Království popela

Království popela https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412489/bmid_kralovstvi-popela-9Kk-412489.jpeg 5 1631 305

Aelin riskovala vše, aby zachránila svůj lid a lidi, které miluje. Zaplatila za to strašnou cenu a teď je uvězněna v kovové rakvi a mučena. Pouze vědomí, že na ní závisí osud všech, jí brání v tom, aby podlehla. Aedion a Lysandra zůstávají poslední, kteří brání Terrasen před naprostým zničením. Chaol, Manon a Dorian jsou roztroušeni po celém kontinentu a musí sami volit cestu k naději na spásu. Až se všechny cesty spojí, čeká je velká bitva.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Kingdom of Ashes , 2018

šneki
12.12.2019 3 z 5

Buď jsem vyrostla, nebo je to dlouhou pauzou mezi díly, nebo nevím, ale prostě mě to nebavilo. Osudy hlavních postav jsou předvídatelné, o Aelin se nedá říct než to, že je blbá nána (jako sorry, ale za její vyloženě nelogické chování bych jí dala pár facek) a bohužel ani Dorian s Manon tento díl nezachránili. Bohužel šla tato série s kvalitou jen dolů.

Nelíísek
11.12.2019 5 z 5

Už je to více než rok co jsem četla předposlední díl, musím bohužel přiznat že než jsem se ze začátku zase vyznala v postavách tak to nějakou chvilku trvalo ale na tohle velké finále se vyplatilo počkat.

od začátku do konce jsem si tuto knihu zamilovala, od prvního dílu postavy ušly opravdu velký kus cesty, byly momenty kdy mě nějaké části knihy moc nebavily ale byly také momenty kdy jsem z knihy nemohla spustit oči.

Sečteno podtrženo nic není perfektní ale momenty kdy Vás autorka přiměje u čtení k slzám z této série dělají perfektní příběh který vezme za srdce i toho největšího bručouna.

Určitě knihu mohu jen a jen doporučit a s radostí bych se v budoucnu vrhla u na další serie od autorky (až je ale dopíše protože čekat na další díly je vyslovené peklo!)

pepa3rd
10.12.2019 3 z 5

Tohle byla dlouhá cesta a s každým dílem delší a delší. Musím ale přiznat, že poslední (šestý) díl mě zase poměrně mile překvapil, chytnul a bylo i několik momentů, kdy jsem hltal každý řádek a prožíval přívaly emocí při záchraně na poslední chvíli. Jenže stránky přibývaly a já začínal mít pocit, že tohle jsem už četl. Děj se pomalu začínal točit v kruzích. Když se nečekaná záchrana dostaví po desáté, už to tak nějak přestane mít na čtenáře ten správný efekt. Co má ale chudák autorka dělat, když si každá z hlavních postav musí dostatečně užít svých patnáct minut slávy, prožít si emoční kolotoč se svou drahou polovičkou a být všemi opovrhovaná, zatracovaná, aby pak mohla zazářit a všichni se museli chytit za nos a uznat jak se mýlili. Nicméně, autorka alespoň opustila v popisu milostných scén způsoby z Padesáti odstínů šedi, omezila dovysvětlování na minimum a i logické nesrovnalosti se tu vyskytují v míře vcelku únosné. Mnoho paralelních linií vyprávění mi kupodivu nevadilo a až na pár výjimek mě fakt bavily téměř do konce. Jenže pak je tu ten nešťastný konec, kdy třetí nečekaná záchrana, opět díky Aelininým tajně napsaným dopispům, už vzbuzuje spíš úsměv nad nedostatkem fantazie autorky. Nelogické a absurdní chování hlavní hrdinky ani tak nepřekvapí, ostatně chovala se tak celou dobu, ale proč si člověk musí protrpět donekonečna protahovaný finální souboj u kterého jsem měl pocit, že se nakonec upovídají k smrti. Pak následuje ještě dlouhé, předlouhé a bohužel i nudné vyprávění o tom lepším světě, do kterého doputovala každá z nesčetných hlavních postav (nikdo podstatný nezemře) a všichni žijí spokojeně až do srmti. Nechápejte mě špatně, proti předešlým dílům je tento rozhodně lepší a nebýt toho konce dám tam i tu čtvrtou hvězdu. První tři čtvrtiny knihy 80%, závěr 40 %.

Nelly
09.12.2019 5 z 5

Dobře napsáno od prvního dílu (který jsem četla v dávnověku, takže jsem zapomněla některé důležité detaily - proto doporučuji číst všechny díly - včetně povídek - co nejdříve za sebou). Autorka měla vše dokonale propracováno, a i když by se chybičky našly, myslím, že pro mládež je to skvělá fantasy série.

peitho.1
07.12.2019 5 z 5

Strhující závěr jedné velice povedené série, až je mi líto, že je opravdu konec...
Ač je kniha opravdu rozsáhlá, tak nenajdete žádná hluchá a nudná místa, já jsem byla napnutá od začátku do konce a jsem moc ráda, že autorka neodbyla konec, ale dala si tu práci, aby dokončila všechny dějové linky. Určitě doporučuji všem milovníkům fantasy.

Laura1010
07.12.2019 5 z 5

Nádherné završení celé série. Ze začátku se knížka četla hůře ale pak se to rozjelo. Brečela jsem jako malá ...úžasné nepopsatelné.

vterinka
04.12.2019 5 z 5

Krása. Nádherné završení celé série. Žádný otevřený závěr, nic. Kniha mne okouzlila a splnila na očekávání.
Celá série je geniální a patří k mým TOP knihám. Jsem nadšená.

AlyBookworm
26.11.2019 5 z 5

Úžasně a ideálně dlouhé zakončení série. Připravte si kapesníčky děcka...

KaMal
26.11.2019 4 z 5

Knihu jsem četla delší pauze po předchozím dílu, kvůli čemuž jsem trochu ztratila nit. Jsem ráda, že se uzavřely všechny dějové linky (i ty, na které jsem zapomněla) a všechny postavy dostaly prostor, i když závěr byl trochu rozvleklý. A vážně mě mrzelo, že to Gabriel "schytal" za ostatní. Bez pořádného dojetí by si ale člověk zakončení tak rozsáhlé série pořádně neužil, že...

Lokajka
26.11.2019 5 z 5

Nejlepší knižní série jakou jsem kdy četla. Až je mi líto, že je to poslední díl.

anid
25.11.2019 5 z 5

Po předchozí knize, která byla za mě slabá, jsem se opravdu bála, jak to nakonec skončí. Konec Dvorů byl taky slabší a tak jsem upřímně neměla nějaké obrovské očekávání. Kniha mě ale nakonec mile překvapila. Líbilo se mi mnoho dějových linii, což ale nevyhovuje všem. Každá postava dostala dostatek času na výsluní. Přitom nebylo v knize tolik zbytečné výplně. Pro všechny kdo jsou stále navyklí na styl prvního dílu s "jednou jednoduchou linkou" tohle rozhodně už dávno není to samé.
Největší problém mi dělal konec. Konečná epická bitva by měla být opravdu dlouhá, ale né zas takhle. Autorka zas tak bravůrně bitvy nevykresluje, takže i když většina knihy ubíhala celkem rychle a byla čtivá, konec byl opravdu zbytečně natažený.
SPOLIER.
Nevím, zda mám být ráda za happy ending nebo ne. Ano několik postav, ke kterým si člověk mohl udělat vztah, umřely ale na Aelin je stále nalepený "plotarmor." Mám ráda štastné konce a upřímně kolikrát za zbytečně tragický konec ubírám hvězdy, ale tady Aelin se vyhla jisté smrti tak 3x až to bylo trochu moc i na mě. Zase se mi líbí, že při ničení hlavních záporáků rozhodně neslízla smetanu jen ona. Jsem spokojená s výběrem kdo nakonec koho zničil.
spíše 4,5* za ten konec

linda_pauer
25.11.2019 4 z 5

A máme tu konec. Velký konec, abych tak řekla. Ale dalo to zabrat. Všechno v knize bylo hodně rozepsané, plus jsme měli mnoho dějových linek... Od začátku jsem si řekla, že se nebudu překonávat a hltat sto stran děje, šla jsem pomalu a tím si i rozvleklejší části užila. Na několik nudných míst jsem narazila, ale zvládla jsem to překonat a těšila se na něco zajímavého. Co mě trochu zklamalo, byla finální bitva. Ta totiž byla opravdu zbytečně ale zbytečně dlouhá. Byla dobrá, ale ne a ne skončit. :D
Celou sérii každopádně hodnotím kladně a určitě doporučuju přečíst. Ovšem pokud nemáte rádi bichle a nemáte při čtení moc trpělivost, nepouštějte se do toho.

ProstěAmálka
24.11.2019 3 z 5

Upřímně, na poslední knihu jsem se těšila celý rok a byla jsem nadšená když jsem si jí konečně koupila.
Nadšení opadlo a to hodně rychle... Věc kterou u knih nemám ráda - více dějových linií. Ze začátku jsem četla čtyři - Alein, Jeřáb, Manon s Dorianem a Aedion. Chaola jsem nečetla ze dvou důvodů - jako postavu jsem ho neměla ráda a nečetla jsem knihu o něm. Později jsem přestala číst i linii týkající se Aediona - bože, jak nesnáším dlouze popisované bitvy...
Když se konečně spojili dvě linie dohormady, tak se musel Dorian trhnout a bylo to tu zase.
Nemůžu říct, že byla kniha špatná, ale byla zbytečně prodlužovaná. A závěrečná bitva? Delší bitvu jsem asi ještě v knize nezažila.
Musím ale uznat, že jsem dvakrát u knihy bulela jak malá ...
SPOILER Když umřel Gavriel a Třináctka... Konec knihy mi nevadil, dílo hezky zakončeno. I když me spisovatelka trochu zklamala, že Dorian nebo Aelin neumřeli, jak údajně měli.
Ale třeba za rok či dva se do série pustím znovu a budu mít jiný názor.

Kyta
23.11.2019 5 z 5

Komentář obsahuje spoilery!!!

Nic jiného než velkolepé zakončení této skvělé série jsem nečekala. A samozřejmě jsem se ho dočkala!
Je úžasné, jak série postupně gradovala. Od prvního dílu, který byl takový na rozjezd, nebyla v něm žádná magie a skoro vše se tam točilo kolem vztahů, přes třetí - zjištění Cealenina pravého původu a její seznámení s Jeřábem, až po ten sedmý, nejdůležitější díl, kde se vztahy řešily jen okrajově, ale kde rozhodně nebyla nouze o magii a dobrodružství. V podstatě od vztahů po záchranu světa. Nemůžu si v tomhle odpustit přirovnání ke GoT, kde to také všechno postupně gradovalo. Dorian s klíči Sudby mi zase evokoval Froda z Pána prstenů.

V každé knize přibývaly nové postavy, noví významní hrdinové, kteří dostali svou úlohu v záchraně světa. Bez žádného z nich by ta séie nebyla tak velkolepá.
Pět dějových linek, které se postupně spojí v jednu. Neskutečně zajímavá mi přišla linka nezlomitelné Aelin, která byla odhodlaná jít dál i přes veškerou bolest, kterou jí způsobovali. Litovala jsem i Fenryse, kterému způsobovali psychickou bolest, když byl nucen vše sledovat. Ovšem že se dalo čekat, že nakonec bude zachráněna, ale tato předvídatelnost k tomu zkrátka patří. Jeřáb strávil dva měsíce jejím hledáním a nevzdával se, což je obdivuhodné, stejně jako věrnost Gavriela, Lorcana a Elide, kteří ho doprovázeli.
Důležitá je i linka Aediona a Lysandry, kteří vytrvale bojovali za Terrasen, přestože neměli moc šancí na úspěch. Cítila jsem to nezkrotné odhodlání, které je pohánělo vpřed. Byli smířeni s porážkou, která naštěstí nepřišla.
Nový nádech celému příběhu dala Manon se svým odhodláním najít Crochanky a dovést je domů. Dorian byl v tomto díle klíčový, protože bez jeho nové schopnosti proměny by nikdo z nich nepřežil.

Při čtení mi několikrát běhal mráz po zádech. Autorka zkrátka umí popsat různé události tak, že z toho budete mít obrovský čtenářský zážitek. Jednou takovou událostí byla Elidina bezhlavá záchrana Lorcana - v tu chvíli si tato hrdinka získala mé srdce. Nejvíce z celé knihy mě zasáhla oběť Třináctky, u toho jsem břečela ještě dlouho poté (a věřím, že jsem nebyla sama). Litovala jsem Manon, že po tak dlouhé cestě přišla o svou "rodinu". Moc mě zasáhla také smrt Gavriela, zejména proto, že mohl se svým synem prožít dlouhá léta jako otec se synem, ale to jim bohužel nikdy nebylo dopřáno. Možná je právě tato část zamyšlením pro ty z nás, kteří jsou nějak rozhádaní s rodiči nebo s nimi nejsme v kontaktu - nikdy nevíte, kolik času vám zbývá, proto se usmiřte, ať už se jedná o cokoliv. Rodiče potřebuje každý z nás. Potom akorát budete všeho litovat.

Celému dílu, možná i celé sérii, vládlo odhodlání - jít dál, nevzdávat se, bojovat za lepší svět. A samozřejmě i víra v dosažení toho vysněného cíle. Myslím, že to je možné považovat za poselství celé série.

S. J. Maas je neskutečně dobrá spisovatelka a já jí za tuto sérii děkuji. Její talent mi přinesl skvělý čtenářský zážitek, který, doufám, nebude poslední. Kéžby takových úžasných spisovatelů bylo víc.

Ilan
21.11.2019 5 z 5

Sarah.J.Mass se opět překonala. V tomto díle vše začíná dávat smysl a osudy se znovu protínají rozplétáme složité dějové nitky minulosti a odhaluje mě neuvěřitelné souvislosti. Pokračování napínavé série skleněný trůn si nemůžete nechat ujít. Jak nakonec Aelin vyřeší problémy dostane se že zajetí? A co její přátelé? Vše se vyřeší v tomto závěrečném díle.
!!! Rozhodně všem čtenářům doporučuji aby si nejdříve po šestém díle přečetli věž úsvitu a pak krvavé ostří. Kniha potom bude dávat větší smysl a získáte větší zážitek.!!!

denniys
13.11.2019 5 z 5

A je to tu!! Konec!! Série, která začala jako sotva průměrné YA fantasy, se vyvinula v něco epického..považuji ji za nejlepší "holčičí" sérii, jakou jsem kdy četla, ano, opravdu je to tak!!! Nečekala jsem, že si autorka tak snadno poradí se všemi dějovými linkami a všechny je důstojně uzavře!!! Znovu musím zmínit, že 1.a 2.díl byly opravdu slabé, pak autorka našla to správné vlákno a začala spřádat příběh, se kterým se nyní loučím slzami a další díl by mi vůbec nevadil..
Může obsahovat spoiler :
Během celé série jsme poznali mnoho postav..nejdůležitější zůstává Aelin..mám ji ráda, nemám ji ráda..dokud je vězněná, její linie mě neuvěřitelně baví a obdivuji jí..to vlastně platí i poté, ale je až moc dokonalá - silná, nezlomná hrdinka táhnoucí osud světa na svých zádech a dokud nedojde na zmínku o dopisech, baštim jí to, ale ty dopisy jsou už prostě moc..nicméně její konec mě zahřál u srdce :)
Jeřáb je borec, kterého chcete taky..
Dorian překvapil..scéna, kdy přelstil Maeve, je top jeho příběhu..teď už si jen představuji, jak vládne se svou čarodějnou královnou po boku..
Chaol se po boku Yrene stal skvělým člověkem a Yrene Vížka je jedinečná..
Aedion a Lysandra..ty jsem si zamilovala..Lysandra má v knize dokonalé scény a je mou 3.nejoblíbenější ženskou hrdinkou..
Lorcan, Elid, Gavriel a mnoho dalších skvělých postav, bez nichž by příběh nešlapal..
Nicméně je tu ještě Fenrys..scénu, kdy se dokáže zvednout, zpřetrhat krevní přísahu a zachránit Aelin jsem četla 4x!!! Nádhera..ono celkově sledovat jejich vztah bylo dojemné - mrkací signály bezchybné!!!
Kdo je všímavý, neuniklo mu, že jsem někoho vynechala..to nejlepší na konec..za mě totiž tuto knihu táhne jiná královna..její dějová linka je třešínkou na dortu!!!
- Manon!!!!!!! V tomhle díle je nepopsatelná!!! Nemá cenu psát, jak moc jsem jí fandila..ovšem oběť Třináctky??!! To byla totálně dospělá scéna, kterou bych od autorky nečekala..padlo mnoho slz..a když pak Manon zjistí, že tím byla i zlomena kletba, neviděla jsem na řádky.. Manon a Třináctka = to nejlepší na celé této knize!!!
Loučím se sérií, do které bych na samém začátku neřekla, že loučení bude bolet!!!!!
Děkuji autorce!!!! Ve světě ženské fantasy má co říct a doufám, že ještě hodně řekne!!!!

misak94
12.11.2019 5 z 5

Finále...vždycky je trochu smutné, že něco končí a nejinak je tomu u téhle série. Tak dlouho se těšíte, až zjistíte, jak to dopadne a v momentě, kdy si uvědomíte, že se blížíte ke konci knihy, tak jí ani dočíst nechcete :D Co dodat, je vidět, že autorka umí a nikdo si u ní nemůže být ničím jistý. Závěr série byl prostě epický. O to víc to působí, když si uvědomíte, že časová linie od prvního do poledního dílu je cca rok v knihách. Nebudu tvrdit, že to nebylo skvělé (bylo), nebudu tvrdit, že bych nic nezměnila (jasně že ano ale o to víc pocitů to ve mě zanechá) a rozhodně nečekejte nádherný happy end. Jako co si budeme, kdyby to takhle autorka nezakončila, asi by jí lidi ukamenovali ale já v průběhu knihy nejednou brečela. Recenzi jsem si musela nechat hodně odležet, protože bylo třeba hodně věcí zpracovat. Klobouk dolů, je znát, že se autorka vážně zlepšuje.

karca5233
11.11.2019 5 z 5

No kde začít... Pro mě dlouho očekávaný závěrečný díl série mi přišel hned jak se dal do prodeje, ovšem až do minulého týdne ležel připravený v knihovně. Nemohla jsem se nakopnout k tomu abych se s touto báječnou sérií rozloučila, abych se rozloučila s mojí srdcovkou... Po tom co jsem knihu otevřela jsem se nemohla odtrhnout od děje... Všechny postavy narostly do obřích rozměrů, každý měl svůj ať menší či větší prostor. Za půlkou knihy jsem si začala říkat jak to všechno dokážou a přežijí ... Facka, rána, zvrat.. to jsem nečekala ne, ne a ne musela jsem přestat číst abych si moc neumokřila stránky.. Posledních 250 stran jsem řvala, brečela smutkem či štěstím... Jako vždy mě Massová dostala. Děkuji v mých očích jste skvělá a chci od vás víc víc víc

south-west
10.11.2019 5 z 5

Závěrečný díl této báječné dlouhé série. A zase je mi líto, že už to skončilo. Vzhledem k rozsáhlosti války jsem se divila, že autorka se varovala velkých ztrát na hlavních postavách.

Jen těch několik posledních stránek bylo podle mě takových zvláštních, nepřišlo vám to? Takové ukončené neukončené. Vždyť celá tahle série nebyla jen o té velké bitvě.

Dani3
07.11.2019 3 z 5

Závěrečný díl série je v podstatě jedna velká bitva. Autorka si všechno pečlivě připravila již v předchozích dílech a v Království popela už jen spojuje volné konce, a to hezky postupně jeden za druhým.

Všechny postavy, které se v průběhu série objevily, zde dostaly svůj větší či menší prostor. V posledním díle je dobře vidět, jak velkou změnou jednotlivé postavy prošly a nejvíc to bylo asi znát na Aelin. Hodně mě bavil Fenrys i dvojice Elide s Lorcanem, Dorian mě překvapil, jak zdatný je to „zloděj moci“. A naopak trochu víc jsem čekala od Maeve a Erawana.

Poslední díl je solidním zakončením série, nicméně mu byla na škodu jeho předvídatelnost, časté opakování pasáží, i zdlouhavé přípravy na finální bitvu.