Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6781 1613

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

michaela0040
02.12.2020 5 z 5

Výborná kniha, nemohla jsem se odtrhnout od jejích stránek. Už se nemohu dočkat, až vyjde pokračování této trilogie.

NinaLin
02.12.2020 5 z 5

To je tak krásná kniha, jedna z nejlepších, co jsem v poslední době četla. Stojí určitě za přečtení a já jsem si díky ní opět uvědomila, v jakém blahobytu žiji a jak se mám dobře...

Arkagas
30.11.2020 4 z 5

(SPOILER) V první řadě je nutno říct, že se až tak nejedná o románovou kroniku ztraceného města, ale za mě spíše o rodinnou ságu. Příběh odehrávající se v těšínském Slezku od roku 1894 do roku 1921. Příběh obyčejných lidí, kteří v této době žili, hospodařili a vychovávali své děti jak to uměli nejlíp. Život v této malé vesničce plynul tak nějak samovolně, dokud nedošlo ke katastrofě a přes 2 stovky mužů nezahynulo při důlním neštěstí. Po nich tu zbylo mnoho vdov a dětí, kteří neměli co do úst. Bída, beznaděj a ztráta milovaného manžela a otce udělala s každou ženou své. Některé se tomu postavily čelem, jiné čekaly na zázrak. Přes to všechno ale fungvala tehdy vzájemná pomoc, takže se zde zrodilo několik přátelství a nabídek pomoci. Karwina, která ležela na polské straně bylo městečko, které zažilo svou slávu jen díky havířům a jejich práci. Když skončila 1.světová válka, všichni si mysleli, že hůř už být nemůže, ale to ještě netušili, co všechno se stane při bojích o polsko-českou hranici. Občanská válka, která se zde odehrávala přes dva roky byla pro ženy a jejich děti ještě horší, neboť se jich dotýkala osobně. Propletené osudy hlavních hrdinů, vylíčení tehdejšího života, ale i skvěle popsaný vývoj městečka a jeho okolí. Kniha, kde na Vás dýchne atmosféra pohraničního života přes desítkami let, kdy Češi a Poláci byli jako jedna rodina. Ostatně tak je tomu dodnes.

Aghatte
30.11.2020 5 z 5

Pro mě také naprosto neznámá oblast pohraničí, problematika česko-polských vztahů, i havířina. Jsem ráda, že tato kniha vznikla a přiblížila nám historii takto poutavě a čtivě.
Knihu jsem zvládla za dvě noci, opravdu to nejde odložit, vtáhne vás do děje od prvních kroků na solnou pouť do smířlivého konce.
Obdivuju ty ženy, neměly nic než svou víru a lásku. Žádný lékař, psycholog, prášky, internet, móda, zábava.... jen dřina, děti, neštěstí, války, bída a utrpení. Dokázaly žít a nést své břemeno s vědomím, že to je vůle boží, a kdekdo má ještě méně.
Bude-li pokračování, ráda si ho přečtu.

Gweny
29.11.2020 5 z 5

Tuhle všemi opěvovanou knihu jsem si schovávala pro dlouhé podzimní a zimní večery, ale nevydržela mi ani týden. Tak moc jsem se sžila s vyprávěním, že jsem často zapomínala na čas a četla do pozdních nočních hodin. Čekala jsem jednoduchý román ze Slezského prostředí, ale dostala jsem mnohem více. Nebyla jsem líná a dohledala si některé osobnosti, které vystupují v knize (Fridolína Šlachtu, Antonína Pernicu apod.).
Příběhu se nedá upřít čtivost. Dobro i zlo jsou jaksi vyváženy i když záleží na úhlu pohledu. Tenhle kraj naší republiky je pro mě zatím záhadou. Nikdy jsem tak daleko od domova nebyla a o Šikmém kostelu jsem nikdy neslyšela.
Není snad nic, co bych autorce vytkla. Má u mě nesmírnou porci uznání za to, jak nám předložila dobové události a dokázala je zakomponovat do osobních příběhů Barbory, Barky, Ludwika, Moniky, Tomka, Fanky a ostatních. Nesmírně se cením i toho, jak nás autorka dostala do hlavy a myšlení některých postav. Co je vlastně správné - slepě věřit v Boha (jako Barbora) nebo jít naproti svému štěstí sama (jako Julka)? A kdo je v právu - Čechoslováci nebo Poláci? Nejhorší je, že opravdu každý z nich měl z části pravdu.
Autorce se povedlo neskutečné dílo. Držela mě celou dobu v napětí nejen tím, jak na konci některých kapitol prozradila, co naše hrdiny a hrdinky potká v budoucnu. Jsem nesmírně zvědavá na druhý díl a už teď vím, že ho přečtu jedním dechem, stejně jako tenhle.

LucyBooks
29.11.2020 5 z 5

Po přečtení také souhlasím, že tato kniha je právem top kniha 2020!
Nemám slov. Ihned mě kniha vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Četla se opravdu velmi poutavě. Postavy mi byly sympatické a prožívala jsem s nimi jejich (pohnuté) osudy. Vždy jsem se bála co je potká dál, ale i přesto jsem se strachem hltala další stránky a kvůli příběhu ponocovala.
Obdivuji autorku, že se pustila do takové knihy s onou problematikou. Jelikož jsem o takovéto historie Karvinska moc nevěděla, tak jsem se velmi poučila a je to až děsivé. Určitě jsem se dozvěděla velmi zajímavých a poučných poznatků.
Zkrátka doporučuji a měl by si ji přečíst každý! I když je velmi smutná, přesto lidsky psaná. A rozhodně si vážím v jaké době mám možnost žít, i když se také něco najde.

Allia
29.11.2020 5 z 5

Za mne opravdu jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla a to nejen proto že jsem z Karvinská a osobně znám i příběh Barbory, ale je to poutavě napsané, drsně a přesto s citem, tak jako je zdejší krajina a lidé :-) Opravdu mohu doporučit i lidem, kteří do dané problematiky, či historie moc nevidí a již se těším na pokračování.

stagno
28.11.2020 3 z 5

Jižní Čechy mají Hájíčka,Brno Kratochvila a svou autorku nyní našlo i Karvinsko.
Úmysl napsat románovou trilogii je odvážný a chvályhodný.Oživit příběh dnes již
mrtvé krajiny,připomenout historii všedního dne ovlivněnou velkými dějinami,
zachytit přetěžký úděl lidí,kteří zde žili a pracovali.Tuto regionální obrozeneckou
misi,kterou podložila důkladnou přípravou a vlastně celým svým životem prožitým
v tomto kraji,zvládla autorka výborně.
Z pohledu zvídavce jsem byl spokojen,z hlediska"literárně/čtenářského" ale zklamán.
Emočně zbytečně přepjatý styl přechází místy v červenou knihovnu par excellence
/viz např.str.227/,rušivě působí i neustálé vnitřní promluvy postav polopatisticky
dovysvětlující to,co je beztak zřejmé.
Ale i přes tyto čistě literární/a čistě subjektivní/výhrady si myslím,že Šikmý kostel je
román zajímavý a za přečtení stojí.

Aseverova
27.11.2020 5 z 5

Velmi pěkná kniha, určitě stojí za přečtení

mahdal
27.11.2020 4 z 5

4,5! Debut slezské autorky rozhodně stojí za přečtení! Ke Slezsku mám citový vztah, a tak jsem také přistupoval ke knize. Nejenže je napsaná krásnou a čtivou češtinou, je taky ohromně zajímavá svým obsahem.

Při čtení osudů hlavních hrdinů se vám na tváři vykouzlí úsměv, ale také vám ztuhne krev v žílách. S naturalistickým nádechem autorka popisuje důlní neštěstí, které znamenalo nejen zbytečnou ztrátu mnoha životů, ale také ohrozilo živobytí pozůstalých. Dá se říci, že celý román se točí kolem (tak typické pro toto území) práce v dolech; ta je vykreslena skoro s magickým podtextem, jako by doly byly určitým determinantem všech lidí žijících v této oblasti naší (potažmo Polské) země.
Je až podivuhodné, jak je kniha mnohovrstevnatá - na své si přijde jak ten, kdo hledá obraz minulosti, sociální problematiku, politiku a v neposlední řadě lásku. Ta je v románu obsažena od počátku až po jeho konec. Je jakousi hnací silou všech postav a má (jak už to v životě bývá) mnoho podob.

Chtěl bych vyzdvihnout i aspekt filosoficko-teologického zamyšlení, kterým prochází postavy. Zamyšlení nad údělem Boha jak v historickém, tak sociálním kontextu bylo nanejvýš obohacujícím prvkem.

Jednu hvězdičku ubírám knize ze dvou důvodů: první je, že autorka zvolila formát, který je v současné české literatuře hojně zastoupen autorkami jako A. Mornštajnová nebo J. Katalpa. Zde postrádám nápaditost. Ten druhý je subjektivní: některé z postav byly (pro mě) hůře vykresleny, občas jsem se ztrácel v tom, kdo je kdo.

Knihu však rozhodně doporučuji a těším se na pokračování.

Corinne11
25.11.2020 4 z 5

Nejoblíbenější postava - Julka. Protože přesto, že žila v době a hlavně obklopena lidmi, kterým život řídil Bůh, ona se řídila svou hlavou, svým srdcem, svými dovednostmi.
V průběhu knihy nejméně oblíbená postava - Barbora. Protože přesto, že neustále tvrdila, že život jde dál a musíme ho brát takový jaký je, tak se tím vlastně neřídila. Protože od ní mnohokrát zazněla slova ... a teď už bude jen dobře ... ale vždy bylo jen hůř. Protože se celou knihu tvrdošíjně odmítala jen na chvilku zaobírat city svých či svých blízkých, ale právě to jediné mohlo její život změnit k lepšímu.

Zelza
24.11.2020 5 z 5

Krásná kniha, dovolila mi nahlédnout do oblasti mně moc neznámé - Ostravsko v letech 1894 až 1921, nyní již o vesnici, která neexistuje, na podloží nad doly již nebylo možno žít a vzpomínkou je doposavad na loukách tyčící se kostel, který každým rokem může zmizet....
Překvapil mě popis Polsko českého konfliktu v oblasti.
Určitě doporučuji přečíst.

Doubalík
22.11.2020 5 z 5

Nádherná kniha, velmi čtivá. Život v té době musel být hodně náročný. Byla jsem vtažena do děje...

ivka67
22.11.2020 4 z 5

Hezky napsána kniha o těžkém životě horníků a jejich rodin.Ráda si přečtu pokračování.

maryska09
22.11.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha o velmi nelehké době, kdy museli lidé velmi tvrdě pracovat, aby vůbec dokázali přežít. Ačkoliv kniha často popisuje velmi tvrdou realitu, je stále prostoupená laskavostí, láskou a nadějí, že život je krásný. Velmi doporučuji

kiki11
21.11.2020 5 z 5

Tuto knížku jsem měla doma hodně dlouho a jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla. Karin Lednická nás provádí světem lidí, kteří měli život tak těžký, jak si málokdo z nás dnes umí představit. Vypráví nám příběh několika generací podobným způsobem jako třeba Alena Mornštajnová. Moc se mi líbí její styl psaní, to, jak dokáže čtenáře vtáhnout do děje a vyvolat v něm spoustu emocí. Už se nemůžu dočkat druhého dílu.

Rodaw
21.11.2020 4 z 5

ŠIKMÝ KOSTEL
Hodnocení Knihánkova: 3,75 ⭐
Na této knize se mi 100 % nejvíce zalíbil styl, jakým byla napsána. Paní Lednická je úžasnou vypravěčkou, ta knížka je napsána prostě nádherně. Překrásné věty - teď se možná někdo kvůli mému vyjadřování chytá za hlavu, ale opravdu to tak na mě působilo. Knihy čtu pro prožitek a zážitek, jako lajk a amatér a díky za to. Nechtěla bych literatuře "rozumět" a brát to vědecky, to vůbec. Ale to odbočuji:). Knížka je jednoduše řečeno překrásně napsaná. Je v ní skryto mnoho zajímavých a velmi hezkých myšlenek o životě. Šikmý kostel začíná v roce 1894 a končí v roce 1921. Mapuje tedy velkou řadu let a to já mám osobně moc ráda :). Kniha má čtyři díly: 1-Barbora, 2-Ludwik, 3-Julka, 4-Barka. Osudy postav jsou však vzájemně propletené, v jednotlivých částech se doplňují a prolínají. Já bych řekla, že se Šikmý kostel věnuje "obyčejnému" životu "obyčejných" lidí. Tedy velmi těžkému životu, ke kterému neodmyslitelně patří těžká fyzická práce, vyloženě dřina. Ocitáme se na Ostravsku a to mi bylo velmi sympatické, protože mám ráda příběhy, které se odehrávají na Moravě a Slezsku. V tomto jsem patriot, Praha není vše... :D ... Hned na začátku knížky jako čtenáři poznáme, že se s našimi postavami nikdo mazlit nebude: těhotná Barbora (5.měsíc) jde se svými dětmi pro sůl. Scéna velmi naturalistická a člověk pozná, že Šikmý kostel nebude žádnou pohádkou. Život našich hrdinů je velmi náročný, po všech stranách. Paní autorka měla výborně nastudovanou historii a za to další klobouk dolů, když to vezmu objektivně: ta knížka je precizní, po všech stránkách. Ale já na internet přidávám čistě své subjektivní hodnocení, proč tedy "jen" 3,75? Za mě asi hlavně pro nedostatek děje, resp málo akce. Knížka plynula... a k ní to sedělo... a mě to bavilo, ale... ale :D. Bylo to hezké, milé, ale místy až moc pomalé. Jak jsem již zmiňovala - nejvíce se mi líbil styl psaní + myšlenky, různé střípky... ale od děje, jako takového, jsem čekala trošku větší "pecku". První světová válka se tu jen velmi jemně mihne, přitom podle mě je zrovna toto období, které mohlo přinést spoustu napínavých scén (i když, mimochodem, zrovna v této době - vztahová zápletka v nemocnici - to mě bavilo hodně). Ke konci se tu objeví i česko-polský konflikt, o kterém jsem předtím nic nevěděla. Knížka je čtivá, lidská... Člověk na jednu stranu neví, co čekat dát, kniha plyne a plyne a plyne. Taková poklidná záležitost to je :). Z postav mi byly nejvíce sympatické tyto: Ludwik, Jurek a paní Zebroková. Knížku doporučuji a na druhý díl se moc těším. Normálně bych nejspíš "jásala" z toho, že v něm bude obsažena druhá světová válka, takto už tak trošku vím (nebo tuším), co čekat, takže si myslím, že to zase pojede na klidnější vlně, ale i tak se těším moc. On je to opravdu obyčejný život obyčejných lidí... a moc hezky napsaný... takže já jsem vlastně spokojená? Ano, vlastně ano. Ale hvězdičkami výš jít nemůžu. Každopádně i tak knihu doporučuji. Na pokračování příběhu se moc těším. Jen za mě žádná "tsunami", spíš takový klidný potůček.. :-)
Více na mém YouTube! :)

fruitbueno
21.11.2020 5 z 5

Já se tak hrozně bála Šikmý kostel číst!! Jednak jsem "tutejší" a jakákoli regionální literatura se mě tak nějak zvláštně dotýká, jednak jsem měla strach ze ze všech stran valících se chvalozpěvů. Když totiž očekávání bývá velké, úměrně tomu pak může být i zklamání... Nicméně Karin Lednická je všechno, jen ne zklamání. Čtenářský zážitek neskutečný, příběh jsem doslova zhltala a těším se na pokračování. Moc se mi líbila forma i obsah knihy, na všem je znát poctivá a pečlivá práce autorky, do které navíc byla schopna zakódovat tolik lásky, empatie a citu, kolik si havíři a jejich těžce zkoušené rodiny dozajista zasluhují.

Sandra131
21.11.2020 5 z 5

Kniha je skvělá, moc dobře se čte. Je poznat, že autorka zná historii kraje, kterou se dlouhodobě zabývá.

Katrinreading
20.11.2020 5 z 5