Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3786 801

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

ViolettaCh.
12.02.2022 5 z 5

Druhý díl této skvělé románové kroniky zahrnuje období let 1921-1945, což z časového hlediska není mnoho, avšak z pohledu historických zvratů tato doba skýtá dostatek materiálu na román. Vzhledem k poměrně dlouhému časovému odstupu od mého seznámení se s prvním dílem, jsem zde zpočátku měla trochu chaos v postavách a jejich rodinných vztazích, ale postupně se to upravilo. Ač k oblasti pomezí severní Moravy a Slezska nemám žádný osobní vztah, kniha se mi moc líbila a určitě - má-li to autorka v plánu - si počkám i na další díl, který děj časově posune zase do doby jiných politicko-ekonomických poměrů. Knihu jsem si poslechla v audio podobě, kdy musím vysoce vyzdvihnout výkon interpreta, pana Jana Szymika.

jirina4159
11.02.2022 5 z 5

Těšila jsem se na pokračování a nebyla jsem zklamaná, téma bylo autorkou velice citlivě a nezaujatě popsáno, nikdy jsem si nemyslela že to bylo i na našem území pro polské občany tak složité, a zrovna tak pro české obyvatele. Proto je dobře události pro mladou generaci tak vzdálené doby, stále připomínat, neboť recidiva není nemožná a stále hrozí.

Kulasec
11.02.2022 5 z 5

Taky to milujete, když uťíkáte za pointou autorčina sdělení podobně jako "běži voda běži, po kamenich šusti" přes les famózně vykreslené atmosféry? To je Karin Lednická a i toto pokračování Šikmého kostela.

p.stranska
10.02.2022 5 z 5

Jak skvělý byl první díl, tak skvělý byl i ten druhý. Smekám před autorkou, že dokázala psát v nastavené kvalitě až do konce, což se u druhých a dalších dílů knih málokdy stává. Také děkuji za obrazovou přílohu, která přispěla k autentičnosti příběhu a donutila mě ještě hlouběji se zamyslet nad nesmyslností a tragikou všech válek a národnostních rozporů.

Modrina
09.02.2022

Po dlouhé době jsem zase jednou kapitulovala - knížku jsem po 3/4 odložila nedočtenou. První díl se mi hodně líbil, takže jsem po druhém sáhla jako po jistotě. Jenže... ano, je to můj problém - já nemám ráda knihy z války. Prostě mi to strašně nesedí. Tady jsem nějakou dobu vydržela, ale nešlo to. Jak tedy přeživší postavy skončily, se už nedozvím. Možná něco naznačuje fakt, že mi to nevadí. Tahle kniha nebyla pro mě, bude-li další, už o ni stát nebudu.

J&B
06.02.2022 5 z 5

Další ze skvělých knih paní spisovatelky. Není to úplně lehké čtení, ale kniha je opět velmi povedená.

Jituška82
04.02.2022 5 z 5

Kniha mně do svého děje zcela čtenářsky pohltila, těžko se odkládala, druhý díl se četl lépe ne první. Kéž by vyšel i třetí.

citronie
03.02.2022 2 z 5

Tak jak jsem byla nadšená z 1.dilu,tak 2.dil mě naprosto minul. Ani jsem ho nedočetla... Za mě - v 1.dile bylo řečeno vše a tenhle už byl prostě nadbytečný. Zde se potvrzuje ono - někdy míň je víc. Ale evidentně si i 2.dil své příznivce našel a já to knize i autorce přeji. Ne každý je takový šťoura jako já, a to je dobře!

slunečnice_
01.02.2022 5 z 5

Druhý díl se mi líbil o trochu méně než předchozí, ale je to způsobeno čistě subjektivně tím, že mě knihy z období druhé světové války poslední dobou prostě už nebaví číst, a více jsem se těšila na život obyčejných lidí na pozadí těchto dějin, jejich zvyky apod... ale to nechme stranou.

I pokračování si stále zachovalo úroveň prvního dílu, opět dostáváme širokou paletu hlavních hrdinů kdy se každý postupně připojí k jinému názorovému proudu a na jinou stranu, takže můžeme dobře poznat život každé skupiny lidí. Stejně jako jsem zmiňovala v komentáři u prvního dílu, i zde je vidět že i za války bylo v česko-polském pohraničí hůř, než jinde, na hrdiny se v této knize valí jedna katastrofa za druhou a je smutné se zamyslet nad tím, jak málo klidných a šťastných let jim bylo dopřáno .
Líbilo se mi větší použití místního nářečí, myslím že tento region je tím naprosto specifický a vzhledem k tomu, že po našymu se tu mluví do teď, je správné ho začlenit i do knihy. Spisovná čeština by z úst lidí tohoto drsného kraje zněla strojeně a knize by to ubralo na autenticitě.

Po druhém dílu určitě sáhněte, je příjemné vidět pokračování stejně kvalitní jako první díl, který byl skvělý a velmi silný.

Alizon
30.01.2022 5 z 5

Krasná kniha. Po přečtení některých komentářů jsem druhý díl otvirala a obavami, že autorka dvakrát do stejné řeky nevstoupila. Doba je jiná, mezi hlavní hrdiny se dostávají ti, kdo byli v prvním dílem dětmi, takže úplně stejná řeka to není. Ale i tak mě příběh hned, stejně jako dravá řeka, chytil a vezl dál. Oba díly Šikmého kostela patřily mezi moje nejmilejší četby roku 2021. A už se nemůžu dočkat dílů třetího. Tolik srdcervoucich příběhů v naší nedávné historii. Autorce se "ztracené město" povedlo oživit dokonale.

Péťa86
30.01.2022 5 z 5

Je to románová kronika o blízké minulosti, ještě bližší než byl první díl. Teprve teď jsem si uvědomila, jak lidé, kteří se narodili kolem roku 1900 byli stateční a kolik prožili proměn "našeho území", změn v životě a hlavně smutných chvil. Četla jsem knihu jedním dechem, jen při velkém počtu stránek to nešlo přečíst za jeden den :-)

Italkaaa
27.01.2022 2 z 5

Knihu jsem četla proto, že jsem byla zvědavá, jesti se ten příběh nějak rozjede, jestli je autorka rozparádila. Spíš to ale vypadá, že vzala zpátečku a dělo se toho v příběhu méně než v prvním dílu. Opět - není to špatná kniha, ale spíš mě nudila než bavila a na třetí díl se nechystám.

slunicko1958
27.01.2022 5 z 5

Neměla jsem v plánu pořizovat si a číst další díl Šikmého kostela. Ale ježíšek to zařídil jinak, takže jsem román začala číst s určitými obavami, protože jsem si už ani nepamatovala, o čem první díl byl. Ale různé náznaky a odkazy mně pomohly se zorientovat.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a dozvěděla se o dalších osudech několika karvinských rodin během nelehké doby. Trošku mně dělal problém narůstající počet postav, ale zřejmě svůj účel tito možná důležití hrdinové splní v dalším díle.
Jednání některých postav bylo podle mého názoru předvídatelné.

iva2423
21.01.2022 5 z 5

Děkuji za nádherné knihy. Nedalo se od toho odtrhnout. Koukám, že vychází nová kniha, tak jsem na ni zvědavá.

Mánička178
18.01.2022 5 z 5

Zas a znova opakující se historie, další ze sinusoid vykreslených lidskými dějinami. Už zase se žížalí nahoru, dolů - tehdy... teď... kolikrát ještě.
Reálné základy románu mě donutily přemýšlet nad náplní života lidí, kteří se narodili někdy kolem přelomu století, co by asi řekli na permanentní zvraty v jejich životech, kdyby je bývali mohli předem tušit. Tíha strachu, bídy, utrpení, které museli nést a unést... nestability a permanentní nejistoty. Dnes každý skučí po dvou letech pandemie :D Mám velikou radost, že si tato série dokázala vybojovat přední místo na knižním trhu, a nezapadla někde v mikronákladu. Ani druhý díl mě nezklamal... a Poláky miluju!

Linda663
17.01.2022 5 z 5

Nádherná kniha, čtená s úctou a pokorou k lidem co žili v dané době.
Rozhodně doporučuji všem.
Zařadila bych jí do povinné četby naším dětem. Děkuji za ni.

Erummeldë
16.01.2022 4 z 5

Z prvního dílu jsem byla dost nadšená. U druhého s každou další stránkou mé nadšení opadalo, ke konci jsem se k čtení už doslova nutila. Nevím proč, styl vyprávění byl pořád stejně kvaliní, postavy své, vše rozumně navazovalo a dávalo perfektní smysl. Jen už mě to nedokázalo tak vtáhnout a zaujmout, jak díl první.

Mája777
15.01.2022 5 z 5

Tohle bylo hodně silné. Nezapomenu na ně, na Barku, Žeňku, Wojtka, Anušku a ostatní. Doufám, že se s nimi brzy zase setkám. Mé tajné přání je, aby se vrátil Tomaszek. No, uvidíme.
Knihu určitě doporučuji. Dozvíme se hodně z naší historie, z té části, o které jsem toho já moc nevěděla. Tímto autorce moc děkuji.
(15. 1. 22 - 1 261 - 3)

monulam
14.01.2022 5 z 5

kniha se mi líbila asi víc než první díl

haki34
14.01.2022 4 z 5

(SPOILER) dočteno. Po mém zklamání a rozpačitosti z dílu prvního jsem se normálně bála začít číst. Několikrát jsem měla v košíku a nekoupila. Odhodlávání mi trvalo dlouho, první díl jsem přečetla někdy loni touhle dobou...Ale.. chtěla jsem přeci jen vědět, jak to bude pokračovat dál. Nemám ráda rozečtené a nedočtené série.
Tak jsem nakonec oslovila kámošku, ta znala někoho a ten knížku půjčil..doma mi asi 3 týdny ležela na polici a já se opět odhodlávala, a pak jsem si řekla - Zuzano, máš ji půjčenou, nemůžeš vracet po roce, jdi do toho ! třeba to nebude tak zlé :D
Začátek mě příjemně překvapil..ubíhaly další stránky, a stále žádná katastrofa...už jsem byla v půlce, a furt to šlo...a najednou otevřený konec, protože nás ještě čekají další osudy. Uff. tentokrát jsem si oddechla. Buď autorka čte komenty tady na DK, a nebo si sama oblíbila své postavy a rozhodla se jim dát šanci i prožít něco hezkého. Ano, v této knize bylo i štěstí a hezké chvilky.

Tak a teď výhrady : jedná se o románovou kroniku, takže máme takového kočkopsa, kde je od každého trochu - aby tam narvala hodně historie, ochudila postavy. Jak už psali čtenáři přede mnou, postavy jsou 2D. Neskutečně ploché. Neumím si je pořádně představit, nemám možnost blíže je potkat. A to možná nemá ani sama autorka - má v knize strašně moc hlavních hrdinů. Jak se rodiny rozrůstají, zapojuje víc a víc postav, které jsou také víc a víc jenom nastíněné..což je dobře v momentech, kdy se jim dějě nějaké příkoří - člověk pak vlastně nemá o ně ani strach. Nevytvoří si pouto, nepustí si je k sobě. Protože to jsou jenom takové makety. Nejvíc se pověnovala Barce, která byla dle mého v tomto díle asi "nejhlavnější".
Vysoký počet hlavních hrdinů se hodil i pro historické linky - jak došlo na dělení, část mohla zůstat poláky a vyzkoušet si lágr. Část zvolila Slezsko, někteří podlehli nátlaku Říše...a my jsme se dozvěděli, jak se jim podle volby a volksliste žilo. Druhou světovou prožili s většími či menšími šrámy, ale díky plochosti postav mě to zas tolik nebolelo. Ani pobyt v lágru s Fankou a její rodinou, ani ztráta Anuščina syna (tady ale doufám v happy end v dalším díle - postavy by si to zasloužily !). Ani zmizení tety Julky, která se svojí povahou a činorodostí byla velmi příjemným osvěžením.
Ženčin život zas připomínal (aspoň pro mě ) kombinaci Julčiny odhodlanosti a "všechno špatně" Barbory, její babičky. Potěšila postava Leona, přes kterou se dostáváme k Larischům. Olina postava zas umožní nahlédnout do obchodu s textilem a přičichnout (zlehka) k práci švadleny.
Halka byla naprosto nevýrazná a autorka ji obětovala Rusům - asi to přijít muselo. Čekala jsem, jak se vypořádá s kapitolou osvobození a zvládla to opět pro mě bez extra nimrání se v utrpení - stalo se, stalo. Ženy z Barbořiny rodiny nikdo nikde hromadně neznásilňoval celou noc a podobně. Takže fajfka by byla. A na to, jak byla Halka tichá, klidná, mírná, překvapivě znásilnění zvládla s nebývalou vnitřní sílou.

Julku prostě vymazala. Stačil nálet. Z tohohle možná mrazí nejvíc. Víc než z vystěhování rodiny Beranů - ti aspoň dostali šanci začít nový život jinde. (Opravdu Štěpán nemohl pátrat po Žence ??). Ale jeden nálet a půl města je pryč. A s ním i Julka...

Česko-polskou nevraživost a rozbroje i mezi nejbližšími si umím velice živě představit. Stačí se v dnešní době podívat kolem sebe. Podobně pracovní a potravinová krize.
A přeci všude tak nějak prosvítalo světlo nadějě, Barčina láska a obětavost rodině, její velmi hezký vztah s manželem i dětmi..

Celkově mám z druhého dílu o dost jiný pocit i zážitek, než z toho prvního. I nářečí bylo zakomponováno tak nějak nenásilněji, věty plynuly přirozeněji. Dějě a linek tam bylo samozřejmě víc - Ženka a Werner, Ženka a Szczepan - vlastně Žence byl po Barce věnován největší prostor...a myslím, že s její linkou jsme taky ještě neskončili...
Jsem ráda, že mé obavy se nesplnily...tentokrát si druhý díl už opravdu koupím a zařadím do poličky k dílu prvnímu. Navzdory všem výhradám :)

takže doporučuji - ti, co jste byli prvním dílem zklamáni jako já , dejte dvojce šanci ! je to přeci jen výborný počin - svojí lokální a historickou rovinou. A dokonce i postavy jsou pozitivnější. Už se těším, jak si místa z knihy projdu naživo. No a taky na pokračování příběhu ;)