Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3832 3832

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Jonna
29.04.2021 5 z 5

Trošku jsem se na začátku knihy lekla, že autorka sklouzává do trochu jednostranného vidění světa, ale naštěstí kniha dál pokračovala už v jiném pohledu. Ulevilo se mi, a opět jsem si vychutnala brilantní styl vyprávění, a zase jsem objevila nějaká nová historická fakta. Těším se na třetí díl.

Hobo
29.04.2021 5 z 5

Naštěstí i druhý díl si zachoval vysokou úroveň.

boxas
28.04.2021 4 z 5

Já bohužel nesdílím obecné nadšení.
Kniha mně připadala příliš popisná, rozvleklá a přes zajímavý námět nudná.
Kdyby se byla autorka rozhodla ji seškrtat tak na dvě třetiny, měla by lepší spád a tempo. K některým tématům se autorka vrací opakovaně, jiná témata jen načrtne a odloží. Výsledkem je nastavovaná kaše, jako asi Barka dělala svým dětem.

Lucissia
28.04.2021 5 z 5

Protože jsem první díl četla před časem, chvilku mi trvalo uvědomit si kdo je kdo, s kým má co společného... Líbí se mi propracovanost knihy, něco je probráno více do hloubky, něco méně a mně to tak vyhovuje. Kniha musela dát hromadu práce a já za ni autorce děkuji. :-)

7Clary7
28.04.2021 5 z 5

Stejně skvělá jako první díl. Zkusme paní autorku Lednickou přemluvit, aby napsala i 4. díl :-)

DvěTéčka
27.04.2021 5 z 5

Autorka nezklamala, druhý díl navazuje na uspěšný první díl. V druhém se více koukáme do hloubky děni. S radostní očekávám třetí díl!

Janahan
27.04.2021 5 z 5

Stejně jako první díl, ani tento nezklamal. Těším se na třetí.

čef
27.04.2021 5 z 5

I druhý díl je prostě skvělý. Některé regiony a lidé v nich mají prostě větší smůlu než jiné. Hlavně ty, kde žijí lidé různých národností, byly často plné zbytečných konfliktů. Zde hlavně mezi Poláky, Němci a Čechy, které nám povětšinou zůstávaly cudně zamlčené. Autorka má sympatickou představu o životě a pravdě, nic nezakrývá, nikoho nepreferuje, snad jenom prostého člověka s jeho denními starostmi. Kniha se opravdu dobře čte, těžko napsat něco pěkného a neotřelého, čtenáři přede mnou to už udělali více než výstižně.

MilaJ
25.04.2021 5 z 5

Fantastické!!! Nádherně rozehrany osudy všech postav. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, pořád se něco děje, není času nazbyt. Naprostý skvost!!! Každopádně pro mne nejlepší kniha roku 2021. Vřele doporučuji!!!

janavom
25.04.2021 5 z 5

Moc se mi líbily oba díly, netrpělivě očekávám třetí. JV

barusa.s
25.04.2021 5 z 5

Kniha naplnila má očekávání a možná je i předčila. Směle může stanout vedle prvního dílu a už se moc těším na třetí pokračování. Potěšilo mě více nářečí, které je mi velmi blízké a písničku "šedi mucha na ščeně.." už umí i děti.

Ladis777
25.04.2021 5 z 5

Musím říct, že druhý díl mi přišel mnohem lepší než první. I tady by se pochopitelně dalo krátit a textu by to prospělo, ale rozehrané příběhy jsou autentičtější a uvěřitelnější. Rozhodně to vytváření "místa, které už není" se všemi jeho strašáky a zmařenými nadějemi se autorce povedlo mnohem lépe. A dost se těším na třetí díl.

EL.ZA
24.04.2021 5 z 5

jedno je jisté, Karin Lednická odvedla perfektní práci a smekám před jejím talentem. Díky tomuto zpracování historie Karvinska si člověk uvědomí, jak je těžké se v některých situacích rozhodnout správně, jak je důležité nepodléhat snadnému a rychlému odsouzení člověka, když neznáme jeho osud a důvody, které ho formovaly. Díky spisovatelce čtenář chápe všechny hlavní postavy a soucítí s nimi. Kdykoli teď pojedu kolem karvinského šikmého kostela, vzpomenu si na tuto knihu, díky paní Karin chápu teď "Šikmý kostel" jako památník.

Finn69
23.04.2021 3 z 5

První díl se mi asi líbil o kousek víc, dvojka je na mě v první polovině příliš rozvláčná a natahovaná. Odehrává se ve dvacátých a počátku třicátých let a upřímně, až do hospodářské krize se tam toho mnoho neděje. Druhá polovina popisuje konec třicátých let a válečnou dobu, národnostní čistky, německou okupaci i konec války, a tady je to samozřejmě o mnoho zajímavější. A často taky tragičtější. Líbí se mi, že se autorka nesnaží soudit, že ukáže postavy z více stran. Vidíme důvody, které lidi vedly k jejich rozhodnutím a nejsou tu ty ploché charaktery, které jsou v jiných knihách často k vidění. Nikdo není jen bezcharakterní kolaborant, nacionalistický fanatik, bezcitný kapitalista, bezbranná dívka a podobně.
Konec mi přišel trochu náhlý, ale předpokládám že tento druhý díl nebude poslední a že se o osudech všech hrdinů po válce, v padesátých letech a dál ještě ledacos dozvíme. Určitě si to přečtu.

PájaHája
21.04.2021 5 z 5

Jak skončil první díl, tak začal druhý díl. Opět skvěle napsané. Osudy postav krásně plynuly. Těším se na další pokračování. Doporučuji!

nycol
21.04.2021 5 z 5

Většinou platí, čím další díl, tím víc nic. Ovšem tady, i když mi to přijde nemožné, protože první díl byl vynikající, druhý díl ho předčil. Doufám v pokračovaní.

intelektuálka
21.04.2021 5 z 5

Karin Lednická se ujala zpracování historie svého kraje ....a je tu jakési memento té doby ....
Zpracování jistě obsáhlo velkou řadu studií - a spisovatelka to zvládla skvěle ... a napsala příběh žijící, věrohodný ....

" Předkládám témata této knihy ke konstruktivní diskusi .
Snad z ní vzejde poznání, smíření ....Kéž by ...."

A pokud vím, autorka chystá pokračování ....

alibaba72
20.04.2021 5 z 5

Skvělé čtení, už se moc těším na pokračování :-)

intueri
20.04.2021 5 z 5

Jsem nadšená! Konečně někdo sesbíral střepiny dějin z obou stran hranic a slepil mi z nich čtivý a smysluplný obraz nedávné (i osobní) minulosti.. Přestože se v tomto kraji pohybuji od dětství - rodiče i prarodiče pochází z Karvinsko-Těšínska, polovina mé rodiny i přátel se stále hlásí k polsky mluvící menšině a druhá polovina si přesně prošla řetězcem česká-polská-německá škola včetně válečných strastí - detailnější přehled místní historie se nějak "nevešel" ani do školních osnov a ani do vyprávění (mého pochopení) prarodičů..
Druhý díl se mi taky zdá svižnější a barvitější, těší mě mnohá "po našemu" v textu i nové/jiné náhledy na osudy odsunutých rodin (obousměrně), odboje, Životické tragédie, osvobozování či samotných osobností rodu Larischů (spíše vždy stylizovaných do rolí vykořisťovatelů). Děkuji autorce a už nyní nedočkavě vyhlížím třetí díl :)

GaleW
20.04.2021 5 z 5

Velmi povedené pokračování, které vás okamžitě vtáhne, pohltí a nepustí do poslední stránky. Četlo se mi velmi dobře, i když je zde více postav, nepletly se, všechno na sebe srozumitelně navazovalo, ani se nenadějete a už jste na konci. Vřele doporučuji a moc se těším na závěrečný díl.