Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3819 3819

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

JancaMia
24.04.2022 4 z 5

Druhý díl nadchnul více než první. Navnadil na Životice a budoucí třetí díl. Nejvíce zaujal osud malé Žeňky.

EliBla
23.04.2022 4 z 5

Do drudého dílu jsem se musela chvíli začítat. Trvalo mi, než jsem si srovnala, kdo je kdo a co dělal v 1.díle. Postupně byl příběh poutavější a bylo zajímavé přemýšlet nad tím, jak ti jedno rozhodnutí nebo i věta, mohou změnit život.

Gomedha
21.04.2022 5 z 5

Druhý díl Šikmého kostela byl, alespoň u mne, spojen s velkým očekáváním a zvědavostí, nakolik autorka dokáže udržet vysoce nastavenou laťku a dosavadní konzistentnost vyprávění. A podařilo se! Druhý díl v ničem nezklamal, ba naopak. Navíc popisuje pro mne osobně zajímavější období první republiky a druhé světové války, o které se zajímám. Po pravdě ale přiznávám, že mnohá autorkou zpřístupněná fakta a reálie severomoravského regionu té doby pro mne byla překvapením a trochu šokující novinkou. Zejména nenávistné vztahy mezi Čechy a Poláky a smutná realita, která na severu Moravy zavládla po skončení první světové války a vzniku Československa. Rovněž ztvárnění ženských hrdinek, které se Karin Lednické tolik podařilo v prvním díle, funguje i nyní, minimálně v popisu vyrůstání a dospívání Ženky. Knihu mohu jen doporučit a těším se, čím nás talentovaná autorka překvapí dál!

Lotti
20.04.2022 4 z 5

Opět skvěle napsaná románová kronika. Jen první díl mě zaujal o něco více, u druhého bych ocenila větší rozvedení osudů v období druhé světové války, které mi proti první polovině knihy přišly osekanější.
Mimo tuto výtku je vyprávění opravdu skvěle napsané, živé, jakmile jsem zavřela oči, hned jsem si vybavila hornické kolonie, ulice a budovy, které už tehdy nahlodávala propadající se země a autorka tak již jemně předznamenávala plíživý zánik města.
Netrpělivě vyhlížím třetí díl a říkám si, jaký bude další příběh rodiny? ´A jak se autorka popasuje s neodvratitelnou zkázkou městečka?

Lucienka220
17.04.2022 5 z 5

Druhý díl Šikmého kostela byl snad ještě lepší než díl první. Paní spisovatelka píše, že se ve svých románech snaží oživit místo, které už není. Myslím, že se jí to opravdu povedlo.
Jsem zvědavá a velmi se těším na třetí díl.

Mabie
14.04.2022 5 z 5

Těžké téma, ale to zpracování! Obsáhlý a mnohovrstevný příběh, který je tak reálný. Karin Lednická je neskutečně talentovaná spisovatelka.
Kniha je uspořádaná do úhledných časových úseků, jednotlivé části jsou vždy věnované jedné postavě a celý příběh plyne pozvolna, logicky a přehledně. Postavy jsou tak skutečné, situace tak známé a jednotlivé osudy tak poutavé.
Příběh je velmi silný, tvrdý a syrový, stejně jako celé popisované období a v současné geopolitické situaci jsem jím byla zasažena ještě intenzivněji, než tomu bylo u prvního dílu. Navíc ta paralela s dneškem je děsivá - lidská nepoučitelnost a opakování stejných chyb stále dokola. Už zase?! Cožpak nemají lidé rozum? Donedávna bych to brala jen jako ohlédnutí za naší méně známou historií, teď doufám, že se situace nebude opakovat. Díky hlouposti, nesmiřitelnosti, touze po moci a přehnanému nacionalismu některých lidí je to riziko reálné.

štigina
12.04.2022 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Téma i oblast Slezska bylo pro mě dosud neznámé. Zde jsem měla pocit, jako by mi někdo vyprávěl příběh vlastní rodiny.

petr_
11.04.2022 5 z 5

Nerad bych se opakoval moje pocity z této knihy jsem popsal v prvním díle a nezměnily se ani v druhém. Jenom si říkám byl bych schopen snášet to co lidé v knize? Mohl bych se dostat do podobných událostí? Bohužel události na Ukrajině ukazují, že některé věci se neustále opakují, takže náš klidný život je pouze relativní a může se velmi rychle změnit v pravé peklo, pokud se budeme chybně a sobecky rozhodovat. Může se také stát, že pokud budeme věřit velkým ideálům, nezískáme nic a naopak toto peklo můžeme připravit svým blízkým, či dokonce potomkům.
Jediná opravdová pravda je nesobecký denní život obyčejných lidí, který může vykrystalizovat v přátelství a nesobeckou pomoc, což nakonec dokáže víc, než nějaká ideologie. Proto bychom si měli udržet zdravý selský rozum.

Driftersoul
10.04.2022 5 z 5

Strhující a velmi inteligentní. I pro tuto část (doufejme budoucí trilogie) platí bezezbytku řádky mého komentáře k dílu 1. A doplňuji:
1) obdivuji úžasnou autorčinu schopnost vžít se do vnitřního světa a mentality jednotlivých (často tak odlišných) postav;
2) dějové paralely jsou s dnešními dny tak děsivě podobné, že z toho až chvílemi mrazí; nic se vůbec za 80 let nezměnilo..... ".....Kolikrát už? Kolikrát ještě?......"

Višnička
08.04.2022 5 z 5

Nooo....ach jo, paní Lednická, jestli čtete tyto komentáře...chtěla bych Vám toho tolik napsat...kéž bych měla aspoň špetku Vašeho talentu, abych mohla slovy vyjádřit, to, co po přečtení opravdu cítím...vzdávám to, jen se před Vámi skloním a poděkuji za to, co jste napsala, a co jsem si mohla přečíst, děkuji zá nádherné lidské příběhy a zároveň za historická fakta, která tak nenásilně lidem předáváte..děkuji za to, že nutíte čtenáře přemýšlet, o tom, v jak moc jiné - a v jak moc stejné žijeme době...vážím si díky Vám okamžiků ve svém životě, které bych jinak brala jako naprostou samozřejmost.

Díky, že umíte čtenáře takto vtáhnout do děje.

Díky, že ukazujete, že jako lidé jsme stále stejní - jen se mění historické kulisy.

Díky, že se dotýkáte národnostních otázek, které jsou obzvlášť v této době tak důležité.

A nakonec si tedy dovolím jednu výtku. Je mi 49 let, čtu od svých 5ti let, čtu pořád, v průměru 2 až 3 knihy týdně, čtu různé žánry, čtu české i světové autory. Píši to jen pro ilustraci, že mám za svůj život něco načteno. A já se teď bojím, že nic lepšího už číst nikdy nebudu.

Luca84
07.04.2022 5 z 5

Ach, ach, ach. Dvojka snad ještě lepší než první díl. Bolavé, smutné, skutečné.

kruppe
30.03.2022 5 z 5

Nemohu jinak. Karin Lednicka podstoupila jistojistě časově velmi náročný historický výzkum, diskuzi s historiky, pohovory s pamětníky a vše pak zabalila do neuvěřitelně čtivého hávu. A to natolik, že vás kniha pohltí. Toužíte se dozvědět jak postavy dopadnou v hospodářské krizi, po Mnichovu, během 2. světové. Jaká kovadlina na ně dopadne. Když nečtete, přemýšlíte o jejich osudech. Procházíte Ostravou a říkáte, no jo, tak tady se přestěhovala Julka, tu byl Union a támhle Savoy... No řekněte, kolik knih jste přečetli, co dokázaly něco takového. Musel bych byt pohlupavy, abych tam střelil cosyk menšiho jak pět...
Nedočkavě vyhlížím osudy Tomaszka, s nadějí Julku a novou paní Beranovou??.

janulka1310
28.03.2022 5 z 5

Knihu jsem začala číst už v dříve. Vzhledem ke světovým událostem jsem musela však na chvíli přerušit a vzít si "lehčí" četbu. Ale byla jsem tak zvědavá, že jsem stejně musela dočíst. Kniha má zajímavý příběh, líbí se mi popisování stejných situací z různých pohledů. Životy jednotlivých postav jsou tak podrobně popsány, až mě to chvílemi děsí, jak jsou skutečné. Celkový styl psaní velmi oceňuji, protože se jednotlivé příběhy odkrývají postupně a nechávají tak čtenáře pořád v napětí. Díky knize jsem více nahlédla do naší historie a zjistila spoustu informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Obdivuji autorčin podrobný a do detailu propracovaný popis historických událostí. I když zrovny nyní jsme v době, kdy východ zažívá válku, po přečtení knihy mám stále pocit, že žijeme v té nejlepší době, co jsme mohli... Nemusím se bát o holý život, o to, co kde řeknu nebo koho podpořím. Je vůbec k neuvěření, že se něco takového mohlo dít v podstatě před pár desítky let...je dobře, že to můžeme znát a doufám, že se z toho také poučíme...někdy...

Christie2020
27.03.2022 3 z 5

První díl mě zaujal víc. Druhý díl mi přišel místy dost rozvláčný….a místy se mi informace naopak zdály kusé. Pro mě bohužel zklamání.

chrudas
27.03.2022 5 z 5

Četlo se stejně dobře jako předešlý díl. Velmi mě to bavilo, krásný příběh a spousty zajímavostí s historie naší vlasti.

PetK
25.03.2022 5 z 5

Opět vynikající badatelská práce Karin Lednické, kdy smyšlené postavy nesou skutečné příběhy. Ve druhém díle bylo o něco víc politiky než v prvním, což chápu - bylo to to, co lidské osudy v té době nejvíc ovlivňovalo. Přesto mě víc baví ty "lidské" příběhy, když člověk (bohužel) nemá moc povědomí o historických souvislostech, může se občas ztrácet. Přesto udělala autorka vše pro to, aby právě ty souvislosti podala srozumitelně, a především je oživila a dala nám nevzdělancům vůbec vědět, že něco takového se dělo kousek od nás. Jak bobtná počet dětí a jejich partnerů a jejich dětí, občas jsem se musela zastavit a zamyslet, o kom že je to řeč, ale to je jen drobný detail, který připisuju na vrub mojí blbé paměti. :-) Každopádně je to skvělý počin, který přesahuje hranice "pouhé" literatury.

adrianna0305
24.03.2022 3 z 5

Začátek nudnější, až s příchodem 2. sv. války to začalo být lepší a zajímavější. Ztrácela jsem se v postavách, už jsem nevěděla, kdo je s kým sestra, kdo je čí matka a tak podobně :)

Magrata15
24.03.2022 5 z 5

Druhý díl Šikmého kostela byl stejně úžasný a stejně smutný, jako díl první.
Stále víc obdivuju lidi, kteří v té době a v tom kraji žili.
Paní Lednická píše zajímavě a poutavě. A také jsem si dost pobrečela.

Liss93
22.03.2022 5 z 5

Náročné čtení. A to nemluvím o rozsahu. V ději se objevuje více postav než v předchozím díle, některé jsou však postupně "uklizeny" mimo centrum dění a objevují se jen sporadicky, což je dobře, jinak by kniha byla minimálně jednou tak dlouhá. Je symbolické, že začátek děje se odehrává během 1. světové války a kniha končí dopady té 2. Musím se přiznat, že jsem musela čtení na několik dní přerušit, protože se člověku začaly stírat rozdíly války co byla a války co teď je. Při čtení mi běhal mráz po zádech a napadlo mě, že lidé se nikdy nepoučí a na vše vždy doplatí hlavně nevinní. Samozřejmě by mě zajímalo další pokračování děje, ale i kdyby nebylo, tak si člověk může domyslet, jak vše skončilo a pro své oblíbené postavy vytvořit šťastné konce. Možná by to tak i bylo lepší.

PetiJelinkova
17.03.2022 3 z 5

Pro mě zklamání. Bohužel první díl se mi líbil o dost víc než druhý. Na mě tam bylo až moc postav, ve kterých jsem se ztrácela. Ale i tak se těším na třetí díl.