Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3308 3308

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

ElessaRiverbow
29.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem si ihned zamilovala. Velice dobře napsaný příběh s originálním nápadem a úžasnými postavami. Citra se okamžitě stala mým oblíbeným charakterem a na jméno Anastasia si u ní asi jen tak nezvyknu. Naopak se sympatiemi u Rowana to bylo jak na horské dráze. Někdy jsem ho měla ráda a fandila mu, někdy jsem ho ale proklínala že udělal to co udělal. Nejoblíbenější postavou je pro mě však smrtka Faraday. Byla jsem strašně nadšená, že nakonec nebyl zavražděn nebo se sám nepokosil a že žije. Těším se, až si koupím pokračování.

Tereza035
24.07.2020 5 z 5

Původně se mi do knihy moc nechtělo, protože sci-fi nečtu a nějak zvlášť mě neláká, ale po přečtení převážně velmi pozitivních recenzí, jsem si knížku přečetla a teď jsem za to opravdu ráda. Prvních cca 40 stran se mi příliš nezamlouvalo, ale pak se to začalo rozjíždět a od 100 stránky vás kniha chytne a nepustí! Nejvíce musím pochválit originalitu a nápad knihy. Pak taky vykreslení světa, hlavních postav a celkově velmi dobré popisování smrtek a jejich poslání. Kniha je čtivá, čte se rychle a je tam spoustu zvratů a akce. Původně jsem knihu nechtěla hodnotit pěti hvězdičkami, ale po přečtení jsem musela, protože ten konec byl wow! A už se hrozně těším na druhý díl.
Opravdu moc doporučuju.

Macev
22.07.2020 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapená, takový svět jsem nečekala, a i když lidstvo v knize samo neumírá a děj je utopistický, vlastnosti a chování smrtek jsou jako ze současnosti ????

Bája89
20.07.2020 5 z 5

Pro mě osobně velmi milé překvapení a čtenářská jízda na horské dráze. Smrtka je příběhem z budoucnosti, kde lidstvo řídí a opatruje jeden velký a téměř všemocný počítač Nimbus. Jediné, co není pod jeho dohledem je cech smrtek, který má svá vlastní pravidla a jehož úkolem je udržet přirozený řád života v době, kdy jsou všechny nemoci vymýcené a nikomu nic nechybí. Ale co se stane, když tímto cechem začne lomcovat zkaženost? Kam se poděly hodnoty smrtek zakladatelek? Existuje vůbec nějaká šance na nápravu? Doufám, že odpověď se dozvím letos až vyjde poslední díl. Mimochodem II. díl Nimbus je stejně epickej.

Ruxandra
19.07.2020 2 z 5

Dostali jsme originální svět budoucnosti, který tu ještě nebyl, ale je to jen slabý odvar toho, co z toho mohlo vzniknout. Nebylo to úplně špatné, ale měla jsem pocit, že se tento pěkný nápad promrhal. Po zdejší chvále jsem čekala něco, co mě posadí na zadek a možná, být věková skupina, které je to určené, by se tak i stalo, ale nechala jsem se zlákat, když jsem v MHD potkávala lidi 30+ s touto knihou a to byla chyba.

AlyBookworm
08.07.2020 2 z 5

tak průměrný, jak si jen dokážete představit.

Janule809
01.07.2020 5 z 5

Ještě jsem nečetl knihu tohoto žánru.. byla jsem mile překvapená a jdu do dalšího dílu

Starlet
30.06.2020 5 z 5

Budu upřímná, Smrtku jsem už jednou začala číst, ale sotva jsem přečetla jednu větu, odložila jsem to na neurčito, teda až do teď.
Autor mě velice mile překvapil a jde poznat, že jde autora a ne autorku. Neal Shusterman vytvořil jedno z nevíce děsivých a zároveň úžasných světů a jedno z neoriginálnějších. Představte si, že by jste měli možnost žít x desítek let, ale jelikož nikdo nechce umřít přirozeně, tak musí cech smrtek kosit lidi bez zaujatosti a milosrdně.
Knihou jsem velice mile překvapená a nutila mě neustále číst další a další kapitolku. Bylo fajn, když celý příběh prožíváte s dvěma pohledy. Od začátku až do konce jste napjatí jak kšandy, protože až úplně do poslední kapitolky nevíte jak do dopadne. Fandila jsem obou dvou hlavním hrdinům, ale samozřejmě mohl vyhrát jen jeden. Stále až do posledních stránek jsem doufala a doufala, že se nevyplní ten konec… no naštěstí jsem nebrečela.
Dobře brečela jsem u jedné scénky a to když Citra musela zabít…. (ti co to četli vědí)

Měla jsem jediný malý problém a to se jménem Citra- asi prvních 70 stránek jsem neustále četla Cintra (ze Zaklínače) a nevím proč ale u Rowana jsem si představovala Rowana Whitethorn (spíše ho znáte jako Jeřába ze skleněného trůnu). To byl jediný problém na tomhle úžasným příběhu a rozhodně očekávejte od příběhu všechno co vyplývá už z názvu knihy- Smrtka.

Lepíkovala jsem o sto šest, skoro jsem vypotřebovala oranžové lepíky- oranžový lepík je u mě Whot?? scénky. Lepíků je dohromady 18. z toho je asi 8 oranžových.
Smrtka byla vyváženě vtipná, smutná, jednou i romantická (ale to fakt jen u jedné scénky a ještě k t tomu vzpomínkové- takže moc nefantazírujte) a jsou tam i takové ty pěkné, průměrné scénky které si chcete označit.

Johana
19.06.2020 4 z 5

Poutavě napsaná dystopická kniha? Ó ne. Příběh se totiž odehrává v budoucnosti, která je utopická, ne dystopická, a jejíž idylku ohraničuje jenom neschopnost tamního lidstva rozšířit se dál do vesmíru, takže umřít tam občas někdo musí...

A právě zde vidím chybu knihy: Autor si vysnil chytrý, překvapivý, místy šokující, opravdu poutavý příběh, jenže pozadí příběhu, ten krásný utopický svět, kdy lidé vědí všechno a žijí si, jak nejlépe to jde - je v knize převážně světem dnešním, my s vypravěčem neprocházíme rajskými zahradami, v nichž by všeznalí lidé řízení všeznalou entitou lahodně přebývali způsobem, nám dnes nedostupným! A tak se oživování lidí, kteří skočili z výšky a "rozplácli se", stává pro čtenáře jediným důkazem o jedinečnosti onoho světa. Že sekta věří v tóny? To může i dnes, ba dnes tomu zřejmě mnozí věří. Ano, dokonce nákup potravin má takto odfláknutý popis: že tohle kuře je slisovaná řasa? Opravdu?

(Jedině představa, že lidstvo se v budoucnosti v letadle zruší prostřední místo, takže sedadla budou jen do chodbičky nebo k oknu - mi připadá plnohodnotně utopická ale myslím, že to pan autor připsal jen jako dobrý vtip. Což je...)

Autor by byl mohl dosáhnout daleko razantnějšího efektu, kdyby svět budoucnosti vybudoval víc do hloubky, což neudělal a podcenil tím svého čtenáře, jakkoli svým dílem evidentně obmyslel především YA publikum.

helenkan
14.06.2020 3 z 5

Není to pro mě to pravé ořechové. Nevim jestli druhý díl nevzdám. Asi je to opravdu spíše pro mladší čtenáře.

Meri47
14.06.2020 5 z 5

Velmi čtivé, nešlo se odtrhnout. Už se těším na další díl.

Rolada88
09.06.2020 4 z 5

Smrtka mě nesmírně bavila nedokázal jsem knihu odložit do té doby než byla dočtena . Nedávám sice plný počet hvězd protože mi chybělo lépe popsány život v budoucnosti pouhých smrtelníků ale jinak příběh velice čtivý jsem zvědavý na Nimbus

ivana1975
08.06.2020 5 z 5

Tak toto je iná pecka.... Bombové Sci-fi vrelo odporúčam

Terycte
07.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Úžasné!!!
Sci-fi je jeden z mích top žánrů. Domnívala jsem se že SMRTKA bude dobrá kniha (2,5/3????), ale to jsme se mýlila...
Kniha má skvělý děj s ještě lepší "smyšlenou" budoucností. Nápad s nesmrtelností a smrtkami je skvělý a pro mě hodně nový, což se mi líbí. Kniha je čtivá, napínavá, nepředvídatelná. Je prostě skvělá ve všech ohledech.
SMRTKA je napsána z pohledu vypravěče, který nám prozrazuje i pocity postav.
Konec je nepředvídatelný, úžasný a prostě WAU!
Jediné co tak mě přišla zbytečná romance hlavních postav, ale nakonec, má tam svůj smysl a důvod, proto to odpouštím.
Knize dávám podtrženo sečteno ČTIVOST - 5/5
KVALITA - 4,8/5 (v průběhu jsme si nad něčím postěžovala, avšak už nemám v živé paměti na co, tudíž to není důležité, aspoň ne v mém pohledu na knihu)
KONEČNÝ ROZSUDEK - 4,5/5 (Zkrátka je to top, ale nechávám si rezervu a nechci tomu dávat 5/5, páč tam dávám jenom vybrané a na to to ještě bohužel o chloupek nedostalo.)

Allys
05.06.2020 5 z 5

Perfektne napísaná dystopická kniha. Do detailov a uveriteľne vytvorený svet, ktorý dáva zmysel a pritom miestami pôsobí tak správne znepokojivo, aby bol čitateľ zvedavý, ako to bude pokračovať. Hlavné postavy sú sympatické a je jednoduché sa do nich vcítiť a dej prežívať s nimy. Mimo hlavnej dejovej linky boli zaujímavé aj morálne otázky ohľadom "kosenia". Kniha sa čítala takmer sama, dúfam, že bude aj filmové spracovanie :-) Zaradenie je síce YA, ale je to jedna z mála kníh z tejto kategórie, ktoré myslím, že zaujmú aj dospelákov ;-)

cube6
02.06.2020 4 z 5

Dystopický svět, kde lidé porazili všechny nemoci a překonali i svou smrtelnost, ale musí nějak regulovat počet obyvatel na planetě a tak založili cech smrtek, které mají svůj vlastní kodex a určitá kritéria podle kterých se mají chovat a kosit lidstvo.
Smrtka mi byla už delší dobu doporučována. Všichni o ní většinou mluvili v superlativech a tak jsem podlehl (i přes její věkové zaměření) a vrhnul se na ni.
Námět je zajímavý a kniha je psána čtivě a rozhodně o dost lépe jak starší spisovatelův počin "Bez šance". Příběh zasazený do tohoto zajímavého světa sice není tak silný, ale vyloženě hrůza to taky není. Jen je místy trochu předvídatelný a nějaká ta logická chybička se tam taky najde. Nejvíce mě oslovili úryvky ze zápisků smrtek před každou kapitolou.

Hodnocení : 7,5/10

lucygreen
02.06.2020 5 z 5

Opravdu výborná kniha. Četla se velice lehce a každá stránka mě moc bavila, což se neděje běžně. Svět zase něco originálního a prostě super. Akorát bych asi doporučila nečíst anotaci v knize, aby pak byly zvraty v první polovině knihy nečekanější.

keselylenka
31.05.2020 5 z 5

Tohle bylo něco. Příběh je originální, vlastně i reálný a od první chvíle jsem ho nemohla odložit. Konec byl neočekávaný a rozhodně jsem zvědavá jak se vyvine v dalších dílech.

Katania
28.05.2020 5 z 5

Perfektní !!! Zajímavý námět a moc se mi líbí hlavní postavy

kloin
27.05.2020 4 z 5

Píši komentář až po přečtení druhého dílu. Jinak bych dal asi o hvězdičku méně. Těžko se vyrovnávám s takovýmto pojetím budoucnosti. Bez fantazie nejsem, ale toto mi přijde opravdu hodně ujeté a málo pravděpodobné. Když toto hodím za hlavu, potom musím říct, že nápad je to zajímavý a kniha je čtivá.