Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3285 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

evineckY
26.01.2022 1 z 5

Dneska je asi nějaká špatná konstalace hvězd, ale půjdu proti proudu. Nemůžu knihu hodnotit, protože se mi to nelíbilo. Jenom samé násilí a vraždění - jen zvané kosení, které nemám ráda. Ale musím být objektivní , protože ta chudinka spravedlnost se nakonec přeci jen ukázala a mám naději, že Nimbus - snad bude lepší ?! Dám ji šanci :-)

Teriiii
25.01.2022 5 z 5

Dala jsem si rereading Smrtky po asi dvou nebo dokonce třech letech, abych mohla plynule navázat na Nimbus a Zvon, který jsem ještě nečetla.
Při prvním čtení jsem byla nadšená ze všeho, při druhé jsem byla nadšená ze všeho až na romantickou linku, která ani nevím, kdy vlastně vznikla. Chápu, že spolu Citra a Rowan byli dlouhou dobu, ale mně tam asi chyběl ten popis, kde by bylo napsané, jak se tvoří ta náklonnost jednoho k druhému. To bylo asi ale jediné, co bych knize vytkla. Jinak stále musím obdivovat svět, který Neal Shusterman vytvořil. A také chválím postavu Rowana, protože ten prošel od začátku knihy do jejího konce obrovským vývojem.
4,5*

Karcoolka2210
21.01.2022 4 z 5

Veľmi sľubný začiatok, originálny nápad, základy sú postavené, postavy boli zaujímavejšie a obľúbenejšie s každou pribúdajúcou stránkou. Takže sa ide daľej. AJ

Elea
12.01.2022 5 z 5

Zajímavá kniha s poněkud morbidním dějem, velmi dobře se četla, její hrdinové byli dost zajímaví (dokonce i ti záporní). Jsem ráda, že autor odolal pokušení udělat z knihy "červenou knihovnu". Jen doufám, že autor v dalších dílech dokáže udržet nastavenou vysokou laťku.

Petra-1
10.01.2022 4 z 5

Velmi originální kniha se zajímavou zápletkou. Řekla bych, že svým způsobem je velmi nadčasová a nesmrtelná. Sposta zajímavých námětů k zamyšlení.
Kniha se rychle čte a musím říct, že mě velmi překvapila.
Jediné, co mi vadilo, že asi vzhledem k tématu autor píše knihu zvláštním odtažitým způsobem. Takže mě nedokázala úplně vtáhnout.

Loriss
09.01.2022 5 z 5

Lidstvo dosáhlo neuvěřitelné mety a pokroku - získalo nesmrtelnost! Ale to sebou přineslo jeden dosti zásadní problém - lidi se na Zemi začali tak trochu hromadit a odborníci z oblasti lidských zdrojů museli začít obsazovat novou pozici - smrtku. To je výchozí premisa dystopického románu, u které mě celkem baví zařazení do kolonky Pro děti a mládež, protože kromě věku dvou hlavních hrdinů mi to ničím YA fantasy nepřipomínalo.
Musím říct, že za začátku se mi to nečetlo vůbec lehce, za prvé nás autor v první polovině uvádí do pravidel světa, ve kterém se děj odehrává a to trochu trvá. Ale hlavně to na mě působilo strašně znepokojivým a tísnivým dojmem, ta představa, že smrt nebude výsledkem mé špatné životosprávy, náhlé nehody nebo v nejlepším případě přirozeného konce, ale bude mít podobu lidské bytosti, která ukončí můj život, aniž bych s tím mohl cokoliv dělat, aniž by to vůbec bylo nutné...Kniha vyvolává hodně etických a tíživých otázek, které můžou být dost aktuální i v našem světě.
Druhá polovina už je nabitá akcí, děj čtenáře vtáhne a nepustí a závěr je brilantní. Oba hlavní hrdinové na mě za začátku působili odtažitě, ale nakonec jsem si k nim našla cestu. Musím taky vyzdvihnout neuvěřitelně odporného, ale charismatického záporáka, kterého jsem začala nenávidět hned, co se v knize objevil.
Přesto mi vadilo několik věcí - a to hlavně určité nelogičnosti nastíněného světa, které ale nebyly vysvětleny. Proč muselo kosení kopírovat statistiku úmrtí z doby Smrtnosti? Proč museli být koseni i mladí a děti, zatímco jiní mohli žít celá staletí? A jak mohlo pokosení malého zlomečku lidstva zastavit populační explozi, když plodnost byla nadále zachována?
To jsou ale detaily a je možné, že nám to autor vysvětlí v dalších dílech série. Celkově prostě doporučuji.

Drahuska12
09.01.2022 4 z 5

Pro mě poměrně slabí začátek, kolikrát jsem se nachytala, že mi kniha nudí.
V druhé polovině knihy, ale nastal nějaky zvrat, který mi neustále poháněl ve čtení a nemohla jsem přestat. Myslela jsem si ze začátku, že si druhý díl nebudu pořizovat, ale asi mu dám šanci. :-) PS. Každopádně to má geniální pointu, nad kterou by jsme se všichni měli zamyslet.

-knihomolka-
08.01.2022 5 z 5

Celou dobu při čtení Smrtky jsem uvažovala a představovala si, že je to realita, že nás tohle v budoucnosti opravdu potká a totálně mě kniha vtáhla do děje. Fantasy téma nepatří mezi mnou často čtené, ale tohle mě neskutečně mile překvapilo. Tohoto autora mám ráda a hlavní postavy jsou sympatické, příběh má hloubku a chystám se na druhý a třetí díl. Doufám, že mě nadchnou stejně jako Smrtka.

Misoso
07.01.2022 5 z 5

Zaujímava kniha o etike a bioetike smrti a o hodnote života. Kniha je plná morálnych a etických dilem. Odporúčam prečítať každému. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

Timkim
31.12.2021 3 z 5

Odposlechnuté kvůli výzvě. Nic tak úžasného, že bych si z toho sedl jsem nezaregistroval. Začátek dobrý, dej ucházející, střed knihy byl až na výcvik stagnující, spousta se opakujících věci. Intriky naprosto zbytečně a "lidské". Konec předvídatelný. Další už si od autora nedám.

buboscsek
31.12.2021 5 z 5

Kniha je výborná. Dobře se čte. Bála jsem se, že to bude YA slátanina, ale ne. Vůbec ne. Líbí se mi, že nepíše stránky o lásce, protože právě kvůli tomu má mnohem větší váhu.
Nechce to někdo zfilmovat?

Bubulka
30.12.2021 5 z 5

Úžasná vize možné budoucnosti. Kniha se čte velmi dobře, ani na chvíli se u ní člověk nenudí. Už teď mohu říct, že že se těším nejen na další díl, ale o na další autorovi knihy.

whack
23.12.2021 2 z 5

Ľudia v budúcnosti nepoznajú prirodzenú smrť, choroby ani smrteľné nehody. Jediní, kto im môže zobrať život, sú kosci, ktorí kalkulujú, koľko ľudí pri akých aktivitách kedysi zomieralo, a podľa toho zabíjajú náhodne vybraných ľudí (príklad: kedysi existovali fatálne letecké nehody - tak kosci legálne vyvraždia posádku lietadla). Načo ľudia porazili smrť, keď ich na základe starých údajov tak či tak vraždia kosci? Nonsens totálny. Keď ľudia majú v krvi nanoroboty, ktoré liečia, oživujú, obnovujú bunky, prečo tieto nanoroboty nezabraňujú otehotneniu, alebo túžbe páriť sa? Nie je humánnejšie, praktickejšie a realizovateľnejšie nemať vôbec deti, než cvičiť masových vrahov, aby ich zabíjali (a ktorých by BTW museli byť milióny, aby dokázali zabezpečiť stabilizovanie populácie)? Taktiky týchto vrahov sú ako z detského komiksu - kosci si môžu vybrať, ako koho zabijú - niekomu dajú tabletku, ktorá okamžite bezbolestne zabije, iných topia v jazere a niektorých pália plameňometom!? Dystopickú budúcnosť si môžem predstavovať na sto spôsobov, ale koncept z tejto knihy je tak stupídne nerealistický, že by mi ani nenapadol. Nerozumiem vysokému hodnoteniu.

Pochváliť musím vypracovanú psychológiu postáv a stupňujúcu sa atmosféru, ktorá je záchranným bodom knihy.

Nikei
21.12.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala až díky vysokému hodnocení na Databázi knih. Říká se, nesuď knihu podle obálky, ale název knihy by mě v knihkupectví spolehlivě odradil.
Avšak nadšené komentáře ke knize prozradí více než název knihy, a tak jsem se odhodlala a do knihy se hned na začátku začetla, a téměř bez odložení ji přečetla. Je originální, napínavá, čtivá a perfektně promyšlená. V průběhu jsem se musela několikrát zamyslet nad tím, jestli by to tak skutečně mohlo fungovat, a zda-li by to byl ten nejvíce spravedlivý systém, což pro mě staví tuto knihu nad ostatní YA, u kterých jsem se to nikdy nedělala. A konec? - Naprosto parádní a napínavý. Může to být ještě lepší?

Stromovous
16.12.2021 5 z 5

Super napínavé. Zcela mě kniha pohltila a hned jdu číst pokračování Nimbus.

punkgirl97
14.12.2021 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Zpočátku jsem si říkala, co na tom všichni mají, protože začátek se opravdu vlekl. Nevím, kdy se to přehouplo.

ALE

Pak to stálo za to! Strašně mě to bavilo. Nejen svět = cech smrtek, ale i postavy. Rowen a Citra. Ach Jo. Oba jsou skvělí. Bavilo mě i, že byli vlastně proti sobě. Ačkoliv to místy bylo dost napínavý.

Hlavně posledních 100 stran byly opravdu jízda. Zvraty, napětí, akce Jo to bylo něco pro mě.

Opravdu krásně promyšlený námět. Vůbec jsme nevěděla jak to bude dál. A hltala jsem všechny ty zvraty tam. A prožívala strasti s hlavními hrdiny. A ten konec byl epický.

Proměna Citry i Rowena byla skvělá. Neříkám, že jsem s některými činy souhlasila to vůbec. ALE některé byly nezbytně nutný.

4/5 (šetřím si hodnocení pro pokračování)

absa2611
03.12.2021 5 z 5

Dlouho mi to nevydrželo... Pár dní a už čtu Nimbus. Ano ano, přestože je kniha určena spíš - jak je dnes módní říkat - kategorii YA - milovník Sci-fi se ve mně nezapřel a knížka se mi zaryla do podvědomí.
A to tak, že, jak už jsem psala, čtu druhý díl a určitě si přečtu i ten závěrečný, ale dokonce musím i pokorně upravit hodnocení.
Z původních tří hvězd zvedám rovnou na pět a to proto, že onen absurdní začátek, který jsem autorovi vytýkala v předešlém komentáři, měl svůj smysl. Takže ano, doporučuji.
A pozor - je to návykové.

Petkona
02.12.2021 5 z 5

Tahle kniha bude pro mě asi vždycky jedna z těch top, protože i při druhém čtení to bylo skvělé, i když už jsem věděla jak to dopadne. Troufala bych si říct, že to bylo ještě lepší než napoprvé. Ten svět je prostě geniální, postavy také a nemám jedinou věc kterou bych knize vytkla. Vždycky se do tohohle světa budu vracet ráda a myslím že ještě několikrát. Prostě geniální.

absa2611
30.11.2021 5 z 5

Začátek mě nebavil, celý námět mi přišel absurdní. V polovině knihy jsem si ale (k mému překvapení) zvykla a konec jsem už dočítala se zvědavostí. Nejsem si ale jistá, zda budu číst další pokračování...
Moje hodnocení: Dobré, tudíž za tři.

hanap
10.11.2021 1 z 5