Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4551 890

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

sd1992
24.08.2017 5 z 5

TAK TOHLE PROSTĚ MUSÍTE MÍT! Já, coby ne příliš velká zastánkyně fantasy young adult stylu jsem NADŠENÁ! Tahle série je láska na celý život.. :D Sarah J. Mass oponuje neskutečně chytlavým stylem psaní... napínavé od začátku do konce, výborně propracovaná minulost každé postavy prolínající se s aktuálním dějem, vývoj děje není předvídatelný, všechno popsané do takového detailu, že vás kniha nemůže nestáhnout do děje... a to nejen první díl Skleněný trůn, ale všechny díly série... přečetla jsem během 3 týdnů všech 5 doposud vydaných dílů a můžu vám zaručit, že se to jen stupňuje a každý díl je lepší a lepší... už ať je polovina září a vyjde ŘÍŠE BOUŘÍ! NEVÁHEJTE!! S.J.M. je fakt královna mezi spisovateli...!

moncakovinka
22.08.2017 4 z 5

Knihu jsem četla ve věku 22 let, takže určitě není jen pro náctileté. Za nejdůležitější považuji říct, že se dle mého názoru jedná o vydařené fantasy s hlavní hrdinkou ženského pohlaví, což bylo poprvé od pár dětských titulu. Výborně se to čte, skvěle vás to vtáhne do děje. Jen doufám, že autorka udrží celou sérii, nerada bych viděla dílo upadat.

Zorka25
17.08.2017 5 z 5

Krásná kniha, pro náctileté úplně ideální. Někdy vtipná, napínavá, občas i obojí najednou. Krásně napsané, čtivé.

GraceC
16.08.2017 5 z 5

Kniha byla takovou oddechovkou od nějakých složitějších literárních děl, každopádně se mi moc líbila a vtáhla mě již po pár kapitolách do děje. Ihned se pouštím do druhého dílu!

tereza7914
03.08.2017 4 z 5

Kniha mě bavila. Četla se rychle, nebyla vůbec nudná, ale děj byl poněkud nepřekvapivý. Bylo jasné jak to skončí. A od konce jsem čekala víc, bylo to už poněkud přitažené za vlasy a trochu řekněme odfláknuté. Co se týče druhého dílu, pořád jsem se nějak nedostala přes 3. kapitolu. Uvidím, zdali se k tomu ještě vrátím. Všichni říkají že další díly jsou bezva.

Bookworm11
02.08.2017 5 z 5

Hodně jsem o této knize slyšela a kamarádky mi ji vřele doporučovaly. Jakmile jsem si přečetla prvních pár stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Tamten
02.08.2017 4 z 5

Čtivé, zábavné, bez hlubokých filozofických myšlenek. V ději sice není nic neočekávaného, ale rozhodně to neznamená, že by knížka byla nudná. Jen škoda konce, tam kniha ztratí trochu spád a místo velkolepého finále je spíše takový útlum - jako by se už vše chystalo na další díl, místo aby se pořádně dotáhl první.

Hilda_
30.07.2017 2 z 5

Tak od tohodle jsem teda čekala mnohem víc.. a to jsem se na to tak těšila.. ale jak už tady někdo psal, vražedkyně se chová jak zamilovaná puberťačka a kapitán stráží je hotovej z toho, že zabil zlýho člověka... dějově se tam ani nic moc nedělo... a přitom by z toho nápadu šlo vytěžit mnohem víc.. Abych pravdu řekla, přišli mi to skoro jak série selekce, která se mi ale líbila víc, protože si na nic nehrála a prezentovala se jako romantická knížka. Tato knížka slibuje něco, co v ní není.

PavlinkaL
26.07.2017 5 z 5

Nemůžu si pomoci a řeknu, že jediná osoba, která se v téhle knize choval aspoň trochu rozumě je Choal. (Myslím z hlavních postav) Ale bylo mi líto i Katlein. Ale co do nich můžeme chtít, vždyť jsou to skoro ještě puberťáci. Jinak byl příběh dobrý a určitě si přečtu pokračování, jen proto, abych je všechny viděla dospět. :)

Schullerka
25.07.2017 4 z 5

K této sérii jsem se chystala už pěkně dlouhou dobu. A nezklamalo mě to. Naštěstí jsem nečekala vyloženě knihu o nájemném vrahovi, kde se objevuje jen krev, násilí a smrt. Je to přece jen YA fantasy, kde vždy alespoň trochu, s postavami třískají hormony. Ale to mi neva.

Kniha je jen rozjezd do celé série, i když má svojí vlastní zápletku jsou to jen základy pro další příběh. Nebo tak jsem to alespoň vnímala já. Zápletka knihy mě bavila, ačkoli by bylo fajn, kdyby autorka více popsala samotné zkoušky a ne se o nich zmínila jednou větou, jak to v některých případech bylo. Občas mi chybělo trochu více popisování prostorů, osob atd. Ale zase to rychle ubíhalo. Kniha je nesmírně čtivá a to je asi její hlavní plus. Navíc Celaena a další postavy v knize byly ve směs sympatické, takže mě nic od čtení neodhánělo. Na další díl se těším a jen doufám, že se pořádně rozvine silnější dějová linka, která se potáhne celou sérií.

Jaehyun
23.07.2017 4 z 5

Bohužel kniha nesplnila moje očekavání. Podle obsahu jsem čekala víc ale dočkala jsem se jen toho že skoro každa kapitola byla o tom jak se Celaena vychloubala tím jak skvělá je bojovnice přitom z úkolů které měli plnit jsou tam popsané jen asi 3 a více méně je to o tom jak každý den tráví zavřená v pokoji a nebo obdivuje svoje nové šaty.

Taky se mi nelíbily vztahy. Nechápu jak se mohla zamilovat do Doriena který za ní skoro vůbec nechodil a nic o ní nevěděl, zatím co Chaol ano. Už bych spíše řekla že by měla být s ním když už něco.

Jediné co mě z celé knihy bavilo nejvíc byla poslední část kde se konečně ukázala nějaká ta akce. Takže si do dobře promyslím jestli si přečtu další díl.

xSimaix
23.07.2017 5 z 5

To, že je tato série tak populární není žádné překvapení - je nesmírně čtivá, postavy jsou skvělé a sympatické, příběh je zajímavý, překvapivý, plný zvratů.
Mnoho lidí sérii vyčítá postavu vražedkyně Celaeny - přesněji řečeno její "křehkost" na to, aby byla nejobávanějším zabijákem v zemi - to byl jeden z důvodů, proč jsem se čtení této knihy trochu obávala. No upřímně? Já postavu Celaeny chápu.. Její postava má pouze 18 let, a tak mi její láska k sladkostem a štěňatům vůbec nepřekáží - ba naopak, je to příjemný vývoj postavy a jejího charakteru.
Nesmírně zajímavá je i postava kapitána Westfalla, kterého jsem si hned oblíbila.
Knihu doporučuji všem, které láká fantasy a hledají odpočinkové čtení, od jenž se ale nedokáží odtrhnout. :)

EmaChocho
21.07.2017

Nemůžu úplně říct, že kniha byla zklamáním, protože jsem od ní vlastně ani tolik nečekala. Možná jsem si ve skrytu duše dovolila doufat, že objevím nový úžasný svět, od kterého se nebudu moct odtrhnout, ale zřejmě ty naděje nebyly tak žhavé, protože to, že se tak nestalo, mě nepřekvapilo. V sérii ale budu asi pokračovat, dokud mě něco definitivně neodradí, přestože mi hodně věcí opravdu nesedí.
*Možné spoilery*
Jak už tu bylo zmíněno - ano, Calaena je ukázkovou Mary Sue. Nejobávanější vražedkyně na kontinentu, překrásná, div zrak nepřechází, a samozřejmě dostatečně odvážná, aby vlezla do každé tmavé jámy v dosahu. To by se ještě dalo snést - objevuje se to ostatně v každé druhé fantasy -, ale v okamžiku, kdy zasedla za klavír a po dlouhých měsících zničehonic spustila jako virtuóz, aby tím následně okouzlila korunního prince, právě tehdy jsem to s ní vzdala. O tom, že celý první díl prakticky jen básní o tom, jak by tomuhle vrazila dýku do krku a tohohle oběsila na prostěradlech, aniž by to vypadalo, že na to povahově vůbec má, ani mluvit nechci.
Chaola snáším jako drtivou většinou postav jeho typu ve fantasty knihách. Jako od správného kapitána stráží bych od něj sice neočekávala, že nechá Calaenu běhat po paláci, jak se jí zachce, nebo že jí snad začne i věřit, ale na tohle už jsem tak nějak zvyklá. Nakonec jsem si ho i oblíbila.
Dorian je celkem v pohodě, další problém mi dělal spíš fakt, jak Calaeně procházela celá ta Lilian-zlodějka-šperků záležitost. Nebo Nehemii některé z jejích činů a tak.
*Konec možných spoilerů*
Zkrátka, bylo tu ještě několik věcí, nad kterými jsem se pozastavila, ale myslím, že ty hlavní jsem vypíchla. Teď mi nezbývá, než doufat, že se to v dalších dílech série zlepší.

Braenn
19.07.2017 1 z 5

Mno. Ze všech teen fantasy, se kterými se roztrhl pytel, je tohle ten lepší. Což není tak supr, jak by mohlo znít, protože ten žánr sám o sobě je trochu podivný. Hrdinka je sice opět krásná, skvělá, statečná, oblíbená Mary Sue, bla bla bla, jako přes kopírák, ale krom toho je taky pěkně od rány, břitká a - aspoň se tak tváří - trochu tvrdší, než je zvykem. Linie s romantikou taky není tak praštěná, neboť se nedostavil klasicky očekávaný trojúhelník, pouze jednoho poměrně bezdůvodně odhodí jak špinavý ponožky, aby se rovnou zamilovala do druhého, v rozpětí pár týdnů. Ok, hlavně že tam není žádné to rozpolcení láskou, jak hlásala (a odrazovala) obálka.

Co opět trochu zaráží jsou schopnosti a věk hrdinů. Máme tu Caelenu, ehm, nejlepší (?) vražedkyni země, možná celého světa. Oh. Ah. Opravdu? V osmnácti? Kde se to fasuje, takové tituly? A co že to vlastně udělala... ne, to se nedozvíme, proč si každý z jejího jména sedne na prdel. V knize se nechová jako někdo, kdo za prachy zabíjí lidi aniž by věděl, za co a proč. Vlastně naopak, je to citlivé a hodné děvče. A jestli vraždila tak šikovně, schopně a spolehlivě, jako je ukázáno v druhém díle, tak může za ten titul "nejhustší vrahobaba země" spíš než schopnostem poděkovat PR oddělení, které by jí mohl závidět i Babiš.

Princ je asi nejuvěřitelnější charakter. O to hůř dopadá kapitán stráží. Jako... že ve 22 letech získal takové postavení a všichni jeho (nejspíš i o dekády starší) podřízení ho milují, i když je tam jako protekční synek bez větších zkušeností? Že zabije člověka, málem se z toho zhroutí a my se dozvíme, že to jeho první? No to měl asi dobrou službu, když si může dovolit být takový cíťa. Možná mu jeho podřízení nosí kapesník, aby po každé akci otřel slzy, kdyby náhodou došel někdo k úhoně. Ovšem, na jeho obranu musím říct, že v dalších dílech už mu trochu narostly koule.

Kdyby se ubralo romantiky, přidalo realistického věku hrdinů a odmyslely se velké fráze o nejlepších vrazích celého světa, mohlo to být docela slušný fantasy.

Fanttastica
18.07.2017 3 z 5

Docela Dobré čtení. Hlavní hrdinka docela drsná (od začátku) a přesně tohle jsem hledala. V pomalu všech knihách se hlavní hrdinky snaží někoho zaujmout nebo podobně, ale Celaena ne. Sice mám poměrně ráda slaďáky občas potřebuju něco z jiného těsta. Další důvod proč ji mám ráda je že miluje knihy jako já :D. Ostatní postavy jsou taky fajn nicméně mě zatím nezaujal děj.

Nita17
17.07.2017 5 z 5

Naprostá pecka! Hodně jsem se bála stylu fantasy knih, ovšem tahle a vlastně celá série mě neskutečně chytily ( až jsem se zapomněla u děje i vyspat :D ). V tomto díle je začátek, seznámení s postavami, méně akce, ovšem tento díl připravujte čtenáře na tolik otevřeného a tolik otázek, skvěle připravená půda pro další pokračování. Už jsem zvládla všechny vydané díly a čekám na další. Ani jedna nezklamala .

XenasChakram
16.07.2017 5 z 5

konečně jsem se k tomu odhodlala a výborné čtení. Akorát jsem doufala, že bude více akce, uvidím v dalších dílech

Sofós
12.07.2017 5 z 5

Nikdy jsem nečetla fantasy, jsem velkým fanouškem detektivek. Ale zkusit se má všechno, ne? A musím říct, že jsem byla velmi, velmi mile překvapena. V této knize si autorka "připravovala půdu" pro následující díly. Děj z tohoto důvodu nebyl moc akční (i když na konci jsem si i té akce užila), ale to vůbec nevadilo. Styl byl velmi čtivý a nechyběl i humor. Tak a teď jdu a pustím se do Půlnoční koruny!

Dakarianna
07.07.2017 5 z 5

Moc se mi do této knihy nechtělo – nějak jsem prošvihla její nejpopulárnější období. Ale nakonec jsem si ji koupila a jsem nadšená. Skvělá hlavní hrdinka, nápad, děj, styl psaní,... Jediné co se mi nelíbí je rozvíjející se milostný trojúhelník, ale to jsem schopná odpustit.

Hanjimka
04.07.2017 4 z 5

napínavé, místy úsměvné, ale i tak mě to chytlo a těším se na další díl.