Napsáno krví

Napsáno krví https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454437/bmid_napsano-krvi-x09-454437.jpg 5 1370 345

Robert Hunter série

Los Angeles, 4. prosince. Přesně tři týdny do Vánoc. Angela Woodová, mistryně kapsářského řemesla, pro dnešek právě skončila – šest set osmdesát sedm dolarů – to není špatný výdělek za necelých patnáct minut práce. Oslavuje úspěšný den koktejlem a přitom její pozornost upoutá jeden z návštěvníků hotelového baru, který se chová hrubě k nějakému starci. Angela se rozhodne dát mu ponaučení a ukradne mu na první pohled drahou koženou tašku. Uvnitř nejsou peníze ani laptop, nic cenného – aspoň ne pro Angelu. Jen černá knížka vázaná v kůži, překvapivě těžká. Zvědavost zvítězí a v pohodlí svého bytu Angela rychle prolistuje kořist. A tehdy začne nejhorší noční můra jejího života. Není to totiž obyčejná knížka – její obsah předčí i tu nejzvrácenější představivost. Napsáno krví je jedenáctým románem série o detektivu Robertovi Hunterovi a Carlosi Garciovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , BB art

Written in Blood , 2020

romanka26
04.01.2021 3 z 5

Za mě nejslabší kniha autora..

rlupinek
03.01.2021 4 z 5

Jsem velkým příznivcem detektivek Chrise Cartera, ale bohužel tato mi přišla asi nejslabší. Moc mě nebavila nudná část, kdy Hunter plní úkoly Vlkodlaka a jako ne příliš velký znalec Los Angeles jsem se poměrně ztrácel. A jako vždy nadmíru inteligentní až geniální pachatel, který dokáže z kamerového záznamu zjistit veškeré údaje o ženě, která ho okradla... V této knize je hodně nevyjasněných záležitostí. Jinak by to nebyl špatný příběh, ale na pět hvězd to u mě není.

Holly.W
03.01.2021 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a je jedním slovem, dechberoucí. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to se mi (bohužel) stává velice málo. Carter je prostě nejlepší, mistr svého řemesla. Kéž by bylo více takových spisovatelů, kteří píší detektivky. Kniha má obrovské tempo, děj je nepředvídatelný. Smekám. A těším se na další!

Seabeast
03.01.2021 5 z 5

Po nepříjemné osobní tragédii spisovatele Chrise Cartera (úmrtí jeho životní lásky) viselo ve hvězdách zda-li vůbec bude schopen nadále psát a pokračovat v sérii s geniálním detektivem Robertem Hunterem a jeho kolegou Carlosem Garciou. Ačkoliv tato nešťastná událost bude navždy v Carterovi rezonovat, díkybohu psaní nevzdal. Někteří možná po přečtení nabydou dojmu, že došlo ke změně stylizace jeho slohu a možná je to celkem logické. Sice se tolik brutalitek v příběhu nedočkáme, ale napínavosti to nic neubírá. Právě naopak. I když tu v komentářích padlo, že se jedná o nejslabší díl, tak dle mě se naopak "Napsáno krví" řadí k těm jeho nejlepším. Ptáte se proč? Za prvé (podobně jako v zatím vrcholné "Zlobě") vybočuje z osvědčené šablony a příběh je více dramaticky vygradován. Záporáka bych dokonce přiřadil k Hunterově největšímu sokovi Lucienu Folterovi, který už od začátku pro celý policejní útvar znamená nedotknutelnou hrozbu. Za druhé, nosným hybatelem děje je více vedlejší postava kapsářky Angely Wood, jež stojí za hlavní zápletkou. Tím nemyslím, že druhé housle hraje hlavní duo detektivů, ale v ostatních knihách mi tento prvek tak signifikantní nepřišlel. A konečně za třetí, počet obětí a obvyklý morbidní způsob jejich konce také nehraje takovou roli k zamotání celého vyprávění a grandiozního finále. Výraznější podíl na zneklidnění má sled událostí týkajicí se jediného předmětu - prapodivný deník namátkou zcizený kapsářkou Angelou. Carter tím vším umně docílil neobyčejného díla, které přečtete jedním dechem!

Lenama18
03.01.2021 4 z 5

Chris je můj velice oblíbený spisovatel, ale tato knížka nebyla za mě na 5 hvězd. Děj byl fajn a knížku jsem přečetla na jeden zátah, ale proste mi tam něco chybělo.

KočkomilkaJana
02.01.2021 4 z 5

V reakcích na knihu se můžete dočíst různé věci. Asi nejčastěji čtenáři zmiňují, že se Carter začíná opakovat a nebo že knihu snad nepsal on. Nemohu s nimi souhlasit. Už v anotaci se dozvíte o hodně zvrácené knize, kterou najde kapsářka Angela. S podobnou zvráceností se setkáte i v jiné autorově knize ze série s Hunterem, ale ne v tomto využití. Kniha, jejíž listy jsou popsány jen z jedné strany, svou syrovou brutalitou přinutila i mne odložit na chvíli jídlo, když jsem si četla u snídaně. Po porovnání s jiným dílem série mohu říci, že Carter brutalitu opravdu umí stupňovat - ne samotnou vraždou, ale spíše skutečností, že to všechno provést lze. A že takoví lidé opravdu mohou někde existovat. A co hůře, o některých lidech se tohle ví celosvětově, protože Amerika neudrží snad žádné tajemství.

Druhým aspektem, který jsme zmínila - že knihu snad nepsal Carter - se většinou ohání lidé, kteří čtou Cartera jako oddechové čtení a když jim do příběhu promítne vlastní bolest, rozhodí je to. A nebo mají pravdu a fakt mu díky skutečnostem, co se mu staly v osobním životě, někdo pomáhal knihu psát. To já nedokážu posoudit. Mě se i právě díky tomu, že jsem z knihy cítila bolest a tíhu a smutek, kniha Napsáno krví moc líbila. Nejenže dokázala dát čichnout k opravdovým americkým problémům a jejich (sice v promilích pravděpodobných) důsledkům, ukázala Huntera poprvé jako opravdového člověka. Jako člověka, který opravdu cítí bolest nejen svou, ale i lidí kolem. Policisty, který už viděl hodně moc zlého a je mu z toho smutno, takže je unavený.

Milinito
02.01.2021 2 z 5

Čte se samo, ale je to všechno v podstatě na jedno kopyto. Takže jako detektivka celkem OK, ale nic, na co byste si za týden vzpomněli.

Nikusha
01.01.2021 5 z 5

Chris Carter je mistrem svého řemesla. Bez debat. Začala jsem používat čtečku knih, ale jeho výtisky mám v knihovně všechny a bude tam i každý další díl který kdy vydá. Jeho styl je kulervoucí, nechápu jak to dělá. Od první stránky jsem součást děje a jestli je tam nějaká pasáž, která mi třeba nějak nesedí, řeknu si PAL TO ČERT! Já ho miluju a může se tam klidně i objevit zčista jasna zombie a bude mi to jedno. V neposlední řadě je třeba zmínit, že je to první dílo po smrti Chrisovy ženy. Četla jsem to s pokorou a lítostí. Ta pasáž v kavárně...ach....No těším se na další díla. Kéž by byl Chris v životě šťastný.

AlexandraBane
01.01.2021 5 z 5

Byla to moje první kniha od autora, doufám, že ne poslední

Skvěle se to četlo, bylo to naprosto úžasně napsaný. Ač jsem měla v některých částech knihy se začíst. Hlavně v půlce knihy, jsem trochu drhla. Začátek byl naprosto parádní a ten konec byl vážně psycho.

Doufám, že se někdy v budoucnu ke Carterovi vrátím

biki
31.12.2020 5 z 5

Chris Carter prostě umí. Náhodně objevené vodítko k sérii mimořádně brutálních vražd, ale se zcela atypickými parametry. Atypicky se chovající, velmi inteligentní zabiják, ze kterého mi šel mráz po zádech, musím říct, že dokonce víc než z Luciena. Naprostá absence motivu, ale ani byť malé, ale důležité vodítko, to vše nijak nedokázalo přivést Huntera a Garciu blíž ke zjištění identity pachatele. Teprve díky nezodpovědnému chování jedné z důležitých osob došlo k zásadnímu posunu v ději a závěrečná Hunterova akce, jak psychologická, tak akční, byla naprosto excelentní. Jo, je to trochu sci-fi, ale to mé nadšení nijak neumenšilo.
Už poněkolikáté Carter ve své knize poukázal na nebezpečí kyberprostoru a osob, které jeho anonymity zneužívají. Na jednu stranu mi pachatele bylo tak trošku i líto, což v Carterových knihách není úplnou výjimkou, ale ani jeho minulost nemohla jeho činy nijak omluvit. Také jsem měla pocit, že stejně jako Carter se poněkud změnil i Hunter - možná jsem si toho dřív nevšimla, ale v této knize se autor víc věnoval i Hunterovým soukromým pocitům a myšlenkám. A nemohu si pomoci, mám dojem, že tato kniha je zase trochu jiná, než ty předchozí.

ankaras
30.12.2020 5 z 5

Kniha super, ale jako čtenáře Cartera mi tam už něco chybělo. Navíc se námět i schéma vraždění docela opakuje.

Anna27
29.12.2020 5 z 5

(SPOILER) V prvním bodě chci sklonit Chrisovi poklonu za to, že vůbec dokázal napsat knihu, navíc tak skvělou i přes ránu osudu v podobě sebevraždy jeho přítelkyně. Myslím si, že i z příběhu bylo cítit, že připisuje Robertovi některé svoje pocity. Opět napínavý příběh, kdy máte strach otočit další stránku. Jak honil vrah Angelu po schodech, málem jsem nedýchala. Líbilo se mi, že bylo mé stěžování si, že Robertovi schopnosti nejsou dostatečně oceněné a je zbytečně kritizován, především kapitánkou Blakeovou "vyslyšeno", na druhou stranu byl Carlos v tomhle díle trošku za tupouna, který často ničemu nerozuměl. Hodnotím to skvěle, i konečné vysvětlení vrahových činů. Chris výborně popsal téma darkwebu a představa, že se opravdu můžou dít takové věci, mě děsí. Jediné, co bych vytkla, je způsob, jakým se vrah dostal k Robertovi, přišlo mi to až příliš jednoduché. Rozhodně stojí za přečtení, opět zavřete knihu, až ji úplně dočtete. Už se těším na další díl. Jo a ještě dodám, že musím ocenit, že se Chris pustil do tématu, jak se ta "úžasná" Amerika stará o své vojáky. Ulice Los Angeles plné stanů s veterány o které se už vláda nezajímá, popsal to naprosto reálně.

JitkaHambi
29.12.2020 5 z 5

Chris Carter je prostě úžasný! Můj největší oblíbenec.Na tuto knihu jsem se taaak těšila.Byla čtivá, napínavá a Robert a Garcia opět skvělí, já je žeru :-D, ale něco mi tu pořád tak nějak chybělo, proto dávám 4* a už teď se těším na další jeho knihu!

TessaJean
29.12.2020 4 z 5

Zkrátka klasický Chris Carter! Každá jeho kniha je velice čtivá, píše skvěle..

Garfi
29.12.2020 4 z 5

No...z knihy jsem trochu rozpačitá. Na první pohled je vše přesně v Carterově stylu, detektiv Hunter i jeho parťák jsou v obvyklé formě a připraveni "na značkách", aby polapili dalšího sériového vraha, ale přestože jsem knihu přečetla ve dvou dnech (je opravdu čtivá), chvíli jsem nevěděla co mi to na ní vlastně tak vadí, protože úvod je vymyšlen velmi dobře. Nyní už vím, že to co mi vadí, je fakt, že autor tak trochu vykrádá sám sebe, když staví na scénu vraha velmi podobného Lucienovi. Vrah je opět nesmírně inteligentní, vyzná se snad ve všem, nač si člověk vzpomene (IT, střelba, boj, chemie, zbraně atd. atd). Vím, že má autor znalosti z oboru psychologie vrahů, ale opravdu by mě zajímalo, kolik vrahounů je tak vysoce inteligentních a zběhlých v umění "kamufláže", spíš bych řekla, že jim často pomáhá nevšímavost okolí a souhra náhod, než takto promyšlené vraždící strategie. Taktéž mi vadí, že si vrah opět diktuje podmínky a detektiv Hunter pobíhá po městě jako pejsek a plní vše, co se mu přikáže. To zde již také bylo. A v neposlední řadě "SPOILER" pak samotný únos Huntera a jeho "psycho" hra s vrahem kdesi v bunkru, vždyť sám Hunter je policejní "skoro bůh" a opět se nechá přepadnout a unést....Prostě shrnuto a podtrženo, zápletka velmi dobře vymyšlená, ale v závěru knihy autor trochu klopýtá sem a tam, jako by nevěděl, jak s příběhem naložit. Doufám, že Chris překoná osobní ztrátu a vrátí se v lepší formě.

alexis818
28.12.2020 5 z 5

Opět skvělé. Napínavé od začátku do konce. Pan Carter je prostě Mistr psaného slova. Už se nemohu dočkat dalšího pokračování.

lucie2940
28.12.2020 3 z 5

Kniha jako vždy skvělá. Avšak mě dosti zamrzel překlad, někde i gramatika a překlepy. Ti co to překládali do CZ a nechali knihu takto otisknout, by zasloužili pár facek za zneuctění tak skvělé knihy.

marek7167
28.12.2020 5 z 5

Poprvé jsem jakoukoliv knihu přečetl za pouhé dva dny. Neskutečně čtivé, Chris Carter a jeho R.H. opět nezklamali. Oproti pro mě slabší Nenávisti se Chris vrátil v plné síle a postavil proti Robertovi solidního protivníka. Škoda, že jeho parťák byl upozaděn a spíš jen suploval čtenáře s dotazy na Roberta a jeho brilantní vysvětlení choré mysli záporáka. I tak skvělá kniha, jejíž závěr je při hlubším zamyšlení spíše smutný, nežli opovrženíhodný.

Anette99
28.12.2020 5 z 5

Skvělý Carter mě opět chytil a nepustil. Během pár hodin přečteno, opravdu se nešlo odtrhnout. Opět šílenec, tentokrát ale perfektně připravený na každý krok vyšetřovatelů. Napětí vzrůstalo po celý děj, na konci se dalo doslova krájet a já četla četla se zatajeným dechem. Už teď se těším, až vyjde další kniha s Hunterem a Garciou.

Erlif
28.12.2020 5 z 5

I já měla knihu přečtenou za dva dny. Jestli Carter něco umí, je to psát thrillery.
Opět se vše týká jen řešení zločinu, nějaké vztahy či omáčka kolem hlavních detektivů, v knize nic takového nenajdete. Nechybí ani vrahův pohled, za co jsem vždycky ráda. A i tady mě Carter něčím dostal, člověk si říká, jo jasně a pak bum je to úplně jinak :)
Klobouk dolů, že se po smrti životní partnerky dal dohromady a napsal/dopsal skvělý příběh. 11. kniha v pořadí a stále mě to "baví"!