Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3198 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Dusinof
16.01.2020 3 z 5

No, vahal jsem mezi 3 a 4 * ale nakonec 3. Duvodem je to, ze jsem se tak od poloviny opravdu snazil, abych tu kinhu mel co nejrychleji za sebou. Vadil mi vek hlavnich postav, vadily mi nektere pasaze ktere mi prisly az presprilis naivni. Nemuzu rict, ze bych si oblibil nebo favorizoval nekterou z hlavnich postav. Cetlo se dobre, melo to relativne spad, a kdyz se autorka flashbacky vracela k jednotlivym postavam, mel jsem chut tu cast knihy preskocit. Chapu, ze je to dulezite, ale me to nudilo. Zkratka a jednoduse, nenadchlo. Skoncilo to zamerne tak aby prisel druhy dil... no nevim jestli se do nej pustim...

Mozkovna
12.01.2020 5 z 5

Tak to byla teda síla.
Ze začátku jsem měla trochu strach, že se v knize budu ztrácet, jelikož mě vhodila do úplně nového a cizího světa plného podivných jmen, řečí a míst. Nicméně jsem ráda, že mi netrvalo dlouho se začíst a od čtvrtiny knihy jsem se už takřka nemohla odtrhnout. Hlavní postavy, přestože to byli kriminálníci a zločinci, mi přirostli k srdci a tajil se mi dech při napínavých scénách, kdy jim šlo o život. Kaz Brekker je opravdu srdcovka. Autorce se postavy velice povedly a stejně tak celý příběh včetně vloupání do Ledového paláce. Vždy, když čtu knihu, kde se odehraje nějaký podobný čin, přemýšlím, jak to autor psal. Člověk se přece běžně nevloupává do paláců, nepokrádá lidi na ulicích a podobně, tudíž je zřejmé, že provedla autorka skvělý výzkum. Zároveň si vždycky říkám, že když je hlavní postava vychytralá, pak vlastně musí být i autorka. Jen doufejme, že jí to padouchovské myšlení nezůstane i v normálu :-D
Rozhodně všem, co mají rádi akci a vzrušení, knihu doporučuju. Je dechberoucí a plná zajímavých myšlenek. Přinutí vás zamyslet se nad způsobem, jakým žijete a jak se chováte k ostatním lidem. Závěr poukazoval na další díly, takže pokud jsou, sem s nimi! (Jestli bude i pokračování takováhle jízda, pak asi budu potřebovat trochu jurdy, abych to přežila.)

DeathHarmony
04.01.2020 5 z 5

Hrozně skvělá kniha, ale VELMI DOPORUČUJI přečíst si před tím trilogii Griša (Grisha), protože vám bude více věcí jasnějších a bližších. Šest vran se totiž odehrává cca 2 roky po konci posledního dílu trilogie, takže tam je návaznost:))) Ale lze to asi číst i bez toho.
Je to dobře napsaná kniha s neuvěřitelně sympatickými postavami a napínavým dějem.

CatherineBarton
04.01.2020 5 z 5

Už se těším na další díl

hankapimi
03.01.2020 3 z 5

Občas se bezhlavě vrhnu i do četby YA, abych zůstala "v obraze" a mohla zasvěceně komunikovat o četbě se svými vnuky... Přelouskla jsem Šest vran i Prohnilé město a kupodivu jsem se dobře pobavila. Svižně napsané, napínavé dějové zvraty a dobře vykreslené charaktery hlavních hrdinů. Udržuje čtenáře v napětí a nutí ho držet palce celé partě Mušketýrů "jeden za všechny a všichni za jednoho".

Pasadenka
30.12.2019 4 z 5

Řemeslně opravdu dobře udělaná knížka. Je cítit, že Leigh umí své řemeslo dobře. Příběh i postavy, tahající se tajemno, které se po kapkách rozplétá a udržuje se tím napětí. Postavy mají hloubku – a kromě svých charakteristik a výrazných črt, které je docela dobře odlišují se sebou nesou i minulost, která se vrací někdy v tu nejméně příhodnou chvíli mají i specifické potřeby a touhy, které je ženou kupředu.

Styl psaní je také super. Grafická podoba printu je nepřehlédnutelná. Vše šlape, jak má, a i když to není nejtenčí knížka, uteče to jako voda.

A teď co je špatně. :D Prvně zařazení do literatury pro děti a mládež, která v anglosaské literatuře znamená, že hlavní postavy jsou děti. Co je zároveň i sázka na jistotu, protože to oficiálně není literatura pro dospělé. Jenomže všechny dětské postavy se vůbec nechovali na svůj věk a v podstatě pro mě neexistuje důvod, proč jsou hrdinové pod osmnáct. Kdyby měli 30+ nebyl by tam pro mě žádný rozdíl. A omlouvat to příkořím, které je všechny donutilo rychle dospět… to mě tam jednoduše nesedělo. Z tohohle pohledu to bylo hrozně divné a kdyby hrdinové občas dělali hloupé dětské věci, které by byly navíc důležité pro děj, dávalo by to větší smysl. Ale tohle mě nepřesvědčilo. Škoda.

Nakonec mě přestalo bavit i to věčné přečúrávání se a nečekané zvraty. Kdykoli se to nějak podělá a hlavní hrdinové se dostanou do neřešitelné situace stačí udělat flashback a vysvětlit, že je to vlastně v pohodě a to, co se jevilo jako problém, je vlastně v pohodě. Tato filmovost knížku zcela shazovalo a ke konci mi to připadalo až trapné. A to je škoda, protože Válkonošku s mojí nejmilejší Wonder Woman Leigh napsala mnohem víc konzistentně a nesnažila se za každou cenu šokovat a prošpikovat děj špeky. A že tady těch špeků bylo.

Závěrem:
V žánru se pořád jedná o to lepší, co je na trhu a ve spojení toho, že příběh je propojen se širším světem knížka stojí určitě za to. Jen škoda, že to Leigh nakonec někam zbytečně uteklo. :(

LeahDanielle
26.12.2019 5 z 5

Jedna z najlepších kníh ktoré som tento rok čítala. Mám rada štýl akým Bardugo píše a celý svet ktorý vytvorila.

Macek1978
07.12.2019 3 z 5

zajímavá zápletka, docela sem se začetl, doufám že bude pokračování

Asterixxka
06.12.2019 3 z 5

Prostě šest mlaďasů a jejich Mission Impossible. Jak okomentovat, abych nespoilerovala... Když si vezmu třeba Naslouchače, který mě uchvátil od první kapitoly, tak tady bohužel (i když první kapitola byla lepší než ty následující). Kniha se rozjela tak v polovině, což je na mě dost pozdě. Víc než příběh samotný, mě bavily retrospektivy, které popisují vývoj hlavních postav. Hrdinové příběhu mi vůbec nesedli, postavy málo propracované, navíc když jsem nečetla Grishu, ani jsem se v jejich světě nedokázala pořádně zorientovat a proto mě to nejspíš moc neoslovilo. Druhý díl zatím bohužel ne.

Ilan
03.12.2019 3 z 5

Kniha se odehrává ve stejném světě jako grisha ale o trochu později. Upřímně mám raději grishu ale šest vran je rozhodně zajímavá kniha a ukáže již vytvořený svět v jiném světle.

polaris
28.11.2019 5 z 5

Přiznávám, že prvnich 100 stránek jsem neměla moc tušení, co se v knize děje. Leigh Bardugo píše tak, že vás hodí do děje a čeká, že se začnete hned orientovat.
To ale nic nemění na tom, že Šest vran je opravdu skvělá fantasy. Troufám si říct, že by v knihkupectví měla být zařazena ve fantasy, než u YA.
Když jsem se v ději začala více orientovat, tak mě to samozřejmě začalo i více bavit, to je jasné. Všech šest hlavních postav je skvěle napsáno, to co nemůžete najít u jedné, najdete u druhé a tím se kniha skvěle doplňuje.
Nečekejte žádnou přehnanou romantiku, kniha je sama o sobě dost drsná a upřímná a to se mi na ni právě také moc líbilo.
V současné době poslouchám Šest vran i jako audioknihu, samotná kniha mě tak uchvátila, že si musím dát opáčko. Hlasy sedí na všechny postavy a je to čtené opravdu skvostně, tudíž pokud nemáte čas na to knihu číst a tahat ji všude s sebou (protože je opravdu dost těžká), audiokniha za poslech rozhodně stojí.

Elize
11.11.2019 5 z 5

Skutečně famózní jízda! První dvě kapitoly mi trvaly, než jsem se začetla, ale pak už to šlo samo, děj napínavý, strhující, svět autorky promyšlený a dobře popsaný. Super parta zločinných dětí - kdo by si nezamiloval Kaze a Inej? Zbožňovala jsem slovní výměny Jaspera a Wylana, to mě vždycky rozesmálo. Matthiasovi bych nejradši vrazila pár facek a Niny mě bylo občas líto. Člověk se během chvilky s postavami sžije. Přestože se dalo předvídat, kdo Kaze zradí, tak děj napínavý a spousta nečekaných zvratů. Oceňuji také velmi pěkné provedení knihy - poutavá obálka, mapky a hezké grafické ztvárnění. Šest vran zkrátka patří ke knihám, se kterými večer usínáte a hned ráno po ní musíte sáhnout, abyste věděli, jak příběh pokračuje dál.

Gordonlord
07.11.2019 3 z 5

Z počátku jsem se do toho nemohl začíst. Nejprve je vám představen docela sympatický, neprůbojný hrdina jménem Jooust jenom proto, aby se v knize už nikdy více neobjevil. A hned druhá kapitola přivede na scénu bez nějakých příprav Kaze, Moru, Jespera a další postavy, které budou skutečnými hrdiny této knihy. Ovšem jsou hned z kraje tak neskutečně nesympatičtí, že jsem měl sto chutí knížku vyhodit. Kaz je namachrovaný arogantní kokot, a všichni jsou z něho totálně hotoví. Ostatní postavy jsou pořád hrozně "cool", tedy pokud zrovna nejsou hotoví z toho, jaký je Kaz borec. Tohle mě vážně vadilo.

Naštěstí po nějaké době najede jasná zápletka, charaktery hlavních hrdinů se více otevřou, příběh zamotá a zhruba od poloviny knihy jsem se přistihl, že mě to už baví. Bylo to dobře napsané a vztahy mezi hrdiny, zápletka a zvraty mě fakt bavily. Nic nečekaného se tu více méně nedělo, děj byl občas nelogický a děravý, ale bylo to vážně fajn.

anna246
07.11.2019 5 z 5

MILUJU KAZE BREKKERA A VŮBEC MI NEVADÍ ŽE TO BUDE JEDINÉ CO DO KOMENTÁŘE NAPÍŠU.

Marsí5
06.11.2019 5 z 5

Trvalo to pár stránek, než jsem se začetla, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout a všechno mělo spád a jedno překvapení střídalo druhé :-)
Kniha je promyšlená, postavy mají charakter, každá svou minulost, která ji utvářela, všechno se dozvíte ve správný čas a zapadne to do sebe. Chvilku si myslíte, že se plány úplně pokazily a nakonec bylo vše domluvené.
Skvělé, určitě mě čeká pokračování ;-)

tlllk
06.11.2019 4 z 5

Skôr ako pre deti , by som povedal že je to pre dievčatá. Zlý chlapec so zlatým srdcom a tajomnou minulostou ...tak neviem, ako nebolo to zlé, ale chémia nezafungovala. Asi siahnemaj po ďalšom diely, hlavne ak bude opäť audio

Enny06
05.11.2019 1 z 5

Bohužel kniha mě vůbec neoslovila. Do čtení jsem se musela nutit.

dontbullshitme
04.11.2019 3 z 5

Prostředí a nápad se mi moc líbí, postavy jsou také, zdá se, promyšlené, ale ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, nevadilo mi knihu odložit a pár dní na ni ani nepomyslet, tak jsem si říkala, proč je kolem ní takové haló. Rozjelo se to, alespoň pro mě, až ke konci, kdy jsem byla konečně zvědavá, co se bude dít. Z postav to za mě vyhrává Matthias s Ninou, ach!

iv.kohoutova
02.11.2019

Snažila jsem se, ale kniha mi vůbec nesedla. Přečetla jsem čtyři kapitoly a nedokázala jsem se s ní "sžít". Takže odkládám na neurčito :-(

Šárušš
01.11.2019 5 z 5

K téhle knize nemám co říct. Je prostě skvělá od začátku až do konce. Plná zvratů, které člověk nečeká.