Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3311 3311

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

knihomolkajanca
13.09.2020 5 z 5

Kladné ohlasy a doporučení na Smrtku se na mě sypaly ze všech stran, a proto když jsem od Knih Dobrovských dostala poukázku na nákup, tohle byla první kniha, která přistála v košíku. A musím říct, že dokonce předčila má očekávání.

Přečetla jsem ji za dva dny a nemohla jsem se odtrhnout. Téma nesmrtelnosti, života a smrti je hrozně zajímavé a to jak jej Neal Shusterman dokázal zpracovat, mě hodně oslovilo. Poukazuje na to, že nikdy není dobré, aby byl někdo stavěn mimo zákon, protože lidi jsou prostě lidi a vždy se najde někdo, kdo své moci zneužije a korupce na sebe nenechá dlouho čekat.
Velký plus má Smrtka za to, že ačkoliv jsem knihu hltala, nutila mě přemýšlet. Zejména u úryvků z deníků smrtek, které předcházely jednotlivým kapitolám, jsem se často musela na chvilku zastavit, sama si v hlavě uspořádat myšlenky a teprve pak jsem mohla pokračovat ve čtení. Přemýšlela jsem i nad tím, jakou smrtkou bych asi byla já.

Oceňuji, že se v příběhu střídaly pohledy hlavních postav, protože to u knih mám ráda. Dokážu se díky tomu lépe vžít do jednotlivých představitelů, pochopit jejich myšlenkové pochody a počínání. Navíc to zvyšuje i napětí a člověk prostě nechce přestat číst. Citra i Rowan byli oba zajímaví a marně uvažuji, kterého z nich jsem si oblíbila více. :)

Přemýšlím, co bych Smrtce vytkla, ale bohužel asi nemám co, takže jednoznačně hodnotím pěti hvězdami. Tato kniha si to rozhodně zaslouží. Už mám doma další díl a co nevidět se na něj s radostí vrhnu.

Knihu jsem také zařadila do letošní Čtenářské výzvy - Kniha autora, od kterého jsem zatím nic nečetla.

EliškaHavlová
08.09.2020 5 z 5

Další super fantasy knížka. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších světů, co lze na knižním trhu najít. Představa nesmrtelného života a absence nemocí je naprosto neuvěřitelná a zároveň dosti klasická, co se týče utopie. Ale i když to vypadá, že tento svět je vlastně dokonalý a život v něm pohádkový, není to až tak jednoduché, jak se zdá. Je zároveň plný intrik a postranních úmyslů.
Hlavní postavy jsou mi sympatické a dobře k sobě pasují, přestože se mezi nimi nevyskytuje vlastně žádná romantika. To je velice milé překvapení. Autor má dobrý vypravěčský um, kdy vás velice rychle vtáhne do děje hned první dvoustranou. Mám takové tušení, že i druhý díl je bomba.

Chytuš
08.09.2020 5 z 5

Smrtkou jsem Neala Shustermana definitivně pasovala na krále YA dystopií. Jeho světy jsou vždycky nějakým způsobem ulítlé, ale slovy klasika "nastavují zrcadlo současné společnosti" - ať už jde o svět, ve kterém se děti pěstují na orgány (Bez šance), případně společnost, která se prakticky ze dne na den ocitá bez vody (Sucho), nebo jako u Smrtky o svět nesmrtelnosti - lidstvo vymýtilo všechny choroby a díky pokročilým technologiím dokáže opravit prakticky jakékoli zranění. Lidé nestárnou, můžou "obrátit list" (tedy nechat se zpětně omladit) na libovolný věk. No není to paráda? Kdo by si takový nádherný svět, bez smrti, stárnutí a utrpení nepřál? Jenže nebyl by to právě Neal Shusterman, aby nám neukázal, že není všechno zlato, co se třpytí...
Na knížce mě bavilo úplně všechno - perfektně vystavěný svět, sympatičtí hrdinové (nejen hlavní dvojka, ale své kouzlo měla i Curie s Faradayem), čtivý příběh s pár zajímavými zvraty a pozor - prakticky žádná romantika... Nesporná přidaná hodnota bylo pro mě osobně vyhledávání si všech patronů smrtek - někteří jsou notoricky známí, ale jsou i tací, o kterých jsem nevěděla zhola nic, takže vyhledávání jejich životopisů mi rozšířilo obzory :-) Jediný problém, který teď mám je, že nevím, jakou patronku bych si zvolila sama pro sebe, být aspirantem na smrtku :-)

Artinka
04.09.2020 3 z 5

Shusterman je pro mě autor, který dokáže vytvořit perfektní, fungující, zajímavý a hlavně né zas až tak nepravděpodobný svět distopické budoucnosti. Co mi u něj chybí je propracovanější vypravěčská stránka. Smrtka 3,5/5*. Za vytvořený svět plný počet a co se příběhu týče - třeba hodnocení vylepší další díly...

EnglandHannah
02.09.2020 2 z 5

Smrtka. Kniha v knižní komunitě dost vychvalovaná a čtenáři hodně oblíbená. A i když vidím, proč si získala takové ohlasy, budu spíš kritizovat než chválit.
Na začátek však chci říct, že celý námět knihy vypadá moc zajímavě a možná, jenom možná, kdyby byl lépe podán, kniha by se mi líbila. Jenže ona není napsaná dobře - tedy, proti stylu psaní jsem neměla vůbec nic, ale směr, jakým se autor vydal, a jisté pasáže prostě neseděly.
Třeba celý svět - svět, kde už neexistují nemoci a vlastně žádné jiné přirozené příčiny smrti, protože skoro tak jako lusknutím prstu se můžete zase oživit. Nemusíte si dělat starosti se stárnutím, protože když už se vám něco nebude zdát, prostě se necháte omladit. A zdá se, že jsou v takovém světě všichni spokojení. Ve světě, kde jediné, čeho se musí bát, je vlastně pokosení. Kde s životem zacházejí jako s něčím bezvýznamným. A teď mi, prosím Vás, netvrďte, že je takový svět v pořádku. Svět, kde mladej kluk skočí z paneláku jenom proto, že je to zábava. Jenom proto, aby znovu mohl prožít proces omlazení. Aby za to jeho rodiče museli zaplatit. Jak může společnost v takové době fungovat? Jak může fungovat lidská psychika, když se všechno lidské ze světa vytratilo, protože to lidé prostě a jednoduše vymazali?
O postavách mě ani nenechávejte začínat. Citra je klasickou prostořekou young-adult hrdinkou - co na srdci, to na jazyku. A já prostě takové hrdinky nedokážu mít ráda a to hned z několika důvodů (jako by se s nimi v poslední době přetrhl pytel). A Rowan, se kterým, pravda, se to už mělo o něco lépe, už knihu zachránit nedokázal, protože polovina patřila naší slavné Citře.
Nejsem si jistá, jestli se budu pouštět do Nimbu. Možná ano, možná ne. Ale Smrtka mě nepřesvědčila.

groula
31.08.2020 5 z 5

Hodně hustá kniha. Čech smrtek, který ukoncujou život nesmrtelnym lidem. Hned se vrham na druhý díl

VéjaTarabová
27.08.2020 5 z 5

U této knihy jsem si nečetla anotaci a jsem za to nesmírně ráda. Vyzradila bych si totiž celou první polovinu knihy. Každopádně začátek byl takový táhlý, ale chápu, že to bylo nutné, abych pochopila fungování jejich světa. Líbí se mi pojetí toho, že smrtky nenosí černou, jak by si většina lidí mohla představovat, nýbrž září všemi barvami, vzory, ornamenty a drahokamy. Nehorázně mě zaujalo Rowanovo mínění toho ,, být salátem". Svou početnou rodinu považoval za sendvič, přičemž každý člen byl nějakou jeho přísadou, neboli náplní. Měl pár bratrů, kteří byli maso. Pár sester, které byly sýr. A on byl salát. ,, Být salátem" znamenalo nijak nevyčnívat, nebyl nahoře ani dole. Byl prostě uprostřed a nikoho nezajímal. Občas totiž člověk zapomene, že někde mezi tím masem a sýrem je nějaký salát. Nicméně tato kniha rozhodně nebyla jen tak odpočinková. Objevilo se zde pro mě hodně nových slov, jejichž význam jsem musela hledat na internetu. Což je samozřejmě dobře, aspoň jsem se něco přiučila. Příběh je to rozhodně zajímavý a zpracování je skvělé. Mimoto má krásnou obálku. Hlavně konec jsem si užila. Naskytl se zde jeden nečekaný zvrat za druhým. Můžu už jen dodat, že se moc těším na druhý a třetí díl.

,, Rowan nikdy nebyl výjimečný student - ale to byl záměr. Být příliš dobrý nebo příliš špatný přitahovalo pozornost. Sice se mu příčilo být salátem, ale byla to jeho komfortní zóna.

EtELINKA23
26.08.2020 2 z 5

Bohužel se nemohu přidat k fanouškům Smrtky. I přesto, že tam byli části, které mě bavily více převažovaly části, které mě nebavily vůbec. Kniha se pro mě táhla a musela jsem se nutit ji dočíst. Možná ji dám v budoucnu, ještě jednu šanci ale zatím teda nic moc.

Arwen777
24.08.2020 5 z 5

Tak tohle je pro mě překvapení tohoto roku. Dlouho jsem knihu míjela i přes vysoké hodnocení, protože s žánrem YA jsem se už několikrát spálila. Ale tohle je dobré, fakt dobré.
Nejvíce oceňuji nápad, ve své podstatě tak jednoduchý, ale originální. Svět není od našeho tolik odlišný, ale lidstvo dosáhlo míru, věčného mládí, nulové kriminality a hlavně nesmrtelnosti. Kvůli regulaci populace byl vytvořen cech Smrtek, který jako jediný má právo život ukončit. A my sledujeme cestu dvou učedníků, které si jeden ze Smrtek vybral.
Moc se mi líbil morální podtext příběhu, vložené výňatky z deníků a vůbec zamyšlení nad mocí "ukončit život" a nad tím, jakého člověka to z koho dělá.
Rozhodně si přečtu pokračování a myslím, že se ke knize ještě někdy vrátím. Nad některými otázkami bychom se měli zamyslet víckrát. Doporučuji všem.

Natali692000
17.08.2020 3 z 5

Upřímně jsem čekala malinko víc, když je kolem knížky tolik povyku. Rozhodně oceňuji originální téma. Mírně mě zaskočila surovost, s jakou autor líčí zabíjení, ale co jsem po přečtení anotace čekala, že? ???? No, a abych se dostala k jádru problému, který jsem s knížkou měla... Postavy. Rozhodně zajímavý charaktery, ale tak málo rozvinutý a plochý. Je fakt, že ke konci už se to zlepšilo a začala jsem si k nim vytvářet vztahy. No a samotné rozuzlení a závěr jsem si užila maximálně. Takže další díl si určitě přečtu a doufám, že vyplní mezery prvního dílu a já ho budu moct ohodnotit plným počtem.

Bezkyne9
16.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak to bylo vynikajici! Pane Shustermane, vy valite! Ze sameho nadseni ze sebe nevyplodim nic seriozniho, zkratka se mi to bez ocekavani ohromne libilo, pribeh se mi dostal pod kuzi - jestli YA o etickych aspektech nesmrtelnosti, tak takhle prosim! :D... pribeh otevira mnoho dulezitych temat a to hlavni, nejdulezitejsi nejen pro dospivajiciho clovicka - kontakt se smrti, jeji neoddelitelnost od lasky k zivotu... Samozrejme me uhranula stara garda Ctihodnych Smrtek, jejich patronu, gracie a predevsim klidu a ctnosti v kazdem slovu a cinu. Vrele doporuceni! :)

kyticka152
15.08.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem si moc užila. Líbí se mi spisovatelův styl psaní a jeho myšlenkové pochody zbožňuji. Děj hezky plynul. Hodně obdivuji, že jsem se dokázala do postav vcítit. Chápala jsem jejich myšlení, chování, motivy... Zápisy z deníku děj krásně doplňují a nutí člověka zamyslet se nad vlastním světem. Na pár dní jsem musela knihu odložit a utřídit si všechny myšlenky v hlavě. Také byly okamžiky, kdy jsem byla opravdu překvapená a četla jsem stránky s údivem v očích. Knihu rozhodně DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ a těším se na další díly!

Anannas
15.08.2020 5 z 5

Neskutečně zajímavá kniha. Mnoho zvláštních témat k zamyšlení...
Myslím si, že tuhletu knihu by si měl přečíst každý bez ohledu na věk (určitě není jen pro děti a mládež). Na konci každé kapitoly je napsán nějaký názor nebo myšlenka určité smrtky, což velice cením, protože to příjemně vstupuje do děje samotného a knihu jako takovou to skvěle ozvláštňuje. Plusem jsou velice sympatické hlavní postavy, které ani nejde nesnášet. Příběh je čtivý a těch necelých 400 stránek uteče jako voda.
Samozřejmě bych měla také spoustu otázek k uspořádání a chodu tamějšího světa, ale to neznamená, že by svět nebyl nějak propracovaný nebo že by nebyl využit jeho potenciál.

Fatis04
09.08.2020 5 z 5

Kniha mě dostala už na samém začátku, je to zajímavý a originální příběh, určitě bych ji nedávala do kolonky pro děti a mládež, podle mě je rovnocenná knihám pro dospělé, má skvělý spád děje a musím pochválit i zdařilý překlad. Mám přečteno přes 400 knížek a tuto určitě řadím mezi ty nejlepší (TOP10). Každopádně, než jsem dočetla, už jsem si koupila 2 díl a doufám, že i trojka vyjde brzy v češtině, zatím je jenom ve slovenštině.

Bishi
06.08.2020 5 z 5

Ačkoliv jsem milovník krimi a psychothrillerů, sáhla jsem po něčem jiném a musím říct - wow! Skvělá kniha i příběh. Čtivé, k zamyšlení...Za mě výborné čtení.

Kasana
04.08.2020 3 z 5

Šálek mého čaje to rozhodně není. Sci-fi popravdě nemusím, ale když jsem tuto knihu dočetla do konce, tak si myslím, že je to dobrý úspěch.

Zcela rozumím tomu, proč to má kolem sebe tolik fanoušků. Líbí se mi ten nápad, ten svět, i to, jak velký průšvih to je. Obdivuju všechny ty vynálezy, ale i drobnosti jako počítání let nebo náboženství, které oslavuje vlastně náš současný svět. Je to čtivé, chytlavé, postavy jsou celkem příjemné (sice jo, měla bych výhrady, ale na YA super kniha).

Teď budu trochu kritizovat, ale to je určitě tak jedna osmina z celé knihy. Ten svět ... chápu, že je plný chyb a problémů, které si nedokážeme představit. Ale nebudou se potom obyčejní lidé chovat trochu jinak? Třeba u toho oživování (což mě strašně zaujalo), zajímalo by mě, jak to vypadá se sebevrahy, jak často chodí lidé k psychiatrovi ze strachu, že za rohem vyskočí smrtka atd. Nebudu tu vyjmenovávat všechno, tohle si nechám na mluvenou diskusi.

Asi to nebude úplně pro každého. Některé scény jsou dost drsné a morbidní, až mě to zaráží. Kéž bych měla ráda sci-fi, dala bych tomu hned 5/5.

alenkacermi
04.08.2020 5 z 5

Je to skvěle napsaná kniha. V podstatě je i dost morbidní. Nudit se v žádném případě nebudete. Je tam všechno - hodně nevšední příběh, dobrodružství, akce, nádech možné romantiky. Skvělé. Nakonec se člověk i zamýšlí, jaké by to bylo, kdyby....

lištička123
02.08.2020 5 z 5

Nebyla jsem si úplně jistá, jestli jsem cílová skupina čtenářů Smrtky, ale přesto jsem do ní šla a bylo to super čtení. Samotný příběh, svět, ve kterém se příběh odehrává,.... Knížka mě vzala od začátku a už nepustila. Těším se na čtení druhého dílu, protože si ho ujít určitě nenechám.

betule3
31.07.2020 4 z 5

Čtení Smrtky jsem si moc užila. Ze začátku to pro mě bylo možná malinko utahané, ale rychle jsem se do příběbu dostala. Nadchl mě originální svět - s ničím podobným jsem se ještě nesetkala, a to už jsem knih četla opravdu požehnaně. :D Potenciál tohoto světa nebyl podle mě plně využitý, ale to očekávám v dalších dílech. Mou nejoblíbenější postavou se stal jednoznačně smrtka Faraday, toho prostě nejde nemilovat. Za mě se jedná o hodně povedené dílo a jsem zvědavá na další díly.

Dani25
31.07.2020 4 z 5

Nie je to typ knihy, ktoré bežne čítam, ale bolo to milé. Trochu ako v rozprávke bojuje dobro nad zlom a našťastie dobro zvíťazí. Samozrejme, že som držala palce Citre a Rowanovi. :)