Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3278 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Tebby
24.07.2022 4 z 5

Tak jsem ji dnes dočetla. Pustila jsem se do ní na základě doporučení kanálu Radši knihu. V knihovně jsem si říkala, že není potřeba, abych brala rovnou celou sérii. No, takže teď je neděle večer a já nemám co číst. A jediná možnost je vyslat zítra přítele do knihovny, aby mi přinesl pokračování. Ale co budu číst cestou do práce a z práce tedy netuším. Co se týče samotného děje, tak byly chvilky, kdy se příběh trochu táhnul, pak byly ale také pasáže, kde to letělo a já se nemohla odtrhnout. Nápad je to opravdu jedinečný. Po celou dobu jsem ale měla pocit, že kniha něco postrádá, ale nejsem schopná říct co. Rozhodně ale ve čtení budu pokračovat. Jsem zvědavá, jestli přijdu na to chybějící "něco". 4*

_Brunetka_
21.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Smrtka od Neala Shustermana, knížka, která obletěla celý bookstagram a vyšplhala se na žebříčky nejlepších knih řady z vás. Já se k ní dostala až teď a na druhý pokus ji dočetla, první se nezdařil, protože prostě nebyla chuť. A musím vám říct, abyste nebyli tak hloupí jako já a pokud jste ještě tohle nečetli, jděte do toho. Stojí to za to. Žasnu ze světa, který pro nás autor vytvořil a sedám si na zadek z úvah, do kterých mě to dokázalo uvést. Autor má taky bravurně vymyšlený každý detail, všechno náramně sedí do nejmenšího detailu. Jeho styl psaní je skvělý, člověk se nenudí a celé čtení je jedna velká horská dráha. Někdy nedýcháte. Postavy se mi neskutečně líbily. Rowana jsem si neskutečně oblíbila, Citra ke mně taky nějakým způsobem pronikla a některé smrtky si prostě dobyjí místo ve vašem srdci. Jejich charaktery mi vážně přišly dost dobře vykresleny. Máme tu spoustu hezkých myšlenek, dojemných chvil, šokujících momentů… Tetelím se blahem a žasnu,žasnu,žasnu! To hlavní, co také ještě oceňuju, je to, že sice tady máme vytvořen zatím v naších očích nereálný svět, ale lidské vlastnosti, boj o moc, zneužívání svých pravomocí…to je tu s námi. Takže jistým způsobem se tu vyskytují zajímavé myšlenky, které když se dostanou k lidem v pozdější době, stále pravděpodobně přinesou užitek a budou aktuálním tématem. Kniha ve mně probudila řadu emocí a já doporučuju všema deseti. Od autora si rozhodně přečtu další knížky a z téhle mé první dystopie jsem vážně vyloženě nadšená! Tohle si vážně vybojovalo místo v mém srdci.

Juliette@
20.07.2022 4 z 5

Síla. Hned od prvních stránek budete okamžitě zasvěceni do utopistického světa a jeho pravidel. Do dokonalého světa, o kterém později zjistíte, že možná až tak moc dokonalý není. Musím říct, že námět byl opravdu originální a moc mě překvapil. Budete hltat všechny nové informace a poznatky, až vám po pár stránkách bude připadat, že v tom "ideálním" světě sami žijete.

A přesto. Nějak jsem nedokázala k hlavním postavám přirůst a to, i když jím bylo dáno víc než dost prostoru. Ať už tam byla sebevíc prekérnější situace, přistihla jsem se, že mi na osudu postav nezáleží tak moc, jak by možná mělo.

Jak už jsem řekla, samotný rozjezd a úvod do nového světa byl skvělý, prostředkem jsem se ale musela už trošku prokousávat. To byla ale přijatelná daň za ten konec knihy se zvraty, které možná budete a možná taky nebudete čekat. Každopádně díky tomu osudovému konci se rozhodně těším na pokračování a už se nemůžu dočkat, až si pořídím další díly.

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

Ani832
17.07.2022 4 z 5

Smrtka je docela populární sérií, na níž jsem si už nějaký ten pátek brousila zuby a v lednu 2021 jsem se konečně dostala k prvnímu dílu.

Zprvu mě čtení tolik nebavilo, jelikož rozjezd je pomalejší a jde především o seznamování se světem. Napětí ale postupně graduje a společně s ním i čtivost a zvraty – člověk pak jen otáčí stránku za stránkou, protože chce vědět víc.

S knihou mám ale malý problém, a to nedovysvětlené věci nebo události, o kterých bych fakt ráda věděla víc, ať už se týkají světa nebo děje. Předpokládám ale, že se k nim autor vrátí v dalších dílech, tak uvidím.

K fungování světa mám pár otázek, ale jinak mi přijde pěkně vymyšlený. Střídání úhlů pohledů taky kvituju, stejně jako zajímavé myšlenky, jež jsou v příběhu obsaženy.

No a romantická linka... mi přijde trochu nepodařená. Mezi Rowanem a Citrou není v podstatě žádná chemie a jejich vztah se předtím, než si vyjevili své city, prakticky nevyvíjel. Spolu trávili minimum času a v těch chvílích se tam vyskytovala jen určitá náklonnost/přátelství, většina náznaků zamilovanosti byla jen v myšlenkách jednoho nebo druhého. A pak najednou přijde věta „Zamilovala jsem se do tebe”. To mi prostě nedává smysl. Instantní láska bez vývoje.

Tak či tak mě čtení Smrtky i přes menší výhrady bavilo, jedná se o dobrou dystopii, chápu, proč je tak chválená a chystám se pustit do dalších dílů.

neskákám z toho do stropu, ale dobrý - 3,5*–4*

alzbeta2843
16.07.2022 4 z 5

Jedno sa musí uznať Nealovi, to ako skvele dokáže vykresliť dystopické prostredie. Opäť som sa do toho sveta dostala a premýšľala aké by to bolo. Aké sú pozitíva a aké negatíva tohto sveta. Ako každý i mne smrť niekoho vzala a preto som si hneď povedala, že by to bolo skvelé žiť v takom svete bez smrti. Ale postupne ako som sa do knihy dostávala, začala som chápať tie negatíva a nepríjemne rozhodovania samotných smrtiek. Hlavných hrdinov som si obľúbila, ale mne pre zatial stačí tento koniec, preto nesiahnem po daľšom dieli.

Mybooks
09.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Čtení samotné knihy je podle mě zdlouhavé, ale zase více zajímavé. Nepřijde mi to vhodné pro menší děti a podle obsahu knihy to nevypadá jako scifi žánr. Kniha se mi nejlépe četla ke konci, protože to začínalo otevírat dveře k druhému dílu Nimbus, který si taky přečtu.

ujira
30.06.2022 5 z 5

Není nad skvělý námět, zejména u sci-fi literatury. Smrtka se Shustermanovi povedl, je to strhující a jen si nemyslím, že zrovna to je téma vhodné pro děti a mládež. Při poslechu se mi vybavilo dílo s podobným námětem z péra P. Kohouta,,Katyně,,.

mendule
16.06.2022 2 z 5

Poslouchala jsem jako audio, jinak bych to možná nedočetla. Samotná představa takového světa mě trochu děsí, ale postavy byly sympatické a držela jsem jim palce. Co mi v knize chybělo, bylo nějaké odlehčení, humor, vtipné glosy nebo něco takového. Celé to vyznívá dost pesimisticky.

Ales.BD
13.06.2022 3 z 5

I když samotná myšlenka na níž je to celé založeno je nepravděpodobná a mně osobně nepříjemná, román samotný je překvapivě dobrý. Od knihy pro dospívající se bohužel často nedá čekat nic moc, ale to není tento případ. Celkem promyšlené, komplikované, dobré postavy, nečekané zvraty, pobaví i toho kdo si z přečtených knih může postavit Eifelovku ve skutečné velikosti.

broskev28
08.06.2022 4 z 5

Dlouho jsem odolávala - četbě i nákupu do knihovny - protože jsem nevěřila v kvalitu knihy.
Když se konečně, po dlouhé době, objevila v naší knihovně zvídavá náctiletá čtenářka, rozhodla jsem se jí naservírovat mimo jiné právě Smrtku. A při té příležitosti jsem se do četby pustila i já. Zpočátku mě kniha nijak nenadchla, rodinné poměry Citry a Rowana mě příliš nezaujaly. To se ale rychle změnilo, jakmile se na scéně objevil smrtka Faraday. A co teprve Curieová! Obecně byla přijatá jména tuze zajímavá myšlenka!
Takže se chystám na další díl a věřím, že bude přinejmenším stejně dobrý.

"Jsem učedníkem zrůdy. Smrtka Faraday měl pravdu. Někdo, kdo si zabíjení užívá, by se nikdy neměl stát smrtkou. Jde to proti všemu, o co zakladatelům šlo. Jestli se cech smrtek mění v toto, musí to někdo zastavit. Ale já to být nemůžu. Protože si myslím, že se zrůda stává i ze mě."

Kikulka97
07.06.2022 5 z 5

Tentokrát jsem si dala re-reading, abych mohla konečně dočíst celou sérii (první díl a půl jsem totiž četla před hodnou dobou a věděla jsem, že si chci příběh osvěžit). Opět jsem nevycházela z úžasu, český překlad je velmi zdařilý! A ačkoliv dystopie nejsou něco, co vyhledávám, tato knížka toho předává strašně moc. A nehledě na žánr, s chutí bych ji doporučila každému čtenáři.

Anet2106
30.05.2022 5 z 5

K této knize jsem byla zpočátku skeptická, nemyslela jsem si, že je to můj šálek kávy. Nicméně kniha mě velmi mile překvapila. Téma mě velmi zaujalo, hrozně lehce jsem se do toho začetla a velmi rychle jsem přečetla celou knihu. Bylo super zamyslet se nad paralely s dnešním světem. Rozhodně doporučuji a budu číst i další knihy této série.

knihomolkaMist
28.05.2022 4 z 5

Knížku jsem četla podruhé, tentokrát v originále. A jo! Čtení jsem si užila! Od prvního čtení jsem toho už spoustu zapomněla, takže to vlastně bylo, jako bych to četla poprvé. A bylo to super! Citra a Rowan jsou boží postavy a neskutečně jim fandím!

Mantikocka
26.05.2022 5 z 5

Impozantní.
Už se těším na film který by se dle slov autora již měl natáčet.

Johny_H.
22.05.2022 5 z 5

Námět perfektní a zpracování také. Uvidíme, jak další díly upřímně se bojím, aby to nepokazily, ale první díl je opravdová bomba.

Bajbojka
16.05.2022 5 z 5

Vůbec jsem to nečekala, ale kniha me naprosto nadchla a podařilo se mi ji přečíst prakticky za 3 necelé dny.
Citra a Rowan. Dva puberťàci vybráni smrtkou Farayadem, aby se staly jeho učedníky a předurčuli svůj osud jakožto nositele smrti v dokonalém svete, kde už dávno smrt nepřichází přirozeně.
Kniha me udržela v napětí od první do poslední stránky. Četla se prakticky sama, stránky mi utíkali pod rukama. Už si brousim zuby na další díl. Zatím musím ze to byla pecka. Tak uvidíme co přinese druhy díl Nimbus.

kachnat
16.05.2022 5 z 5

Skvělý nápad na knihu, čtivě napsáno.

Petraadeen
15.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Spoilery.
Mam rada post-utopisticke diela, a to uz len pre to, ze vacsinou si autor predstavuje takyto svet ako naoko dokonaly, no vzdy sa najde to nieco skazene a vzdy je to ludsky charakter. Ja som sa medzi jednotlivymi kapitolami (aj ked som mala tuto 400 stranovy knihu ako jednohubku, resp. jednovikendovku) vzdy zamyslala, ci nas takyto svet naozaj neminie, no a nebolo by uzasne byt nesmrtelnym? Nic nenasvedcovalo tomu, ze by bolo pre co zit, a predsa sa tych koscov ludia bali. Nikto nezil naplno, len prezival, ale predsa ta smrt bola nieco strasne. Bez tmy neexistuje svetlo, lebo by nik nechapal jeho podstatu. No ale ku knihe - rychlo sa citala, lahko a okrem mojich zamyslacich prestavok som bola velmi zvedava, ako to cele autor vyriesi (i ked bolo jasne, ze vsetci to v plnom zdravi preziju, zvedavost bola, ze ako?) Dovtipne. Ale jedna skoda, ze "suboj" v klastore bebol o nieco dramatickejsi, nezdalo sa mi uveritelne, ze by jeden ucen tak jednoduch popravil troch skusenych a profesionalnych "zabijakov". Inak musim sa drzat svojich bezprostrednych pocitov a dat plny pocet hviezd :)

Lorenzo
10.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha sa mi páčila a držala si dobrú atmosféru, z konca som však bol trochu sklamaný keďže trochu zničil atmosféru, časť keď sa jeden kosec preseká davom ostatných koscov, trénovaných zabijakov bola priam komická.

xmajl
07.05.2022 1 z 5