Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3278 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Pitraska
14.03.2023 4 z 5

Super neotřelý nápad. Bavilo mě to. Jsem zvědavá na další díl.

Zully737
11.03.2023 4 z 5

Žánru Young Adult jsem už odrostla, ale Smrtka mě velmi mile překvapila. Velmi napínavý děj, který má velmi málo hluchých míst. Příběh je občas trochu predvidatelný, ale i tak jsem si knížku užila a ráda budu pokračovat dalším dílem.
Navíc jako velké plus vnimam skvělé načtení audioknihy.

koczanska
05.03.2023

Je pravda, že hlavní zápletka byla tak trochu předvídatelná. Přeci jen už se v tomto žánru napsalo mnoho knih. Nicméně vůbec mi to nevadilo. Knížka je dobře napsaná, nenudila jsem se. Takový odpočinkovější kousek. A navíc jsem za naši smrtelnost začala být docela i ráda (a to jsem to četla v nemocnici při čekání na operaci). :)

Nikol1212
04.03.2023 5 z 5

Za mě velká paráda. Po delší době knížka, která mě nadchla hned ze začátku. Skvělý námět! Ležela mi v knihovně delší dobu, ale kdybych to věděla, měla bych ji přečtenou už dávno :) Moc jsem si od toho neslibovala, ale četla se sama. Rozhodně zkusím další díly, snad taky nezklamou :)

Tano
17.02.2023 5 z 5

Naprostá pecka, po tom všem co už člověk přečetl a viděl si myslím, že najít vyloženě neotřelý námět není jednoduché. Smrtka rozhodně neotřelá je, člověku se otevírá nový svět s novými pravidly a jelikož je kniha psaná velice čtivě, slupla jsem ji téměř jedním dechem. Rozhodně by mě nenapadlo, že by byla směřovaná jako vhodná pro děti, dospělý se pobaví výborně totiž také a žádné "dětské zlehčování" jsem v knize nepozorovala :)

Hanče027
16.02.2023 4 z 5

Po Smrtce jsem sáhla na doporučení a vůbec nelituju. Na young adult literaturu si zvlášť nepotrpím, ale vyhledávám ji vždycky, když si chci trochu odpočinout po náročnějších kouscích. Ale i u "odpočinkové" literatury vždy očekávám aspoň nějaký přesah, nějakou hlubší myšlenku a musím říct že Shustermanovi se to opravdu povedlo. Knížku jsem přečetla jedním dechem. Vize naší budoucnosti je téma, které mě dost znepokojuje, ale zaměření se na problém samotného lidského charakteru, morálky, svědomí a smyslu života mě překvapilo a donutilo k různým úvahám, které by mě jen tak nenapsadly a jsem za to autorovi skutečně vděčná. Navíc mě překvapilo, že i konec mě překvapil. Otevírám druhý díl.

LuckaDea
12.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Příběh byl opravdu originální a pořádně promyšlený. V průběhu děje nastává hned několik zvratů, takže jsem byla opravdu zvědavá, jak příběh nakonec dopadne. Opravdu poutavá kniha, u které jsem se ani chvíli nenudila. Těším se na další díl.

vaclav5335
10.02.2023 4 z 5

Skvělý námět, tohle bylo opravdu něco nového. Zaujalo mě lehce antiutopické téma knihy, ve které už lidé přirozeně neumírají, ale o smrt se stará pouze elitní klub smrtek. To je určitě super nápad. Kniha byla velmi čtivá. Jen některé pasáže mi přišly trochu nedotažené. Postavy nebyly vykreslené moc do hloubky. Kniha mohla být rozhodně delší. Jsem zvědavý na další díly.

Radium
04.02.2023 5 z 5

Tato knížka je pro mě překvapení minulého roku. Po předchozích hodnoceních jsem čekala brilantní postavy a ty jsem také dostala. Z čeho jsem ale šla do kolen já, byl předestřený svět. Tak uvěřitelný, brutální a hmatatelný. Vše je na patřičných místech vysvětleno a i když se mi ze začátku zdálo, že ho nikdy nemůžu pochopit, ke konci jsem se už cítila jeho součástí. Hlavní konflikt jsem sice čekala, ale co podle mě mělo být vyvrcholením dramatu, přišlo vzápětí jako jeden z mnoha zvratů a já už jsem se pak nestačila divit, co přijde dál. Poslouchala jsem jako audioknihu a díky naprosto skvělé interpretaci Vasila Fridricha a Jany Strykové ji mohu jen doporučit.

neluse
22.01.2023 5 z 5

Já jsem po Smrtce sáhla bez žádného očekávání, s nezájmem o sci-fi a vlastně bych si ji ai nekoupila, kdyby na ni neměli slevu . Ale tohle... tohle jsem nečekala! Naprosto epické fantasy. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a hltala každou stranu.Tohle doporučuji každému. Na další pokračování se velmi těším.

Barabora
22.01.2023 5 z 5

Tak to bylo skvělé. Napětí, akce, prostě pecka! Jediné co mě zklamalo byl konec který mi přišel až moc rychlý. Možná odbitý. Ale to je samozřejmě jen můj názor. Hlavní hrdinové mi byli moc sympatičtí a těším se na ně v dalším díle :))

JankaV80
19.01.2023 5 z 5

Tak jo, tohle byla jízda a já měla problém se od knížky odtrhnout a to jsem dospělá (přičemž kniha je určena pro děti a mládež, že)! Velké překvapení nad tím, co se dá v žánru sci-fi ještě vymyslet. Cech Smrtek, jejich historie, účel, psychologické hry (dost podobné těm z dnešních dob), mě naprosto okouzlily. Kniha je plná nečekaných zvratů, takže jsem se, jako čtenář, vůbec nenudila. A oba hlavní hrdinové, jak Citra, tak Rowan, mi přirostli k srdci. Už se těším na druhý díl z této série.

jancapen
16.01.2023 5 z 5

Parádní sci-fi, plné překvapivých zvratů a míst k zamyšlení. Oblíbila jsem si oba hlavní protagonisty a jsem hodně zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet dál..

Snapeova
11.01.2023 5 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka a neměla jsem od ní vůbec žádná očekávání.
Po dočtení musím říct: wow, to byla fakt pecka.
Autor skvěle čtivě píše. Představuje zajímavý svět a příběh. Nezabředl do běžných předvídatelných věcí v ději. Naopak, kdykoliv jsem si myslela, že tuším co bude následovat, přišel zvrat a já jen zírala a s každým zvratem jsem byla nadšená. Četlo se to rychle a nenudila jsem se ani jedinou stránku. Hned se vrhnu na druhý díl.

metalic
08.01.2023 4 z 5

Tahle kniha mě na sebe lákala ze všech stran. V diskuzích, sociálních sítích a knihkupectvích až jsem neodolal. Ani se nedivím, že po ní byl takový ohlas. Tahle kniha má hodně promyšlený děj a prostředí. Řeknete si, jak tohle mohl někdo vymyslet, ale je to tak a baví vás to. Ať se jedná o propracovanost smrtek a techniky zabíjení, nebo vývoje obou hrdinů. Celou dobu čtení kniha říká: tak komu budeš na konci fandit? Kdo bude novou smrtkou a kdo zemře? Nakonec je jasné že, nemůže umřít Rowan ani Citra. Konec je hodně překvapující a já se docela hodně těším jak tenhle příběh bude pokračovat.

Thalin
05.01.2023 5 z 5

Na Smrtku jsem se chystala už delší dobu, protože mě zaujalo to téma. Bála jsem se, aby to nebylo celé málo popsané, svět nebyl dotažený nebo měl příběh díry. Ale naštěstí se nestalo. Svět, kde už neexistuje přirozená smrt a proto je zapotřebí Smrtek, je rozhodně zajímavá a originální myšlenka a to zpracování se mi líbilo. Mělo to svůj řád, svoje pravidla, nekladla jsem si během čtení zbytečné otázky, jak se někdy u podobných knih stává, protože má daný svět logické mezery. Dokonce i obě hlavní postavy mi byly sympatické a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. A vzhledem k tomu konci si samozřejmě musím přečíst další díl, protože mě pokračování celého příběhu dost zajímá.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Smrtku jsem vzala jen na zkoušku, protože toto fakt není můj žánr. I ve filmech upřednostňuju ty, které jsou z reálného světa, žádné scifárny. Ale překvapivě mě knížka hrozně bavila a druhej díl už mám v košíku.

Erika017
24.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha, ve které se pořád něco dělo a nutilo mě to číst dál. Bylo tam spoustu zajímavých zápletek a situací. Rozhodně doporučuji!

cziss
24.11.2022 3 z 5

Autor nám představil budoucnost, ve které prakticky nelze zemřít "klasickou" smrtí. Trochu mi vadí, že si víc nepohrál se zápletkou a celý cech smrtek je vymyšlen tak prvoplánově. Vážně by za 300 let nikomu nedošlo, jak moc korumpující je být vládcem nad smrtí bez jakékoliv reálné kontroly? Na druhou stranu, děj čtenáře vtáhne do sebe a pěkně odsýpá. Je to napínavé. Zvlášť konec mě navnadil na další díl. Celkově je to fajn sci-fi.

sony09
22.11.2022 5 z 5

Co k tomu říct??? Jedním dechem…..