Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43697/bmid_smrt-krasnych-srncu-OIA-43697.jpg 4 2831 306

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

CampHalfBlood
16.02.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem si přečetla kvůli povinné literatuře na gymnáziu. Ráda se k povídkám Ota Pavly vracím :)

Jho
27.01.2020 5 z 5

Už mockrát jsem si lámal hlavu nad tím, proč na mě tyto příběhy Oty Pavla z jeho vlastního života tak působí, proč se k nim vracím znova a znova a proč nejspíš neexistuje žádná jiná kniha, kterou bych měl rád tak bez výhrad a nekriticky. Na žádnou fundovanou odpověď jsem ale nepřišel.
Jazyk i styl jsou až dětsky prosté, ale Ota Pavel z té krystalické jednoduchosti kouzlí něco neobyčejně silného a krása některých pasáží až dojímá ("oči psa a člověka se střetly..."). Úsměvné, vážnější i tragické momenty se tu střídají naprosto přirozeně, chybí tu jakákoliv póza či "autorský záměr", Ota Pavel chce jen říct svůj příběh a to tak, aby v něm nebyla jediná falešná emoce, jediná manýra, jediné zbytečné slovo. Vlastně mě až tak nepřekvapuje, že ho psaní stálo tolik sil, protože to, o co se snažil, je snad to nejtěžší, o co se spisovatel může pokusit. Zaplatil za to vysokou cenu, ale zanechal tu české literatuře skutečný klenot.

Háčko
22.01.2020 5 z 5

Smutná kniha, dlouho mi už nebylo takhle smutno při čtení.

monika011
20.01.2020 4 z 5

Smrt krásných srnců je na jednu stranu typická česká literatura 20. století, ale na druhou stranu se od těch typických až příliš liší. Je napsána s neskutečnou lehkostí, s vtipem, ale i s ohromným smutkem. Povídku Králíci s moudrýma očima jsem tolik prožívala a cítila tu lidskost z ní. Stejně jako z celé knihy.
Nejedná se o příliš převratné dílo, ale má v sobě určité kouzlo, takže určitě stojí za přečtení.

Velekněžka
30.12.2019 4 z 5

Nezaměnitelná hořká literární čokoláda Oty Pavla, jejíž tabulky uždibujete, dokud vám ji ostatní neseberou...

Surealix
30.12.2019

Samozřejmě jsem to četl jako povinnou školní četbu. Naprosto mě kniha nebavila a nechápu ostatní komentáře kteří knihu chválí.

pablito
05.12.2019 5 z 5

Neuveřitelné s jakou lehkostí se dá dívat na tragiku života. Jaký rozdíl mezi dnešním rozšířeným tragickým náhledem na život, který svým způsobem nebyl nikdy v historii lidstva tak lehký.

Kllara
26.11.2019 5 z 5

Tento soubor povídek je především zajímavý tím, jak vtipný a smutný dokáže být zároveň. Zajímavé, čtivé, nápadité. Povídky, které to u mě vyhrály, byly Ve službách Švédska a samozřejmě Smrt krásných srnců. Služby Švédska hýřily vtipem a nápaditostí, Smrt srnců mě zaujala krásným, až dojemným poselstvím. Doporučuji.

verka5083
02.10.2019 5 z 5

Krásná kniha. Je zvláštní, že dřívější knihy mají třeba jen přes sto stran a ta kniha obsahuje vše podstatné. Je to vtipné od první stránky a nedá se od knihy odtrhnout. A žároveň některé knihy z dnešní doby mají třeba 500 stran, ale půlka knihy je jen omáčka.

MikeDV3
07.09.2019 5 z 5

Knihu jsem si velice užil. Zaujalo mě, že je kniha velmi různorodá. Ota Pavel dokáže nádherně popisovat vtipné příhody svého tatínka a zároveň lidsky a pravdivě popsat dobu za 2. světové války. Za nejlepší povídku považuji Kapry pro Vermacht. Při čtení si uvědomíte bezmeznou lásku, kterou Otův tatínek k rybám choval. Navzdory tomu, že vystavuje sebe a Otu nebezpečí, navzdory tomu, že má skončit v koncentračním táboře se rozhodne se synem kapry vylovit a strávit s ním chvíle před odjezdem na místě, které pro ně oba nejvíce znamenalo a zanechat mu i na tuto strašnou dobu krásnou silnou vzpomínku, která nikdy nezmizí. Tohle je příběh, který stojí za to vyprávět.

Avenger
07.09.2019 5 z 5

Povinná literatura je nálepka, kterou asi nikdo z nís nemá moc rád. Od této knihy se ale nenechte odradit.

Bauriska
24.08.2019 5 z 5

Čteno jako povinná školní četba, přečteno jedním dechem na tajno pod lavicí. Krásná kniha :)

EvaFialova
24.08.2019 4 z 5

Smrt krásných srnců jsem nejprve viděla mnohokrát ve filmovém podání, a teprve teď jsem se dostala k její četbě, ale ani ta mne nezklamala. Je to krásné dílo s trochou humoru, melancholie, zasnění a plné krásné přírody.

Byla to vlastně krásná zahrada anebo také zámecký park, ale jinak to byla zahrada smrti, mohla se jmenovat "Smrt krásných srnců". Už před časem sem přišel Karel Prošek, vzal Holanovu hlavu do dlaní a nasměroval ji na hnědou tečku v té stráni: "Holane, běž!"

Povídky se mi četly snadno a rychle, děj byl živý a celkově si myslím, že mi v knize nic nechybělo.

„Měl v rukou kufříček a poprvé svěšený ramena. Ale v mých očích vyrostl za tu noc o ohromný kus.“

Fontak
14.08.2019 5 z 5

Perfektní. Vtipné. Smutné. 100%

GraceC
02.08.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců vypráví o úspěšných neúspěších tatínka. V příběhu cítíte neustále spoustu naděje, víry a pevné vůle. Krátké kapitoly jsou čtivé a v každé se odehrává samostatný příběh, který vám odhalí část tatínkovy osobnosti. Různých postav se v knize objevuje mnoho a zaujala mě autentičnost každé z nich, díky které vzpomínky autora získávají ještě výraznější opravdovost. Začínala jsem číst bez jakýchkoliv očekávání jako první knihu od Oty Pavla a po dočtení mi nezbývá nic jiného, než ji každému dospělému Čechovi strčit pod nos a přesvědčit ho, že tohle za to opravdu stojí.

Hodnocení: 9/10

Blueovercover
29.07.2019 5 z 5

Tahle kniha na mě vyvolala řady pocitů. Řekl bych, že je rozporuplná. V ději jsou ústřižky života oty pavla s tatínkem. Řekl bych, že jeho láska k otci je hodna tomuto dílu, neboť je to opravdu něco obdivuhodného.

gm6219
19.07.2019 4 z 5

Soubor nádherných autobiografických povídek o Otově tatínkovi ve velmi těžké době, což je ale součástí našich dějin. Čtenář se místy i zasměje, avšak si uvědomuje vážnost doby, ze které příběhy vycházejí.

mdracek
10.07.2019 4 z 5

Sbírka krásných povídek, u kterých se čtenář místy zasměje, a přesto mu neunikne že se z větší části odehrávají v těžké době naší historie.

ArwenAragorn
15.06.2019 5 z 5

Krásné a dojemné autobiografické příběhy Otova tatínka v nelehké době.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Velice krásné dílo, přestože pojednává o velmi těžkých časech. Je psané velmi laskavým jazykem, autor vzpomíná na dětství a hlavně svého otce, o němž píše s láskou a pokorou. I přes některé smutné momenty jsou povídky podané s humorem, milé a plné emocí.