Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3285 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Niu
06.11.2021 5 z 5

Super, hodně povedené, skvěle vystavěné. Vtáhlo mě to do děje hned na začátku. Opravdu udivující pohled na lidské životy a smrt. Doporučuji všemi deseti :o)

todilka
04.11.2021 5 z 5

Teda, vůbec jsem to nečekala, ale jsem nadšená. Příběh poutavý, postavy uvěřitelné a hezky vystižené, zvraty jako hrom (některé jsem předvídala, jiné vůbec), ale jako fakt dobrý....fakt dost dobrý! Jestli bude film, tak ten si tedy ujít nenechám...a ani další knižní díly ;-)
*čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou po přečtení někomu darujete

Olikola
01.11.2021 5 z 5

Tuhle sérii jsem si koupila na doporučení a příliš jsem nevěděla, co od toho čekat. Ale musím říct, že mě naprosto nadchla. Ačkoli nemusím násilí v knížkách, sem to nějak patřilo a příběh byl vystaven velmi poutavě. Knížku jsem přečetla jedním dechem a okamžitě se vrhla na dvojku. :) Vřele doporučuji všem bez rozdílu věku. :)

ivca84
31.10.2021 5 z 5

(SPOILER) tahle kniha nuti nad zamyslenim toho co muzeme mit i zivote a k vuli cemu nas muze potkat smrt nebo zit vecnym zivotem
osudy Citry a Rowana jsou hodne zajimave a tesim se na pokracovani

booklover
31.10.2021 5 z 5

Young adult většinou nečtu, ale tohle mě dostalo!
Velmi zajímavý námět. Sympatické postavy a celkově svět v budoucnu byl vymyšlen skvěle ( a humorně, například zrušení prostředních sedaček v letadle mě pobavilo moc)
Těším se na film, který snad už brzo vyjde. A určitě si přečtu i další pokračování, jelikož mě osudy Citry a Rowana prostě zajímají.

brunettlibrary
25.10.2021 4 z 5

Uf, tak tohle byla jízda. Prvně musím vyzdvihnout námět, který je neotřelý, baví od začátku až do konce a zároveň nutí k zamyšlení. Kniha je psaná čtivě a děj má spád. Hlavním postavám fandíte od samého začátku. Oceňuji, že autor upřednostnil dramatickou linku před romantickou. Knihu moc doporučuji a už teď se těším na další díly!

BobbyB
12.10.2021 5 z 5

Tak toto je SCI-FI jak má být :) ... a jeste k tomu nuti k zamysleni... Neznam moc takových knih v poslednich letech... Děkuji

Lalina3
05.10.2021 5 z 5

Tak jsem podlehla těm všem doporučením a konečném se do knihy pustila...
JEŠTĚ ŽE TAK!
To byla parádní jízda! Nápad celé série je božský, něco takového by mě nenapadlo ani v nejdivočejších snech. Narozdíl od jiných knih tu nepokulhávalo ani zpracování, které bylo velmi dobré. Tak akorát romantiky přiměřené k situaci, napětí a zvratů habaděj, no já nemám co vytknout!
Doporučuji všemi deseti a s nadšením se pouštím do dalšího dílu.

sArKa236
04.10.2021 5 z 5

Rozhodně se jedná o zajímavé dílo - autor pracuje s myšlenkou ideální (?) budoucí společnosti, kde lidé neznají smrt, nemoci, a vlastně ani strasti a trápení. Skrze smrtky se pak střetáváme s morální otázkou věci, autor vás donutí se zamyslet nad tím, kam vlastně ten náš svět spěje, pomocí úvah v denících smrtek uvažuje nad různými alternativami toho, co se v oné "dokonalé budoucnosti" vlastně děje s lidmi samými, co dělá člověka člověkem apod.
V ději nechybí napětí, zvraty, přátelství i láska.
Knihu doporučuji fanouškům sci-fi, fantasy, ale také čtenářům, kteří by dostali chuť si trochu zafilozofovat v poměrně zábavné formě.

voody99
29.09.2021 5 z 5

Konečně u mě přišla na řadu tahle velmi chválena kniha.
Chválena je oprávněně.... Opravdu dlouho
jsem nečetla něco tak originálního. Užila si to a hodně se mi to líbilo i když jsem čekala o maličko více ale jen o maličko.
Jsem zvědavá na další díly.

Ajinka126
28.09.2021 4 z 5

Chápu, proč to zaujalo tolik lidí napříč žánry. Není to "plno-hodnotné sci-fi". I když je ta hlavní myšlenka skvělá, tak kniha samotná je více o sociálních vazbách a řádu , rozhodnutích, morálních aspektech. To je ve sci-fi literatuře běžné, jen mi tam chybělo celé to pozadí. Trochu vědy a nebýt jen na jedné straně lodi. Bylo to jen jakési nakouknutí klíčovou dírkou. Já bych chtěla vidět z toho světa víc. To jak se na smrtky dívá zbytek společnosti. Nebo co se celkově v jejich světě děje. Jak funguje..

Měla jsem trochu jiné představy, ale příběh mě bavil, postavy byly uvěřitelné a kniha se mi četla dobře. Jen z toho jásat asi nebudu. Do dalších dílů se pustím. Za mě 80%.

Aggie.
22.09.2021 5 z 5

Na tuto knížku jsem byla hodně zvědavá, zaujala mě a nezklamala. Četla se velmi rychle a dobře a jsem zvědavá na pokračování, i když tento díl skončil tak, že by klidně mohl být i jediným. Doufám, že další díly budou stejně dobré. Jen mi přijde, že Cittra a Rowan mohli být klidně jen přáteli, v každé YA sérii se to točí o lásce, tady to mohlo být o přátelství. Vždyť i přátelé za sebe můžou bojovat a chránit se.

misatrix
20.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Příběh je zajimavy, koncept tamniho sveta strhujici, hlavni hrdinove sympaticti... tak proc mi bylo jedno co se hlavnim hrdinum stane? Navic jsem mela problem s jejich laskou. Jelikoz jsme s hrdiny (obema zaraz) byli tak zridka, musela jsem si nekolikrat pripominat, ze spolu ctvrt roku bydleli a meli tak cas se poznat. Presto vsechno me to tahne ke druhemu dilu, ktery asi zkusim jako audioknihu.

wally
19.09.2021 4 z 5

Nechal jsem se zlákat výborným hodnocením...nelituji, že jsem si knihu pořídil, ale přeci jen je to kniha pro 'mladé' a chvilkami jsem se cítil staře...

bárbra13
04.09.2021 5 z 5

Ačkoli jsem velký fanoušek fantasy, musím uznat, že si s sebou tento žánr nese mnohá klišé, která se objevují ve většině knih. Jsem tedy vždy opravdu nadšená, když natrefím na knihu, která dokáže být originální. A to přesně Smrtka splňuje. Velmi zajímavě postavený svět! Moc se těším na další díly.

katynka78
01.09.2021 5 z 5

Kam kouknu, koho poslouchám, ten to vychvaluje do nebes. Ač je to young adult, tak jsem se do toho pustila, protože občas mě baví číst o naprosto jiných světech.
Od Neala Shustermana jsem už četla Bez šance a i když její začátek mi přišel fakt jako pro ty mlaďochy, tak jsem vydržela, a pak mě to dostalo. Tudíž jsem znala styl psaní tohoto autora a na tuto trilogii tolik opěvovanou se chystala.
Co k tomu říct? Na zadek jsem si nesedla, ale pusu jsem měla celou dobu otevřenou údivem. Velice dobře promyšlený svět cechu smrtek, které se starají o to, aby na Zemi byl stále řád a stabilní počet obyvatel, protože v tomto světě již neexistují žádné nemoci, jak je známe dnes. Vše jde napravit a ani klasická smrt neexistuje. Prostě jste nesmrtelní. Můžete se dát opravit a omladit a žít a prožívat a ničeho se vlastně nebát.
Tento příběh ukazuje příběh smrtek, jak to berou, jak to prožívají, jak se rozhodují, koho a kdy opravdu "pokosit".
Musím říct, že miluju knihy, které mi dávají něco navíc než jen příběh a touhu, jak to bude dál.
Tento příběh vám dá přesah, bude vám klást otázky, na které si budete sami odpovídat a to mě velmi bavilo.
Díl je v podstatě uzavřený, příběh je dovyprávěn. Ale je to samozřejmě uděláno tak, že se dá plynule navázat, což autor udělal.
Za mě rozhodně doporučuju!!!

roso.mak
30.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se výborně cte, hrdinové jsou fajn a nápad na Smrtky je velmi dobrý. V noci se mi zdály sny, ze furt někoho kosím. Jenže aby to celé fungovalo, autor tam nechal obrovskou logickou díru.

S naznačenými technologiemi je logické, že těla by měla jít obnovit i z jedne buňky. Databáze vzorku DNA by měla být v každém oživovacími centru a nějaký oheň by fakt neměl být problém.

Autor měl věnovat pár stránek nějaké literární berličce, aby to dávalo smysl.

Knihořádky
25.08.2021 5 z 5

Dlouho jsem uvažovala nad tím, jestli mám s re-readingem Smrtky začít. Na narozeniny jsem dostala třetí díl - Zvon, na který jsem se opravdu těšila, ale bohužel jsem si většinu děje z předchozích dvou knih nepamatovala. Nakonec jsem udělala dobře, protože první díl jsem zhltla za 3 dny. Naprosto jsem zapomněla na promyšlený Shustermanův svět a na fungování cechu smrtek. S chutí se pouštím do dalšího dílu, už teď ale vím, že budu na konci stejně šokovaná, jako kdybych ho četla poprvé.

666Jitka
25.08.2021 5 z 5

Zajímavá vidina nedaleké budoucnosti, kde by měl člověk být šťastný a žít v dostatku, zbaven nemocí, chudoby a jiných negativ z dob smrtelnosti. Brzy však zjistíme, že i v této dokonalé společnosti jsou i nadále jedinci toužící po přepychu a moci, kteří se neštítí k dosažení svých cílů použít "staré" metody jako vydírání, vyhrožování a vraždění. Příběh má spád a skvělou myšlenku, děj se často překvapivě zvrátí, což knize dodává na čtivosti.

Mermaida
24.08.2021 5 z 5

Prvně čteno v říjnu 2018 - nyní jako re-reading - napůl čteno a napůl posloucháno jako audiokniha. Na poslech vynikající - interpretace p. Fridricha naprosto brilantní. Rozhodně doporučím i tuto formu "knihy". :)