Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6071 6071

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

Andrea864
05.07.2022 5 z 5

Tři ženy, tři osudy, tři doby. Výborný příběh, který vás pohltí. Skvělá kniha, kterou jsem nemohla odložit a zároveň jsem ji nechtěla dočíst. Vypravěčka A. Mornštajnová prostě nezklame. Doporučuji.

Čmeláček
30.06.2022 5 z 5

Musím se sklonit před vypravěčským uměním paní Mornštajnové, nezklamala mne doteď žádná její kniha a také Slepá mapa je výborná. Víc nemám co dodat. Howgh! :)

Mandy412
29.06.2022 5 z 5

Podle mého názoru hned druhá nejlepší kniha autorky hned po Haně. Při čtení rodinných osudů napříč generacemi, jsem měla pocit, jako by spisovatelka čerpala ze svých vlastních předků či okolí. Perfektní, čtivý a krásně napsaný příběh.

lenkaBajza
28.06.2022 4 z 5

Bylo to super. Čtivý příběh, krásná posloupnost, propojenost. Vylíčení historických událostí (hlavně druhá světová válka, socialismus) je v příběhu "jinýma očima", což celý příběh krásně ozvláštnilo.
Zkrátka to bylo skvělé:) Jen má pro mě autorka nasazenou laťku hoodně vysoko a mrazení v závěru jako u jiných jejích knih se nekonalo:)

avynka
24.06.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi a byla skvělá.

bookwoman
23.06.2022 4 z 5

Nádherná! Opět jsem nadšená, jako vždycky, když čtu díla psaná paní autorkou.

Mirka320
18.06.2022 5 z 5

Od autorky jsem četla již Listopád a Hanu, ale tato se mi líbila nejvíce. Osudy rodin byly čtivě napsané a ani jednou mi nepřišlo, že by tam bylo něco navíc, kniha mě celou dobu čtení bavila, což už se dlouho nestalo. Těším se na další knihy.

Olga8480
15.06.2022 5 z 5

Životní příběh tří generací žen jednoho rodu mě nadchl. Asi i pro to, že jsem si u čtení mnohokrát vzpomněla na vyprávění životních příběhů svých rodičů a prarodičů.
A jelikož je to moje první seznámení s autorkou nebudu váhat vyhledat si její další knihy.

capar
12.06.2022 4 z 5

Četlo se to vlastně samo, příběh vás drží, čekáte, kdo a jak dopadne. Každopádně silný příběh...Ač knih z těch dob je hodně, takhle je nějak jiná...ty hrůzy tam nejsou, ale v podstatě jsou v tom, jak se vše prostě podepsalo na každém jednotlivém osudu....

princesse
08.06.2022 5 z 5

Moje druhé setkání s touto autorkou a opět jsem si čtení užila. Stejně jako Hana, žádné lehké čtení, ale zkrátka a dobře se to četlo samo. Rozhodně se těším na další z knih paní Mornštajnové. Doporučuji.

Krastyx
28.05.2022 5 z 5

Takřka jedním dechem. Nijak výjimečný příběh několika generací napsaný tak poutavě, tak smutně i vesele. Vypravěčský talent paní spisovatelky zcela vyplnil prázdné místo pro krásnou knihu, které jsem zrovna měl. Děkuji.

TerezKA.LI
24.05.2022 5 z 5

Paní Mornstajnova, moje oblíbená spisovatelka, nikdy nezklame. Tuto knihu jsem četla uz 2x. Teď znovu v rámci čtenářské výzvy a opět jsem nadšená, jako bych ji četla poprvé. Krásný, poutavý příběh. Potlesk

TerezaaBaarova
23.05.2022 5 z 5

Za mě opět krásný přiběh tří žen, babičky, dcery a vnučky - vypravěčky.
Přiběh je opět silný, těžký, ale kniha má spád a čte se dobře.
Knihy od autorky mají vždy jednoduchý sloh a řádky ubíhají samy.
5z5

sweeney
08.05.2022 5 z 5

Čím víc poznávám knihy paní Mornštajnové, tím víc ji mám ráda :) skvělý příběh propletajici osudy tří žen jedné generace, se všemi radostnými i smutnými událostmi. Knížka se čte opravdu sama, velmi rychle jsem se sžila se všemi protagonistkami, a to jak v obdobích radosti, tak především v obdobích těžkostí způsobených ať už válkou, nebo komunistickým režimem.

minirock
08.05.2022 3 z 5

Kniha mě nijak nenadchla ale s tím jsem tak nějak počítal. Chvílema docela dobré ale taky někdy dost nuda. Tyhle rodinné ságy prostě nemusím a s Mornštajnovou jsem nejspíš skončil.

Malíček
05.05.2022 2 z 5

Bohužel musím říct, že mě tato kniha zklamala i přes to, že jsem od ní neočekávala nic závratného. Kniha je psaná poměrně čtivě, styl psaní autorky mi vyhovuje. Příběh mi naopak přišel zbytečně komplikovaný s velkým množstvím postav, proto jsem se někdy snadno ztratila.

le21nka
09.04.2022 4 z 5

Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Krásně napsáno.

JFK117
07.04.2022 4 z 5

Pohodové čtení bez překvapení. Stále u autorky obdivuji krásnou češtinu, dějovou linku, charakteristiku postav atd., ale pro mě byla kniha Hana zjevení a ostatní už bych skoro ani potkat nemusela.

MaryT
07.04.2022

Další krásná kniha od paní Mornštajnové. Stala se moje jedná z nejoblíbenějších autorek:-)

Verunka566
01.04.2022 4 z 5

Všechny dějové linky, až na Anežčinu, byly super, ale ta Anežka byla už na mě moc. Všichni lidi toho tolik prožili a ona měla pohodový život, ale jen fňukala a pak si ho i sama zmastila. Divím se, že o ni měl Šimák zájem.