Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6056 1441

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

Ira13
05.09.2022 5 z 5

Má druhá kniha od pani Mornštajnové. Nevím, proč jsem ji pořád odkládala.
Opět velmi čtivá kniha. Větší množství postav jí neublížilo. Děj se mezi nimi krásně prolíná. Všechny 3 ženy byly něčím zvláštní a občas dost prudily, ale i tak je kniha parádní

Renca.ch
28.08.2022 5 z 5

Kniha mě nezklamala, od autorky jsem již přečetla více knih, velice podrobně a chytře propracovaný příběh tří generací žen, kniha se velmi dobře četla, hodně zajímavostí z historie naší země, žádné hluché místo ani opakující se děj, asi nejméně sympatická byla Anežka oproti Alžbětě a Anně,konec zajímavý, doporučuji k přečtení.

Thamilka
24.08.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny. Je opravdu hezky napsaná, nejedná se o žádnou drasťsrnu, není tam ani moc popisována druhá světová válka, ale i tak je poutavá a zajímavá. Musím přiznat, že ze všech tří žen se mi nejmíň líbila Anežka, nějak jsem ji nemohla přijít na chuť, ale i tak dávám maximální počet hvězdiček.

Knihomolka134
24.08.2022 5 z 5

Četla jsem všechny knihy od A. Mornštajnové a Slepá mapa mě spolu s Hotýlkem a Hanou dostala asi nejvíc. Nádherná rodinná sága vykreslující detailně životní osudy hlavních i vedlejších postav, silný příběh nabitý emocemi a neskutečně napínavý závěr. Kniha, jejíž konec mě dojal k slzám. Kniha, která pravdivě popisuje život takový, jaký skutečně byl - napříč třemi generacemi (babička, matka, dcera). Jedinečný a úderný styl psaní - tak typický pro všechny "mornštajnovky". Přečteno za den. Nemohla jsem se odtrhnout!

Sudin
22.08.2022 5 z 5

Zatím druhá kniha od autorky po Haně a opět to byl moc hezky propracovaný příběh, který člověka upoutá, že nejde knihu odložit. Hana se mi líbila o chlup víc, ale i tak 5*.

LenDa70
13.08.2022 5 z 5

Obdivuji autorčin styl psaní. Je to velmi čtivý román rodinné ságy. Drobnou výtku bych měla k velikému množství postav, ve kterých se dá snadno ztratit. Ale pokud se čte tahem, tak se dá v nich dobře zorientovat. Konec překvapivě napínavý. Doporučuji k přečtení!

angelak
10.08.2022 5 z 5

Knížka byla moc zajímavá a doporučuji přečíst ...

Isew
05.08.2022 4 z 5

Silný příběh. Všichni ti, kteří vykřikují, že za komunistů bylo líp, by si tuto knihu měli přečíst. Kdyby nebylo komunistů, osudy mnoha lidí v bývalém Československu by se odvíjely úplně jinak. Všudypřítomný strach, tlak StB, udavači a falešní přátelé. Nedůvěra mezi lidmi a strach, neustálý tíživý strach. Ne, tato kniha mě jen utvrdila v tom, že komunismus je zrůdná ideologie, ničící lidské životy.

lenka9250
01.08.2022 4 z 5

Knížku jsem přečetla rychle, děj byl ve svižném tempu. Ale Tiché roky a Listopád mě zaujaly víc, nutily mě víc přemýšlet o jednotlivých postavách a událostech, které se mi zdály více propracované.

Šánka
22.07.2022 5 z 5

Konečně jsem si splatila svůj dlouholetý čtenářský dluh a dočetla jako poslední autorčinu prvotinu. Bylo to naprosto skvělé a strhující čtení.
Paní Mornštajnová nás ve Slepé mapě, (opět dokonalý název knihy), provedla několika desítkami let našich dějin minulého století, nabitými historickými událostmi. Tři generace žen - babička, dcera a vnučka, tři velká ,,A" na začátku jejich jmen a tři pohnuté osudy těchto silných hrdinek , které se nedaly zlomit a braly život se vším, co jim přinesl.
Nádherná kniha! A, paní Mornštajnová, děkuji za ten závěr...Konečně!!!

Elena_Dark
20.07.2022 5 z 5

Slepá mapa je doslova vystihující název. Děj byl perfektní, vše bylo dokonale promyšlené až do poslední chvilky. Musím přiznat, že jsem se místy zamotala ve jménech postav. Jinak to bylo velmi příjemné čtení z velmi nepříjemné doby.

veverkaVv
17.07.2022 4 z 5

Kniha nezklamala a četla jsem ji jedním dechem.

Pogy
17.07.2022 5 z 5

Paní Mornštajnová je pro mě jedna z nejlepších autorek. Její knížky se tak krásně čtou, úplně ten příběh před sebou vidíte. Skvělá vypravěčka.

Slepá mapa je pro mě čtvrtou knihou od AM a byla opět perfektní. Tak už jen Tiché roky a Kapka Ája :-)

Ristridin
13.07.2022 5 z 5

Nejdřív jsem si říkal na prvních 100 stránkách, že je to hezky a plynule napsaný a baví mě to, ale není to nic, co by mi dávalo něco navíc po přečtení. Vyprávění je ale zkrátka autorčina silná stránka a vzhledem k tomu, že jsem kapitoly dávkoval postupně, jsem vždy přemýšlel nad možným pokračováním a často jsem byl překvapen, kam se děj nadále ubírá. Na pozadí českých dějin zajímavě popsané a prolnuté osudy jednoho “rodu” a dalších do příběhu zasazených lidí, jejichž osudy byly utvářeny úplně jinak a nakonec se životem museli probojovat podle svého a najít si ten kus štěští jinak.
Alžběta mi nakonec byla i velmi sympatická. Nečekal jsem, že se s knihou natolik sžiju.
Čtu ve vydaném pořadí knih Mornštajnové a těším se na další.

tanecnica
10.07.2022

Perfektní román. Paní Mornštajnová umí psát, její příběhy mě fakt baví.

Noisette73
06.07.2022 5 z 5

Úžasná kniha, o silných ženách, která mi dodává sílu v těžkých chvílích, které mě teď pronásledují. Jedná z nejlepších knih , co jsem kdy četla, je to další poklad v mé knihovně.

Andrea864
05.07.2022 5 z 5

Tři ženy, tři osudy, tři doby. Výborný příběh, který vás pohltí. Skvělá kniha, kterou jsem nemohla odložit a zároveň jsem ji nechtěla dočíst. Vypravěčka A. Mornštajnová prostě nezklame. Doporučuji.

Čmeláček
30.06.2022 5 z 5

Musím se sklonit před vypravěčským uměním paní Mornštajnové, nezklamala mne doteď žádná její kniha a také Slepá mapa je výborná. Víc nemám co dodat. Howgh! :)

Mandy412
29.06.2022 5 z 5

Podle mého názoru hned druhá nejlepší kniha autorky hned po Haně. Při čtení rodinných osudů napříč generacemi, jsem měla pocit, jako by spisovatelka čerpala ze svých vlastních předků či okolí. Perfektní, čtivý a krásně napsaný příběh.

lenkaBajza
28.06.2022 4 z 5

Bylo to super. Čtivý příběh, krásná posloupnost, propojenost. Vylíčení historických událostí (hlavně druhá světová válka, socialismus) je v příběhu "jinýma očima", což celý příběh krásně ozvláštnilo.
Zkrátka to bylo skvělé:) Jen má pro mě autorka nasazenou laťku hoodně vysoko a mrazení v závěru jako u jiných jejích knih se nekonalo:)