Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3198 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

frohlichová.s
07.03.2020 3 z 5

Po přečtení recenzí jsem se na čtení této knihy moc těšila a asi právě i kvůli tomu velkému očekávání jsem byla trochu zklamaná. Ze začátku jsem se nemohla začíst a občas se děj trochu táhl. Ale i přesto se jednalo o vcelku zajímavý příběh. Já se pravděpodobně do druhého dílu nepustím, ale Vy knize určitě dejte šanci a udělejte si na ni názor sami.

alenkacermi
04.03.2020 5 z 5

Výborná fantasy. Skvěle napsáno, styl psaní mi také sedl. Pořád se něco dělo a občas jsem zapomínala, že jsou hrdinové vlastně ještě děti. Děj je napsán ze šesti pohledů, ale vůbec mě to nebrzdilo ani nerušilo. Určitě doporučím i dospělým.

Delitka
03.03.2020 5 z 5

Strhující fantasy. Jen ten konec, nečekala jsem, že se příběh překlopí do druhého dílu a nedozvím se ihned jak to dopadne. Za mě plný počet hvězd!

IZIKI
01.03.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Ze začátku se mi nelíbilo, že v knize bylo až moc postav a jmen, ale jak se jejich počet ustálil, byla to paráda. Chytrost a predvidavost Kaze mě bavila, postupně jsem se dozvěděla příběhy všech, což bylo taky dobré. Jen mě trochu sklamal konec. Ale zase alespoň bude další dil ????

Adee.K
29.02.2020 5 z 5

Na začátku jsem měla trochu problém s postavami, protože se najednou vyhrnulo několik jmen a informací, že jsem to nestíhala sledovat. Později jsem si ale udělala ve všem (v rámci možností) jasno a kniha se četla sama. Přiznám se, že jsem měla problém se čtením jmen a nejspíš je vyslovuji špatně doteď :D. Do knihy jsem se zamilovala někde na sté stránce a schválně jsem četla pomalu, aby příběh neskončil i přes to, že mi Matthias s Ninou příliš nesedli. Podle mě by kniha neměla mít nálepku "pro mládež". Až na tu typickou romantiku, které tam stejně moc nebylo, by určitě zaujala mnohé dospělé. Je plná akce, takže se nebudete nudit a budete chtít hned skočit po druhém dílu

SarahRoyalAss
27.02.2020 5 z 5

Šest Vran jsem četla již před dvěma lety, chtěla jsem si knihu ale připomenout a to v podobě audioknihy. A musím říct, že to byl snad ještě lepší zážitek a užila jsem si příběh o dalších 100% více. Na audioknihy jsem zvyklá už odmalička, kdy nám rodiče před spaním pouštěli Vinnetoua... Krásné vzpomínky.
Kniha byla skvěle namluvená a díky interpretům, kteří se po kapitolách střídali, postavy nabyly více charakteru. Hlasy skvěle k postavám seděly a monology byly díky nim více intenzivní. (Snad je pochopitelné, jak to myslím. Sama se nechápu ale OK.)
Příběh je prostě neskutečný, i na druhé "přečtení" mi stále bavil a byla jsem natěšená na každou další kapitolu. Miluji ty postavy a jejich charaktery, každý je v příběhu jedinečný a má své přednosti a stinné stránky. Svou minulost, chyby a schopnosti.
Knihu jsem poslouchala při práci, čas na čtení už není to, co býval a audiokniha byla skvělým řešením.
Těším se na připomenutí si i druhého dílu v podobě audioknihy, snad brzy vyjde.

nikolthestrange
26.02.2020 5 z 5

Šest vran je kniha, která vyniká především rozmanitostí postav - a nejen z hlediska etnika či sexuální orientace. Hlavní diverzita tkví v tom, že žádný klíčový charakter není černobílý, všichni mají kromě nějaké výjimečné schopnosti či dovednosti i nějakou slabinu: závislost, fóbii nebo temnou minulost, což je činí uvěřitelnými, a každý z nás si jistě dovede najít v partě někoho, s kým by se dokázal ztotožnit. V dekadentních kulisách pokleslého a špinavého města se rozjíždí epický příběh, ve kterém není nouze o akci i romantiku, hluboké citáty a vtipné hlášky. A Kaz se samozřejmě přidává na seznam fiktivních hrdinů, které hrozně miluju :D

Rose_marry_an
25.02.2020 5 z 5

Geniální. Na to že je kniha vyprávěna z pohledu šesti postav se nijak nezamotáte, navazují na sebe a zbytečně se neopakují.

Shinju
21.02.2020 5 z 5

Brilantní! Tato autorka je génius. Co stvořila za svět a příběh odehrávající se v něm. Sice do nějaké 70 strany to vypadalo, že to bude nudné (kromě první kapitoly). Ale pak se obratem příběh rozběhl. Líbí se autorčina preciznost a detaily, které mi u jiných autorů chybí. Líbilo se mi střídání kapitol podle hlavních postav, mohli jste každou důležitou chvilku prožít s každým hrdinou z jiného pohledu. To dalo knize určité kouzlo a jedinečnost. Každý zvrat přišel v tu správnou chvíli.

Griša
09.02.2020 5 z 5

Oceňuji, že hlavní hrdinové nejsou typičtí klaďáci. Též mi vyhovoval styl psaní. A uteklo mi to hrozně rychle, najednou byl konec. A já si řekla: ,,A co bylo dál?"

xJessix
01.02.2020 4 z 5

Pokud vás kniha nezaujme hned od začátku, dejte tomu šanci. Mě taky chvilku trvalo, než jsem si zvykla na všechny postavy a prostředí - jelikož jsem nečetla předchozí knihy této autorky, bylo toho na mě docela dost :) Kniha si mě nakonec získala natolik, že jsem zbývající 2/3 přečetla za dva dny a hned další den po dočtení jsem běžela koupit druhý, navazující díl.

Okoslav
28.01.2020 5 z 5

... aneb „Dannyho parťáci ve fantasy settingu“.

Šest vran ukazuje, jak skvělá může být young adult, když zapomene na všechny ty upír-vlkodlak-zdánlivěobyčejnáaleveskutečnostineobyčejnáteenagerka vztahovky, a místo toho se zaměří na PŘÍBĚH a skvěle napsané charaktery.

Skoro až těžko věřit, že jde o pokračování průměrné až podprůměrné série Griša.

Nisus
25.01.2020 5 z 5

Keby som bola mala takéto knižky pred 20 rokmi, prisahám, že by som snáď ani nezmaturovala :) Úžasné hlavné postavy v prostredí zločinného Ketterdamu a riskantný podnik do ešte nebezpečnejšieho Ľadového paláca. Je to originálny príbeh plný akcie, napätia a túžby po pomste. Je tu mágia a nadprirodzené schopnosti, priateľstvo a ľahučký náznak romantiky. Páčilo sa mi prelínanie so spomienkami postáv, ich osudy a prečo sú tam, kde sú. Knižku som si veľmi užívala a veľmi nerada som ju púšťala z rúk, zároveň však som si ju chcela šetriť, aby som ju čítala čo najdlhšie. Typický príznak dobrej knihy. Nehovoriac o nádhernom vizuálnom a grafickom prevedení českého prekladu a samozrejme som si hneď musela zadovážiť aj pokračovanie, na ktoré sa chystám už čoskoro. Skvostné fantasy od skvostnej spisovateľky, ktoré si musí prečítať každá fantasy duša bez rozdielu veku.

Jeninas
25.01.2020 5 z 5

"Člověk má vždycky co ztratit."

Věk hrdinů jsem se od počátku snažila ignorovat. Kaz mě přesto štval svojí nepřirozenou genialitou - připomínal mi trochu Kvoteho z Jména větru. Ale když se na scéně objevili Nina s Matthiasem a začali po sobě štěkat, vydržela jsem, a nakonec si mě získali i ostatní :). Sakra, je to dobrý příběh: velký únos, při kterém se dozvídáte osobní příběhy jeho aktérů. Kniha je tak napínavá od začátku do konce; je tam hodně přátelství a lásky, ale taky hodně smutku. Autorka je skvělá vypravěčka, smekám!

princesse
24.01.2020 3 z 5

Tento žánr není vůbec moje parketa. Mám přečteno spoustu a spoustu knih, ale jen pár, které bych mohla označit jako fantasy nebo sci-fi. Nikdy mě nebavily a nějak mi nešly číst. Ani tato nebyla ze začátku výjimkou, nemohla jsem se začíst a zkrátka a dobře mi připadala "divná". Nakonec se ale začtení konalo a tak od půlky jsem četla chvílemi i s radostí. Pro mě ponurá, depresivní a opravdu dost zvláštní. Tento žánr mi zřejmě má zůstat zapovězen.

Knihozávislák
24.01.2020 5 z 5

Dokonalá kniha už se pomalu chystám na druhý díl. Kaz Brekker je snad ta nejlepší postava na světě.

Metla
23.01.2020 4 z 5

Když jsem si pouštěla do uší "Šest vran", nebránila jsem jim v rozletu přehnaným očekáváním. Young adult škatulce jsem odrostla tak dávno, že jsem do ní vlastně nikdy nepatřila - fantastika zaměřená na dorost se v české kotlině objevila až o nějaké desetiletí později. Držela jsem tedy své nároky na uzdě a nebyla zklamána: počítala jsem se zkratkami v řešení zapeklitých událostí, s emo složkou v podobě citově rozpolcených hrdinů... kupodivu jsem se obtížně srovnávala s jejich věkem. Chování a jednání většiny z nich totiž vyvolávalo dojem zkušeností spojených s dlouhými roky těžkého života, výcviku atd., tím pádem jsem měla problém představovat si mladistvé cucáky - až na pár výjimek se mi vtíraly vize protřelých mužů a žen na prahu třicítky. Pokud se ovšem zrovna neřešily srdeční záležitosti, potom sebou hormoni mlátí od zdi ke zdi v patřičně nezralém miluju tě/nenávidím tě módu.
Dospělí jsou zde (tradičně) v rolích komparzu či padouchů, jejichž inteligence a schopnosti v žádném případě nestačí na partu výrostků.
Nemůžu tvrdit, že bych si tu rozháranou šestku kdovíjak oblíbila, ale... Navzdory brblání jsem si jejich dobrodružství, vzpomínky, svět + jeho zákonitosti a hlavně špinavou atmosféru gangů docela příjemně vychutnala. Třeba se pustím i do dalšího dílu. 70-75%

DenyRiddle
23.01.2020 3 z 5

Abych nebyla až příliš kritická, tak začnu plusy - opravdu hodně hezky provedený design knihy, autorka měla příběh promyšlený docela detailně a Kaz Brekker...

To jsou bohužel ale asi jediné opravdu kladné vlastnosti knihy. Jinak mě čekalo docela zklamání. Ono se o této knize vlastně nedá říct, že je špatná, ale prostě jí pár věcí chybí. Za prvé - když jsem četla její obsah, čekala jsem, že hlavními postavami budou skutečně nějací hodně zkažení psanci, ale jediná postava, která splnila má očekávání, byl právě Kaz. O ostatních by se prostě nedalo vůbec mluvit jako o nějakých antihrdinech. Za druhé - hodně předvídatelný příběh. V průběhu čtení jsem neměla o hlavní postavy vůbec strach, protože mi bylo jasné, že se nikomu nic vážného nestane a už mi to tak trochu připadalo jako kdybych četla nějaký mainstream. Celkově prostě knížka nebyla vůbec tak temná, jak se na první pohled zdá, a ani nepřinesla nic u čeho bych si řekla "Páni"

Riokai
20.01.2020 4 z 5

Po dlouhé době (naposledy to byla snad hodně dávno Narnie) jsem se pustil do čtení v originále. Ne že bych nevěřil překladu, ale tak nějak jsem poslední dobou zjišťoval, že pokud není překlad opravdu dokonalý, že část zážitku se prostě ztratí. Tak jsem si řekl, že do celého Grisha universa se zkusím ponořit v angličtině a nezačnu tou "hlavní" ságou, ale spíše tímto samostatným dvoudílným dobrodružstvím. Předně musím ocenit, že kniha je snadno uchopitelná i právě bez předchozí znalosti universa a i když jsem si pár slov musel dohledávat, tak jayzk, jakým je kniha napsaná, je snadno stravitelný i pro čtenáře, který v angličtině čte jen ojediněle. Děj má spád, není kolem mnoho zbytečného balastu, flashbacky do minulosti postav mě bavily a jsem rád, že se nejedná jen čistě o bezmyšlenkovitý pochod z místa na místo, ale že postavy mají každá zvlášť svoje vlastní démony, které děj určitým způsobem postupem času ovlivňují. Osobně bych postavám dal ještě větší prostor na seberealizaci, přecejen z Malazu jsem zvyklý na předlouhé osobní patosy. :-) Taky musím ocenit postavy. Poslední dobou jsem si v knihách nemohl k postavám vytvářet nějaké větší sympatie, ale tady to šlo docela snadno. Celkově musím tedy říct, že ačkoliv jsem od knihy moc nečekal (vlastně jsem před tím o Grisha universu nic moc nevěděl a o tuto knihu jsem zavadil jen proto, že má fakt krásnou Collector's edici :D ), tak mě mile překvapila a až na, dle mého, trošku zrychlený konec se jedná o povedené dílo.

n.ezn.amy
17.01.2020 3 z 5

Na základě komentářů a vysokého hodnocení jsem neodolal a přečetl tuto knihu. Gang mladých se pustí do sebevražedné mise zachránit vědce z nejlépe střežené pevnosti. Děj má celkem spád a čte se dobře. Příběh špatný není, akorát mi z žádných z hrdinů vyloženě nepřirostl k srdci, sedmnáctileté děti jsou naprosto skvěle vycvičení zabijáci, vrazi a zloději. To mi přijde přitažené za vlasy. No nevím, mám sice velmi rád fantasy, ale YA opravdu není můj šálek kávy. Co mi velice vadilo, že do této fantasy byly zakomponované takové věci jako je kulomet či tanky. Celkově kniha špatná není, ale jestli někdy dám pokračování, tak asi ho hodně dlouhé době až určité věci zapomenu