Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3279 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Imaginárium
12.12.2023 4 z 5

Ľudstvo dospelo do štádia absolútnej informovanosti, porazilo choroby a dosiahlo nesmrteľnosť. Tým prevzalo kontrolu nad smrťou a spôsob, ako je potrebné redukovať populáciu je v rukách vybraných, ktoré sa volajú Smrtky. Oni rozhodujú o tom, kto bude žiť a kto bude pokosený.

Desivý príbeh, ktorý ma donútil sa zamyslieť nad budúcnosťou a tisícami možností, kam ľudstvo smeruje. Svet je brilantne vybudovaný a premyslený, pri pozornom čítaní ponúka množstvo tém, pri ktorých mi zastával rozum. Určite sa teším na pokračovanie.

Audrina
12.12.2023 5 z 5

V rámci svého žánru mě to bavilo moc, námět je poměrně neotřelý a hodně jsem ocenila to, že romantické lince nebylo věnováno tolik prostoru. Určitě sáhnu po pokračování

Poice
11.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprosto mě to uchvátilo, nemám to jako knihu, ale audioknihu, kde je důležitý přednes a ten byl také suprový...
Líbí se mi nestranná UI Nimbus, líbí se mi rozložení lidí - Nimbovi zástupci, klasičtí lidé, nezvedenci a Ctihodné Smrtky... Hlavní pravidlo pro to stát se Smrtkou, je to, že se nechceš stát, je to logické, protože pak by tě "kosení" bavilo a v usmrcování lidí přeci nesmí být zábava, je to práce, povinnost, poslání...
Skvěle napsané (skvěle namluvené), jakmile jsem se zaposlouchala a dostala se do děje, tak jsem to nemohla vypnout...
Tohle by byl za mě dobrý svět, neříkám ideální, ale dobrý, svým způsobem spravedlivý, ale asi bych nechtěla žít věčně :D a nechtěla bych být Smrtkou, sice si můžou vzít prakticky všechno a zadarmo, jsou v úctě, ale plnit kvóty kosení bych asi nezvládla...
Intriky a zápletky jsou taky dobré, ukazuje to, že i Ctihodné Smrtky nejsou "čisté duše" a opravdu nesnáším Gorarda :D Vzhledem k tomu, že mám za sebou celou trilogii už, tak vím jak to vše dopadne... a je to opravdu skvělé, už jsem se k této trilogii vrátila 3x a myslím si, že do budoucna to udělám ještě několikrát.
Zajímavý svět (náš svět), zajímavé postavy, skvělý děj - prakticky nic se tam nezmiňuje bez nějakého důvodu, všechno do sebe krásně pak zapadne.

Helixik
23.11.2023 2 z 5

Námět "originální", nicméně pro mne naprosto nepochopitelný. Proč pro boha v moderní budoucnosti, musí být přelidnění řešeno takovýmto způsobem? Vždyť by to šlo řešit naprosto bezproblémově - neoživováním po nehodě, či povolit jen omezený počet otočení listu. Většinu knihy jsem vyloženě morálně trpěl a bojoval s odložením. Pokračování vůbec zkoušet nebudu...

Kni-holka
21.11.2023 5 z 5

Pro mě byl příběh dost děsivý. Ne kvůli obsahu, ale kvůli poselství. Protože ani v době, kdy porazíme smrt a vložíme svůj život do mozku stroje, tak přesto jsme lidé a někteří v sobě nosí semínko zla a zkaženosti, které se časem probudí a proroste společností, kterou bude postupně otravovat. Chtěli byste žít ve světě, kde lidé ovládnou smrt?

Doporučuji si knihu přečíst? ROZHODNĚ! Stanete totiž na křižovatce svého svědomí. Vydáte se po cestě staré gardy a učení Ctihodné smrtky Faradaye, nebo se pustíte novým směrem, kdy zabíjení pro vás bude zábavou a zabíjet budete po stovkách jako kult Ctihodné smrtky Goddarda?

tatjana1737
10.11.2023 5 z 5

Před Kosením, které jsem si koupila v Praze v den autogramiády, jsem se rozhodla dát si re-reading předchozích dílů a vrátila se do světa Smrtky. Od doby, co jsem to četla poprvé, jsem se setkala i s jinými lidmi, kteří knihu četli a Shusterman je dostal do kolen, přestože věkově nejsou YA. Cestou v autě se o Smrtce rozpovídala kamarádka angelikoložka, toho času netrpělivě čekající na třetí díl z knihovny. Během nezávazné konverzace cestou od tramvaje přišla na NS řeč se sousedkou, která pracuje jako knihovnice a s dcerou byly na Humbooku. Jak jsem si myslela, že „to nikdo nezná“, počet fanoušků, kteří dorazili do Prahy, aby si nechali podepsat knihu, mě přesvědčil o opaku a je pro mě důkazem, že je to dobrý příběh. Jistě, coby kritický dospělák mohu rýpat a najít nějaké nesrovnalosti (třeba hloubku a osudovost citu hlavních hrdinů, ač se reálně znali nějakého 3/4 roku), ale protože mám dar při opakovaném čtení prožívat to, co při čtení prvním, tak mlčím a jen chválím. Ačkoli pro mě nejlepší knihou z trilogie je ta závěrečná, Smrtka mi otevřela dveře do dalšího ze Shustermanových světů a já musím zas a znovu konstatovat, že ten pán mě vždycky něčím odrovná a dokáže mi, že nemám načteno tolik, aby mě už nic nepřekvapilo. (Což je pocit, který u knih miluju.) Kdykoli jsem se někomu snažila příběh shrnout a převyprávět, působilo to banálně a neznalé to může zmást. Shustermanovy knihy jsou ale plné i velkého množství hlubokých myšlenek a filozofických úvah a když čtenář chce, tak po jejich dočtení v něm vždy něco zůstane, co ho ovlivní. Jsem zvědavá, jaká poptávka po trilogii bude poté, co ji Spielberg přenese na plátno, a jak moc se mu podaří ctít předlohu.

Hobitka
07.11.2023 5 z 5

Skvělá YA sci-fi knížka, která mě vtáhla už od prvních stránek.
Pozvolnější tempo vyprávění, prokládané rychlejšími střihy mi vyhovovalo. Informace o lidské společnosti v budoucnosti i o samotném cechu smrtek, byly dávkovány tak akorát, a v průběhu celé knihy.
Moc se mi líbilo, že kromě střídání pohledů dvou hlavních postav se nám dostalo i pár dalších. Navíc téměř u každé kapitoly byl i úryvek z deníku některé smrtky. I když uvědomit si, že zkratka C. s. = Ctihodná smrtka mi chvilku trvalo :D
Několik zvratů jsem opravdu nečekala. Pár potěšilo, jiné už tolik ne. Každopádně jsem zvědavá na pokračování.
A přemýšlím nad otázkou - Jak moc je znepokojivé, že se k takové budoucnosti možná blížíme?

bajulda
30.10.2023 5 z 5

V knize je vytvořen naprosto originální svět. Bavilo mě politikaření, popisy jak funguje cech smrtek, důležité momenty Citřiného a Rowanového života i zápisky z deníku. V knize nebyly prázdné pasáže a děj hezky šlapal dopředu. Měla jsem pocit, že každá věta byla nakonci důležitá. Moc jsem si knihu užila a už se těším na další díl. 4,5/5*

deedulka
25.10.2023 4 z 5

Kniha má opravdu originální námět, ale díky tomu tématu "kosení" bych ji asi úplně nedoporučila mladším čtenářům. Ono "kosení" je přece jen, řekněme si to natvrdo - vraždění.
Četlo se to dobře. Místy se mi to táhlo a jindy jsem zase četla s napětím. Ale nebylo to nic, po čem bych sáhla někdy znovu. Prostě jednou stačilo. Určitě se ale pustím do dalších dílů, ty si nenechám ujít.

Didi15
23.10.2023 5 z 5

Velmi zajímavé a neotřelé , vůbec nechápu , jak mi tohle mohlo uniknout. Velice se těším až si přečtu další díl.

Kate3003
16.10.2023 4 z 5

Velmi pozoruhodná kniha s originálním námětem a prostředím. Otvírá vlastně celkem zajímavé téma, protože co kdyby se opravdu stalo, že vyzrajeme na smrt tak jak ji známe dnes? Jak by se předešlo přelidnění a dalším problémům které s tím souvisí?
V budoucnosti, kterou stvořil Neal Shusterman ve své knize byl vytvořen cech Smrtek právě proto aby tuto skutečnost řešil. Jenže dostat se mezi Smrtky není jen tak, což v průběhu příběhu zjistí i naši hlavní hrdinové. Smrtkou se totiž nemůžete stát pokud jí být chcete. Což je vlastně trochu paradox, ale v průběhu čtení pochopíte proč tomu tak je.
Autor vytvořil opravdu propracovaný svět, který má svá vlastní pravidla proto aby bylo vše jak má. Jak už to u prvních dílů série bývá i zde je část, která nás postupně seznámí s jeho fungováním. Naštěstí, ale nečekejte žádné sálodlouhé popisy. Vše je naservírováno spíše v kratších zmínkách, které jen podporují čtivost knihy.
Postavy v knize mají rozdílný charakter což mě na nich bavilo. Některé prostě musíte mít rádi za to jací jsou, ale jiní vám naprosto polezou krkem. Líbili se mi i intriky v pozadí a doufám, že se o nich v dalších dílech dozvíme více.
Za sebe tedy mohu knihu rozhodně doporučit a jsem zvědavá na další díl.

Aleš.R
05.10.2023 4 z 5

Jak by to mohlo vypadat, kdyby smrt byla pouze v rukou lidí. Velice silné téma ve zpracování vhodném opravdu spíš pro mladší čtenáře, kteří se pak určitě budou chtít stát smrtkou. Nebo se zmrtvit. Nebo si zase radši přečíst něco o upírech.
(Není to žádnej skvost, jde to spíš po povrchu, ale jde to po něm dobře, nepřijde vám to nejspíš hloupý ani trapný a místy to umí překvapit. Takže cajk.)

TynaBehuncikova
04.10.2023 4 z 5

Velké překvapení! Obálka mě moc nenadchla a podle anotace jsem si říkala že to buď bude fakt super, nebo úplně strašný. Ale nečekala jsem, že mě to tak moc chytne. Atmosféra knihy je taková záhadná, tajemná. Některé části jsou předvídatelné, některé mě naopak velmi překvapily. Příběh se mi ale líbil a už v půlce knihy jsem si objednala další díly protože jsem věděla, že čekat prostě nevydržím:D fakt mě to bavilo moc, bylo tam i dost intrikaření a to já v knihách ráda, no zkrátka moc doporučuji :)

klarunas
25.09.2023 5 z 5

Za mě moc pěkné dílo. Atmosféra této dystopické sci-fi mě pohltila již od začátku. Líbí se mi , jak autor otevírá několik témat k zamyšlení, ať už to je přelidnění na planetě, téma vlády a politiky, a nakonec lidskou náturu. Smrtky Curie a Faraday jsou moc sympatičtí a vyloženě jsem se těšila na konec každé kapitoly, kde jednotlivé smrtky nám odhalují úryvky z jejich deníků, co si musí psát.

V pasáži, kde se Citra objevila v Amazonii a setkává se se smrtkou Possuelem......boží. Dýchá to na mě dojmem, že i když je budoucnost a existují všelijaké vymoženosti, kde lidé neumírají, vláda neexistuje a vše řídí Nimbus. Tak v Amazonii zůstává vše nedotčené a čisté. Tamní smrtky žijí na stromech, mají svá pravidla a moc si ostatní k tělu nepouští. Asi by to tak opravdu bylo. Ale uvidíme v dalším díle.

Přiznám se, že v takovémto světě, kde můžete žít i několik stovek let, a pak vás přijde někdo z čista jasna zabít, by se mi nezamlouvalo.

Co se týká knihy, tak určitě hurá do čtení. Moc se mi líbila.

Petrik87
23.09.2023 4 z 5

Spise oddechova kniha, neni az tak akcni, ale ani "ukecana". Je to vse pekne vyvazene, clovek se nenudi, ale nejlepsi dilo vsech dob v tom take nenajdete.
Nicmene doporucuji a urcite jsem zvedav na pokracovani + se chysta udajne i filmove zpracovani, tak snad dobre dopadne.. Pokud se povede, tak to bude pecka.

JezinkaJ
18.09.2023 4 z 5

Druhé čtení, stejné nadšení.
Kdybych si byla tehdy všimla zařazení do "Pro děti a mládež", to bych se byla ale ošidila.
Můžeme číst po povrchu a nebo pod ním, otázka našeho přístupu.
Četla jsem si, bavila jsem se podruhé úplně stejně jako poprvé. Hodně jsem toho zapomněla, safra! jak je to možné? Proč si čtu, když to pak zase zapomenu? :)
Příběh se mi moc líbil, dobře rozehraný děj a dokonale rozestavené figurky na životní šachovnici, padouši i hrdinové. Osobní měřítko pro mě bývá to, jak moc jsem vtažena do děje a tady jsem na té šachovnici stála a hrála také.
Zajímavý nápad i detailně rozpracovaný svět, cech Smrtek, prostor pro "ekologické aktivisty", autor vážně myslel na všechno. Nevím, jestli bych v takovém světě chtěla žít.
Každopádně vím, jaká bych chtěla být Smrtka, kdyby náhodou přišel čas. :) :)

eliska9256
17.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že knihu jsem si vzala jako oddechové čtení a svoji roli splnila. Je to dobře napsané dílo. Hrozně moc se mi líbil námět, to je také důvod, proč jsem si ji zařadila do seznamu četby. Hrozně se mi líbí, jak byl vylíčený svět beze smrti. Trochu mě mrzelo, že tam víc nebylo rozvinuté, jak probíhala výuka na smrtku, třeba i příklady, jak se učili ty nejlepší Smrtky. Postavy byly sympatické, jen jsem moc nemohla uvěřit té chemii mezi Citrou a Rowanem... Ale knížka byla napsána dobře, čtivě a konec je pravda, že mě dosti překvapil. Myslím si, že bych jí ocenila o něco více jako mladší čtenář. Ale jinak se mi kniha líbila a bylo to příjemné oddechové čtení.

MisaDud
11.09.2023 5 z 5

Pro děti a mládež, no nevím. Zdá se mi to hodně "těžké" čtení. Námět, nesmrtelnost, udržení rovnováhy, cech smrtek, nimbus.... jedním slovem geniální myšlenka a příběh. Líbilo se mi to moc, jdu na druhý a třetí díl a nyní se mohu těšit i na čtvrtý.

ondrej0119
02.09.2023 4 z 5

Na to že je to ve své podstatě teenage love story mě to překvapivě bavilo. Děj je napínavý, netáhne se to a postav je tak akorát, aby šli zapamatovat. Pár zajímavých zvratů, které jsem nečekal. Celý koncept volnosti smrtek ve vztahu k nimbu mi přijde docela nedomyšlený a i v ději se občas objevují nelogičnosti. Za mě 4,5 / 5. A jdu na druhý díl :)

Bookworm345
30.08.2023 5 z 5

"Je to ta nejtěžší věc, o kterou může člověk být požádán. A vědomí, že se tak děje v zájmu většího dobra, to nijak neusnadňuje."

Tahle kniha je dobře napsaná, postavy jsou fajn a máme tady skvěle vybudovaný svět. To téma o utopickém světě, kde nikdo neumírá a existuje řád lidí, kteří mají udržovat populaci pod kontrolou je prostě absolutně geniální. Nic podobnýho jsem ještě nikdy nečetla. 5/5*