Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6093 6093

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

SvetlanaHonzova
05.02.2022 5 z 5

Opět super a napínavá kniha, jako vždy od této autorky. Četla se sama, chvílemi se od ní nedalo odtrhnout. Pokud v knihovně uvidím další knihu od této skvělé autorky, tak po ní určitě sáhnu :)

boeink
03.02.2022 5 z 5

Poslední kniha Aleny Mornštajnové určená pro dospělé, kterou mi zbývalo přečíst.
Osudy několika generací jedné rodiny, zasazené do rozsáhlého období téměř celého 20. století, v ní pomalu plynou, ale jsou zajímavé, opírající se o skutečné události.
Je dobré si minulé časy připomínat, nesmí se na ně zapomenout.
Autorka věrohodně popisuje své postavy, žádná z nich není bílá nebo černá, všechny mají své chyby, jsou to zkrátka lidé z masa a kostí. Doufám, že paní Alena bude pro dospělé psát dál.

slunečnice_
01.02.2022 5 z 5

Moje první kniha od této autorky, moc se mi líbilo jak velké období dějin zasáhla pomocí tří žen, z nichž každá má jinou náturu a názory.

MyBookWorld
28.01.2022 4 z 5

Pěkná, čtivá knížka. Skvělý popis chování a myšlení jednotlivých postav, především jejich slabostí a přešlapů, ve kterém se snad každý najde. Je to prostě neuvěřitelně lidské. Na můj vkus akorát příliš mnoho postav a osudů.

klokan.1905
24.01.2022 5 z 5

Slepá mapa...
Slepý jsem byl já, protože jsem se dlouho knihám Aleny Mornštajnové vyhýbal... Byla to veliká chyba, kterou jsem již stačil čtyřikrát napravit... Začal jsem Hanou, která je druhou nejlépe hodnocenou knihou zde na databázi knih... Té jsem se vyhýbal kvůli obalu!! Nicméně pod obalem knihy, na kterém byl věneček s polevou, který já prostě nemám rád ;-) , byla tak skvělá kniha, do které jsem se doslova knižně zakousl... Následovaly u mě Tiché roky, Listopád a nyní Slepá mapa... Jedna lepší než druhá... Mně už zbývá v současné době ke čtení z tvorby paní Mornštajnové jen Hotýlek, který budu muset teprve zakoupit... Ještě tedy literatura dětská, ale do té se pouštět nebudu... ;-) I když kdoví, třeba se za pár let dočkám vnoučat a pak... ;-)
Hodně jsem odbočil... :-)
Zpět ke knize...
Můžete se těšit na příběh jedné rodiny - tří generací, který začíná v období před první světovou válkou a končí až v období po sametové revoluci... Anna, Alžběta, Anežka... Nebo chcete-li babička, maminka, dcera...
Slepá mapa je velice čtivý románový příběh... Že je kniha označena jako román pro ženy? Není to žádná červená knihovna, ale skvělý román, který by neměl uniknout ani mužským očím... Pánové, knihy Aleny Mornštajnové Vám mohu jen doporučit k přečtení...
Paní Mornštajnová smekám klobouk a hluboká poklona...

belina1
24.01.2022 5 z 5

Skvělá kniha

Kara28
20.01.2022 5 z 5

Moc se mi líbilo,jak se prolíná historie 20. století s osudy tří generací. Kniha byla čtivá a zaujala mě o poznání více než Hana. Společně s Listopádem nebude tato kniha chybět v mé knihovničce.

klarenzi
20.01.2022 4 z 5

Tři různé ženy. Sice z jedné rodiny, ale každá z jiné generace, a tedy i jiné historické éry naší země. Musím přiznat, že místy jsem se ztrácela ve jménech postav. Hlavní hrdinky začínaly všechny písmenem A. Do toho každé partner, milenec, rodiče… Ale nakonec jsem se začetla a příběh si mě získal. Moc silně na mě působily právě jednotlivé éry našich dějin. Dvě války, komunisti. A myšlenka na to, že to někdo zažil všechno? Wow… Takže spíše než samotný příběh na mě působily hlavně atmosféry jednotlivých dob. Pro mě to spíše mělo význam právě v té sondě do dob, které já sama nezažila.
@knihodura

Alexxxka
19.01.2022 4 z 5

Opět skvělý výkon od mě oblíbené spisovatelky. Příběh babičky, dcery a vnučky, průřez tří generací. Jako vždy čtivé a jsem moc ráda že to dopadlo jak to dopadlo :-)

Kanylka
18.01.2022 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha této autorky. Děkuji

smardice
17.01.2022 5 z 5

Skvěle a čtivě napsaná kniha, která se mi dokonce o poznání líbila více než Hana. Silný příběh, který se jako nitka vine generací tří žen. Skvělý přednes interpretky.

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství.

Moje třetí kniha od Mornštajnové (po Haně a Tichých rocích) a opět jsem nadšená! Do života hlavních hrdinek neúprosně zasáhnou hrůzy 1. i 2. světové války, nacistická okupace, odsun Němců z Československa a v neposlední řadě komunistický převrat a dlouhé období nesvobody. Z hlavního trojlístku mi byla nejsympatičtější Alžběta, i když ne hned.. člověk si k ní musí najít cestu.
Opravdu krásně napsaná kniha, užívala jsem si každou stránku, každé slovo. Řadím do oblíbených a už mám na stole přichystaný Hotýlek!

Berulidemknihy
07.01.2022 4 z 5

Musím říct, že ač knihy od Aleny Mornštajnové miluji, nikdy asi žádné kromě Hany nedám 5/5 hvězd, jelikož vím, že se jí nic nerovná.
I tak mě však kniha nezklamala, ba naopak bavila! Autorka píše velice hezky a čtivě, tak že se těšíme na další stránku. Zároveň chválím, že jsme opět nenahlíželi do dějin druhé světové války (lépe řečeno do židovské rodiny).
V knize jdou krásně vidět i určité generační neshody napříč dějinami, rozdělení sourozenců, kteří by si měli být nejblíže a také samozřejmě dopady režimů na nás lidi. Troufám si říci, že jde o nadčasovou knihu, kterou by si měl přečíst vážně každý, abychom si začali pořádně vážit svobody, kterou tu máme zatím velmi krátkou dobu.
Ač už jste některé z těchto režimů zažili či ne, určitě byste si měli knihu přečíst. Jde o velmi poutavý příběh se zajímavými postavami, ve kterých se občas najde každý z nás.
Děkuji:)

Marta833
02.01.2022 5 z 5

Velmi čtivá kniha, tak jako všechny od Aleny Mornštajnové.

Lucie311
01.01.2022 4 z 5

Jako vždy naprosto krásný příběh napříč generacemi. Ráda přečtu znovu.

Kristyna1712
28.12.2021 5 z 5

Slepá mapa je hned po Haně druhá kniha, kterou jsem od autorky četla. Její styl psaní mi prostě sedí, takže opět přečteno za pár dní a opět spokojenost.

Péťa1950
20.12.2021 4 z 5

Kniha má podle anotace tři hlavní postavy, Annu, Alžbětu a Anežku (matka, dcera, vnučka).Mne ale zaujaly více mužské postavy, Ludvík, Hans, Jakub, Werner a další. Politický vývoj a změny v myšlení lidí nejvíc vystihuje postava Ludvíka. Vše politické je v knize nastíněno, ale pro mladé čtenáře to nemusí být srozumitelné. A naivita Anežky po r.1968 mi přijde neuvěřitelná. Opět pesimistický příběh, jako kdyby člověk neměl nárok na radost a štěstí.

Rosana
14.12.2021 3 z 5

Tak tato kniha mě nebavila, rozvláčná a moc politická, ale taková je holt Alena M. Bez politiky by to nešlo.

pavlačinka.1
08.12.2021 3 z 5

V polovině knihy můj zájem opadával a stala se pro mne slepou...

ditul
06.12.2021 5 z 5

Tato knížka se čte sama od sebe, vůbec by mi nevadilo, kdyby měla mnohem více stránek.
*A jedno jsem věděla naprosto jistě: Člověk buď umí být šťastný, nebo to prostě neumí. Jestli nejsem šťastná teď a tady, je chyba ve mně a nebudu šťastná ani nikde jinde.
*Všichni jsme v životě o někoho přišli a museli jsme se s tím nějak vyrovnat. Nechci zapomenout, ale ani nemůžu truchlit navěky. Možná se ti to zdá zvláštní, ale já si s těmi fotografiemi v duchu povídám. Řeknu jim, co mě potěšilo, postěžuju si, když mě něco trápí. Ty už se, Anežko, taky musíš vzpamatovat. Je to těžké, ale na tak velký smutek nemáš právo.
*V téhle zemi žijí lidi jako v mraveništi. Každý má přidělenou svou úlohu, a když ji plní, má pokoj. Máme jediný cíl - přežít. Na veřejnosti provoláváme slávu a doma si o tom pak vypravíme vtipy. Z tebe mám pocit, že nechceš být mravencem v mraveništi.