
10.05.2020 5 z 5

Knize Smrtka se v roce 2018 dostalo obrovského ohlasu. Já jsem si jí přečetla až teď, neboť bude vycházet poslední díl. Nijak jsem se nepřetěšovala - nebo spíš se snažila. Neil Shusterman v této knize prokázal neskutečný um v psaní.
Co velice oceňuji, je neskutečně dobře vystavěný svět... A dvě hlavní postavy jsem si zamilovala. Při posledních dvou kapitolách mi bilo srdce hrozně splašeně. Bála jsem se, co se stane, ale chtěla to nutně zjistit....Tenhle pocit chcete zažít. Tak se do toho vrhněte!
Opravdu moc moc doporučuji!

TaLu
09.05.2020 5 z 5

POZOR. Jakýkoliv komentář ke knize je podle mě SPOILEREM a tak všem doporučím přečíst si komentáře až po dočtení příběhu. Myslím, že stejně každý budeme mít svůj osobitý dojem z atmosféry světa, který autor stvořil. Svět, kde se smrt stala nepravděpodobnou možností ....kde je vlastně nemožné a hlavně zbytečné spáchat zločin, kde stárnutí umožní "obrátit list" a začít téměř znovu s moudrostí nabytou předchozím bytím, anebo s opakovanou hloupostí stále stejných chyb. Svět, ve kterém neukončíte ani svůj život, protože vás systém oživí a zaplatíte jedině tak pokutu. Svět, kde mimo zákon hlídaný živým vědomím Nimbus, kráčí jen smrtky, které jediné mohou trvale "pokosit" vaše bytí. Smrtky, které stavějí na pradávných zákonech cti a svědomí, ale také ty, které pradávnými zákony pohrdají. Skrze dva mladé lidi, jež se stali učedníky, sledujeme a odkrýváme postupně tento svět a spolu s nimi si uvědomujeme, že i když bychom se vrátili, už nebudeme stejní jako dřív. Psychologie postav k nám promlouvá i skrze úryvky deníků jednotlivých smrtek. Tato kniha byla takové výjimečné "poprvé" , které se přihodí jen občas. Třeba prvně přečtený Den trifidů. Trošinku závidím vám, kteří právě čtete první stranu, ale zároveň vám přeji stejný úžasný zážitek, jaký jsem měla já.
Kniha je zřejmě určena mladým, ale ani trochu jsem na to při obracení stran nemyslela, protože jsem "obrátila list" a stala se součástí toho všeho. Mít všechen čas světa k přečtení knih i k znovuotevření těch, které bych si tak ráda přečetla znovu...., ale pokud by tomu tak bylo, o čem by byly knihy, které bychom četli ? !!
...............
"Bez hrozby utrpení nedokážeme zažít opravdovou radost. Nejlepší, co najdeme, je pohodlí."

ivis77
07.05.2020 5 z 5

Po knize Bez sance jsem se vrhla na Smrtku. Tema zase bajecne, svet smrtek me uchvatil. Jake by to asi bylo, moci otocit list, moci se rozplesknout, vedet, ze sance na pokoseni je tak mala... Fantazie autora me strasne bavi, svet je paradne jiny. Uz se tesim na Nimbus.

lowkeydaisy
03.05.2020 5 z 5

Túto knihu som do seba hodila do troch dní. V poslednom čase som nemala šťastie na knihy, ktoré by som si užívala a potrebovala som nejakú úžasnú knihu, ktorá by ma vyslobodila. No nemohla som si vybrať lepšiu ako túto.
V knihách s viacerými pohľadmi sa mi často stáva, že ma jeden pohľad zaujíma viac ako ten druhý a toto bola pravdepodobne prvá kniha, v ktorej sa mi toto nestalo. Keď som čítala Citrin pohľad, moje srdce bolo s ňou a to isté pri Rowanovi.
Kniha je napísaná úžasným štýlom, ktorý ma pri príbehu držal aj deň aj noc.
Taktiež musím zmieniť, že sa mi viackrát zlomilo srdce pri istých momentoch z knihy. A ešte nikdy sa mi nestalo, že som pri knihe plakala od šťastia, ale tu áno.
Kniha ide definitívne do zoznamu mojich obľúbených a ja sa neviem dočkať, kedy začnem čítať pokračovanie.

SknihouVrukách
03.05.2020 5 z 5

Knihe Kosec som sa dlho vyhýbala a nechápem prečo, keďže táto kniha bola úžasná. Musím povedať, že som nič podobné nečítala. Dej mal síce hluché miesta, kde sa nič nedialo, ale autor mal tak dobrý štýl písania, že vám to vlastne ani nevadilo. Postavy boli premyslené, mali charakter a neboli odfláknuto napísaná. Autor skvelo zvládol napísať hlavnú hrdinku. Každá postava mala svôj jedinečný charakter. Prekvapilo ma, že v knihe bola romantika. A to je podľa mňa aj dobre, keďže je možné, že romantika by knihe uškodila. Na konci každej kapitoly boli zápisy z denníkov koscov. Mňa osobne nebavili, ale to je iba môj osobný problém, kedže ma nikdy nebavia takéto veci v knihách. Svet bol premyslený a často som sa zamýšľala, či by to takto mohlo v budúcnosti fungovať. Bola som rada, že na konci bola a akcia. Niektoré zvraty ma strašné prekvapili a asi ani jeden zvrat som neočakávala. Kniha určite patrí medzi najlepšie vo svete YA. Toto si musíte prečítať. 5/5✨

Shinstria
24.04.2020 4 z 5

Velice originální téma. Musím říct, že děj byl chvílemi nudnější, samotné akce tam moc nebylo.. ALE ta psychologie to naprosto vyrovnala. Až morbidně mě fascinovalo celé to téma "dokonalého světa" a dopad na celkové smýšlení lidstva o smrti. Ta myšlenka "Co by se dělo, kdyby jsme neumírali na stáří, nemoci a vláda by byla spravedlivá" a jakým způsobem by se mohl změnil svět, který známe - na svět kde neexistuje víra v Boha, kde nejsou nemoci, hladomor, chudoba, zločin.. Ale ani možnost něco objevit, zdokonalit a jediný důvod proč studovat, pracovat by bylo pro zahánění nudy. Kdy člověk má před sebou nekonečně mnoho času, kdy je zajištěný a nehrozí mu žádné nebezpečí, nemůže zažít vlastně ani nic dobrodružného, nebezpečného. Vaše emoce ovládají emonanity a bolest, zranění zase nanity. Když umřete, tak vás hned oživí. Takže z nudy skáčete z patra a děláte rozplesky. (To mě mimochodem neskutečně pobavilo) To je svět, kde bych asi žít nechtěla. Není koneckonců vidina smrti to, co nám dává motivaci, aby jsme našemu životu dali smysl?

Jinak příběh byl dobrý, bavilo mě proniknout do světa smrtek - bylo to děsivé, morbidní, smutné a fascinující zároveň. Ale více mě prostě zaujal ten svět, než dějová linka. (Což neznamená, že by byl dej špatný)

DanaKa81
23.04.2020 4 z 5

Mně se kniha líbila. Téma Smrtky bylo neobvyklé a ten konec hodně zajímavý, jen mi vadil nedokonalý popis toho nového světa a až moc poznatků z deníků Smrtek. Určitě si časem přečtu druhý díl Nimbus i když už dávno nejsem cílovou skupinou

Ryorka
21.04.2020 1 z 5

Už jsi pomalu začínám zvykat, že jdu proti proudu. Tahle opěvovaná knížka mě teda vůbec nenadchla. Pro mě ta představa, že lidi prostě neumíraj a o tom kdo umře rozhoduje nějaký "zaměstnanec" , to prostě bylo ujetý. A to mám velkou fantazii. Slovní spojení "obrátit list" pro omlazení je pro mě tak nějak nestravitelné. Dočetla jsem to do půlky a vzdala. Nemá cenu trápit se.

vakkets
18.04.2020 4 z 5

Oceňuji dobře vymyšlené a propracované prostředí a vykreslené postavy. Příběh mě uprostřed začal trošku nudit, ale ke konci se to zase dobře rozjelo a hltal jsem stránky. Asi brzy otevřu druhý díl...

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Možná o rošičku horší než druhý díl, ale na to, že se jedná o žánr young adult, který já moc nemusím, byla Smrtka boží. Možná trochu pomalejší rozjezd, ale jinak super.

JezinkaJ
14.04.2020 4 z 5

Skvělý. Skvělý tak, že snad dám svých vzácných pět hvězd.
Vtipný příběh o spíš neradostných věcech a podivném budoucím světě, kterého se já teda určitě nedožiju. Nutilo mě to přemýšlet, jak bych se zachovala. Chtěla bych? Nechtěla? Obávám se, že možná, možná, možná chtěla.
Povrchně příjemná představa života s nanity v krvi, jenž vylepší všechno. Obrátit list kdy chci a mít věčně báječných pětatřicet.
Fakt mě to čtení moc bavilo i v týchle divný době, kde je pro mě mnohem těžší se soustředit a ještě těžší spát.

"Proč bychom měli soutěžit o něco, po čem ani jeden z nás netouží?" zeptala se Citra.
"Právě v tom spočívá paradox profese," řekl Faraday. "Ti, kteří tu práci dělat chtějí, by ji vykonávat nemělil... a jediní, kteří by ji dostat měli, jsou ti, kteří ji nejvíc odmítali."

"Zjistil jsem, že v cechu smrtek je lepší žádat o odpuštění než o povolení"

Těším se na druhý díl, už ho mám nachystaný.
Opravdu je to z kategorie literatury pro děti a mládež? Tak to jsem buď infantilní a nebo je kniha ne úplně šťastně zařazená. Ještě, že jsem si toho všimla až po dočtení. :-)

kniznistranky
08.04.2020 5 z 5

DRUHÉ ČTENÍ
Jelikož jsem si už dlouho chtěla přečíst druhý díl této série, tak jsem si nejdřív musela osvěžit celý příběh a znovu přečíst ten první. Opět jsem si čtení moc užila. Konec jsem si z prvního čtení už moc nepamatovala, takže jsem si to užívala a hltala každé slovo. Tohle je parádní rozjezd série a jsme zvědavá na Nimbus, který už mám nachystaný ke čtení. Smrtku budu číst určitě ještě několikrát!

Dejvid7
03.04.2020 5 z 5

Njlepší série knih jakou jsem kdy četl naprosto doporučuji. Ze začátku jsem to trochu nechápal ale potom se mi extrémě zalíbila. Mám ji přečtenou už několikrát a druhý díl (který také doporučuji)také.

Kacuss_
02.04.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četla. Úžasný.