Puknuté zrkadlo

Puknuté zrkadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445199/bmid_puknute-zrkadlo-Z5t-445199.jpeg 4 392 50

Slečna Marplová série

Jedna z najslávnejších detektívok Agathy Christie so slečnou Marplovou v hlavnej úlohe. Malebná dedinka Mary St. Mead je oázou pokoja, a preto sa tu rozhodne usadiť aj známa herečka Marina Greggová. V Gossingtonskom sídle by chcela zabudnúť sa osobnú traumu. Nie je to však ľahké, keďže tu postupne zavraždia troch ľudí. Je to iba omyl vraha, ktorý chcel pripraviť o život úspešnú herečku? Alebo sa kľúč skrýva v minulosti obetí, nemenej temnej, ako je Marinina? Slečna Marplová rozpletá klbko citov, vášní a ľudských vzťahov rovnako šikovne, ako pletie svetre na posiedkach so známymi, kde vytiahne z ľudí aj to, čo vonkoncom nechceli povedať.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Slovenský spisovateľ

The Mirror Crack’d from Side to Side , 1962

postrach
11.12.2020 5 z 5

Slecna Marplova me bavi.Nejprve jsem videla vsechny dily,postupne ctu knihy a vzpominam.Dobre napsana kniha.

1amu
13.10.2020 5 z 5

Svět se modernizuje a postihuje to i vesničku St.Mary Mead, o které zasvěcení milovníci knih Lady Agathy ví, že je bydlištěm slečny Jane Marple . Ta je nejen geniální v řešení kriminálních případů, je i nezbytnou poradkyní policajtů, kde právě tato dáma je "poslední záchranou brzdou v neobvyklém případu.
Staří usedlíci (jako paní Bantry) se musí vzdát svých velkých domů, které není možné bez služebnictva udržovat, prodat je novým, bohatším lidem (jako je herečka Marina Gregg) a s těžkým srdcem pozorovat, jak bourají zdi, vyměňují okna a stavějí bazény… Vždyť také slečna J.M. vzpomíná na staré dobré časy v St. Mary Mead, kdy mohla ze své příhodně položené zahrádky pozorovat, co se kde šustne. (Zlí jazykové říkají, že je to znakem starých drben, což ovšem naše hlavní hrdinka není).
Díky své přirozené inteligenci, zdravému "selskému rozumu" a tomu, že vidí okolním, kmitajícím postavičkám "pod kůži" - bývá úspěšná a též širokým okruhem čtenářů i milována.
A tak je tomu i v této knize, která byla v Anglii vydána premiérově v r.1962.
Prasklé zrcadlo věnovala Agatha Christie herečce Margaret Rutherford, která ve čtyřech filmech z 60. let ztvárnila slečnu J.M. Dlužno upřesnit, že Agatha Christie si herečky sice vážila, ale s marplovskými adaptacemi, v nichž paní M. Rutherford účinkovala, spokojena nebyla. Jednoduše proto, že šlo opravdu o korpulentní dámu (pamětnici si vzpomenou na film Vlak z Paddingtonu).
Na závěr dodávám, že podle tohoto příběhu natočil Guy Hamilton v r.1980 výtečný film "Rozbité zrcadlo", který byl doslova narvaný filmovými hvězdami . Důvod ? Všichni chtěli účinkovat v detektivce točené podle úspěšné knihy A.Ch.
Vzpomínáte ?
Angela Lansbury (To je vražda, řekla), Edward Fox (Šakal),Tony Curtis, Elizabeth Taylor, Kim Nowak,Geraldine Chaplin či v menší roli pozdější James Bond - Pierce Brosnan a mnoho dalších.

Ava365
19.08.2020 4 z 5

Velmi dobrá detektivka.

m_martina
05.07.2020 5 z 5

Mám moc ráda případy se slečnou Marplovou. A i když se zde na scéně neobjevuje tolik, jak bych si přála, i tak se mi kniha líbila a já jsem si ji přečetla s radostí.

btw-destiny
27.12.2019 4 z 5

Trochu mi vadilo snad jen to, že slečna Marplová není víc v centru dění... Ale naštěstí případ i tak zvládla vyřešit, uf! :)))

Kerberos
08.07.2019 5 z 5

Asi v třetině knihy jsem si uvědomila,že jsem kdysi viděla filmové zpracování se skvělým hereckým obsazením,takže překvapení z toho, kdo je vrah se nekonalo.Ale i tak je to skvěle napsaná detektivka.

85098211
05.07.2019 5 z 5

Tentokrát se jedná o jeden z méně známých případů se slečnou Marplovou. Už poměrně na začátku se zdá být jasné, jak (možná) všechno proběhlo, ale nakonec se koná hodně velké překvapení ;-). Kniha je napsána lehkým, čtivým stylem, jak už to je u autorky obvyklé. Pokud se tedy chcete aspoň na chvíli vrátit do staré dobré Anglie, neváhejte a klidně si uvařte šálek dobrého čaje a otevřete tuto knihu :-). Určitě se vám bude líbit stejně jako mně...

Lolila
25.02.2019 5 z 5

Opäť výborné čítanie. Autorka nesklame. Má to zápletku, postupne niekoľko vrážd, políciu, ktorá je stále mimo:-) a nebyť slečny Marplovej odsúdi niekoho iného:-). Jednoducho milé, oddychové s prekvapivým rozuzlením na záver.

dagmar5477
17.10.2018 5 z 5

Nezbývá,než se neustále opakovat. Jedním slovem perfektní.

Atanone
17.07.2018 5 z 5

Jelikož film patří k mým oblíbeným,překvapení se nekonalo,ale zato jsem si vychutnala ten jemný humor mezi řádky a fantazii autorky.

konicekbily
06.05.2018 5 z 5

Dokonalá zápletka, tak jak to Agatha umí, navazující vraždění, pomatená policie - ještě, že může nepohyblivá slečna Marplová pomoci se svým vesnickým úsudkem. Moc se mi ti líbilo!

Torino
13.10.2017 3 z 5

Dobrá kniha, ale vraha i motiv jsem si odvodila asi tak 5 stránek po přečtení pasáže s vraždou... Asi jsem geniální :-) nebo je prostě tento motiv vraždy hodě "ženský", že je přirozené, že mě napadl...

Space.Junkienka
19.09.2017 4 z 5

Dlouho jsem sbírku Agathy Christie odkládala - přece jenom mezi začátkem a koncem (čtení jejich děl) vyjde další 20 dílů Harryho Hole :D, ale stejně jsem se do toho vrhla. A je rozhodnuto....špičkové detektivky, které se čtou v podstatě samy.

Gibis
15.03.2017 5 z 5

Opět skvělá slečna Marplová! Agatha mě vždycky donutí tak nějak zpomalit a vychutnat si výbornou inteligentní detektivku.

Lucie.noci.upij
23.01.2017 3 z 5

Moje první kniha od Agathy a musím říct že jsem čekala víc. Zpočátku se zjevuje mnoho postav, jednou je daná postava označována příjmením, jednou jen křestním, čtenář je dost zmatený. Kniha plná dialogů, některé z nich se mezi různým postavami dost opakují, některé nejsou vůbec důležité. Vraha jsem odhadla v půlce knížky aniž bych znala jeho důvod. Dávám 3 hvězdy a zkusím dát spisovatelce šanci s jinou knihou.

tomaserd
21.01.2017 5 z 5

Jedním slovem Brilantní. Moc doporučuji !!!

pajuu
07.01.2017 4 z 5

Výborná slečna Marplová prostě nezklame nikdy. I přesto, že jí zdraví neslouží jak by si přála a okolí jí pořádně komplikuje život zbytečnými zákazy, její doktor přesně ví, co jí pomůže - jedna malinká vraždička v okolí.

haki34
19.11.2016 5 z 5

Vyborna !! Agatha umi nadherne zvolit zajimave prostredi a typy lidi, barvite vykresli povahy, chovani.. A dava tak prostor na tipy ;)

David_Vesely
06.08.2016 5 z 5

Velmi povedená kniha, odpočinková a na čtení lehká. Celá recenze zde: https://detektivnik.blogspot.cz/2016/08/recenze-praskle-zrcadlo.html

Jane007
02.08.2016 5 z 5

Opět skvělé. Slečna Marplová mě znova dostala. A jako vždy jsem se spletla ve vrahovi:-)