Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3278 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Nieroccoon
07.05.2022

Rozhodně si přečtěte.

Dusinof
06.05.2022 5 z 5

Hodnoceni pisu s pul rocnim odstupem. Poslouchano, jako audiokniha. Od prvnich minut me to chytlo a nepustilo az do konce. Nevzpominam si, ze by tam nekde byla hlucha mista nebo ze by se dej natahoval. Musim ale pochvalit excelentni prednes Vasila Fridricha. Klobouk dolu. Je to opravdu moc originalni namet, ktery autor zkvele zpracoval. Postavy jsem si oblibil a druhy dil, na sebe nenechal dlouho cekat. Vsem mohu doporucit.

M.anon
05.05.2022 5 z 5

Naprosto super!

BStone
09.04.2022 3 z 5

Kniha o budoucnosti, kde smrt přirozená ze světa zmizela a místo ní přichází Smrtky... Výborný námět a kniha je velice čtivá. Není úplně strhující, ale bavila mě dost. Další díl si určitě dám.

stanislav0373
04.04.2022 4 z 5

Delší dobu jsem chodil kolem a vždy Smrtku něco předběhlo... nicméně teď jsem se dostal k audioknize a já byl rád, že mi tento zajímavě pojatý příběh mohl zkrátit dlouhé cesty autem.

Co mě hned na první dobrou dostalo byl svět, respektive čas, ve kterém se příběh odehrává. Lidstvo přestává počítat čas na roky, zmizelo počítání letopočtů, místo toho tu máme pojmenování roků dle zvířat. Sami lidé taktéž nevědí, kolik jim vlastně je, narozeniny neslaví. Je to tak zvláštní a přitom tak logické.

Dalším kladem je samotný klan smrtek. Z počátku ideální, samostatný, přísný, později zjišťujeme, že ne vše je tak dokonalé... A kosení? Možná bych zvládl trošku víc akce, ale chápu, YA... Což mi omlouvá i předem známou dějovou linku, kterou nechci prozrazovat. Ale čekal jsem ji a přesně tak dopadla. Nicméně to neberu jako velký zápor. Když jdete do cukrárny a nemají steaky, není se čemu divit...

Krásně odsýpající oddychová kniha, ve které si dle mého skromného názoru každá generace čtenářů najde přesně to, co ji baví.

DaNDee
29.03.2022 4 z 5

Možná bych dal hvězdy 3 jako takřka průměr. Ale za promyšlenou 14. kapitolu, kde probíhají ústní přijímací zkoušky do cechu smrtek hlavních dvou postav, smekám. Autor tu kromě hlavní zápletky Citry a Rowana totiž nezanedbal ani zajímavé scény ze spontánně probíhající zkoušky dalších dětí, což se mi velmi líbilo. Tu se ve čtenáři díky chytrým a nepředvídatelným dialogům zkoušejících a zkoušených přelévají emoce snad každý odstavec, ne-li každé souvětí. Možná i díky jakési analogii s tím, že všichni máme zkušenost se skládáním ústních zkoušek, se tato kapitola vryje do paměti na pěkně dlouho.

Inouš
24.03.2022 4 z 5

To byla jízda! Suprově vybudovaný a promyšlený svět. Jednu hvězdu nechávám do rezervy, tuším, že kýžené gró teprve přijde.

PeťkaW.
10.03.2022 4 z 5

Už při čtení Bez šance jsem si říkala, jestli to má Shusterman v hlavě všechno v pořádku, když se mu v ní rodí tak detailní, zvrácené, morbidní, nemyslitelné, ale na druhou stranu naprosto geniální myšlenky a nápady. Po dočtení Smrtky o jeho psychickém zdraví přemýšlím ještě víc (a současně přemýšlím i o tom svém, protože se mi to líbí!). Jeho schopnost vystavět na starých známých základech budoucí světy s vlastními zákonitostmi a téměř bezchybně promyšleným systémem, je jen těžko popsatelná a já smekám před autorovou fantazií a obrazotvorností. Vymyslet v jedné knize tolik nových prvků, je při tom kvantu knih, které každý měsíc vychází, totiž opravdu zázrak. A jemu se to daří.
Příběh má volnější tempo a hlavní děj se odehrává spíš v pozadí všeho pletichaření, než aby ho autor předhodil čtenáři na stříbrném podnose. Přitom ale nenudí, dokáže udržet a má jiskru. Moc mě bavily deníkové smrtčí úryvky, díky kterým máme možnost nahlédnout do myšlenek i dalších postav a které odkrývají postupně určité jejich motivace a charakter. Konec jsem v tomto případě tak nějak tušila a navzdory veškeré promyšlenosti příběh nějaké svoje logické chyby měl, takže krásné 4 *, ale... tak nějak čekám, že ty hlavní šoky teprve přijdou :D .

veverrka11
09.03.2022 2 z 5

Smrtka je knížka, u níž si úplně nejsem jistá hodnocením. Námět je skvělý, děj by byl taky, kdyby ovšem nebylo prostředních 150-200 stran, kde se děje velké nic. Sto stran před koncem by knížka schytala hodnocení 1* a stala by se propadákem prvního čtvrtletí, ale díky posledním sto stránkám to dotáhla aspoň na slušné 2*.
Rowana jsem si moc neoblíbila, nebyl napsaný úplně detailně a byl takový nijaký, alespoň ale prochází vývojem (i když k horšímu), což se mi na postavách líbí. Naproti tomu temperamentní Citra, to je jiné kafe. Nikdy nevíte, čím vás může mile i nemile překvapit. Mou nejoblíbenější postavou se stal ctihodný smrtka Faraday, protože byl moudrý a empatický. O to více mě překvapil jeho osud.
Ačkoli se mi knížka místy zdála velmi rozvleklá, přemýšlím, že se do dalších dílů stejně pustím, i když jsem byla varována, že u druhého dílu je to ještě vláčnější. Autor ve Smrtce vytvořil náznak jedné možné dějové linky, která mě zajímala.
Co mě velmi zaujalo, byly zákony smrtek a celé jejich společenství. I když do něj nahlížíte jen povrchově, ale to se třeba v dalších dílech změní. Také mě zaujaly rozdílné metody, kterými se smrtky rozhodly kosit. Je zajímavé číst důvody, co je vedlo k výběru oběti i metody smrti.
Trošku mi vadilo přechýlení slova smrtka do mužského rodu, pokud smrtkou byl muž. Ctihodný smrtka Faraday mi prostě drásal oči, i když ctihodná smrtka Faraday by asi taky nezněla nejlépe. Ale to je jen úhel pohledu a moje rýpavá nálada

josska
25.02.2022 5 z 5

Nejsem cílovka,ale chtěla jsem si knihu přečíst,a jo,libila se mě moc,výcvik,příběh,myšlenky,pasáže z deníku kosení,,,zajímavý namět a také tak napsané,,,kosení,,měla jsem i slzy v očích,,,,Jsme ted síla větší než příroda.....

maximus13
17.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Takto poutavě napsat knihu na takt těžké téma. Kniha je pro čtenáře napěchovaná otázkami a myšlenkami. Opravdu by jste chtěli být nesmrtelní? Opravdu by pro lidstvo bylo dobré, aby znalo odpovědi na všechny otázky?
Kniha rozhodně není pouze v žánru Pro děti a mládež. To svoje si v knize najde opravdu každý čtenář.
Pozn. poslouchal jsem jako audioknihu a prostě paráda.

jes09
14.02.2022 5 z 5

To byla jízda! Vše ostatní bylo řečeno v níže uvedených recenzích :)
Hurá na další díl!

girdi
11.02.2022 5 z 5

Mega boží! Dočetla jsem před chvílí a teda fakt BOMBA. Pozitivní hodnocení mě nalákala, ale upřímně se přiznávám, že jsem se bála, že moje vysoká očekávání narazí. A ono ne. Perfektně vystavěný a promyšlený svět, zajímavé filozofické myšlenky a napínavý příběh. Navíc jsem si oblíbila všechny hlavní postavy, takže prostě WOW. Už se těším na další díl.

TamčaBard
10.02.2022 5 z 5

Tak to jsem si pochutnala! Opravdu se mi moc líbila. Hned jdu hledat druhý díl.

Ciarra
07.02.2022 5 z 5

Ještě nemám dočteno/doposloucháno, ale je to jízda! Vřele doporučuju všem, kdo překonají počáteční zděšení a možná až odpor nad anotací. Věřte mi, stojí za to si knihu přečíst a možná o kapku lepší je audiokniha v podání Vasila Fridricha a Jany Strykové.
A ty zvukové předěly jsou..jak to říct? Řízné :D

Opravdu se není čeho bát, myslím, že v jedněch televizních zprávách, na které se většina z nás díváme každý den, je víc násilí než v této knize dohromady. Takže směle do čtení/poslechu :)

Angie.D
03.02.2022 5 z 5

Perfektné! Čakala som na základe recenzií, že to bude dobré, ale predčilo to moje očakávania :) Síce sú hlavné postavy teenageri, ale knižku kľudne môžu čítať dospelí, vôbec mi neprišla teen.
Skvelo vymyslený svet, do detailov prepracovaný. V knihe bolo kopec múdrych myšlienok na zamyslenie, ktoré sa netýkali len ich sveta, ale i nášho. Dej bol napívaný, zamotaný, bolo aj pár nečakaných momentov.
A teda čo ma najviac potešilo, je hlavná hrdinka Citra - konečne schopná hlavná hrdinka, ktorá neliezla na nervy!
Oceňujem, že autor postavy vyvíjal a to prešla len prvá časť. Ďalšie pozitívum je, že autor sa nezameral len na romantiku medzi hlavnými postavami (ako to veľa autorov fantasy/dystopie robí), bolo to naozaj len okrajové.
Jedna z najlepších fantasy/dystopy sérií, aké som čítala! Určite odporúčam, neváhajte tak dlho ako som váhala ja :) A toto je len rozbeh...

NoraHudecová
02.02.2022 5 z 5

Knižnú sériu Žatva smrti by ste pravdepodobne našli v sekcií young adult. Rozhodne by to, ale nemalo odradiť starších čitateľov. Sci-fi s hlavnými postavami v teenegerskom veku prináša alternatívnu budúcnosť, v ktorej sa ľudia stávajú "nesmrteľní".
Prvý diel Smrtka uvedie čitateľa do sveta, v ktorom ľudia nezomierajú pri nehodách, na starobu dokonca ani na choroby. Sú v podstate "nesmrteľní".To však znamená, že planéta sa čoskoro začne zaľudňovať a je potrebné nájsť iný spôsob, ako redukovať počet ľudí. A tak vzniká tzv. Cech Smrtiek.
Skvelá kniha, v mojom prípade audiokniha, ktorá vás núti zamýšľať sa nad mnohými etickými a morálnymi dilemami, ktoré sa kľudne dajú aplikovať aj na dnešný svet. Dynamický dej, prepracované postavy a hlavne geniálna hlavná myšlienka.
Už len dodám, že ak si zvolíte audioknihu, nebudete ľutovať. Interpreti a zvolená hudba dodali príbehu úžasnú atmosféru a udržovali poslucháča v neustálom napätí.
Teším sa na ďalšie pokračovanie.

knihomolka27
02.02.2022 5 z 5

Věřte mi, že opravdu jen ve vzácných případech nemám co říct....nebo toho řeknu málo. Ted se vzmůžu jen na jediné slovo shrnující mé pocity - GENIÁLNÍ

PS: Neala doporučuju všem a pasuji ho do top pětice mých oblíbených autorů. ÁMEN

Schary
29.01.2022 4 z 5

Řekla bych,že spisovatel je psychopat. Má zálibu v likvidování nevinných lidí. Myslím a doufám, že tak nespravedlivý systém likvidování přemnožené lidské populace nikdy nevznikne(když jsme u toho, proč raději neomezili porodnost). Tohle mě hrozně rozčilovalo první třetinu knihy a zbylé dvě mě to už skoro nenapadlo. Skvěle napsaná ohavná knížka. Autor chce asi kontroverzností svých témat konkurovat knihám jako 1984, ale....A ještě toto zahrnout do kategorie knih pro děti a mládež, nemám slov, spíš by se hodil podtitul sci-fi horory!!!

TeruleBobule
29.01.2022 4 z 5

Řekla bych jen to, že kniha měla přesně to co jsem očekávala. Byla tam i trochu romantická vsuvka, ale zároveň obrovská zápletka která mě absolutně pohltila. Mám doma všechny díly ale mám už přes půl roku rozečtený Nimbus, a vůbec mě nebaví tolik jako tento první díl. Celou sérii ovšem dočtu ale sama za sebe říkám že v Nimbusu už je to takové zbytečné natahování děje. No ještě tomu šanci dám.
Doporučuju to dívkám i chlapcům protože to nemá žádné zaměřeni vyloženě jako dívčí román ale zároveň to není něco co by bavilo jen jedno pohlaví. Asi bych knihu nedávala čtenářům mladším 13 let, přeci jen chvílemi se kniha může zdát morbidní a nevhodná mladším v tomto případě dětem.