Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

mareks2
05.10.2016 3 z 5

Po Posledním židovi pro mne zklamání. Taková KOD-ka. Jen příběh, žádné úvahy, polemiky.

canis
01.10.2016 5 z 5

Krásná kniha. Filmové zpracování se mi tolik nelíbilo....

Hana86
23.09.2016 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, nebyl zlý, ale šokovalo mě, jak ve filmu mohl Rob bez znalosti jazyka studovat lékařství a ještě před tím do Isfahánu dojít sám přes poušť (dost absurdní). Téma mě ale zaujalo a kniha uchvátila. To, co mi ve filmu vadí je v knize samozřejmě úplně jinak. Rob cestuje po pevnině a jazyk farsí se učí velmi dlouho. Ani kousek knihy mě nenudil, dala jsem ji jedním dechem. Ve filmu mnoho z knihy není nebo je jinak, ale tak obsáhlá kniha by vydala na několik filmů. Určitě ji ještě v budoucnu vezmu do rukou. Líbí se mi, jak autor líčí problematiku náboženství a život židů, o kterém jsem nic nevěděla. Za mě je to krásný příběh. Všem doporučuji!

Schary
22.09.2016 5 z 5

Krásný historický román, ukazuje život a medicínu ve středověku od Anglie až po blízký východ. Doporučuji přečíst!

buchta
21.09.2016 5 z 5

Naprosto fascinovane precteno behem par dnu.Jsem zvedava,jak se povedlo filmove zpracovani.

Alienn
17.09.2016 4 z 5

Určitě nechci této knize upírat její kvality a ve finále jí hodnotím jako velmi dobrou a přečtení nelituji. Ale na druhou stranu musím přiznat, že jsem se s ní občas trochu prala. Byly pasáže, které mi přišly zbytečně zdlouhavé, některé (nadšenci mi prominou) dokonce trochu nudné. Celkově je příběh Robyho velmi zajímavý a je obdivuhodné, co všechno dokázal, aby dosáhl svého cíle.

Manyna
15.09.2016 5 z 5

Krásná knížka, ve které se dozvíte o léčení v 11. století v několika naprosto odlišných destinacích, poznáte přátelství, lásku a rozdílnost náboženství. Robymu jsem si zamilovala a držela mu palce, aby byl pochopen a dosáhl svého cíle, bohužel se narodil do špatné doby. Četla jsem si Šamana a obě knihy jsem si velice oblíbila.

Janin
10.09.2016

Krásná,čtivá kniha s pohledem do hluboké minulosti(o tisíc let zpět).Přestože je to kniha obsáhlá,byla čtivá,vtáhla Vás do děje a jen těžko se odkládala.
Nádherně rozvinutý příběh malého chlapce,který putuje zeměmi,potkává se sjiž od útléhop věku s problémy,nemocemi,láskou i smrtí.Nenechá se odtadit,zaskočit a jde za svým snem.....stát se LÉKAŘEM.

kubla111
08.09.2016 5 z 5

Nádherný román. Jsem rád, že to nebyla útlá knížka, ale slušná dávka opravdu krásného psaní. Přeneslo nás to časem, z Anglie pěšky do Persie a zpět do Skotska. Prošli jsme si různými náboženstvími, povahami,proměnami člověka. Celou dobu nás provází houževnatost člověka, který si jde za svým cílem. Co na tom, že vše není přesně podle historie? Na to jsou učebnice dějepisu. V samém závěru se sám autor omlouvá za chyby. Mě to nevadilo. Děkuji

m.artina
02.09.2016 5 z 5

Zábavná, smutná, naučná a obohacují čtiva kniha. Bude patřit k mým oblíbeným. Doporučuji.

Senza Jenka
30.08.2016 4 z 5

Hezký příběh o touze a odhodlání. Nejsem zrovna historik, ale některé "reálie" jedenáctého století, tak jak jsou uvedeny v této knize, mi přijdou málo uvěřitelné... Nicméně čte se to krásně a vzhledem k ohlasům na film, zůstanu asi u knihy :)

MagdalénaD
28.08.2016 5 z 5

Srpen. Zámek. Časté sezení na výstavě. Potřebovala jsem zkrátka něco dějového a čtivého, a tak jsem sáhla po knize, kterou jsem četla před pár lety. Věděla jsem, že Ranhojič bude sázka na jistotu. Netušila jsem ale, že ho během práce přečtu už za týden :-)
Výpravná kniha situovaná do 11. století. Více než 600 stránek o cestě z Anglie do Persie, o tom, jak se syn tesaře stane lékařem. Krom poutavého příběhu zasazeného do ranhojičského a lékařského prostředí, se člověk dozvídá útržky z dějin Anglie, a spoustu o židovství a islámu 11. století.
Za mě jedna z oblíbených knih, které nejsou bezduché a čtou se zcela samy.

bookcase
22.08.2016 5 z 5

Historické, výpravné dílo, které je v knižní podobě stokrát lepší než film.

janulka1310
21.07.2016 5 z 5

Příběh mě velmi upoutal, protože byl prostě neuvěřitelný.. autor má opravdový dar vyprávět a také velmi obdivuji jeho vědomosti... sama jsem dokonce při čtení knihy studovala historii, abych se trochu zorientovala. A snad poprvé jsem udělala to, že asi uprostřed knihy jsem se podívala na konec, protože jsem to nemohla vydržet :) Za mě úžasná kniha, teď se chystám na film.

vikaa
19.07.2016 4 z 5

Přestože se mi kniha líbila a jedná se o můj oblíbený žánr, místo děje i období, čekala jsem něco víc. Něco, co mě opravdu nadzdvihne ze židle. To se ale bohužel nestalo. Film jsem neviděla, ale určitě se na něj ráda kouknu, abych měla nějaké srovnání. Kniha byla čtivá, člověk se dozvěděl i něco nového, ale mezi svých 100 nejoblíbenějších knih bych ji asi nezařadila...

RudýOnkel
15.07.2016 5 z 5

Jednoduše dobře napsaná kniha a ihned po jejím přečtení se stala mou srdcovou záležitostí :) A některé pasáže mě přímo dostaly :)

misickabl
10.07.2016 4 z 5

Ze začátku jsem měla trochu obavy jak mě kniha bude bavit, přece jen moc nečtu tento žánr a už vůbec ne z této doby (vlastně nebýt čtenářské výzvy asi bych s ní ani nezačala=). Ale byla jsem překvapena. Sice ne uplně všechny pasáže mě bavily, ale nebylo jich moc a ve výsledku jsem ten příběh vyloženě hltala. Sice se přidávám k těm, které o chloupek víc bavilo cestování s Bradýřem, ale nakonec se mi to vlastně líbilo celé.

RiverSong
29.06.2016 5 z 5

Tento žánr knih zbožňuji. Knihy, kde nás jedna fiktivní postava provází historickými událostmi a postupným vývojem lidí. Film se mi nelíbil, knize vůbec neodpovídal, mnoho věcí bylo vynecháno, nebo úplně změněno. Knihu bych ovšem rozhodně doporučila

IYv
14.06.2016 5 z 5

film se mi líbil a váhala jsem, zda si knihu vzít domů, když jsem na ni v knihovně narazila. Ale nelituji. Naopak. Je výborná, to, nad čím jsem ve filmu kroutila hlavou, je tady úplně přirozené, Roby cestuje dlouho, učí se postupně a děj nepostrádá logiku.
Souhlasím s maruschkou, není jednoduché knihu hodnotit, každopádně je se čtením nemohla přestat.

kuklapukla
05.06.2016 4 z 5

Bála jsem se, že takhle tlustou knížku budu číst dlouho. Ale četla se sama. Opravdu jsem si ji užila, k pěti hvězdičkám jí chybí, z mého pohledu, jen nějaká ta myšlenka, se kterou bych se ztotožnila a zněla ve mně ještě dlouhou dobu. Osobně nejvíc oceňuji sugestivní popisy a atmosféru, mnohdy jsem měla pocit, že to, o čem se píše, jsem viděla na vlastní oči.