Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Lola71
18.02.2017 5 z 5

Krásná kniha, čte se jedním dechem. V mnoha věcech i poučná, čerpám z ní i v práci . Všem doporučuji!!

BaruZ
15.02.2017 5 z 5

Jo! Konečně knížka, která mě chytla a držela tak dlouho, dokud jsem jí nedočetla. Krásná, čtivá knížka, nabitá obrovským množstvím zajímavých informací. Doporučuju!

Nesomtuvobec
04.02.2017 5 z 5

Rada sa učím nové fakty a informácie len tak mimovoľne a nevedomky popri čítaní beletrie. A vedomosti z tejto knihy mi pomohli pri skúške na medicíne :)

Mabie
26.01.2017 5 z 5

Nádherná, silná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Filmové zpracování překvapivě dobré. Z celého srdce doporučuji, určitě je to kniha ke které se člověk vrací.

iva2423
18.01.2017 5 z 5

Výborná kniha. Doporučuji.

Riccia
07.01.2017 5 z 5

Ranhojič je moje srdcová záležitost - když nemám zrovna co číst, často po něm sáhnu znovu. Před autorem smekám a všem zájemcům ho vřele doporučuji.

makushenka
04.01.2017 4 z 5

Hodně čtivé. Stejně jako Eva pode mnou musím složit poklonu autorovi za prostudování spousty informací, aby z nich mohl čerpat ve své knize. V porovnání s filmem je kniha mnohem lepší (tvrdí i má maminka). Je to taková jednohubka na odreagování, nic hlubokomyslného.

Eva88
31.12.2016 3 z 5

Zajímavý historický román, ve kterém si určitě každý najde své. Za mě neuvěřitelný obdiv k autorovi, který musel nastudovat jednotlivá náboženství a medicínu středověku, a to dost dopodrobna. Dávám jen tři hvězdičky z toho důvodu, že chvilkama se mi děj zdál zbytečně zdlouhavý.

verdoucha
27.12.2016 5 z 5

Knihu jsem pred par dny docetka. Pro me pecka nejlepsi kniha ktrou jsem za posledni dobu cetla. Mrkla jsem i na film ten tedy s knihou nema moc spolecneho. Urcite si ji poridim do sve knihovny. Jsem Naprosto unesena dejem teto knihy.

oskli
20.12.2016 5 z 5

Konečně jsem se odhodlala knihu otevřít - doma mi ji vnucovali celou dobu studia na gymplu a odevšad jsem slyšela tak často, že tohle si prostě "musím přečíst", až se mi tak nějak nechtělo. Takže jsem to udělala až po více než 15 letech... a musela dát všem za pravdu :-) Myslím, že nejvíc výstižný popis je "prostě krásná kniha".

limruska
11.11.2016 5 z 5

Jeden z nejlepších historických románů, které jsem četla. Prostě who...

qydko
05.11.2016 5 z 5

Čtivý historický román. Uvěřitelné postavy a jejich příběhy mě vtáhly do děje. Těším se na další knihy autora.

Jolana.b
03.11.2016

Když napíšu, že tato kniha je nádherná, čtivá, živá a podmanivá budu jen opakovat to, co napsali ostatní přede mnou, ale je to tak. Je to jedna z knih, které stojí za přečtení a určitě by neměly chybět v pověstném kufru na pustý ostrov. Vřele doporučuji.

Joges
29.10.2016 5 z 5

Dlouhý mnohovrstevnatý román složený z osudů Roberta Colea. Kniha od začátku nenudí, autor naopak hýří nápady, takže román s krátkými kapitolami se čte snadno a rychle. Zřídka se vyskytnou i zdlouhavé, popisné pasáže, knihu jsem však neodložil a pročetl se až k zajímavému a napínavému konci (stejnojmenný film není zdaleka tak povedený). Nelituji, že jsem se s Ranhojičem setkal, byl to jen a jen přínos, ale například mého oblíbence Egypťana Sinuheta nepřekonal.

Ivanule
26.10.2016 5 z 5

K této knize můžu napsat jedině jednu věc, a to,že mě naprosto dostala a rozhodně,rozhodně jsem si jistá,že si ji pořídím i domů a ne jen z knihovny půjčenou!!!Výborně,poutavě popsaný život v 11.století v Anglii Roberta J. Coleho,jeho dětství,které bohužel skončilo v jeho 9ti letech,kdy přišel o rodiče,a nevěděl co s ním bude,ale našel se Bradýř,který ho vzal k sobě.Jejich putování po Anglii,až k době,kdy se Roby rozhodl,že se chce naučit lékařství,dále o jeho cestě do Persie,přes úskalí cest než se tam dostal,znovu nalezení dívky,do které se zamiloval,až po jeho splnění snu být lékařem...Kniha mě naprosto nadchla a rozhodně si ji pořídím domů,za poslední dobu opět kniha,která se mi zaryla do paměti!

Wiss
20.10.2016 5 z 5

Naprosto geniální, poutavá kniha s krásným, napínavým příběhem o putování za svým cílem i přes nepřízeň, a o lidské houževnatosti. Líbilo se mi, jak je kniha psaná, prostě a bez příkras. zároveň dokáže tak vtáhnout do děje, že jsem celou výpravu opravdu kráčela po Robyho boku. Mohu ji jen vynachválit až do nebe :-) 100% Doporučuji, nemohu jinak než hodnotit 5 *

vysypanel
19.10.2016 5 z 5

Výborná kniha!!! Nečekal jsem, že kniha z 11.století může být tak zajimavá. Už tehdá byly obrovské rozdíly v kultuře mezi západní civilizací a Islámem. Ale zatímco západní svět se posunul někam dál, Islám jakoby zůstal ve středověku. Proto se nyní nemůžeme navzájem pochopit... Příběh chlapce, který se chce stát doktorem je perfektní. Přes obrovské problémy se mu nakonec podařilo vystudovat u Aviceny neboli Abú Ali al Husajna Ibn Abdalláha Ibn Siny :-) Doporučuji

memory
13.10.2016 4 z 5

Noah Gordon píše krásně a poutavě. Postavy jsou velmi lidské, setkáváme se se spoustou moudrých charakterů, které bych chtěla poznat i osobně :-) Nemůžu si ale pomoct, je to již několikátá kniha tohoto autora s podobným typem hlavního hrdiny. Mám pocit, jako bych se s jedinou osobou setkávala ve všech jeho knihách, což mě od přečtení dalších trochu odrazuje.
Srovnávání s filmem není úplně na místě, protože tuto knihu činí jedinečnou něco, co na plátno dost dobře přenést nejde. Naopak pro potřeby filmu musel být děj značně pozměněný, což pro mě bylo velmi pochopitelné. Spokojenost s obojím.

MayB2
11.10.2016 3 z 5

Nějak mě míjí ta fascinace špínou středověku. Příběh není špatný, spíš těžko uvěřitelný a po čase z něj v hlavě moc nezůstane. Ale rozhodně byla lepší kniha než film.

cuklovka
07.10.2016 5 z 5

Mě se kniha moc líbila, přečetla jsem ji takřka jedním dechem a těším se na další. Určitě ji doporučuji.